Jump to content

φίλτρο Jbl και τοποθέτηση υλικών


freedom

Recommended Posts

JBL cristalprofi 120 (2 καλάθια + χώρος στο κάτω μέρος)

Τοποθέτησα με την σειρά από πάνω μέχρι κάτω:

1 καλαθάκι

Βαμβάκι

Σφουγγάρι JBL (με τις χοντρές τρύπες - FilterPad F35)

Substrat pro ( το μισό από το κουτί)

2 καλαθάκι

Substrat pro ( το άλλο μισό)

Στο κάτω μέρος άφησα τα κεραμικά που είχε από την μαμά του της JBL που τα είχε στο καλαθάκι 2 και ακριβώς από πάνω ένα δεύτερο σφουγγαράκι JBL με χοντρές τρύπες FilterPad F35.

Τις βιόσφαιρες τις έχω αφαιρέσει εδώ και καιρό από το φίλτρο γιατί διάβασα ότι ανεβάζουν τα νιτρικά που μου έφταναν εώς και 50

τα 2 τελευταία υλικά σφουγγάρι και κεραμικά είναι για να συγγρατούν τις μεγάλες "βρωμιές" από το νερό που θα περάσει μέσα από το Substrat pro.

Δεν ξέρω εάν έκανα σωστά στα παραπάνω. Παρακαλώ την γνώμη σας. :buttrock:

Έγινε επεξεργασία - freedom
Link to comment
Share on other sites

περιμενω το 500 μολις το παραλαβω και δω τα υλικα θα εχω αποψη, τωρα δεν ξερω

που διαβασες οτι οι βιοσφαιρες ανεβαζουν νιτρικα;

Τις βιόσφαιρες τις έχω αφαιρέσει εδώ και καιρό από το φίλτρο γιατί διάβασα ότι ανεβάζουν τα νιτρικά που μου έφταναν εώς και 50

Link to comment
Share on other sites

περιμενω το 500 μολις το παραλαβω και δω τα υλικα θα εχω αποψη, τωρα δεν ξερω

που διαβασες οτι οι βιοσφαιρες ανεβαζουν νιτρικα;

H JBL έχει 2 βιλογικά υλικά (SintoMec & MicroMec) με το δεύτερο να είναι λίγο πιο αποτελεσματικό για τα νιτρικά όπως λέει. Μαζί με τα φίλτρα της όμως δίνει μόνο 2 σφουγγάρια για βιολογία. Κάτι κεραμικά που τα ονομάζει Cermec είναι μόνο για να κρατάνε τα χοντρά μηχανικά όμως και επισης για την ίδια δουλειά είναι και οι βιόσφαιρες FilterBall.

Εγώ νωμίζοτας ότι το Cermec είναι και για βιλογία απορούσα γιατί ανεβάζω νιτρικά..... Είχε τελειώσει η ενέργεια των σφουγγαριών; Πιθανότατα. Και όταν πήγα να πάρω "αδιάβαστος" κάποιο υλικό για τα νιτρικά κάποιος πωλητής μου έδωσε πάλι κεραμικό που λειτουργεί μόνο μηχανικά ^_^

Τώρα περιμένω να δω αποτελέσματα με το Substrac και θα τα γράψω εδώ.

Εάν παραλάβεις το 500άρι γράψε τι υλικά είχε μέσα :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Η ουσια δεν ειναι πως τα βαζεις στα καλαθακια, αλλα στο πως περναει το νερο απο τα υλικα. Πρωτα προφιλτραρισμα, μετα μηχανικο, μετα χημικο (αν χρησιμοποιησεις), μετα βιολογικο και τελος προφιλτρο για να απογυγεις να περασει οτιδηποτε μεσα στο ενυδρειο. Γραφουμε συνεχως τα ιδια (που ρωτας) η ειναι η ιδεα μου;;; :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Η ουσια δεν ειναι πως τα βαζεις στα καλαθακια, αλλα στο πως περναει το νερο απο τα υλικα. Πρωτα προφιλτραρισμα, μετα μηχανικο, μετα χημικο (αν χρησιμοποιησεις), μετα βιολογικο και τελος προφιλτρο για να απογυγεις να περασει οτιδηποτε μεσα στο ενυδρειο. Γραφουμε συνεχως τα ιδια (που ρωτας) η ειναι η ιδεα μου;;; :buttrock:

