Jump to content

Βοηθειααααα....Αναθεμα αυτο το Ιck


Recommended Posts

Εεε ενταξει :thumbup: ...δεν παει αλλο...το νερο μια χαρα (μονο νιτρικα ψηλα) και το ick παραμονευει.

Απωλειες:

-2 powder tangs....μολις τα επαιρνα την αλλη μερα το βγαζανε..και μετα απο 4-5 τεζα...το ξερω ειναι

ευαισθητα αλλα ελεος και το δευτερο πεθανε.

-juveline Ιmperator..την μερα που τον πηρα ετρωγε..cool..την αλλη μερα πηχτρα στο ick..πεθανε.

Εχω και 2 Yellow Tangs, ειχαν ick, γινανε καλα...αλλα τωρα παλι ο ενας εχει κολλησει..αλλα τρωει,

αυριο ποιος ξερει?

Απο παντα ταιζω με σκορδο..so what? τιποτα δεν εκανε και βιταμινες βαζω.

Επισης ταιζω εδω και 10 μερες metronidazol...και παλι ειδατε που κατεληξαν.

Τι γκαντεμια ειναι αυτη? μου εχει βγαλει την ψυχη.

Αυτο συνεχεια προσβαλει.

Πηρα εναν regal...και τα παει 2 μερες τελεια!!! Ποιος ξερει αυριο?? κανω λιτανιες!!

Μαζι πηρα 2 Cleaner shrimps και 2 gobies...τα εβαλα και εξαφανηστικαν..δεν εχουν εμφανιστει καθολου.

Τι αλλο να κανω???? :D

Να τα πιασω να τα βαλω αλλου σε καραντινα..Αποκλειετε...και δεν πιανοντε και δεν εχω καραντινα!!

Υπαρχει κατι να κανω ή καποιο φαρμακο να ριξω σε ολο το reef..να παρω αυτο το ρισκο γιατι ετσι κι αλλιως αποδεκατιζει.

Έλεος

Έγινε επεξεργασία - vagosg
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 65
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Τα ψάρια βρίσκονται σε συνεχές στρες. Θα πρέπει να αναζητήσεις λοιπόν την αιτία που το προκαλεί. Η λύση των φαρμάκων δεν είναι η σωστή επιλογή, αν δεν βρεθούν τα αίτια. Αντίθετα μπορεί να έχουν αρνητικό αποτέλεσμα, αφού θα δημιουργήσουν περισσότερη ανισορροπία.

Από τη στιγμή που οι τιμές των αμμωνιακών παραγώγων, είναι σε αποδεκτά επίπεδα, θα πρέπει να ψάξεις αλλού.

Για παράδειγμα, απότομες μεταβολές των τιμών του ΚΗ, ΡΗ, θερμοκρασίας....

Στρεσογόνο περιβάλλον μέσα ή έξω από το ενυδρείο. Απουσία κρυψώνων, ασυμβατότητα, χαοτική κυκλοφορία νερού, πραγματική φωτοπερίοδος, νυκτόβιοι οργανισμοί......

Link to comment
Share on other sites

Τα ψάρια βρίσκονται σε συνεχές στρες. Θα πρέπει να αναζητήσεις λοιπόν την αιτία που το προκαλεί. Η λύση των φαρμάκων δεν είναι η σωστή επιλογή, αν δεν βρεθούν τα αίτια. Αντίθετα μπορεί να έχουν αρνητικό αποτέλεσμα, αφού θα δημιουργήσουν περισσότερη ανισορροπία.

Από τη στιγμή που οι τιμές των αμμωνιακών παραγώγων, είναι σε αποδεκτά επίπεδα, θα πρέπει να ψάξεις αλλού.

Για παράδειγμα, απότομες μεταβολές των τιμών του ΚΗ, ΡΗ, θερμοκρασίας....

Στρεσογόνο περιβάλλον μέσα ή έξω από το ενυδρείο. Απουσία κρυψώνων, ασυμβατότητα, χαοτική κυκλοφορία νερού, πραγματική φωτοπερίοδος, νυκτόβιοι οργανισμοί......

Καλημέρα και καλο μήνα σε όλους

……..Μήπως θα πρέπει να κατεβάσεις αλατοτητα σε πρώτη φάση , σε συνδυασμό με τα παραπάνω χωρίς χρήση φαρμάκων. Και τέλος μήπως κάποιο συγκεκριμένο ψάρι είναι πιο ευαίσθητο από τα αλλά και κάνει την αρχή του ick , στη δική μου περίπτωση είναι ένα blue tank.

Link to comment
Share on other sites

Τα ψάρια βρίσκονται σε συνεχές στρες. Θα πρέπει να αναζητήσεις λοιπόν την αιτία που το προκαλεί. Η λύση των φαρμάκων δεν είναι η σωστή επιλογή, αν δεν βρεθούν τα αίτια. Αντίθετα μπορεί να έχουν αρνητικό αποτέλεσμα, αφού θα δημιουργήσουν περισσότερη ανισορροπία.

Από τη στιγμή που οι τιμές των αμμωνιακών παραγώγων, είναι σε αποδεκτά επίπεδα, θα πρέπει να ψάξεις αλλού.

