Jump to content

120λ από γλυκό σε θαλασσινό??


Recommended Posts

Έχω ένα ενυδρείο 120λ γλυκού!

Μπορείτε να μου πείτε τι ακριβώς χρειάζομαι και πόσο περίπου κοστίζει το κάθε τι για να μετατρέψω το ενυδρείο μου σε θαλασσινό?

Καταρχήν μιλήστε μου για τον εξοπλισμό και έπειτα τι περίπου είναι τα απαραίτητα έξοδα για υπόστροματα.. ζωντανή άμμος και τέτοια.. δεν ξέρω τίποτα απο θαλασσινό αλλά θέλω να μάθω τα βασικά έξοδα σας παρακαλώ :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα ενυδρείο 120λ γλυκού!

Μπορείτε να μου πείτε τι ακριβώς χρειάζομαι και πόσο περίπου κοστίζει το κάθε τι για να μετατρέψω το ενυδρείο μου σε θαλασσινό?

Καταρχήν μιλήστε μου για τον εξοπλισμό και έπειτα τι περίπου είναι τα απαραίτητα έξοδα για υπόστροματα.. ζωντανή άμμος και τέτοια.. δεν ξέρω τίποτα απο θαλασσινό αλλά θέλω να μάθω τα βασικά έξοδα σας παρακαλώ :buttrock:

Καλησπέρα Harry’s

Κατά αρχήν πρώτα από όλα θα πρέπει να σκεφτείς αν το ενυδρείο σου έχει η θα μπορεί να έχει κατασκευαστικά κάποιες ιδιαιτέρες προδιαγραφές σε σχέση με του γλυκού όπως σύστημα υπερχείλισης και θέση για skimmer. Τώρα όσο αφορά το κόστος του όλου εξοπλισμού όλα είναι σχετικά ανάλογα με το τι θέλεις να κάνεις .

Η γνώμη πάντως είναι να προσέξεις πολλή αν το ενυδρείο σου δεν έχει προδιαγραφές θαλασσινού. ^_^

Καλη αρχη. :rasp:

Link to comment
Share on other sites

...επίσης θα πρέπει να αποφασίσεις τι είδους θαλασσινό σε ενδιαφέρει να φτιάξεις. Ένα ενυδρείο μόνο με ψάρια, ένα reef με μη απαιτητικά κοράλλια, ασπόνδυλα κλπ

Sκimmer, φωτιστικό, κυκλοφορητές είναι ο βασικός εξοπλισμός, κατόπιν α/ο, ρεφρακτόμετρο, τεστς. Το επίπεδο εξοπλισμού μπορεί να ανέβει ανάλογα με τις απαιτήσεις σου και μπορεί να αναβαθμιστεί σε επόμενο στάδιο.

Άμμος και βράχος είναι απαραίτητα για τη βιολογική λειτουργία ενός φυσικού συστήματος.

Για τιμές μπορούν να σε πληροφορήσουν τα μέλη μας που πρόσφατα απέκτησαν ένα θαλασσινό σύστημα ή να ρωτήσεις τα ενυδρειακά καταστήματα στην ειδική κατηγορία.

Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω και ψάρια και κοράλια και ασπόνδυλα.. έχουν κάποιο πρόβλημα όλα αυτά μαζί?

Το ακριβό από ότι έχω ακούσει είναι το ψυκτικό σύστημα!!

Λένε ότι είναι απαραίτητο για το καλοκαίρι.. κατά πόσο ισχίει αυτό?

Επίσης περιμένω από μέλη να πούνε καμιά τιμή στο περίπου :D

Link to comment
Share on other sites

Θέλω και ψάρια και κοράλια και ασπόνδυλα.. έχουν κάποιο πρόβλημα όλα αυτά μαζί?

ολα τα reef συστηματα εχουν ολα τα παραπανω.

Το ακριβό από ότι έχω ακούσει είναι το ψυκτικό σύστημα!!

Λένε ότι είναι απαραίτητο για το καλοκαίρι.. κατά πόσο ισχίει αυτό?