Η ουσία είναι ότι με 2 καλαθάκια δεν μπορείς να τοποθετήσεις τα υλικά έτσι όπως περιγράφεις και με την ποσότητα που θέλεις οπότε το πως τοποθετεί κάποιος που έχει JBL τα υλικά μέσα σε ένα ίδιο φίλτρο μπορεί να μου δώσει μια λύση. Π.χ. στο δεύτερο καλαθάκι πρέπει να βάλω από κάτω από το βιογογικό υλικό ένα σφουγγάρι το οποίο όμως θα ήταν βλακεία να το βάλω μέσα στο καλάθι γιατί κάθε φορά θα έπρεπε για να το καθαρίζω να βγάζω και το υλικό αυτό. Οπότε το έβαλα από κάτω από το καλάθι έξω από το καλάθι. Ίσως όμως αυτό δεν είναι και ότι καλύητερο γιατι το συγγεκριμένο σφουγγαράκι έχει το μέγεθος του καλαθιού και όχι του κάδου. Παρόλα αυτά εγώ πιστεύω ότι το νερό που περνάει από εκεί φιλτράρετε. Κάποιος που έχει λοιπόν ίδιο φίλτρο μπορεί να επιβεβαιώσει η να προτείνει κάτι άλλο. Όπως καταλαβαίνεις στο συγγεκριμένο φίλτρο δεν έχεις την άνεση να κάνεις ακριβώς αυτό που λες πιο πάνω και είναι κανόνας. Έχεις JBL λοιπόν; Εάν δεν έχεις μπορείς να βρεις ένα σχεδιάγραμμα του φίλτρου και να προτείνεις πως θα βάλω τα υλικά. ^_^

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

μια απο τις λιγες φωτογραφιες που εχω βρει στο Internet ειναι η παρακατω

fotkazbio.jpg

Έγινε επεξεργασία - orck
Link to comment
Share on other sites

μολις το παραλαβω θα φροντισω να γεμισω το internet με φωτογραφιες του και ισως και βιντεο

αλλη μια

fotka%20dane.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η ουσία είναι ότι με 2 καλαθάκια δεν μπορείς να τοποθετήσεις τα υλικά έτσι όπως περιγράφεις και με την ποσότητα που θέλεις οπότε το πως τοποθετεί κάποιος που έχει JBL τα υλικά μέσα σε ένα ίδιο φίλτρο μπορεί να μου δώσει μια λύση. Π.χ. στο δεύτερο καλαθάκι πρέπει να βάλω από κάτω από το βιογογικό υλικό ένα σφουγγάρι το οποίο όμως θα ήταν βλακεία να το βάλω μέσα στο καλάθι γιατί κάθε φορά θα έπρεπε για να το καθαρίζω να βγάζω και το υλικό αυτό. Οπότε το έβαλα από κάτω από το καλάθι έξω από το καλάθι. Ίσως όμως αυτό δεν είναι και ότι καλύητερο γιατι το συγγεκριμένο σφουγγαράκι έχει το μέγεθος του καλαθιού και όχι του κάδου. Παρόλα αυτά εγώ πιστεύω ότι το νερό που περνάει από εκεί φιλτράρετε. Κάποιος που έχει λοιπόν ίδιο φίλτρο μπορεί να επιβεβαιώσει η να προτείνει κάτι άλλο. Όπως καταλαβαίνεις στο συγγεκριμένο φίλτρο δεν έχεις την άνεση να κάνεις ακριβώς αυτό που λες πιο πάνω και είναι κανόνας. Έχεις JBL λοιπόν; Εάν δεν έχεις μπορείς να βρεις ένα σχεδιάγραμμα του φίλτρου και να προτείνεις πως θα βάλω τα υλικά. :buttrock:

Ευχαριστώ

Τωρα φανταζομαι δεν εχεις προβλημα. ^_^

Link to comment
Share on other sites

Φιλτατε Freedom, η αποψη μου ειναι οτι εχεις παρει οριακο φιλτρο για το ενυδρειο σου (κανω λαθος;;:D, πραγμα που δυστυχως σε δυσκολευει. Αν θελεις να μη το ανοιγεις συνεχως, θα πρεπει να βαλεις ενα προφιλτρο στον σωληνα εισαγωγης (εξωτερικα απο το διατρητο τμημα του). Υπαρχουν στρογγυλα σφουγγαρια απο διαφορες εταιριες (π.χ. L60 της Sera). Αυτο το βγαζεις μια φορα την εβδομαδα, το ξεπλενεις καλα και το ξαναβαζεις στη θεση του. Με αυτο τον τροπο δεν ανοιγεις συνεχως το φιλτρο σου και κερδιζεις το χωρο απο τα υλικα για "μηχανικο" φιλτραρισμα, μεσα στα καλαθακια.- :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - diskus fan
Link to comment
Share on other sites

