Jump to content

Guppy με τι μπορει τελικα να συμβιωσει;


Dolkin

Recommended Posts

Θέλοντας να εισάγω στο ενυδρείο μου που κατοικείται από Guppies κ ένα Pleco, ξεκινησα την καθιερωμένη για πολλούς έρευνα στο internet καθώς και σε pet shop.

Διάβασα και το pdf του κου Άρη Τσιατούχα (ΕΔΩ) το οποίο είναι κατατοπιστικότατο πάνω στο θέμα Guppy και δίνει πολλές ενδιαφέρουσες κ χρήσιμες πληροφορίες αλλα δυστυχώς δε μπορώ να καταλήξω στο πια είδη είναι κατάλληλα για ένα ενυδρείο με Guppies.

Οι απόψεις που διάβασα απέχουν πάρα πολύ η μία από την άλλη (και είναι όντως πάρα πολλές) ώστε πραγματικά πελάγωσα. :wootwoot:

Καποιες Απόψεις:

1) ζωοτόκα μόνο με ζωοτόκα

2) Αναλογα με τον τόπο καταγωγής

2) Αναλογα με το μέγεθος

καθώς και απόψεις ότι τεριάζουν με κάποια είδη tetras κτλ

Μέχρι ότι συμβιώνουν με betas και Κιχλιδες ή ακόμα και χρυσόψαρα διάβασα :D

Και μην ξεχνάμε και την εισφορά των pet shops σε αυτό το μπέρδεμα που ο καθένας υποστηρίζει το δικό του :D

Μπορεί κάποιος να μου δώσει μία πιο έγκυρη απάντηση η να μ προτείνει έναν ιστοχώρο (που θα την βρω) ;

Μια λίστα βρε αδερφέ :thumbup:

Δεν ξέρω αν έχει ξαναδημοσιευτεί τέτοια ερώτηση η υπομονή μου εξαντλήθηκε και δεν άντεχα να ψάξω εκτενέστερα στο forum

Link to comment
Share on other sites

Καλα θα ειναι τα ζωοτοκα να πηγαινουν με ζωοτοκα...Αλλα μπορεις να βαλεις και αλλα ψαρια μαζι με ζωοτοκα (ΙΜΟ) εαν ταιριαζουν στην κοινωνικη συμπεριφορα τους,στις συνθηκες νερου,στην θερμοκρασια νερου,και την διαμορφωση του ενυδρειου για πιο λογο να μην δεν γινετε να ειναι μαζι???Αλλα να εχουν και τα απαιτουμενα λιτρα ανα ειδος και ποσοτητα...(Αυτη ειναι η προσωπικη μου αποψη πανω στο θεμα)

Link to comment
Share on other sites

Καλα θα ειναι τα ζωοτοκα να πηγαινουν με ζωοτοκα...Αλλα μπορεις να βαλεις και αλλα ψαρια μαζι με ζωοτοκα (ΙΜΟ) εαν ταιριαζουν στην κοινωνικη συμπεριφορα τους,στις συνθηκες νερου,στην θερμοκρασια νερου,και την διαμορφωση του ενυδρειου για πιο λογο να μην δεν γινετε να ειναι μαζι???Αλλα να εχουν και τα απαιτουμενα λιτρα ανα ειδος και ποσοτητα...(Αυτη ειναι η προσωπικη μου αποψη πανω στο θεμα)

Κ εγώ πιστεύω ότι δεν είναι λάθος να συνδιάσεις ζωτοκα με μη ζωοτόκα εφόσον δίνεις βάση σε όλεσ τισ παραμέτρους :thumbup:

απλά στην ουσία είχα σκεφτεί να βάλω μία ομάδα 7-8 ατόμων neon μέσα και διαβάζοντας όλα αυτά μπήκα σε σκέψεις :D

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα τι ειπα πριν ???Να ταιριαζουν στις συνθηκες νερου :D

Τα νεον θελουν μαλακο και οξινο νερο ενω τα ζωοτοκα σκληρο και αλκαλικο οποτε δεν ταιριαζουν...

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα τι ειπα πριν ???Να ταιριαζουν στις συνθηκες νερου :D

Τα νεον θελουν μαλακο και οξινο νερο ενω τα ζωοτοκα σκληρο και αλκαλικο οποτε δεν ταιριαζουν...

