Jump to content

Γέννα αγγελόψαρων φωτό και βίντεο


freedom

Recommended Posts

Σήμερα το πρωϊ το θυλικό σκαλάρι καθάριζε ένα φύλο από ανούμπια και περίμενα γέννα. Το απόγευμα τα σκαλαράκια μου έκαναν το θαύμα τους και είμαι πολύ χαρούμενος :D

Ακολουθούν φωτογραφίες macro που φαίνονται καθαρά τα αυγά, το θηλυκό που τα εναποθέτει και το αρσενικό που τα γονιμοποιεί.

Θα ακολουθήσουν φωτογραφίες από τον γόνο σε διάφορες φάσεις μέχρι την εφηβεία :thumbup:

Επίσης λινκ από βιντεάκι που τράβηξα με την φωτογραφική και είναι λίγο θολό αλλά πιστεύω ότι αξίζει να το δείτε!

post-192-1220211148_thumb.jpgpost-192-1220211170_thumb.jpgpost-192-1220211194_thumb.jpgpost-192-1220211224_thumb.jpgpost-192-1220211245_thumb.jpgpost-192-1220211266_thumb.jpgpost-192-1220211284_thumb.jpgpost-192-1220211312_thumb.jpgpost-192-1220211357_thumb.jpgpost-192-1220211339_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - freedom
Link to comment
Share on other sites

θαυμασιες εικονες!!!!καλη συνεχεια!!!

Link to comment
Share on other sites

θαυμασιες εικονες!!!!καλη συνεχεια!!!

Ευχαριστώ! Ξέχασα να πω ότι τα σκαλάρια μου (εάν δεν κάνω λάθος) είναι:

Pterophyllum sp. Rio Negro το θυλικό και sp. Rio Negro Altum το αρσενικό.

Έγινε επεξεργασία - freedom
Link to comment
Share on other sites

Να και το βιντεάκι :D

Έγινε επεξεργασία - freedom
Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια σε εσένα και τα ψάρια σου!!

Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο!!! :thumbup:

Αντε με το καλο να δεις και ουριτσες...

Ετοιμαζε αρτεμια :D

Link to comment
Share on other sites

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ !!!!!!!! :D

Πρως το παρόν τα έχω σφήσει επάνω στα φύλα για να τα καθαρίζουν μόνο τους. Σίγουρα θα το κάνουν καλύτερα από μένα. Όταν δω την πρώτη ουρά έφυγαν σε ειδική γενίστρα που έχω φτιάξει μέσα στο ενυδρείο και όταν θα κολυμπάνε όλα θα μεταφερθούν σε μικρό ενυδρειάκι που θα έχω προλάβει να ετοιμάσω.

Έγινε επεξεργασία - freedom
Link to comment
Share on other sites

To φίλο κόπηκε και μπηκε στην γεννίστα μαζί με τα αυγά. Ήδη έχω έτοιμο το ενυδρείο το μικρό που θα τα δεχτεί χωρίς δηλητήρια αλλά πρέπει να του χαμηλώσω λίγο το pH (7.5)

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητηρια για την προσπαθεια σου. :D

Μηπως θα επρεπε να γεμισεις το μικρο ενυδρειο με νερο απο το μεγαλο για να εισαι σιγουρος οτι θα εχουν ακριβως τις ιδιες συνθηκες;

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητηρια για την προσπαθεια σου. :D

Μηπως θα επρεπε να γεμισεις το μικρο ενυδρειο με νερο απο το μεγαλο για να εισαι σιγουρος οτι θα εχουν ακριβως τις ιδιες συνθηκες;

Σωστή παρατήρηση! :D Το ενυδρείο το γέμισα νερό από το μεγάλο αλλά παρόλα αυτά ανέβηκε το pH από 7 στο 7.8 μέσα σε 5 ημέρες. Το φιλτράκι το μπόλιασα επίσης από το μεγάλο φίλτρο. Από δηλητήρια είμαι στο 0 αλλά για το pH δεν χωράει τυφρη στο φιλτράκι για να το ρίξω και έκανα μια αλλαγή με απεσταγμένο γιατί δεν έχω Α/Ο. Έβαλα επίσης ένα μικρό σακουλάκι τύφρη μέσα στο ενυδρείο να δω εάν θα λειτουργήσει και περιμένω :thumbup:

post-192-1220473132_thumb.jpg

Αρχίζουν να ξεχωρίζουν τα γονιμοποιημένα αυγά από τα υπόλοιπα. Κάποια γίνονται άσπρα από μυκιτες τα οποία απομακρύνω με λενα μικρό τσιμπιδάκι.

post-192-1220473155_thumb.jpg

Πλέον είναι ορατή η ουρά του γόνου που κηνείτε διαρκώς.

post-192-1220473179_thumb.jpg

Τα πιο θαρραλέα ξεκόλησαν από το φύλο και προσπαθούν να κολημπήσουν.

Σύντομα θα αρχίσουν να μαζεύονται σε ένα σημείο και να σχηματίζουν μικρές μπάλες.

Όταν ο αμνυακός σάκος που φαίνετε σαν κοιλιά και που είναι η τροφή τους εξαφανιστεί θα είναι ώρα να τα ταϊσω με αρτέμια.

Ακολουθεί βίντεο. :wootwoot:

Έγινε επεξεργασία - freedom
Link to comment
Share on other sites

Σωστή παρατήρηση! :wootwoot: Το ενυδρείο το γέμισα νερό από το μεγάλο αλλά παρόλα αυτά ανέβηκε το pH από 7 στο 7.8 μέσα σε 5 ημέρες. Το φιλτράκι το μπόλιασα επίσης από το μεγάλο φίλτρο. Από δηλητήρια είμαι στο 0 αλλά για το pH δεν χωράει τυφρη στο φιλτράκι για να το ρίξω και έκανα μια αλλαγή με απεσταγμένο γιατί δεν έχω Α/Ο. Έβαλα επίσης ένα μικρό σακουλάκι τύφρη μέσα στο ενυδρείο να δω εάν θα λειτουργήσει και περιμένω :D

post-192-1220473132_thumb.jpg

Αρχίζουν να ξεχωρίζουν τα γονιμοποιημένα αυγά από τα υπόλοιπα. Κάποια γίνονται άσπρα από μυκιτες τα οποία απομακρύνω με λενα μικρό τσιμπιδάκι.

post-192-1220473155_thumb.jpg

Πλέον είναι ορατή η ουρά του γόνου που κηνείτε διαρκώς.

post-192-1220473179_thumb.jpg

Τα πιο θαρραλέα ξεκόλησαν από το φύλο και προσπαθούν να κολημπήσουν.

Σύντομα θα αρχίσουν να μαζεύονται σε ένα σημείο και να σχηματίζουν μικρές μπάλες.

Όταν ο αμνυακός σάκος που φαίνετε σαν κοιλιά και που είναι η τροφή τους εξαφανιστεί θα είναι ώρα να τα ταϊσω με αρτέμια.

Ακολουθεί βίντεο. :thumbup:

Παρα πολυ ωραια,μπραβο φιλε μου,καλη συνεχεια σου ευχομαι.

Περιμενουμε το βιντεο.... :D

Link to comment
Share on other sites

Να και το βιντεάκι... :D

Έγινε επεξεργασία - freedom
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο σου !!!Ευχομαι καλο μεγαλομα φιλε και να σου ζησουν!!!

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσουν και να τα χαίρεσαι

Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετικο !!!!!!!!!!!!

Να σου ζησουν !!!!!

Περιμενουμε και αλλα video!!!! :D

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...