Επίσης περιμένω από μέλη να πούνε καμιά τιμή στο περίπου :D

σε ενα ενυδρειο με τα λιτρα σου μπορεις και με ανεμιστηρακια να εχεις την σωστη θερμοκρασια, εκτος αυτου ενα μικρο ψυκτικο δεν ειναι απαγορευτικο στην τιμη. επεισης νομιζω οτι κανενα μελος δεν θα σου πει καποια τιμη γιατι οπως βλεπεις και παραπανω για πολλα πραγματα υπαρχουν δυο η και περισοτερες επειλογες :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν επειδή ψάχνω λίγο να δω τι γίνετε με τον εξοπλισμό..

ΦΙΛΤΡΟ

To παλιό μου εσωτερικό φίλτρο με άλλα υλικά μέσα κάνει?

Skimmer

Κάτι τέτοιο? 150λ/ω resun..

http://cgi.ebay.co.uk/Protein-Skimmer-Filt...id=p3286.c0.m14

ή resun 250λ/ω

http://cgi.ebay.com/Resun-SK05-Nano-Mini-A...id=p3286.c0.m14

Ψυκτικό

Χρειάζομαι τέλικά?

Αν ναι μιλάμε για κάτι τέτοιο?

http://cgi.ebay.com/Resun-CL-85-Nano-Chill...p3286.m20.l1116

Κυκλοφοριτής

Κάτι τέτοιο της resun me 3500λ/ω ??

http://cgi.ebay.com/Resun-Wave-Maker-Pump-...p3286.m63.l1177

Αντιστρωφη όσμωση

Θα χρειαστώ για τα λίτρα μου? Καθόλου τιμές?

Link to comment
Share on other sites

Έχω μπερδευτεί πολύ!!!

Τι είναι αυτό το sump που είδα κάποιον άλλον με ίδιο ενυδριο με εμένα να φτιάχνει (καρφουρ 120)?

100λ το έκανε κιόλας.. και έχει φίλτρα.. Ας με βοηθήσει κάποιος γιατί δεν καταλαβαίνω τίποτα από θάλασσα :D

Link to comment
Share on other sites

Έχω μπερδευτεί πολύ!!!

Τι είναι αυτό το sump που είδα κάποιον άλλον με ίδιο ενυδριο με εμένα να φτιάχνει (καρφουρ 120)?

100λ το έκανε κιόλας.. και έχει φίλτρα.. Ας με βοηθήσει κάποιος γιατί δεν καταλαβαίνω τίποτα από θάλασσα :D

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=2384

Link to comment
Share on other sites

Σας παρακαλώ βρε παιδιά δώστε μου παραπάνω βοήθεια...

Άμμο πρέπει να αγοράσω από μαγαζί? Της θάλασσας μας δεν κάνει?

Με βράχο? Χρειάζομαι κανένα 10αρι κιλά? Τι εννοείται όταν λέτε ζωντανό και νεκρό? Από την θάλασσας δεν μπορώ να πάρω κομμάτι?

Άκουσα πως κάποιοι βάζουν μισο νεκρό μισό ζωντανό.. τον ζωντανό οκ από το petshop.. το νεκρό?

Link to comment
Share on other sites

Σας παρακαλώ βρε παιδιά δώστε μου παραπάνω βοήθεια...

Άμμο πρέπει να αγοράσω από μαγαζί? ....NAI....Της θάλασσας μας δεν κάνει?....OXI...

Με βράχο? Χρειάζομαι κανένα 10αρι κιλά?.... ΣΩΣΤΑ....Τι εννοείται όταν λέτε ζωντανό και νεκρό?....διάβασε εδώhttp://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=151 Από την θάλασσας δεν μπορώ να πάρω κομμάτι? ....ΟΧΙ....

Άκουσα πως κάποιοι βάζουν μισο νεκρό μισό ζωντανό.. τον ζωντανό οκ από το petshop.. το νεκρό? να πάρεις ολα τα κιλά ζωντανό.

Link to comment
Share on other sites

Για να φτιάξεις ένα σωστό τροπικό φυσικό σύστημα, είναι προτιμότερο να προμηθευτείς με τα απαραίτητα τροπικά υλικά. Άλλωστε ο όγκος του ενυδρείου σου δεν είναι απαγορευτικό για μία τέτοια αγορά.

