Jump to content

Τι χρειαζεται για το ξεκινημα


banik

Recommended Posts

γεια χαρα σε ολους εχω ενα ενυδρειο γυρω στα 38-40 λιτρα, ειναι αρκετα τα λιτρα για ενα reef

ακομα υπαρχει ενα εσωτερικο φιλτρο που ειναι για 60 λιτρα (αν κ δεν ξερω να κανει)

εχω διαβασει πολλα ποστ αλλα εχω μπερδευτει λιγο, οποτε τι πρεπει να κανω κ απο που να ξεκινησω?

-τι φιλτρο χρειαζομαι ?

-χρειαζομαι skimmer σε αυτα τα λιτρα κ ποια ακριβως η λειτουργεια του ?

-ποια η ποσοτητα αλατιου αναλογει κ πως δουλευει αυτο ακριβως οταν πχ πρεπει να προσθεσουμε νερο ?

-τι λαμπες χρειαζομαι, ποσες και ποσα watt ?

-τι προσθετα χρειαζομαι εκτος των τεστ, για την διατηρηση του βραχου των κοραλιων κ γενικα ενος reef ?

-τι αλλο πρεπει να ξερω κ τι να προσεξω ως αρχαριος ?

Link to comment
Share on other sites

καλωσόρισες στα θαλασσινά ενυδρεία ..

τα προβλήματα που θα πρέπει να αντιμετωπίσεις είναι η εξάτμιση του νερού και η θερμοκρασία ..

το νερό σιγά σιγά εξατμίζεται .. αυτό μας χαλάει την αλατοτητα του

. μικρές αποκλίσεις που συμβαίνουν αργά σε μεγάλα ενυδρεία δεν έχουν δραματική επίπτωση στο σύστημα .. σε μικρά ενυδρεία όμως αυτές οι αλλαγές είναι πιο επικίνδυνες .. το ίδιο ισχύει και για τη θερμοκρασία .. δεν είναι καλό να <παίζει > η θερμοκρασία περισσότερο από ένα βαθμό στο 24ωρο ..

μπορείς να κάνεις δοκιμές με το ενυδρείο σου βάζοντας μόνο αλατισμένο νερό και τον υπόλοιπο εξοπλισμό ( αντλίες ,φώτα ) για να δεις πως συμπεριφέρεται ..

ο φωτισμός εξαρτάται από το τι θα βάλεις στο ενυδρείο ..

τι λάμπες έχει τώρα ? χωράνε να μπουν Τ5 ? μάλλον όχι .. ψάχνεις για power compact η προσθέτεις σαν αυτές που υπάρχουν η βάζεις μια 70αρα ΜΗ.. η...

το εσωτερικό φίλτρο τι τύπου είναι ? είναι αφαιρούμενο η όχι ?

το skimmer είναι ένα μηχάνημα που δημιουργεί αφρισμό στο νερό μας , με αυτό το τρόπο μαζεύει βρωμιά στον αφρο που στη συνεχεία αφαιρουμε ..

σε μικρά ενυδρεία δεν είναι απαραίτητο .. αλλά είναι χρήσιμο ..

υπάρχει μεγάλη ποικιλία εξοπλισμού ανάλογα με το τι θέλεις να κάνεις

αυτό που είναι απαραίτητο είναι η υπομονή και η αυτοσυγκράτηση και η τήρηση σταθερής ρουτίνας συντήρησης .. και το ενυδρείο θα βρει το δρόμο του ..

θα βρεις άρθρα για αρχάριους στη βιβλιοθήκη του aquazone που καλό είναι να τα διαβάσεις .. ότι απορίες έχεις .. εδώ είμαστε ..

