Jump to content

Recommended Posts

Η αλήθεια είναι πως το πρόβλημα το είχα δει εδώ και πολύ καιρό, αλλά υπέθεσα πως ήταν ένα απλό χτύπημα ή από ψάρι ή σε κάποια ακμή ξύλου...

Παρ'όλα αυτά, παρατηρώ πως το πρόβλημα μάλλον χειροτερεύει!!!

Ας πάρω με τη σειρά τα πράγματα:

Προ τριών εβδομάδων περίπου, πήρα 2 Hypancistrus sp. (L260). Τοποθετήθηκαν σε ενυδρείο, όχι κατάλληλο για το είδος τους (σκληρό νερό) για περίπου 2 εβδομάδες. Την τελευταία εβδομάδα έκανα αλλαγή στο ενυδρείο και το έφερα κοντά στις συνθήκες τους. Επειδή γενικώς είναι ντροπαλό ψάρι, δεν το βλέπω συχνά και δεν ξέρω από πότε ξεκίνησε το πρόβλημα. Σίγουρα όταν του άλλαξα ενυδρείο, για να κάνω την αλλαγή που προανέφερα, ήταν ok*. Τώρα παρατηρώ το πρόβλημα που βλέπετε στις φωτογραφίες. Δηλαδή, στο αριστερό του μάτι, από το πάνω μέρος, υπάρχει μία πληγή... αυτή ήταν αρκετά μικρότερη, αλλά τώρα σαν να έχει μεγαλώσει, όπως επίσης νομίζω πως το συγκεκριμένο μάτι έχει "πεταχτεί" από την θέση του. Η διάθεση του ψαριού, φυσικά δεν είναι καλή. Δεν ξέρω αν τρώει, αλλά γενικώς είναι δυσκίνητο.

Ήδη έχω ρίξει την ποσότητα ΕΚΤΟΖΟΝ που αναλογεί στα λίτρα. Μήπως ξέρετε τί μπορεί να είναι και ποια είναι η ορθή θεραπεία?

PH-7

KH-4

GH-10

Θερμοκρασία 27 βαθμοί (ήταν 27,5 αλλά σταδιακά το κατεβάζω στους 26,5)

*η αλλαγή από τις συνθήκες του ενός ενυδρείου στο άλλο γίνανε σταδιακά, με πολύ υπομονή και μεγάλη χρονικά προσαρμωγή! Στην αλλαγή αυτή δεν είχα καμία απώλεια.

post-6647-1220035551_thumb.jpg

post-6647-1220035568_thumb.jpg

post-6647-1220035585_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

MYXAZIN και OCTOZIN παράλληλα και άμεσα!!!!

...είναι δύσκολη περίπτωση.....

Link to comment
Share on other sites

MYXAZIN και OCTOZIN παράλληλα και άμεσα!!!!

...είναι δύσκολη περίπτωση.....

Ακουλούθησα την συγκεκριμένη θεραπεία και σήμερα είναι η 2η μέρα όπου βάζω OKTOZIN. Αυτή τη στιγμή δεν μπορώ να δω το συγκεκριμένο πλέκο κοθότι το 2ο L260 που έχω το έχει στριμώξει μέσα σε μία σπηλιά... Λέτε να έχω ευχάριστα μαντάτα???? :D

Link to comment
Share on other sites

Ακουλούθησα την συγκεκριμένη θεραπεία και σήμερα είναι η 2η μέρα όπου βάζω OKTOZIN. Αυτή τη στιγμή δεν μπορώ να δω το συγκεκριμένο πλέκο κοθότι το 2ο L260 που έχω το έχει στριμώξει μέσα σε μία σπηλιά... Λέτε να έχω ευχάριστα μαντάτα???? :D

Άν υσχύει κάτι τέτοιο τότε πολύ πιθανό ο αρχικός τραυματισμός να προήλθε από τον εγκλωβισμό της θηλυκιάς κάποια από τις προηγούμενες ημέρες (αν είναι θηλυκιά).

Έχεις παρατηρήσει άν η κοιλιά του ψαριού είναι πρησμένη?

:thumbup:

υστ.Έβαλες MYXAZIN???

Link to comment
Share on other sites

Άν υσχύει κάτι τέτοιο τότε πολύ πιθανό ο αρχικός τραυματισμός να προήλθε από τον εγκλωβισμό της θηλυκιάς κάποια από τις προηγούμενες ημέρες (αν είναι θηλυκιά).

Έχεις παρατηρήσει άν η κοιλιά του ψαριού είναι πρησμένη?

:thumbup:

υστ.Έβαλες MYXAZIN???

Ναι, έβαλα και MYXAZIN, μόνο χτες.Χρειάζεται κι άλλο??? Πάντως την κρατάει πολύ ώρα μέσα στη σπηλιά.... :D

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν τα κατάφερε!!!

Είμαι σίγουρος πως το μεσημέρι που έριξα φως στην σπηλιά είδα το ψάρι να κουνιέται. Δεν ξέρω αν η αιτία είναι το άλλο L260.

Κατάλαβα ότι δεν πάνε καλά τα πράγματα επειδή αυτό που είχε στριμώξει το "άρρωστο" μέσα στη σπηλιά μετακινήθηκε, ενώ το "άρρωστο" παρέμενε μέσα. Έβγαλα τη σπηλιά και... :D

Γαμώ το... εκεί που όλα πάνε καλά και το ενυδρείο δείχνει υγιέστατο, χάνω ένα από τα αγαπημένα μου ψάρια!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...