Jump to content

καθαρισμός Φίλτρου


gantalf

Recommended Posts

Χαιρετώ και πάλι τους λάτρεις του χόμπυ...

Νομίζω ότι έκανα ένα τρομερό σφάλμα και διατάραξα την ζωή των μικρών μου φίλων εντός του ενυδρείου.

Θα ήθελα την βοήθεια σας.

Καθάρισα το εσωτερικό μου φίλτρο κάτω από την βρύση και όχι με νερό του ενυδρείου.

Βασικά ύστερα από 2 μήνες αδιάκοπης λειτουργείας του εσωτερικού μου φίλτρου της eheim και χωρίς να έχει

μειωθεί δραστικά η ροή του η αρραβωνιαστικιά μου θεώρησε σκόπιμο ότι θα έπρεπε να καθαρίσει το φίλτρο και

έτσι το έβγαλε από το ενυδρείο και το ξέπλυνε με νερό της βρύσης.

Αφού έμαθα το γεγονός έρικσα κατευθεία βακτήρια υγρής μορφής και θα αφήσω τα ψαράκια ατάϊστα για 2 μέρες τουλάχιστον. Έκανα το σωστό?

παρεπιμπτώντος έρικσα και λίγο αντιχλώριο για κάθε περίπτωση. Ευχαρίστώ περιμένω την απάντηση σας.

Link to comment
Share on other sites

καλα εκανες,και καλο θα ειναι να κανεις και μετρησεις,ιδιαιτερα δε,αμμωνια και νιτρωδη...

Link to comment
Share on other sites

Απλά έχω ακόμα μια ερώτηση....

Εντάξει όλοι λένε πως το καλύτερο είναι σίγουρα να στίβουμε το σφουγγαράκι 2 -3 φορές απαλά στο νερό του

ενυδρείου για να μην χαθεί η βιολογία του φίλτρου.

Εντάξει συμφωνώ και επαυξάνω... Αλλά εκτός από την βιολογία του φίλτρου έχουμε και το 100% του νερού

του ενυδρείου που και αυτό πιστεύω ότι έχει εξίσου βιολογία.

Άπλα η δικιά μου γνώμη είναι ότι μπορεί να δημιουργηθεί σημαντικό πρόβλημα στο ενυδρείο όταν μαζί με το

καθαρισμό του φίλτρου αλλαξουμε και ενα μέρος του νερού.

Δηλαδή καθαρίζουμε το φίλτρο και μαζί για να κερδίσουμε χρόνο κάνουμε και την αλλαγή νερού για να "ξεμπερδεύουμε".. Τότε είναι που ουσιαστικά χάνεται όλη η βιολογία του νερού και πρέπει να ξεκινήσουμε

πάλι από την αρχή. ΄

Άρα πιστεύω πως άν μόνο καθαρίσουμε το φίλτρο ακόμα και με νερό της βρύσης και "ΔΕΝ" κάνουμε ανανέωση νερού τότε δεν νόμίζω ότι ξεκινάει από την αρχή το στρώσιμο του φίλτρου..

ευχαριστώ προκαταβολικά..

Link to comment
Share on other sites

οχι η βιολογια δεν βρισκεται στο νερο αλλα στα βιλογικα υλικα και ενα πολυ μικρο μερος στην αμμο, χαλικι που εχουμε στρωμενο στο ενυδρειο μας

ακομη και 100% να αλλαζες το νερο του ενυδρειου σου αυτο θα λειτουργουσε ικανοποιητικα χωρις προβλημα

Link to comment
Share on other sites

όταν όμως το ενυδρείο έχει υπόστρωμα ακουαλίτη? ο ακουαλίτης αν δεν πλυθεί όταν τοποθετηθεί έχει δικιά του βιολογία, έτσι δεν είναι??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...