Έτσι λοιπόν σου προτείνω να αγοράσεις δέκα κιλά ζωντανού βράχου καθώς και μια ποσότητα νεκρής αραγωνιτικής άμμου, ώστε να δημιουργήσει ένα υπόστρωμα, ύψους περίπου 10 εκατοστών. Από πάνω εφόσον επιθυμείς, μπορείς να στρώσεις μια συσκευασία ζωντανής άμμου, για να επιταχύνεις την ενεργοποίησή της.

Αν πάλι θέλεις να μειώσεις κάπως το αρχικό κόστος, μπορείς να αγοράσεις 5 κιλά ζωντανού βράχου και πέντε κιλά νεκρού, που θα προμηθευτείς και πάλι από κάποιο ενυδρειακό κατάστημα.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ο νεκρός βράχος απαιτεί μεγάλο χρονικό διάστημα να αποκτήσει βιολογική ικανότητα, θα πρέπει να προσέξεις πολύ την ιχθυοφόρτωση που θα κάνεις.............

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι μονόδρομος η επένδυση σε ζωντανό βράχο.

Γνώμη μου είναι πως ο νεκρός βράχος μπορεί από μονός του να στηρίξει ένα ενυδρείο.

Εξάλλου στην απέναντι πλευρά του Ατλαντικού είναι συχνό αυτό το στιλ στησίματος ,το μονό πού προσθέτουν είναι βακτήρια που θα αποικίσουν στο βράχο και θα πολλαπλασιάζονται.

Κοραλλίνη-σκουλήκια – κοπήποδα- γαριδούλες κλπ θα έρθουν γρήγορα με κάποιο κοράλλι στο βραχάκι που θα είναι κολλημένο ζωντανός βράχος είναι και αυτός.

Και πάλι γνώμη μου μόνο ζωντανή δεν είναι η άμμος που πωλείται σαν ζωντανή. :D

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι μονόδρομος η επένδυση σε ζωντανό βράχο.

Γνώμη μου είναι πως ο νεκρός βράχος μπορεί από μονός του να στηρίξει ένα ενυδρείο.

Εξάλλου στην απέναντι πλευρά του Ατλαντικού είναι συχνό αυτό το στιλ στησίματος ,το μονό πού προσθέτουν είναι βακτήρια που θα αποικίσουν στο βράχο και θα πολλαπλασιάζονται.

Κοραλλίνη-σκουλήκια – κοπήποδα- γαριδούλες κλπ θα έρθουν γρήγορα με κάποιο κοράλλι στο βραχάκι που θα είναι κολλημένο ζωντανός βράχος είναι και αυτός.

Και πάλι γνώμη μου μόνο ζωντανή δεν είναι η άμμος που πωλείται σαν ζωντανή. :D

Καινούργια θεωρία πάλι αυτή. :thumbup:

Αγαπητέ δεν μας παραθέτεις και κανένα link για να γίνεις και πιο πιστευτός

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι μονόδρομος η επένδυση σε ζωντανό βράχο.

και εγώ το ίδιο πιστεύω ..

ο νεκρός βράχος έχει και κάποια πλεονεκτήματα μάλιστα έναντι του ζωντανού ..

δεν κρύβει εκπλήξεις , δεν έχει ανάγκη από κουράρισμα ..

μπορείς να το φτιάξεις και μόνος σου αν θέλεις δίνοντας το επιθυμητό σχήμα

Link to comment
Share on other sites

ο νεκρός βράχος έχει και κάποια πλεονεκτήματα μάλιστα έναντι του ζωντανού ..

δεν κρύβει εκπλήξεις , δεν έχει ανάγκη από κουράρισμα ..