Έγινε επεξεργασία - salTasos
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, κατά την άποψη μου όσο μπορείς πιο πολλά λίτρα τόσο καλύτερα,πιο μεγάλος χώρος σημαίνει και μεγαλύτερη γκάμα κοραλλιών αλλά και ψάρια τώρα το μόνο "πρόβλημα" στο θαλασσινό είναι το σαφώς μεγαλύτερο κόστος σε εξοπλισμό τουλάχιστον...φιλικά κωστας :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω ολους για τις πληροφοριες,

υπαρχει κ θερμοστατης κ εννοειται πως θα λειτουργησω το ενυδρειο με τα τεχνικα μεσα πριν προχωρησω.

τωρα εχω ενα εσωτερικο φιλτρο το serafil 380, κανει η οχι κ τι υλικα θα χρειαστω στο φιλτρο.

το ενυδρειο εχει μηκος 50cm αρα δεν ξερω τι λαμπες χωραει.

Link to comment
Share on other sites

...όπως αναφέρθηκε, μπορείς να λειτουργήσεις το μικρό σύστημά σου , χωρίς skimmer. Θα πρέπει όμως να κάνεις συχνές αλλαγές νερού και να μη τις παραμελείς.

Το εσωτερικό φίλτρο, μπορείς να το χρησιμοποιήσεις, αλλά θα χάσεις αρκετό ωφέλιμο χώρο. Θα πρότεινα ένα εξωτερικό.

Τα υλικά που χρειάζονται είναι αντιφώσφορο και άνθρακας, για χημική φίλτρανση, αλλά και μπαμπάκι για μηχανική.

Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

...όπως αναφέρθηκε, μπορείς να λειτουργήσεις το μικρό σύστημά σου , χωρίς skimmer. Θα πρέπει όμως να κάνεις συχνές αλλαγές νερού και να μη τις παραμελείς.

Το εσωτερικό φίλτρο, μπορείς να το χρησιμοποιήσεις, αλλά θα χάσεις αρκετό ωφέλιμο χώρο. Θα πρότεινα ένα εξωτερικό.

Τα υλικά που χρειάζονται είναι αντιφώσφορο και άνθρακας, για χημική φίλτρανση, αλλά και μπαμπάκι για μηχανική.

Καλή συνέχεια

χωρις σκιμερ ομως πως θα καθαριζω την βρωμια ?

αυτο που λες για το φιλτρο το σκευτηκα θα ειναι κ ποιο δυσκολο να το βγαζω απο μεσα να το καθαριζω η να αλλαζω υλικα,

για τα λιτρα μου (38-40) ποιο ειναι ενα καλο εξωτερικο φιλτρο, καθως κ ενα σκιμερ ???

Έγινε επεξεργασία - banik
Link to comment
Share on other sites

...όπως αναφέρθηκε, μπορείς να λειτουργήσεις το μικρό σύστημά σου , χωρίς skimmer. Θα πρέπει όμως να κάνεις συχνές αλλαγές νερού και να μη τις παραμελείς.

ηδη σου εχει απαντηθει η ερωτηση...
Link to comment
Share on other sites

μπορείς να πάρεις φίλτρο eheim classic σαν αυτό

http://www.aquaristic.net/shop.php/sid/837...eheim%20classic

εκεί θα βάλεις λίγο υαλοβάμβακα , ενεργό άνθρακα και αντιφώσφορο ( προτίμησε αυτό που έχει σα βάση το σίδηρο ) με τη σειρα που τα αναφερω σε σχέση με τη πορεία του νερού μέσα στο φίλτρο

τον υαλοβάμβακα θα τον αλλάζεις συχνά . τα άλλα κάθε μήνα ..

για skimmer .. έχεις διάφορες επιλογές

http://www.aquaristic.net/shop.php/sid/837...7ffda0.71243419

Έγινε επεξεργασία - salTasos
Link to comment
Share on other sites

μπορείς να πάρεις φίλτρο eheim classic σαν αυτό

http://www.aquaristic.net/shop.php/sid/837...eheim%20classic

εκεί θα βάλεις λίγο υαλοβάμβακα , ενεργό άνθρακα και αντιφώσφορο ( προτίμησε αυτό που έχει σα βάση το σίδηρο ) με τη σειρα που τα αναφερω σε σχέση με τη πορεία του νερού μέσα στο φίλτρο

τον υαλοβάμβακα θα τον αλλάζεις συχνά . τα άλλα κάθε μήνα ..

