Jump to content

Απιονισμένο νερό - Νερό από Α/Ο


Recommended Posts

Το απιονισμένο νερό δεν είναι το ίδιο με της αντίστροφης όσμωσης;

Link to comment
Share on other sites

νομίζω φίλε αν δεν κάνω λάθος θα σου πουν και οι ειδικοί,το απιονισμενο για να γίνει περνάει από μηχανήματα α/ο οπότε είναι!με επιφύλαξη πάντως :buttrock: ...

Link to comment
Share on other sites

νομίζω φίλε αν δεν κάνω λάθος θα σου πουν και οι ειδικοί,το απιονισμενο για να γίνει περνάει από μηχανήματα α/ο οπότε είναι!με επιφύλαξη πάντως :buttrock: ...

Οχι δεν ειναι το ιδιο .

Το απιονισμενο περναει μεσα απο ειδικες ρυτινες ενω το νερο απο Α/Ο μαλακωνει παιρνοντας απο μεμβρανη

Έγινε επεξεργασία - mpampis 1969
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή και στα δύο το νερό είναι χωρίς άλατα;

ναι,και οχι μονο αυτο,αλλα του λειπουν και ολα τα ιχνοστοιχεια που περιεχει κανονικα το νερο.

μιλαμε λοιπον στην ουσια για πεντακαθαρο μαλακο και νεκρο νερο.

γι'αυτον το λογο προσθετουμε εμεις ιχνοστοιχεια η το σπαμε με νερο της βρυσης.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα ειναι το ιδιο η οχι;; :thumbup: Μπερδευτικα.- :D

Link to comment
Share on other sites

Τελικα ειναι το ιδιο η οχι;; :wootwoot: Μπερδευτικα.- :thumbup:

το απιονισμενο επειδη περναει απο ρυτινες ειναι εντελως καθαρο-νεκρο με μηδενικες τιμες.το νερο της οσμωσης ειναι επισης καθαρο αλλα οχι τοσο οσο το απιονισμενο.

απλο. :D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!Εγώ που κάνω αλλαγές με Α/Ο βάζω και συμπλήρωμα ιχνοστοιχεία γιατί φοβάμαι μήπως το νερό της βρύσης μου δημιουργήσει άλγη!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!Εγώ που κάνω αλλαγές με Α/Ο βάζω και συμπλήρωμα ιχνοστοιχεία γιατί φοβάμαι μήπως το νερό της βρύσης μου δημιουργήσει άλγη!

Κατ'αρχην καλως ορισες στην παρεα αφου βλεπω οτι ειναι το πρωτο σου ποστ. :D

Αν κανεις αλλαγη με νερο 100% απο ΑΟ πρεπει να χρησιμοποιεις και ηλεκτρολυτες εκτος των ιχνοστοιχειων.

Το νερο της βρυσης δεν ειναι υπεθυνο για την αλγη.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα!Στο θέμα νερού βρύσης φοβάμαι γιατί είναι οι σωλήνες πολύ παλιοί!Τώρα η σκόνη που βάζω περιέχει μάλλον όλα τα απαραίτητα από συστατικά εννοώ και το ενυδρείο μου πάει πιστεύω καλά!

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος. :D

Πες ενα γεια (ανοιξε νεο θεμα δλδ) εδω στο φορουμ να σε γνωρισουν κι αλλοι φιλοι και κανε και μια παρουσιαση σιγα σιγα του ενυδρειου σου εδω.

Link to comment
Share on other sites

...Το νερο της βρυσης δεν ειναι υπεθυνο για την αλγη.

Και για να μην εχουμε παρεξηγησεις και να ακριβολογουμε, το νερο της βρυσης δεν ειναι ο κυριοτερος και συνηθεστερος υπευθυνος για την αλγη.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!Εγώ που κάνω αλλαγές με Α/Ο βάζω και συμπλήρωμα ιχνοστοιχεία γιατί φοβάμαι μήπως το νερό της βρύσης μου δημιουργήσει άλγη!

Και καλά κάνεις.......

Αν για οποιαδήποτε λόγο το νερό της βρύσης περιέχει υψηλά ποσοστά φωσφορικών

τότε είναι επίφοβη η παρουσία άλγης.

Ομως αυτό δεν σημαίνει οτι μπορείς και να την γλυτώσεις.

Η άλγη μπορεί να υπάρχει ήδη στα φυτά και απλά να περιμένει.

Ομως, ο κυριότερος λόγος που γίνεται η προσθήκη νερού απο την Α/Ο ειναι για να προσφέρεις τις καλύτερες δυνατόν συνθήκες στα ψάρια σου απαλλαγμένα απο επικίνδυνα στοιχεία και για ποιο μαλακό νερό.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που μου είχε κάνει τρομερή εντύπωση ήταν ότι όταν προτοέβαλα νερό στο ενυδρείο όλο Α/Ο μετά από ένα περίπου μήνα μου έβγαλε μια τριχοειδή άλγη που την καταπολέμησα με αλλαγές νερού και γαριδούλες!Μπορεί να ήταν σύμπτωση αλλά όλα πήγαν καλά και συνεχίζουν καλά με εξαίρεση ότι που και που εμφανίζεται στο τζάμι από καμιά κηλίδα την οποία την καθαρίζω με ξύστρα!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που μου είχε κάνει τρομερή εντύπωση ήταν ότι όταν προτοέβαλα νερό στο ενυδρείο όλο Α/Ο μετά από ένα περίπου μήνα μου έβγαλε μια τριχοειδή άλγη που την καταπολέμησα με αλλαγές νερού και γαριδούλες!Μπορεί να ήταν σύμπτωση αλλά όλα πήγαν καλά και συνεχίζουν καλά με εξαίρεση ότι που και που εμφανίζεται στο τζάμι από καμιά κηλίδα την οποία την καθαρίζω με ξύστρα!

Η πρασινη αλγη που εμφανιζετε στα τζαμια που και που σε κιλιδες ειναι ενδειξη καλης ποιοτητας νερου :D ..Εχω και εγω πολλες τετοιες πιτσιλιες αλλα δεν γινετε δουλεια με την ξυστρα που εχω...Να ναι καλα τα σαλιγκαρακια μου...

Link to comment
Share on other sites

Eγώ φίλε μου σαλιγκάρια δε βάζω γιατί φοβάμαι μη μου χαλάσουν τα φυτά!Και βασικά δεν είναι κάτι που ΄με ενοχλεί ιδιαίτερα παρά μόνο στο μπροστινό τζάμι!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...