Φιλτατε Freedom, η αποψη μου ειναι οτι εχεις παρει οριακο φιλτρο για το ενυδρειο σου (κανω λαθος;;:D, πραγμα που δυστυχως σε δυσκολευει. Αν θελεις να μη το ανοιγεις συνεχως, θα πρεπει να βαλεις ενα προφιλτρο στον σωληνα εισαγωγης (εξωτερικα απο το διατρητο τμημα του). Υπαρχουν στρογγυλα σφουγγαρια απο διαφορες εταιριες (π.χ. L60 της Sera). Αυτο το βγαζεις μια φορα την εβδομαδα, το ξεπλενεις καλα και το ξαναβαζεις στη θεση του. Με αυτο τον τροπο δεν ανοιγεις συνεχως το φιλτρο σου και κερδιζεις το χωρο απο τα υλικα για "μηχανικο" φιλτραρισμα, μεσα στα καλαθακια.- :thumbup:

:wootwoot: Σωστός!

Άσε σήμερα έπρεπε να στριμόξω και τύφρη και αναγκάστηκα να βγάλω ένα από τα 2 σφουγγάρια. Έχει πολύ πλάτος αλλά μικρό ύψως το φίλτρο αυτό.

Βασικά παίζει σύντομα να πάρω ένα μεγαλύτερο ενυδρείο. Εάν δεν γίνει αυτό θα βάλω προφίλτρο για να μην πάρω άλλο μεγαλύτερο εξωτερικό!

Όταν λες εξωτερικά από το διάτρητο τμήμα του τι ενωείς;

Έγινε επεξεργασία - freedom
Link to comment
Share on other sites

Στο τελευταιο τμημα του σωληνα εισαγωγης (μεσα στο ενυδρειο), δεν εχει ενα διατρητο τμημα για να "ρουφαει" το νερο;;; Αυτο το καλυπτεις με το κυλινδρικο σφουγγαρακι (π.χ. το Sera L 60).- :thumbup::D

Έγινε επεξεργασία - diskus fan
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Παρακάτω θα δείς τον τρόπο και σειρά που προτείνει η JBL για την τοποθέτηση των (δικών της) υλικών στα φίλτρα της.

post-5311-1220382025_thumb.jpg

Πέρα από πολλά σωστά που διάβασα παραπάνω, θα σου πρότεινα να μην βάζεις και βγάζεις υλικά από το φίλτρο κάθε τρεις και λίγο. Με αυτόν τον τρόπο δεν αφήνεις να σταθεροποιηθεί η βιολογία.

Βγάζεις βιόσφαιρες, βάζεις substrat pro, βγάζεις σγουγγάρια, βάζεις κάτι άλλο.

Π.χ. για να δημιουργηθούν αποικίες αναερόβιων βακτηριδίων που θα μειώσουν τα νιτρικά άλατα χρειάζεται να περάσει πάνω από μήνας.

Χρειάζεται υπομονή.

Τα ποτελέσματα κάθε αλλαγής φαίνονται μετά από μήνες, μην περιμένεις σε 2-3 μέρες να αλλάξουν όλα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Παρακάτω θα δείς τον τρόπο και σειρά που προτείνει η JBL για την τοποθέτηση των (δικών της) υλικών στα φίλτρα της.

post-5311-1220382025_thumb.jpg

Πέρα από πολλά σωστά που διάβασα παραπάνω, θα σου πρότεινα να μην βάζεις και βγάζεις υλικά από το φίλτρο κάθε τρεις και λίγο. Με αυτόν τον τρόπο δεν αφήνεις να σταθεροποιηθεί η βιολογία.

Βγάζεις βιόσφαιρες, βάζεις substrat pro, βγάζεις σγουγγάρια, βάζεις κάτι άλλο.

Π.χ. για να δημιουργηθούν αποικίες αναερόβιων βακτηριδίων που θα μειώσουν τα νιτρικά άλατα χρειάζεται να περάσει πάνω από μήνας.

