Jump to content

Σαν να ξεκίνησα τώρα!


freedom

Recommended Posts

Πολλοί ξεκινάμε το χόμπυ αλλά για διάφορους λόγους δεν ασχολούμαστε. Έτσι και εγώ 3 χρόνια τώρα είχα απλά μια γυάλα με ψάρια και όχι ενυδρείο. Μετά από πολύ διάβασμα και τις συμβουλές σας η γυάλα μετατράπηκε σε ενυδρείο!!!

Πληροφορίες

Διαστάσεις: 100x30x40

Όγκος: 120 λίτρα

Κατηγορία: φυτεμένο με Αγγελόψαρα

Διακοσμητικά υλικά: άμμος, 2 ρίζες mopani

Φόντο: εικόνα με πέτρες.

Φωτισμός: 1x Solar NATURE 18W 9000K

Διάρκεια φωτισμού: 10 ώρες με χρονοδιακόπτη (12:00-22:00)

Φιλτράρισμα: εξωτερικό JBL Cristalprofi 120 (600 lt/h) με υλικά 200Lt/h

Θερμοστάτης: Juwel 100 watt

Λίπανση: ταμπλέτες υποστρώματος

Φυτά: 2x Anubias 1705 , 1x Anubias nana bonsai, 4x Anubias afzelii giletti, 2x Vallisneria, 2x Echinodorus amazonicus (όλες οι ανούμπιες δεμένες με πετονιά πάνω στα mopani και σε μια πέτρα.

Ψάρια: 4 Pterophyllum Scalare, 8 Cherry Barbs

Παράμετροι:

pH: 7.0

Γενική σκληρότητα (GH): 10

Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 5

Αμμωνία (ΝΗ3): 0

Νιτρώδη (ΝΟ2): 0

Νιτρικά (ΝΟ3): 15

Θερμοκρασία: 27 C

Αλλαγές νερού: 30%-40% εβδομαδιαίως με 16Lt απιονισμένο

Άλλες πληροφορίες: 2 Ανεμιστηράκια ιδιοκτασκευή στο καπάκι

Άλλες πληροφορίες: 1 πράσινη λάμπα 7 w αντί για moonlight

Σύντομα θα μπει μια ακόμα μεγαλύτερη λάμπα και παροχή CO2 και αργότερα μεγαλύτερο ενυδρείο που θα είναι καταλληλότερο για τα αγγελόψαρα :buttrock:

post-192-1220105827_thumb.jpgpost-192-1220105857_thumb.jpgpost-192-1220105920_thumb.jpgpost-192-1220105979_thumb.jpg

post-192-1220105958_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ομολογω οτι εχεις κανει πολυ καλη προσπαθεια!

Το μονο που με "χαλαει" ειναι οτι τα αγγελοψαρα φαινονται στριμωγμενα. Πιστευω οτι οταν μεγαλωσεις το ενυδρειο σου το αποτελεσμα θα ειναι θεαματικα καλυτερο :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Αισθητη αλλαγη και ειναι πολυ καλυτερη κιολλας !!!Μπραβο σου !!!Χαιρομαι να βλεπω τετοιες αλλαγες!!!

Αλλα πιστευω θα ηταν καλα (νομιζω στο εχω ξανα πει αν δεν με απατα η μνημη μου) απο ολα αυτα τα 4 σκαλαρια να κρατησεις ενα ζευγαρι μονο του και να χαιρεσε τις αναπαραγωγες τους που θα σου χαρισουν με την καλη φροντιδα σου φυσικα...Φαινονται στριμογμενα ως προς το υψος ^_^ Γι αυτο ειναι και το μινιμουν για σκαλαρια 50 ποντους υψος :buttrock:

Ξανα μπραβο λοιπον για την ωραια αλλαγη!!!

Link to comment
Share on other sites

Ειναι μικρο και κοντο το ενυδρείο μου για σκαλάρια :buttrock: αλλά έχω ένα μικρότερο και το πουλάω η το ανταλλάσω με κάποιο μεγάλο πάνω απο 300 Λίτρα για να τα βάλω. Έχεις δίκιο για τα 2 σκαλάρια που λες. Τα σκαλάρια πάνε πολλά μαζί όταν είναι μικρά αλλά όταν μεγαλώσουν γίνονται ζευγάρια και δεν πειράζει έτσι να τα έχεις μόνα τους στο ενυδρείο από ότι έχω διαβάσει!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο και περιποιημένο, δείχνει το ενυδρείο σου!!!