Και το "ζωντάνεμα" πως και σε πόσο χρόνο θα γίνει. Με βακτήρια κονσέρβα που αναφέρει ο φίλος geso; ή θα στηριχτούμε σε κάνιστρο;

Υποτίθεται ότι φτιάχνουμε ένα σύστημα αντίγραφο του τροπικού γιατί μας αρέσει και μπορούμε να το φτιάξουμε Τώρα αν θέλουμε να πάρουμε πέτρες από τα βουνά να βάλουμε κι άμμο (στεγνή και αποστειρωμένη) από παραλία ... θα είναι ομορφότερο έτσι; δε νομίζω, τώρα αν θα το κάνουμε για λόγους οικονομίας μόνο σε αρκετά μεγάλο σύστημα μπορεί να έχει κάποιο νόημα.

Link to comment
Share on other sites

γρήγορα θα αποκτήσει ικανότητα νιτροποίησης .. και αργότερα θα μπορεί να απονιτροποιεί ..

το πότε ακριβός θα συμβούν αυτά εξαρτάται και από άλλους παράγοντες ..

έτσι πιστεύω

στα βουνά μπορείς να βρεις όμορφο ασβεστολιθικό βράχο μαζί με απολιθωμένα όστρακα .. ίσος να μην είναι τόσος πορώδεις όπως ο νεκρός βράχος της αγοράς αλλά δεν είναι ακατάλληλος

όπως και η άμμος της παραλίας .. κάποιοι μιλούν για πρόβλημα silicates αλλά αυτό αμφισβητείται από πολλούς ανάμεσα τους και ο R.Shimek

την τελική εικόνα θα τη δώσουν φιλοξενούμενοι οργανισμοί και η κοραλινη και η ικανότητα του χομπιστα

τα βακτήρια που λέει ο geso δεν είναι κονσέρβα .. και δεν είναι μόνο βακτήρια

Link to comment
Share on other sites

Καινούργια θεωρία πάλι αυτή. :P

Αγαπητέ δεν μας παραθέτεις και κανένα link για να γίνεις και πιο πιστευτός

φίλε μου δεν είναι καμία καινούργια θεωρία και λέω απλώς πως είναι η άποψη μου. :D

κάτι που έμενα προσωπικά με κρατάει στο χόμπι είναι πως δεν υπάρχει μονόδρομος και συνταγές για να πετύχουμε ένα επιθυμητό αποτέλεσμα.

Και όσο και να σου φαίνεται παράξενο το κάθε σύστημα θα είναι τελείως διαφορετικό ακόμα και να ξεκινήσουμε μαζί και με τον ίδιο τρόπο.

ψάχνουμε διαβάζουμε κρίνουμε και αν πιστεύουμε σε αυτό δοκιμάζουμε. :thumbup:

Και το "ζωντάνεμα" πως και σε πόσο χρόνο θα γίνει. Με βακτήρια κονσέρβα που αναφέρει ο φίλος geso; ή θα στηριχτούμε σε κάνιστρο;

Υποτίθεται ότι φτιάχνουμε ένα σύστημα αντίγραφο του τροπικού γιατί μας αρέσει και μπορούμε να το φτιάξουμε Τώρα αν θέλουμε να πάρουμε πέτρες από τα βουνά να βάλουμε κι άμμο (στεγνή και αποστειρωμένη) από παραλία ... θα είναι ομορφότερο έτσι; δε νομίζω, τώρα αν θα το κάνουμε για λόγους οικονομίας μόνο σε αρκετά μεγάλο σύστημα μπορεί να έχει κάποιο νόημα.

Αν αποφασίσεις να δοκιμάσεις μπορείς να πάρεις ένα ποτήρι άμμο από κάποιον με στρωμένο ενυδρείο και να μπολιάσεις το σύστημα σου.

Σε ενυδρείο που το έχουμε δοκιμάσει μέσα σε ένα μήνα περίπου η άμμος είχε γεμίσει ζωή.

όσο άφορα για τον βράχο στην Αμερική που ανέφερα υπάρχουν και πουλιούνται ζωντανά ότι χρειαζόμαστε για να εμπλουτίσουμε το σύστημα μας. :wootwoot:

Οπως λες "υποτίθεται" πως φτιάχνουμε αντίγραφο ενός υφάλου όσο δηλαδή μπορούμε να κλείσουμε μέσα σε πέντε κομμάτια γυαλί.