Χρειάζεται υπομονή.

Τα ποτελέσματα κάθε αλλαγής φαίνονται μετά από μήνες, μην περιμένεις σε 2-3 μέρες να αλλάξουν όλα.

Συνονόματε Σωτήρη το σχεδιάγραμμα και τα υλικά της JBL τα τα ξέρω γιατί ήταν μέσα στο φίλτρο που αγόρασα. Το πρόβλημα το εντόπισε ο Discus_fan που είπε ότι δεν έχω χόρο καθ΄ύψως για να βάλω τα υλικά που πρέπει.

Για τα υλικά που λες ούτος ή άλλος μέσα το φίλτρο μου δεν είχε κάποιο βιλογικό υλικό εκτός από τα σφουγγάρια τα οποία μετά από 1 χρόνο έχασαν την βιολογική τους ικανότητα. Οπότε φίλαξα τα κεραμικά που είχε μέσα (μηχανικό υλικό) και είχαν κρατήσει μπιχλα ώστε να μπολιαστεί το substrac με βακτήρια. Όπως λες πρέπει να περιμένω τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Συνονόματε Σωτήρη το σχεδιάγραμμα και τα υλικά της JBL τα τα ξέρω γιατί ήταν μέσα στο φίλτρο που αγόρασα. Το πρόβλημα το εντόπισε ο Discus_fan που είπε ότι δεν έχω χόρο καθ΄ύψως για να βάλω τα υλικά που πρέπει.

Για τα υλικά που λες ούτος ή άλλος μέσα το φίλτρο μου δεν είχε κάποιο βιλογικό υλικό εκτός από τα σφουγγάρια τα οποία μετά από 1 χρόνο έχασαν την βιολογική τους ικανότητα. Οπότε φίλαξα τα κεραμικά που είχε μέσα (μηχανικό υλικό) και είχαν κρατήσει μπιχλα ώστε να μπολιαστεί το substrac με βακτήρια. Όπως λες πρέπει να περιμένω τώρα.

Δεν κατάλαβα πως βγήκε το συμπέρασμα ότι μόνο τα σφουγγάρια είναι το βιολογικό υλικό και πως έχασαν την βιολογική τους ικανότητα.

Όλα τα υλικά μέσα σε ένα φίλτρο είναι χώρος για αποίκηση βακτηριδίων και ιδιαίτερα τα πιο πορώδη.

Ακόμα και στο κεραμικό υλικό επικάθονται βακτήρια με βλενώδη υφή που δεν μπορούν να επικωληθούν σε πορώδεις επιφάνειες.

Σϋμφωνοι το substrat είναι καλύτερο υλικό από τα σφουγγάρια και θα σου προσφέρει καλύτερη ροή στο φίλτρο γιατί δεν μπουκώνει εύκολα κι έχει πολύ μεγαλύτερη επιφάνεια.

Και σίγουρα θα ήταν καλύτερο να έχεις 3 καλαθάκια αντί για 2 αλλά στην ανάγκη Δεν υπάρχει πρόβλημα να τοποθετήσεις ένα υλικό δίπλα στο άλλο αν έχεις χώρο οριζόντια. Δεν είναι απαραίτητη η κάθετη σε σειρά τοποθέτηση των υλικών (μετά το αρχικό στάδιο μηχανικού καθαρισμού). Αρκεί να υπάρχει ομοιόμορφη ροή του νερού στα διπλανά υλικά ώστε να περνάει και από τα δύο.

Π.χ. μπορείς να βάλεις δίπλα-δίπλα σακουλάκια με τύρφη και απορροφητικό φωσφορικών ή νιτρικών, ή ακόμα και δίπλα στο Substrat.

Το καθένα θα κάνει την δουλειά του, δεν προϋποθέτει κανένα την ύπαρξη του άλλου για να λειτουργήσει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα πως βγήκε το συμπέρασμα ότι μόνο τα σφουγγάρια είναι το βιολογικό υλικό και πως έχασαν την βιολογική τους ικανότητα.

Όλα τα υλικά μέσα σε ένα φίλτρο είναι χώρος για αποίκηση βακτηριδίων και ιδιαίτερα τα πιο πορώδη.