για skimmer .. έχεις διάφορες επιλογές

http://www.aquaristic.net/shop.php/sid/837...7ffda0.71243419

:D:thumbup::wootwoot: ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες

τα ψαρια αλμυρου νερου καθως κ τα διαφορα κοραλια με τι τρεφονται κ διατηρουνται ???

Έγινε επεξεργασία - banik
Link to comment
Share on other sites

ετοιμαζομαι σιγα σιγα συλεγοντας πληροφοριες προς το παρων ωστε να στησω ενα ωραιο reefaki, εχω διαβασει αρκετα πραγματακια ομως θα ηθελα καποιες πληροφοριες μαζεμενες απο τους ποιο εμπειρους.

το ενυδρειο που θα ετοιμασω θα ειναι 40 με 50 λιτρα ετσι:

1. Τι υποστρωμα να βαλω και ποσα εκατοστα παχος ?

2. Ποια η διαφορα ζωντανης αμμου κ αραγωνιτη ?

3. Τι βραχο να επιλεξω (ζωντανο) και ποσα κιλα ?

4. Το πλαστικο πλεγμα αναμεσα στον βραχο κ το υποστρωμα γιατι θεωρειται απαραιτητο ?

5. Skimmer θα βαλω, πως ακριβως λειτουργει ?

6. Φιλτρο εξωτερικο ποια πρεπει να ειναι η δομη των υλικων που το αποτελουν ?

7. Εχω δει οτι αναφερεται χημικό, βιολογικό και μηχανικό, τι να ειναι καλυτερο για reef ?

8. Κυκλοφορητες, τι χρησιμευουν κ που ακριβως τοποθετουνται ?

9. Τι λαμπες χρειαζονται κ ποσα watt για τα λιτρα μου ?

10. Καθε ποτε αλλαζω η συμπληρωνω νερο κ πωια η προετοιμασια του ?

11. Καθε ποτε αλλαζω υλικα στο φιλτρο ?

12. Πως καθαριζω τυχον αλγες απο το μπροστινο (τουλαχιστον) τζαμι ?

13. Ποια πρεπει να ειναι η θερμοκρασια του νερου ?

14. Ποσο αλατι θα πρεπει να ριξω ποια η αναλογια του με το νερο ?

15. Τι αλλα προσθετα χρειαζονται ?

16. Τι ζωντανους οργανισμους να βαλω στη αρχη ωστε να απομακρυνουν τυχον αλγη ?

17. Τι ψαρια να βαλω κ ποα θεωρουνται καλα για αρχαριους ?

Αυτα, προς το παρων, ελπιζω να μην ξεχασα κατι :D

Έγινε επεξεργασία - banik
Link to comment
Share on other sites

ετοιμαζομαι σιγα σιγα συλεγοντας πληροφοριες προς το παρων ωστε να στησω ενα ωραιο reefaki, εχω διαβασει αρκετα πραγματακια ομως θα ηθελα καποιες πληροφοριες μαζεμενες απο τους ποιο εμπειρους.

το ενυδρειο που θα ετοιμασω θα ειναι 40 με 50 λιτρα ετσι:

1. Τι υποστρωμα να βαλω και ποσα εκατοστα παχος ?

2. Ποια η διαφορα ζωντανης αμμου κ αραγωνιτη ?

3. Τι βραχο να επιλεξω (ζωντανο) και ποσα κιλα ?

4. Το πλαστικο πλεγμα αναμεσα στον βραχο κ το υποστρωμα γιατι θεωρειται απαραιτητο ?

5. Skimmer θα βαλω, πως ακριβως λειτουργει ?

6. Φιλτρο εξωτερικο ποια πρεπει να ειναι η δομη των υλικων που το αποτελουν ?