Αν και η οικονομία είναι ένας λόγος δεν είναι μόνο αυτός ένας άλλος λόγος είναι πως υποτίθεται ότι θέλουμε να φτιάξουμε οπτικά ένα αντίγραφο υφάλου η αυτό που σου είπε ο Τάσος. :D

Ελπίζω να σου αρέσει το παρακάτω ενυδρείο!!

http://forum.vividaquariums.com/tool/post/...17&trail=30

Link to comment
Share on other sites

Κάθε είδους πορώδης βράχος, όπως και κάθε είδους άμμου, μπορεί κάλλιστα να λειτουργήσει σαν φυσικό βιολογικό υλικό, αρκεί να εμπλουτιστεί με τους απαραίτητους οργανισμούς. Αυτά μας ανέφερε ο καθηγητής Shimek κατά την επίσκεψή του στην Αθήνα.

Και πρόσθεσε, τα νεκρά υλικά θα εμπλουτιστούν, με την πάροδο του χρόνου, με τους απαραίτητους αυτούς οργανισμούς. Και αυτοί δεν είναι μόνο τα βακτήρια, αλλά και διάφοροι άλλοι μικροί θαλάσσιοι οργανισμοί, τόσο του ζωικού όσο και του φυτικού βασιλείου. Κύριο ρόλο διαδραματίζουν τα σκουλήκια και κυρίως οι πολυχαίτες, αλλά και οι σπόγγοι τα καρκινοειδή, οστρακόδερμα, τα διάφορα είδη μονοκυταρικής και πολυκυταρικής άλγης, φωτοσυνθετικής ή όχι.

Το κύριο έργο αυτών των οργανισμών, είναι η μεταφορά του νερού στον πυρήνα του βράχου ή στα βαθιά στρώματα της άμμου και τη συνεχής εναλλαγή των διαστρωματώσεων αυτής.

Όπως αντιλαμβάνεστε, αν περιμένουμε ο εμπλουτισμός αυτός να γίνει με την σταδιακή προσθήκη κοραλλιών και τη μεταφορά τους με τις φυσικές βάσεις, θα πρέπει να περάσει μεγάλο χρονικό διάστημα. Δεδομένου ότι τα περισσότερα κοράλλια προέρχονται από φάρμες, με τεχνικές βάσεις ή και χωρίς, αντιλαμβανόμαστε εύκολα ότι ο χρόνος αυτός θα επιμηκυνθεί αρκετά.

Η προσωπική μου άποψη, λοιπόν, για όσους επιλέξουν φυσικά ή τεχνητά υλικά, τα οποία δεν προέρχονται από τη θάλασσα, είναι να αναμειχθούν με κάποιες ποσότητες ζωντανών θαλασσινών και όχι υποχρεωτικά τροπικών (αναφορά Shimek).

Τελειώνοντας, θα ήθελα να επισημάνω ότι θα πρέπει να εκτιμηθεί ιδιαίτερα το βάρος των μη τροπικών θαλάσσιων υλικών. Έτσι θα πρέπει να επιλέξουμε τα υλικά αυτά με βάση τον όγκο τους, παραμερίζοντας τον εμπειρικό κανόνα του 1/10.

Πυριτιούχος άμμος ή μάρμαρο, θα μπορούσε να έχει δεκαπλάσιο βάρος από την αντίστοιχη τροπική ασβεστολιθική. Ορεινές ασβεστολιθικές πέτρες είναι σαφώς λιγότερο πορώδης από τις θαλάσσιες ιζηματογενής ασβεστιακές, πράγμα που κάνει αναγκαίο την τοποθέτηση σαφώς μεγαλύτερου όγκου, συνεπώς και πολλαπλάσιου βάρους, για το ίδιο βιολογικό αποτέλεσμα.

Τα παραπάνω θα πρέπει να ληφθούν υπ' όψιν κατά την κατασκευή ενός ενυδρείου για το σκοπό αυτό, ενώ κατά τη γνώμη μου, τα περισσότερα προκατασκευασμένα ενυδρεία του εμπορίου, είναι ακατάλληλα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...