Ακόμα και στο κεραμικό υλικό επικάθονται βακτήρια με βλενώδη υφή που δεν μπορούν να επικωληθούν σε πορώδεις επιφάνειες.

Σϋμφωνοι το substrat είναι καλύτερο υλικό από τα σφουγγάρια και θα σου προσφέρει καλύτερη ροή στο φίλτρο γιατί δεν μπουκώνει εύκολα κι έχει πολύ μεγαλύτερη επιφάνεια.

Και σίγουρα θα ήταν καλύτερο να έχεις 3 καλαθάκια αντί για 2 αλλά στην ανάγκη Δεν υπάρχει πρόβλημα να τοποθετήσεις ένα υλικό δίπλα στο άλλο αν έχεις χώρο οριζόντια. Δεν είναι απαραίτητη η κάθετη σε σειρά τοποθέτηση των υλικών (μετά το αρχικό στάδιο μηχανικού καθαρισμού). Αρκεί να υπάρχει ομοιόμορφη ροή του νερού στα διπλανά υλικά ώστε να περνάει και από τα δύο.

Π.χ. μπορείς να βάλεις δίπλα-δίπλα σακουλάκια με τύρφη και απορροφητικό φωσφορικών ή νιτρικών, ή ακόμα και δίπλα στο Substrat.

Το καθένα θα κάνει την δουλειά του, δεν προϋποθέτει κανένα την ύπαρξη του άλλου για να λειτουργήσει.

Εάν δεις το σχεδιάγραμμα της JBL που έβαλες ποιο πάνω πιο προσεχτικά έχει ποια από τα υλικά είναι καθαρά μηχανικά και ποια είναι βιολογικά - μηχανικά. Τα σφουγγάρια της JBL είναι και μηχανικό και βιολογικό υλικό και είναι υλικό που χρειάζεται αλλαγή μετά από κάποιο διάστημα.

Αυτό που λες ότι όλα τα υλικά είναι χώρος αποίκησης βακτηριδίων και βέβαια ισχίει γιαυτό άλλωστε κράτησα τα κεραμικά μέσα και αφαίρεσα μόνο τις βιόμπαλες.

Όσο για την οριζόντια τοποθέτηση υλικών δίπλα δίπλα υπάρχει η άποψη από συμφωρίτες μας ότι καλό είναι να μην βάζεις διαφορετικά βιολογικά υλικά στο ίδιο επίπεδο. Θα αφήσω για λίγο καιρό τώρα να δω πως θα πάει 2-3 βδομάδες και εάν δεν δω το αποτέλεσμα που θέλω θα βάλω σε ένα από τα 2 καλάθια που έχω substrac λίγα κεραμικά που είναι στο πρώτο σημείο φίλτρανσης.

Έβαλα σήμερα και ένα σφουγγαράκι στην είσοδο μέσα στο ενυδρείο για προφύλτρο. Μπλε σφουγγαράκι με χοντρούς πόρους στο οποίο έκανα μια φουβίτσα στο κέντρο για να βάλω μέσα τον σωλήνα.

Link to comment
Share on other sites

ειχα ενα Eheim 2224 που θα μπορουσαμε να πουμε οτι ειναι το αντιστοιχο με το Cristalprofi 120

το Eheim ειχε με την σειρα που στα λεω

το κατω καλαθι ηταν γεματο με 1λιτρο μηχανικο μακαρονι και στο επανω μερος σφουγγαρι χοντρο

στο επανω καλαθι ηταν γεματο με 2 λιτρα βιολογικο υλικο substrat pro

ακομη πιο επανω λιγο πριν την κεφαλη filter wool (η υαλοβαμβακα οπως αρεσει να το λεει ο Νικος)

κατ΄ αντιστοιχια θα προτεινα

κατω απο κατω καλαθι να βαλεις τις βιοαφαιρες, αφου τις εχεις κακο δεν κανουν (δεν ξερω ποιος σου ειπε οτι ανεβαζουν νιτρικα :D )

στο κατω καλαθι θα προτεινα να βαλεις το μηχανικο μακαρονι που ειχε απο τον κατασκευαστη του και στο ιδιο καλαθι στο επανω του μερος ενα χοντρο σφουγγαρι

στο επανω καλαθι να το γεμισεις με ΟΛΟ το substrat που εχεις παρει (ισως ενα εχει πολυ χωρο βαλε και ενα λεπτο σφουγγαρι σαν βιολογικο)