7. Εχω δει οτι αναφερεται χημικό, βιολογικό και μηχανικό, τι να ειναι καλυτερο για reef ?

8. Κυκλοφορητες, τι χρησιμευουν κ που ακριβως τοποθετουνται ?

9. Τι λαμπες χρειαζονται κ ποσα watt για τα λιτρα μου ?

10. Καθε ποτε αλλαζω η συμπληρωνω νερο κ πωια η προετοιμασια του ?

11. Καθε ποτε αλλαζω υλικα στο φιλτρο ?

12. Πως καθαριζω τυχον αλγες απο το μπροστινο (τουλαχιστον) τζαμι ?

13. Ποια πρεπει να ειναι η θερμοκρασια του νερου ?

14. Ποσο αλατι θα πρεπει να ριξω ποια η αναλογια του με το νερο ?

15. Τι αλλα προσθετα χρειαζονται ?

16. Τι ζωντανους οργανισμους να βαλω στη αρχη ωστε να απομακρυνουν τυχον αλγη ?

17. Τι ψαρια να βαλω κ ποα θεωρουνται καλα για αρχαριους ?

Αυτα, προς το παρων, ελπιζω να μην ξεχασα κατι :D

Σιγα σιγα μην ανχωνεσε ολες οι ερωτησεις ειναι απαντημενες μεσα στο aquazone απλα θελει λιγο υπομονη και ψαξιμο!Anyway θα προσπαθησω να απαντησω σε οσες μπορω!

1.Για τη δημιουργια ενος καλου DSB στο tank θελουμε 8-10cm

2.Ειναι το ιδιο απλα αλλοι το αποκαλουν αμμο και αλλοι αραγωνητη!

3.Η επιλογη του βραχου ειναι δικη σου υποθεση εχει να κανει με το αισθητικο κομματι και πως θες να τοβ στειεις απλα κοιτα να ειναι ποροδες και ελαφρης!

4.Δεν θεωριτε απαρετητο απλα πρακτικο αφου δεν ακουμπα ο βραχος και δεν νεκρονει στα σημεια αυτα αρα εχεις καλυτερη βιολογια!

5.Για το skimmer πρεπει να διαβασεις τα σχετικα αρθρα για να καταλαβεις!

6.Αν βαλει ζωντανο βραχο δεν χρειαζεσε εξωτερικο φιλτρο ο βραχος σου θα κανει ολοι τη δουλεια!

7. ΖΩΝΤΑΝΟΣ ΒΡΑΧΟΣ τιποτα αλλο!

8.Απλα στη κυκλοφορια :thumbup: τοποθετουνται συνηθως με τετοιο τροπο ωστε να στελνουν το νερο να περνα μεσα αποτο ζ.βραχο και να παραλληλα καποιος πρεπει να αταρασει την επιφανια παραλληλα!

9.Συνηθως ειναι 1watt ανα λιτρο η επιλογη των λαμπων ειναι και αυτη δικη σου υποθεση!Θα σου προτηνα Τ5

10.Περιπου 40% καθε μηνα χωρις να ειναι κανονας!Τις ρουτηνες του μηνα της κοιτας εσυ αναλογα με τα ΝΟ3 που μετρας στο ενυδρειο σου!π.χ εγω αλλαζω 20% καθε 15 μερες και ενας γνωστος μου 10% καθε βδομαδα!Οσο για τη προετημασια απλη κουβας νερο αλατι θερμαντηρας κυκλωφορητης το αφηνεις 6-8 ωρες να σπασει το αλατι μερας αλατοτητα και εισαι οκ!

11. Δεν εχεις φιλτρο....

12. Με ειδικους μαγνητες σχεδιασμενους για αυτη τη δουλεια τους αγοραζεις απο οποιοδηποτε ενυδριακο καταστημα

13. 26-28 C (μικρη απαντηση ειχε αυτη η ερωτηση.... :wootwoot::D:P )

14. Την αναλογια για καθε αλατι την βλεπεις στις οδηγιες αλλα δεν ειναι και κανονας εμπειρικα σιγα σιγα θα μαθεις μονος σου τις αναλογιες σου!