Link to comment
Share on other sites

Μου φαινετε ο βυθος να εχει πολυ υψος...Μηπως επηδει εβαλες πανω απο το χαλικι που ηδη ειχες αμμο??? τωρα εχεις διπλο βυθο εκτος κι αν ειναι η ιδεα μου ...Κανονικα ενας βυθος 6-8 ποντους ειναι καλα για φυτεμενο...Στην τεταρτη φωτο φαινετε καθαρα ποσο τεραστιος ειναι ο βυθος...Και σκεψου τα σκαλαρια θελουν 50 ποντους καθαρου υψους δηλαδη αν εσυ εχεις 40 μηκτο υψος με τον βυθο πανω απο 10 ποντους (ΙΜΟ)εχεις γυρω στους 25 ποντους καθαρο υψος

Έγινε επεξεργασία - Thodwrhs
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με ολους σας.

Ο βυθος τι υψος εχει?

Απο τι αποτελειται?

Μου φαινετε ο βυθος να εχει πολυ υψος...Μηπως επηδει εβαλες πανω απο το χαλικι που ηδη ειχες αμμο??? τωρα εχεις διπλο βυθο εκτος κι αν ειναι η ιδεα μου ...Κανονικα ενας βυθος 6-8 ποντους ειναι καλα για φυτεμενο...Στην τεταρτη φωτο φαινετε καθαρα ποσο τεραστιος ειναι ο βυθος...Και σκεψου τα σκαλαρια θελουν 50 ποντους καθαρου υψους δηλαδη αν εσυ εχεις 40 μηκτο υψος με τον βυθο πανω απο 10 ποντους (ΙΜΟ)εχεις γυρω στους 25 ποντους καθαρο υψος

Ο Βυθός όντος έχει μεγάλο ύψος. Αποτελείτε από 1cm υπόστρομα για τα φυτά, 4cm χαλίκι, 2cm άμμο. Αποφάσισα να βάλω άμμο σε λάθος χρόνο. Πρέπει τώρα να βγάλω βασικά το χαλίκι αλλά αυτό προϋποθέτει να βγάλω πάλι τα ψάρια - φυτά - ξύλα και όλο το βυθό, μετά να ξεχωρήσω το χαλίκι από την άμμο, να στρώσω νέο υπόστρομα για να ξαναβάλω την άμμο από πάνω. Καμιά ιδέα; Εσείς τι προτείνετε;

Link to comment
Share on other sites

Η αμμος θα περασει σιγα σιγα κατω απο το χαλικι, αφου ειναι ψιλοτερη. Τσαμπα την εβαλες.

Σε φίλου το ενυδρείο που έχει κάνει το ίδιο εδώ και 4 μήνες δεν έχει περάσει. Έχει "κοκαλλώσει" και παραμένει χωρίς ένα κόκο χαλίκι να βγαίνει επάνω. Δεν ήθελα να βγάλω το χαλίκι για 2 λόγους. Ο ένας είναι για να μην ανστατώσω για δεύτερη φορά τα ψάρια μέσα σε λίγο χρονικό διάστημα και ο δεύτερος για να κρατήσω την "ζωή" του βυθού που από ότι έχω διαβάσει είσε και εσύ οπαδός :D Το πρόβλημα είναι ότι έτσι το στρώμα βυθού ψήλωσε οπότε με αναγκάζει κάποια στιγμή αφού αναπτύξει βακτήρια το substrac pro που έβαλα πριν μερικές μέρες να βγάλω το χαλίκι. Ήδη έχω 0.25 NO2 ύστερα από τόσες αλλαγές οπότε πρέπει να περιμένω λίγο. Εξάλου είμαι στα πρόθυρα αγοράς μεγαλύτερου ενυδρείου για τα σκαλάρια :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

απλα να πω οτι ειναι πολυ ομορφο καθαρο κ συμαζεμενο!

φαινεται πιο μεγαλο αποτι,

ειναι παρολα αυτα δεν παυει να ειναι μικρο για τα συγκεκριμενα ψαρια...

βεβαια σου τα ειπαν καλυτερα παραπανω οποτε ας μην γινω κ εγω κουραστικος...

Link to comment
Share on other sites

απλα να πω οτι ειναι πολυ ομορφο καθαρο κ συμαζεμενο!

φαινεται πιο μεγαλο αποτι,

ειναι παρολα αυτα δεν παυει να ειναι μικρο για τα συγκεκριμενα ψαρια...

βεβαια σου τα ειπαν καλυτερα παραπανω οποτε ας μην γινω κ εγω κουραστικος...

Να και ένα ευγενικό παιδί! :D

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλο :D

Ευχαριστώ αγαπητέ Χέωψ :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...