και πανω απο αυτο το filter wool

δεν ειμαι της αποψης να πιεσεις πολυ μεγαλες ποσοτητες υλικων μεσα, βαλε μονο οσα χωραει μην τα πιεζεις ιδιαιτερα

δεν ειμαι της αποψης οτι κατι απο αυτα φθειρεται, μπορει να το διαβασεις απο χομπυστες αλλα δεν σημαινει οτι ειναι και σωστο (αυτο ισχυει και για αυτο που λεω και εγω)

Έγινε επεξεργασία - orck
Link to comment
Share on other sites

ειχα ενα Eheim 2224 που θα μπορουσαμε να πουμε οτι ειναι το αντιστοιχο με το Cristalprofi 120

το Eheim ειχε με την σειρα που στα λεω

το κατω καλαθι ηταν γεματο με 1λιτρο μηχανικο μακαρονι και στο επανω μερος σφουγγαρι χοντρο

στο επανω καλαθι ηταν γεματο με 2 λιτρα βιολογικο υλικο substrat pro

ακομη πιο επανω λιγο πριν την κεφαλη filter wool (η υαλοβαμβακα οπως αρεσει να το λεει ο Νικος)

κατ΄ αντιστοιχια θα προτεινα

κατω απο κατω καλαθι να βαλεις τις βιοαφαιρες, αφου τις εχεις κακο δεν κανουν (δεν ξερω ποιος σου ειπε οτι ανεβαζουν νιτρικα :thumbup: )

στο κατω καλαθι θα προτεινα να βαλεις το μηχανικο μακαρονι που ειχε απο τον κατασκευαστη του και στο ιδιο καλαθι στο επανω του μερος ενα χοντρο σφουγγαρι

στο επανω καλαθι να το γεμισεις με ΟΛΟ το substrat που εχεις παρει (ισως ενα εχει πολυ χωρο βαλε και ενα λεπτο σφουγγαρι σαν βιολογικο)

και πανω απο αυτο το filter wool

δεν ειμαι της αποψης να πιεσεις πολυ μεγαλες ποσοτητες υλικων μεσα, βαλε μονο οσα χωραει μην τα πιεζεις ιδιαιτερα

δεν ειμαι της αποψης οτι κατι απο αυτα φθειρεται, μπορει να το διαβασεις απο χομπυστες αλλα δεν σημαινει οτι ειναι και σωστο (αυτο ισχυει και για αυτο που λεω και εγω)

ευχαριστώ πολύ για την απάντηση orck!

Είναι σωστό να βάλω ανάμεσα σε μηχανικό κεραμικό μακαρόνι και substarc pro, σφουγγάρι; Είδα ότι οι περισσότεροι προτείνουν στην αρχή και στο τέλος τα σφουγγάρια. Εάν είναι έτσι μηχανικό κεραμικό μακ και σφουγγάρι χωράνε στο καλάθι.

Στο πάνω καλάθι όμως δεν χωράει τίποτα άλλο εάν βάλω όλο το substrac pro. Αυτό είναι το πρόβλημά μου! Γιαυτό αφαίρεσα τελείως τις μπάλες έβαλα κάτω κάτω έξω από το καλάθι το μηχανικό μακαρόνι το μισό substrac pro στο μεσαίο καλάθι και το άλλο μισό στο πάνω καλάθι και από πάνω του ένα σακουλάκι με τύφρη και filter wool. Πολύ στρίμωγμα ρε γαμότο :D

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν orck με έβαλες σε σκέψεις και έκανα το setup που είπες.

1. Βιόσφαιρες

Καλάθι 12. μακαρόνι μηχανικό

3. σφουγγάρι χοντρόκοκο

Καλάθι 2

4. Substrat pro

5. Υαλοβάμβακα

Περίσεψε η τύφρη :thumbup:Καμιά ιδέα; προς το παρόν την κρέμασα μέσα στο ενυδρείο όπως είναι μέσα στο σακουλάκι τις. Δεν θέλω να κατέβει άλλο το PH είναι 6.8. Λες να μπορέσει να κρατηθεί στην ίδια τιμή; Από εξάτμιση νερού ανανεώνω με απιονισμένο νερό και κάθε βδομάδα 30 λίτρα από τα οποία τα 12 είναι πάλι απιονισμένο. Μου φαίνετε δεν θα γλυτώσω την αγορά A/O. :D

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν καταλαβα τι εννοεις με το μηχανικο μακαρονι.