15. Θα χρειαστεις Ca, Mg και Alk προσθετα για αρχη ισως και Io

16. Συνεργειο καθαρισμου σαλιγκαρια και γαριδες, ερημητες ειναι οι πρωτη κατοικη συνηθως.

17. Θα λιτρα σου 2 φαρακια το πολυ ειναι αρκετα και πολλα σου λεω η γνωμη μου ειναι να βαλεις δυο clownfish occelaris που θα μεινουν μικρα και ειναι και πανεμορφα και ευκολα ψαρακια!Ή δυο damsel που δεν μασανε μια!Θα ομορφηνη ομως πολυ απο τα κοραλακια που δεν σε παριοριζει και τοσο το μεγεθος του ενυδρειου!!!

Απιστευτο τις απαντησα ολες.... :angry2::angry2::angry2: Απο εδω και μπρος ομως διαβασμα!!!Να σου ευχηθω καλη επιτηχεια με το tank σου και υπομονη!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην ευχαριστω για τις κατατοπιστικοτατες απαντησεις, ειμαι πολυ κοντα στην αγορα του ενυδρειου της boyu mt-50 που νομιζω ειναι πολυ καλη λυση για ενα nano reef και τα λιτρα μια χαρα. επειδη τα πραγματα θα τα παραγγειλω απο αθηνα η αλλου θελω αν μου πειτε τι χρειαζομαι ωστε να μην παραγγελνω συνεχεια.

Εχουμε κ λεμε

1.ενυδρειο

2.σκιμερ

3.1 με 2 κυκλοφορητες

4.αλατι

5.ενεργος ανθρακας κ αντιφωσφορο (ποιες οι αγγλικες ονομασιες στους ακριβως) ?

6.Αλατορομετρο ποιο ειναι καλο κ αξιοπιστο ??

7.αργοτερα ισως βαλω κ καποια κοραλια, τι ζουμια κ προσθετα χρειαζονται αυτα ??

γραψτε μου τι χρειαζομαι απο εξοπλισμο, προσθετα κ τεστ για ενα ολοκληρωμενο set up μηπως ξεχασα κατι :D

Link to comment
Share on other sites

...φωτιστικό,α/ο, τεστ: νιτρωδών, νιτρικών, ΚΗ, ΡΗ, ασβέστιο.

Ένα καλό και οικονομικό ρεφρακτόμετρο: Sibon

Link to comment
Share on other sites

...φωτιστικό,α/ο, τεστ: νιτρωδών, νιτρικών, ΚΗ, ΡΗ, ασβέστιο.

Ένα καλό και οικονομικό ρεφρακτόμετρο: Sibon

.......... και τεστ MG μαγνησιου

Link to comment
Share on other sites

...φωτιστικό,α/ο, τεστ: νιτρωδών, νιτρικών, ΚΗ, ΡΗ, ασβέστιο.

Ένα καλό και οικονομικό ρεφρακτόμετρο: Sibon

φωτιστικο λογικα εχει αν παρω τπ boyu mt-50 αλλα δεν ξερω αν αρκει :D

αυτο το ρεφρακομετρο που μπορω να το βρω ???

Link to comment
Share on other sites

σημερα αγορασα τα

-ενεργο ανθρακα Μatrix Carbon της seachem

-αντιφωσφορο Phosguard της seachem

τι λετε ειναι καλα προιοντα ???

Link to comment
Share on other sites

σημερα αγορασα τα

-ενεργο ανθρακα Μatrix Carbon της seachem

-αντιφωσφορο Phosguard της seachem

τι λετε ειναι καλα προιοντα ???

οι ποιο πολυ εδω αυτα χρησιμοποιουνε.Κι εγω....

