Jump to content

Τι χρειαζεται για το ξεκινημα


banik

Recommended Posts

Για τα φωτα εξαρταται τι ζωντανα θελεις να φιλοξενησεις. Παντος δεν θα μπορεις ετσι απλα να προσθεσεις θελει λιγο πατεντα.

Το υγρομετρο μην το εμπιστευεσαι καλυτερα να παρεις ενα ρεφρακτομετρο. Ενδεικτικα σου λεω πως το δικο μου εδειχνε 3 βαθμους παραπανω απο το ρεφρακτομετρο μου. Επισης δεν χρειαζεται να ειναι μονιμα μεσα στο ενυδρειο

Καλη συνεχεια!

:D

Eυχαριστω

το υγρομετρο το πηρα προσωρινα μεχρι να παρω ρεφακτομετρο.

θα φιλοξενησω 2 clown κ αργοτερα καποια κοραλια.

στις πατεντες ειμαι καλος οποτε οκ.

τι επιπλεον φωτισμο θα χρειαστω ???

Link to comment
Share on other sites

Μια καλή ιδέα είναι η DIY κατασκευή από τον zeroboy. :thumbup:post-2706-1221234234_thumb.jpg

παρα πολυ καλο κατι τετοιο σκεφτομουνα, εχουμε μηπως περισσοτερες πληροφοριες για τον τυπο των λαμπων, τα ντουι τα watt κ οτι μπορει να ειναι χρησιμο ???

η καποιο λινκ με καποια παρουσιαση :D

Link to comment
Share on other sites

παρα πολυ καλο κατι τετοιο σκεφτομουνα, εχουμε μηπως περισσοτερες πληροφοριες για τον τυπο των λαμπων, τα ντουι τα watt κ οτι μπορει να ειναι χρησιμο ???

η καποιο λινκ με καποια παρουσιαση :D

Τις είχα αγοράσει από εδώ 24w

http://www.aquaristikshop.com/cgi-bin/neu/...eq5DNg7ROkq6XGa

Tα Ballast τα είχα, (αλλά είναι σχετικά εύκολο να βρείς) και ακροφύσια για PL από Καύκα.

Η μετατροπή είναι σε HAILEA και είναι αυτό

http://www.hailea.com/E-hailea/product1/FA400B.htm

Αλλά είναι κοντά σε διαστάσεις και θα ταιριάξουν πιστεύω :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - Zeroboy
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Έχω το ίδιο ενυδρείο και θα σου πρότεινα το εξής. Μην αγοράσεις τις λάμπες γιατί τσάμπα θα δώσεις τα λεφτά. Αν της βάλεις μέσα στο καπάκι θα ανεβάσεις τρελές θερμοκρασίες μέσα στο ενυδρείο και σε λίγο καιρό θα πας για metal halide οπότε αφού πιάνουν και τα χέρια σου φτιάξε ένα φωτιστικό με μια 70 watt (εγώ έβαλα 150 αλλά είναι υπερβολική) κρατά και αυτή που έχει και πέτα το καπάκι στα σκουπίδια και θα είσαι μια χαρά.

Φιλικα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Εγώ στο sump έχω δυο μεγάλους ανεμιστήρες και στο πίσω μέρος του φωτιστικού υπάρχει άλλος ένας . θερμοκρασία δωμάτιο 29-30, ενυδρείου 28 σταθερά, εξάτμιση 2 λίτρα την ημέρα περίπου

Θα είναι πιο περιποιημένο αν μπει ο ανεμιστήρας στο φωτιστικό και δεν θα ανεβάζει θερμοκρασία. Πιστεύω .

Φιλικά

Link to comment
Share on other sites

Γιατί με την MH δεν θα ανεβάσει τρελή θερμοκρασία?

Αν χρειαστεί θα βάλει ανεμιστήρακι. :D

κατα πασα πιθανοτητα με την ανακατασκευη στο καπακι θα μπουνε κ 2 ανεμηστηρακια οποτε :thumbup:

εξαλλου η λαμπα που θα μπει θα ειναι μονο 24 watt δεν νομιζω οτι θα εχει τρελλη διαφορα στην θερμοκρασια

Έγινε επεξεργασία - banik
Link to comment
Share on other sites

Καλά . Και κάποιος άλλος είχε βάλει δυο λάμπες μέσα και μετά από λίγο γύρισε σε MH και έβγαλε τις άλλες στο σφυρί. Ψάξε λίγο μέσα στο φόρουμ και θα βρεις διάφορες ιδέες . εύχομαι καλή επιτυχία.

Φιλικά

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα γνώμη μου είναι ότι με το ύψος αυτό δεν κερδίζεις τίποτα. Ή θα κάνεις dsb (12-13cm) ή θα βάλεις ενα λεπτό στρώμα πιο πολύ για ομορφιά ή ακόμα και αυτό που σου είπε ο Τάσος...

Link to comment
Share on other sites

Ειχα διαβασει οτι και με 6cm κανει για dsb ....

αυτο που ειπε ο τασος ειναι να βαλω απλα νεκρο αραγωνιτη...δεν ειπε ποσο.....

10 cm θα είναι περισσότερο λειτουργικό.

Link to comment
Share on other sites

για το πάχος του υποστρώματος και τη λειτουργικότητα του θα μπορουσαμε να πούμε πολλά αλλά στο τέλος δε θα καταλήξουμε πουθενά ..

από πειράματα έχει φανεί ότι με 9 εκ λεπτόκοκκης άμμου έχεις dsb , ο Calfo , o Shimek και άλλοι μιλάνε για 12+ εκ

υπάρχει η άποψη ότι αν το dsb δεν είναι σωστό καλύτερα να μην υπάρχει , γιατί γίνεται παγίδα βρωμιάς ,

από την άλλη μεριά η ποσότητα άμμου που θα μπει ανεξάρτητα με το υψος που θα φτιάξει καθορίζει και την δύναμη του σαν φίλτρο

το υψος όμως καθορίζει τη αντοχή του στο χρόνο ..

δηλ αν βάλεις λίγη αμμο 1-2 εκ υψος θα έχεις δυνατότητες νιτροποίησης , θα το αντιμετωπίζεις με άνεση – το dsb θέλει προσοχή – αλλά θα το σιφόναρεις για να είναι καθαρό

αν βάλεις 5-7 εκ στρώμα θα έχεις πιο δυνατό φίλτρο νιτροποίησης και πιθανό να σε βοηθά λίγο και στην απονιτροποιηση .. δύσκολο και επικίνδυνο σιφονάρισμα , πιθανότατα μελλοντική πηγή προβλημάτων

από τα 9 και πάνω , καλύτερα από τα 12+ ένα υπόστρωμα ζωντανό μπορεί να υποστηρίξει μόνο του τη λειτουργία του , δεν θέλει παρεμβάσεις και τα κάνει όλα .. απονιτροποπει και φιλοξενεί ποικιλία μικροοργανισμών πηγή τροφής για το ενυδρείο

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα να δεις το dsb για να λειτουργήσει προηποθέτει αναερόβιες συνθήκες στα χαμηλά στρώματα.

Με τα 7,6cm πιθανόν να δημιουργηθούν αλλά με μια μικρή ανατάραξη στο υπόστρωμα θα έχεις πρόβλημα!

Link to comment
Share on other sites

πάνω σε αυτό το θέμα έχουν γραφτεί πολλά .. τη φωτογραφία που ανέβασες την έχω υπ όψη μου , προσπάθησα να σου απαντήσω βασισμένος στις επικρατέστερες απόψεις όπως τις έχω καταλάβει τα τέσσερα χρόνια που ασχολούμαι με το θέμα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...