τι υλικο ειναι και ποια εταιρια το κατασκευαζει?

μηχανικο φιλτραρισμα κανει ο υαλοβαμβακας.....

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητε Freedom νομιζω πως εισαι μπερδεμενος. Ειναι τοσο απλο να καταλαβεις τι κανει το καθε υλικο και γιατι και που το τοποθετουμε. Συμφωνω και με την αποψη που εκφραστηκε πιο πανω για τοποθετηση υλικων διπλα-διπλα (δεν πιστευω οτι μπορει να πει καποιος οτι ειναι λαθος). Η τυρφη ετσι απλα κρεμμασμενη δεν κανει απολυτως τιποτα. Πρεπει να περναει το νερο απο μεσα της, αρα βαλτην στο φιλτρο με σωστο σμικτο "καλτσακι". Φιαξε τη συνθεση σου και αστην ησυχη να δουλεψει (επιτελους). Τον "Υαλοβαμβακα" μου μεσα.- :D

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν καταλαβα τι εννοεις με το μηχανικο μακαρονι.

τι υλικο ειναι και ποια εταιρια το κατασκευαζει?

μηχανικο φιλτραρισμα κανει ο υαλοβαμβακας.....

Μηχανικό μακαρόνι ή κεραμικό όπως θες πες το :thumbup: είναι το Cermec της JBL που έχώ εγώ στο φίλτρο μου. Πιο πάνω υπάρχει ένας πίνακας με τα υλικά της JBL που λέει τι ακριβώς κάνουν. http://www.aquazone.gr/forums/index.php?ac...st&id=19442

Στο συγγεκριμένο δημιουργούνται και ελάχιστες αποικίες από αερόβια βακτήρια τα οποία "τρώνε" νιτρώδη και αμμωνία. Όλες οι εταιρίες βγάζουν μηχανικό μακαρόνι και το ονομάζουν βέβαια διαφορετικά.

Ο υαλοβάμβακας και μερικά σφουγγάρια κάνουν μηχανικό καθάρισμα ενώ κάποια άλλα και βιολογικό. :wootwoot:

Αγαπητε Freedom νομιζω πως εισαι μπερδεμενος. Ειναι τοσο απλο να καταλαβεις τι κανει το καθε υλικο και γιατι και που το τοποθετουμε. Συμφωνω και με την αποψη που εκφραστηκε πιο πανω για τοποθετηση υλικων διπλα-διπλα (δεν πιστευω οτι μπορει να πει καποιος οτι ειναι λαθος). Η τυρφη ετσι απλα κρεμμασμενη δεν κανει απολυτως τιποτα. Πρεπει να περναει το νερο απο μεσα της, αρα βαλτην στο φιλτρο με σωστο σμικτο "καλτσακι". Φιαξε τη συνθεση σου και αστην ησυχη να δουλεψει (επιτελους). Τον "Υαλοβαμβακα" μου μεσα.- :D

Ξέρω βρε τι κάνει κάθε υλικό αλλά δεν ξέρω που είναι καλύτερο να τοποθετηθεί ώστε να αποδίδει καλύτερα χωρίς να επηρεάζει αρνητικά την λειτουργία του "επόμενου" στην σειρά υλικού. Έχω και λίγο χόρο και πολύ μικρή ροή και γι'αυτό "τρώγομαι" συνέχεια. Και γιαυτό δεν μπορεί βέβαια να αποδώσει το φίλτρο γιατί συνέχεια το πειράζω ¨οπως λές. :P Το μόνο που θα κάνω είναι όπως λές να βγάλω λίγο Cermec και να βάλω το σακουλάκι με την τύφρη γιατί μέσα στο ενυδρείο όντως δεν κάνει δουλεια. :D

Επίσης ψάχονται για νέο φίλτρο μεγαλύτερο γιατί δεν πρόκειτε να ηρεμίσω εάν δεν το φτιάξω έτσι όπως πρέπει.