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εχουμε κ λεμε εκτος των παραπανω που πηρα σημερα, παρειγγειλα επιτελους κ τα παρακατω

-ΕΝΥΔΡΕΙΟ BOYU MT50

-KORALLIA NANO PUMP 2 τεμαχια

-PRO REEF SEA SALT 8 kg

-AEGIS FLAKES TYPE I 30GR (ετσι για να υπαρχει για αργοτερα)

-ΥΔΡΟΜΕΤΡΟ RED SEA (Μεχρι να παρω της Sybon)

-SEACHEM MATRIX CARBON (ενεργος ανθρακας)

-SEACHEM PHOSGUARD (αντιφωσφορο)

-TEST MAGNESIUM/CALCIUM

-TEST PH

-TEST KH/GH

-TEST NH3/NH4

Ακουω παρατηρησεις κ σχολια, τι ειναι υπερβολικο τι αλλο χρειαζομαι ???

Υ.Γ. Ελπιζω να ειναι ολα διαθεσιμα κ να αρχισω σιγα σιγα (δειλα δειλα) :D

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!εγω θα σου προτηνα να παρεις skimmer απο την αρχη!εγω εχω ενα με αεροπετρα τις red sea! και κανει καλη δουλεια (στα δικα μου λιτρα (30)) κ ειναι πολυ απλο στην τοποθετιση κ την λειτουργεια!!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου θα σου πρότεινα να μην πάρεις αυτό το ενυδρείο και να το ψάξεις λίγο καλυτερα. Βέβαια αυτό που σου λέω είναι από προσωπική εμπειρία και προσωπική γνώμη. Το είχα αυτό το ενυδρείο και δεν έμεινα και πολύ ευχαριστημένος. Αν έπαιρνα ξανά ενυδρείο για Reef και πήγαινα στα 125 λύτρα θα έπαιρνα το Rio 125. Τώρα που το water inn έχει βάλει και προσφορά 100% της αξίας του ενυδρείου δωροεπιταγη και θα έπαιρνες και το skimmer. Απλά στο λέω αυτό για το boyu γιατί εμένα δεν με βόλευε. Όλοι μου το φώναζαν περίπτερο :D. Βέβαια δικά σου είναι τα χρήματα και εσύ αποφασίζεις απλά είπα να πω και εγώ την γνώμη μου μιας και το είχα. Αν θέλεις και άλλες πληροφορίες για το ενυδρείο μου λες να στα πω σε pm. Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

ηρθαν αρκετα πραγματακια σημερα κ λεω μολις μου ερθει κ η οσμωση να ξεκινησω :D:thumbup::wootwoot:

DSC01001.jpg

DSC01002.jpg

DSC01003.jpg

DSC01004.jpg

καποιες ερωτησεις τωρα

-εχω βαλει εναν κυκλοφορητη KORALLIA NANO PUMP να βαλω ακομα εναν ιδιο η μεγαλυτερο ???

-τα φωτα ειναι ενα λευκο κ ενα μπλε, θα χρειαστω κι'αλλα (επειδη εχω δει αντιστοιχα ενυδρεια με 4 λαμπες) ???

-ποιος ειναι ο τυπος των λαμπων αυτων (πχ.t5-t8) ???

-εχω παρει τεστ ασβεστιου κ μαγνησιου της tropic marin το ανοιξα κ δεν καταλαβα τιποτα απολυτως με το τι πρεπει να κανω :D

Link to comment
Share on other sites

Για τα φωτα εξαρταται τι ζωντανα θελεις να φιλοξενησεις. Παντος δεν θα μπορεις ετσι απλα να προσθεσεις θελει λιγο πατεντα.

Το υγρομετρο μην το εμπιστευεσαι καλυτερα να παρεις ενα ρεφρακτομετρο. Ενδεικτικα σου λεω πως το δικο μου εδειχνε 3 βαθμους παραπανω απο το ρεφρακτομετρο μου. Επισης δεν χρειαζεται να ειναι μονιμα μεσα στο ενυδρειο

Καλη συνεχεια!

:D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...