Jump to content

Εξαφάνιση της Jawa Moos


Χρήστος

Recommended Posts

Πέρασαν 6 μήνες και κάτι από τότε που έπαψα να κάμνω αλλαγές νερού στο ενυδρείο μου.

Μέχρι τους πέντε μήνες δεν είχα κανένα πρόβλημα, αλγης ήρθαν και έφυγαν την λίπανση την μείωσα, και γενικά όλα πήγαιναν μια χαρά. Η Jawa moos μεγάλωνε θα έλεγα με γοργούς ρυθμούς και έδειχνε υγιείς.

Με τα τον πέμπτο μήνα άρχισε η jawa moos να μην αναπτύσσεται και όσο περνούσαν η μέρες γίνονταν όλο και πιο λεπτή με αποτέλεσμα σήμερα που γράφω αυτό το ποστ να έχω στο ενυδρείο μου πολύ λίγη jawa moos και αυτήν είναι καχεκτική. Πιστεύω σε καμιά δεκαριά μέρες θα έχει εξαφανιστεί.

Το νερό από KH,GH, PH κτλ δεν έχει αλλάξει τίποτα παραμένει το ίδιο όπως πριν έξη μήνες. Θέλω να πω ότι η εξαφάνιση της jawa δεν οφείλεται σε κάποια αλλαγή των συνθηκών με μοναδική εξαίρεση ότι δεν αλλάζω νερό παρά το ανανεώνω με νερό από ΑΟ. Όπως και δεν βάζω άλλο σκούπα για όσους θυμούνται αυτήν την συζήτηση παλιότερα.

Δύο πράγματα μου έρχονται στο μυαλό μήπως στο ενυδρείο σησορέυτηκαν κάποιες ουσίες που δεν ευνοούν της ανάπτυξη της, ή έχει να κάνει με το φαινόμενο της αλληλοπάθειας.

Προσωπικά ποντάρω στο δεύτερο χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρος απλός μου φαίνεται πιο λογικό. Αλλά επειδή δεν είμαι σίγουρος θα ήθελα και την γνώμη οποιοδήποτε γνωρίζει κάτι το σχετικό.

Κάθε γνώμη για την αιτία της εξαφάνισης της Jawa moos είναι ευπρόσδεκτη.

Link to comment
Share on other sites

Στο νερο που προσθετεις απο ΑΟ συμπληρωνεις τιποτα απο ηλεκτρολυτες ιχνοστοιχεια?

Μηπως σιγα σιγα "χανονται" απο το νερο.

Link to comment
Share on other sites

Δύο πράγματα μου έρχονται στο μυαλό μήπως στο ενυδρείο σησορέυτηκαν κάποιες ουσίες που δεν ευνοούν της ανάπτυξη της, ή έχει να κάνει με το φαινόμενο της αλληλοπάθειας.

Προσωπικά ποντάρω στο δεύτερο χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρος απλός μου φαίνεται πιο λογικό. Αλλά επειδή δεν είμαι σίγουρος θα ήθελα και την γνώμη οποιοδήποτε γνωρίζει κάτι το σχετικό.

Κάθε γνώμη για την αιτία της εξαφάνισης της Jawa moos είναι ευπρόσδεκτη.

Η αλληλοπάθεια υπάρχει αλλα μόνον σε εξαιρετικές περιπτώσεις.

Που σημαίνει οτι μπορεί και να είναι μπορεί και οχι.

Η μεγαλύτερη πιθανότητα είναι να υπάρχει έλλειψη ασβεστίου-μαγνησίου με ακόμα μεγαλύτερη πιθανότητα την έλλειψη μαγνησίου.

Jawa moos=Java moss το....βίασες :buttrock:

Έγινε επεξεργασία - lasal
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ lasal θα το ψάξω και θα σε ενημερώσω. Για λήψη μαγνησίου λίγο χλωμό το κόβω αλλά για έλλειψη ασβεστίου μπορεί να είναι μιας και έχω πολύ χαμηλές σκληρότητες.

Όσο για τον βιασμό της ιαβα μος άστα να πάνε που να δεις άλλες ονομασίες πως της βιάζω και τη βασανιστήρια της κάνω. :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Τώρα είδα το post. Χρήστο φέτος με συνεχείς προσθήκες απιονισμένου νερού για την εξάτμιση σε ενυδρείο με παραπλήσιες συνθήκες με το δικό σου (δηλ χαμηλό PH,KH,GH) και αραιές μικρές αλλαγές λόγω μικρής συγκέντρωσης ΝΟ3 (max 10), παρατήρησα το ίδιο φαινόμενο (ατροφίας) σε Java Moss και Limnphila sessiliflora που έχει λεπτά φύλα.

Τα δεδομένα άλλαξαν δραματικά με αύξηση στην δόση Καλίου (Seachem Potassium) και μικρή αύξηση στο τάισμα να ανέβουν λίγο τα νιτρικά.

Δεν ξέρω αν σε βοηθάει καθόλου αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...