Να σου πω.... για το σφουγγαράκι στο κέντρο του φίλτρου, ανάμεσα στο μηχανικό μακαρονάκι (cermec) και το substrat pro που προτείνει και η EHEIM εσύ το εγγρίνεις; ;H καλύτερα είναι τα σφουηγγάρια στην αρχή και στο τέλος (είσοδος, έξοδος);

Link to comment
Share on other sites

Μηχανικό μακαρόνι ή κεραμικό όπως θες πες το :wootwoot: είναι το Cermec της JBL που έχώ εγώ στο φίλτρο μου. Πιο πάνω υπάρχει ένας πίνακας με τα υλικά της JBL που λέει τι ακριβώς κάνουν. http://www.aquazone.gr/forums/index.php?ac...st&id=19442

Στο συγγεκριμένο δημιουργούνται και ελάχιστες αποικίες από αερόβια βακτήρια τα οποία "τρώνε" νιτρώδη και αμμωνία. Όλες οι εταιρίες βγάζουν μηχανικό μακαρόνι και το ονομάζουν βέβαια διαφορετικά.

Ο υαλοβάμβακας και μερικά σφουγγάρια κάνουν μηχανικό καθάρισμα ενώ κάποια άλλα και βιολογικό. :D

Ξέρω βρε τι κάνει κάθε υλικό αλλά δεν ξέρω που είναι καλύτερο να τοποθετηθεί ώστε να αποδίδει καλύτερα χωρίς να επηρεάζει αρνητικά την λειτουργία του "επόμενου" στην σειρά υλικού. Έχω και λίγο χόρο και πολύ μικρή ροή και γι'αυτό "τρώγομαι" συνέχεια. Και γιαυτό δεν μπορεί βέβαια να αποδώσει το φίλτρο γιατί συνέχεια το πειράζω ¨οπως λές. :angry2: Το μόνο που θα κάνω είναι όπως λές να βγάλω λίγο Cermec και να βάλω το σακουλάκι με την τύφρη γιατί μέσα στο ενυδρείο όντως δεν κάνει δουλεια. :D

Επίσης ψάχονται για νέο φίλτρο μεγαλύτερο γιατί δεν πρόκειτε να ηρεμίσω εάν δεν το φτιάξω έτσι όπως πρέπει.

Να σου πω.... για το σφουγγαράκι στο κέντρο του φίλτρου, ανάμεσα στο μηχανικό μακαρονάκι (cermec) και το substrat pro που προτείνει και η EHEIM εσύ το εγγρίνεις; ;H καλύτερα είναι τα σφουηγγάρια στην αρχή και στο τέλος (είσοδος, έξοδος);

Πολυ το "ψειριζεις" το θεμα και μαλλον χωρις λογο. Εγω συνηθως δεν χρησιμοποιω σφουγγαρια. Χρησιμοποιω προφιλτρο στην εισαγωγη (νομιζω στο εχω γραψει) και μονο αν βαλω μεσα στο φιλτρο καποιο υλικο οπως τυρφη Η ανθρακα, απο πανω του τοποθετω συνθετικο βαμβακι (filter wool) ωστε να κρατησει τα ψιλα που πιθανον να περασουν το "καλτσακι". Μηπως να σου πουλησω ενα φιλτρο, να βρουμε επιτελους την ησυχια μας;;; :P Εχεις ανοιξει ...................ουτε και θυμαμαι ποσα θεματα.- :angry2::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Εχεις ανοιξει ...................ουτε και θυμαμαι ποσα θεματα.- :wootwoot::D

27 θεματα :thumbup::D

Έγινε επεξεργασία - Thodwrhs
Link to comment
Share on other sites

Πολυ το "ψειριζεις" το θεμα και μαλλον χωρις λογο. Εγω συνηθως δεν χρησιμοποιω σφουγγαρια. Χρησιμοποιω προφιλτρο στην εισαγωγη (νομιζω στο εχω γραψει) και μονο αν βαλω μεσα στο φιλτρο καποιο υλικο οπως τυρφη Η ανθρακα, απο πανω του τοποθετω συνθετικο βαμβακι (filter wool) ωστε να κρατησει τα ψιλα που πιθανον να περασουν το "καλτσακι". Μηπως να σου πουλησω ενα φιλτρο, να βρουμε επιτελους την ησυχια μας;;; :P Εχεις ανοιξει ...................ουτε και θυμαμαι ποσα θεματα.- :angry2::thumbup:

Μα ψάχνω να αγοράσω φίλτρο δεν σου είπα; Περιμένω προσφορά εάν σου περισεύει κανένα :D

27 θεματα :wootwoot::angry2:

Eεεεε δεν είναι και όλα για το φίλτρο! :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...