σωστα τωρα που τα κοιταω και στο index βλεπω οτι δεν τεριαζουν.

ωστοσο σιγουρα υπαρχουν και ψαρακια που θα μπορουν να συνηπαρξουν

πχ αν δεν κανω λαθος τα Cherry barb μπορουν να ζησουν στα όρια των Guppies

παρολλά αυτά με αγχώνει λίγο το γεγονός του κανόνα ζωοτόκα με ζωοτόκα :D

βεβαια δεν ξέρω αν μπορώ να επιζήσω μετά από 5 γέννες των guppy και τις πόσες ακόμα θα μετράω με άλλα ζωοτόκα στο ενυδρείο :thumbup:

αυτά τα ζωοτόκα είναι απειλή :wootwoot:

ξεκίνησα με ένα ζευγάρι guppy τον Μάιο και έχω καταλήξει με 30+, έναν μεγάλο αριθμό των οποίων αναγκαστικά θα κάνω δωρεά σε pet shop η όπου αλλού προκύψει

Link to comment
Share on other sites

Τα ζωοτοκα θα πρεπει να τα βαζεις με ζωοτοκα και οχι με μπετακια , κυριως αν εχεις και γκαπυ θα στα κανει φυλλο και φτερο ο μονομαχος, για να μην εχεις προβληματα

Link to comment
Share on other sites

Τα ζωοτοκα θα πρεπει να τα βαζεις με ζωοτοκα και οχι με μπετακια , κυριως αν εχεις και γκαπυ θα στα κανει φυλλο και φτερο ο μονομαχος, για να μην εχεις προβληματα

Εννοείται πως δεν θα τα έβαζα με betta απλώς ανέφερα τι απόψεις διάβασα.

αν επέλεγα κάτι μη ζωοτόκο θα διάλεγα κάτι πιο ήπιου χαρακτήρα.

απλά προσπαθώ να βρω τι θα μπορούσε να συμβιώσει με τα guppies χωρίς προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αφού έχεις καταλήξει με τόσα γκαπάκια απο τις γέννες, γιατί θες να βάλεις κι άλλα ψάρια?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αφού έχεις καταλήξει με τόσα γκαπάκια απο τις γέννες, γιατί θες να βάλεις κι άλλα ψάρια?

Δεν τα βαρέθηκα απλά θα ήθελα λίγο διαφορετικό χρώμα όλα τα αρσενικα μου είναι όλα ίδια. Σκέυτηκα να βρω άλλα types Guppies αλλά πέρα απότ ο χρώμα θα ήθελα να δω και διαφορετικέ συμπεριφορές στο ενυδρείο μου.

Χωρίς να θέλω να κατηγορήσς τα Guppies ψιλοβαρέθηκα ναι παρακολουθώ τα σεξουαλικώς πεινασμένα αρσενικά να κυνηγάνε συνέχεια τα θυλικά μου :bowdown:

κάποιο είδος σε μορφή school θα έδινε μία ευχάριστη νότα στο ενυδρείο αρκεί βέβαια να μπορούν να ζήσουν στις ίδιες συνθήκες.

απλά θέλω να μάθω αν ο κανόνας ζωοτόκα μόνο είναι τόσο αυστηρός και αν κάποιος κατάφερε να βάλει διαφορετικά είδη μαζί χωρίς πρόβλημα :unsure:

Έτσι κ αλλιώς αρκετά Guppies θα τα δώσω σε ένα φίλο που στρώνει τώρα το ενυδρείο του

Απλ'α υποθέτω ότι στις περιοχές από όπου κατάγονται τα Guppies υπάρχουν και μη-ζωοτόκα ψάρια και δεν νομίζω στη φύση να έχουν πρόβλημα συμβίωσης επομένως γιατί να έχουν στα ενυδρεία; (Ερώτηση αρχαρίου, τα φώτα σας περί αυτού)

Έγινε επεξεργασία - Dolkin
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

κοιτα κατα την αποψη μου παντα, ειναι μυθος οτι τα ζοωτοκα οχι με ωοτοκα.υπαρχουν ψαρακια τα οποια ειναι ησυχα και ειρηνικα αλλα εκτος αυτου υπαρχουν ψαρακια που ταιριαζουν με τα γκαπυ και ειναι ωοτοκα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...