Για παράδειγμα, απότομες μεταβολές των τιμών του ΚΗ, ΡΗ, θερμοκρασίας....

Στρεσογόνο περιβάλλον μέσα ή έξω από το ενυδρείο. Απουσία κρυψώνων, ασυμβατότητα, χαοτική κυκλοφορία νερού, πραγματική φωτοπερίοδος, νυκτόβιοι οργανισμοί......

kh,ph,θερμοκρασια παντα σταθερα.

Κρυψωνες εχουν παμπολλες

normal κυκλοφορια

Εχω εναν picasso που ειναι το πιο μικρο και καθολου επιθετικο. Ενας niger επισης μικρος.

φωτοπεριοδος 3 ωρες πρωι και 3 το βραδυ..γιατι αποφυγη εκρηξεις αλγης

νυκτοβιοι οργανισμοι??? αληθεια τι μπορει να ειναι αυτο?????

Link to comment
Share on other sites

Ο πρωτος powder blue παρότι ετρωγε-που ειναι σπανιο στην αρχη- ick και τελος

Ο δευτερος παλι ετρωγε και πολυ απο την πρωτη μερα και εκανε grazing στο βραχο το οποιο

ειναι ιδιαιτερα σημαντικο!!, αλλα μετα ick και τελος.

Σιγουρα τα πιο ευαισθητα ψαρια.

Χθες δεν τα καταφερε και ενα μικρο emperor

Σημερα εκανα 20% αλλαγη και επεσε αλατοτητα στο απο 1.024 σε 1.021 ευτυχως μονο 3 μοναδες

που μετα εμαθα οτι ειναι το ημερησιο αποδεκτο.

Λενε οτι πρεπει να φτασεις στο 1.013 αλλα αυτο ειναι πολυ! Θα ξανακανω αυριο 20%

??Υπαρχει κανενα φαρμακο που να ριξατε σε reef χωρις ιδιαιτερες παρενεργειες ??

Γιατι και η υποαλατοτητα εχει καποιες παρενεργειες σε κοραλλια.

Link to comment
Share on other sites

Νικο,

να προσθεσο οτι εχω ενα ολιγον επιθετικο goby (Valenciennea strigata /blueband)

Πως να το πιασω? ουτε σε παγιδα παει και σκαβει μεχρι πατο.

Το βραδυ να του την πεσω..αδυνατον που εχει σκαψει κατο απο βραχο

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να ευθύνεται το goby.

Η αλλαγή νερού, σε αυτό το στάδιο, ήταν λάθος κίνηση.

Η διακεκομένη φωτοπερίοδος επίσης.

Link to comment
Share on other sites

με τετια βιασηνη που τα βαζεις τα ψαρια, θα σου πεθανουν ακομα πολλα αν δεν σταματησεις να τα βαζεις!

δεν βαζουμε στην αρχη κανενα τανγκ, επρεπε να εχεις αρχισει με κατι ευκολο ψαρι και σε καποιες μηνες να βαλεις και τα τανγκακια :D

Τωρα μην βαλεις τιποτα καινουριο, ταιζε καλα αυτα που εχεις.

Και, αν θελεις, μπορεις να κανεις καμια θεραπια με μυξαζιν.

Link to comment
Share on other sites

με τετια βιασηνη που τα βαζεις τα ψαρια, θα σου πεθανουν ακομα πολλα αν δεν σταματησεις να τα βαζεις!

:D:thumbup:

μην ψάχνεις τίποτα άλλο … αυτό είναι η αιτία των προβλημάτων σου ..

όπως βλέπω από το άλλο θέμα που έχεις ανοίξει

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=18992

μέσα σε 10-15 μέρες έβαλες ένα σωρό μεγάλα ψάρια ..

Link to comment
Share on other sites

Δεν αντιλεγω, μικρα-μεγαλα, μπηκαν γενικα γρηγορα.

Παντως το ick πρεπει να ξεσπασε απο τον powder tang ο οποιος, κακιστα

δοκιμασα και 2 φορες να βαλω..τεραστιο λαθος. Μετα απο μηνες θα δοκιμασω παλι.

Σημερα, δειχνει το ick να εχει υποχωρηση απο τα σωματα..... :thumbup:

αλλα μαλλον ειναι στο substrate και πολλαπλασιαζετε... :D

Δοκιμασα λιγο καθαρισμο βυθου με σκουπα που μαζευει σε καλτσα

ακαθαρσιες, οχι βαθια για να μην ταραξω τη βιολογια, μηπως και μειωση λιγο

αυτες τις κυστες :wootwoot: που καθοντε...

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου λυπάμαι για το κακό που σε βρήκε αλλά όπως σου είπαν και παραπάνω βιάστηκες λιγο. Η σκούπα δεν νομίζω να κάνει διαφορά. Αυτό που θα έκανα στην θέση σου είναι να διαλέξω ψάρια συμβατά μεταξύ τους προσέχοντας το τελικό μέγεθος. Ύστερα θα προσπαθούσα να είναι λίγο πολύ όλα το ίδιο μέγεθος και προσοχή στην σειρά που τα βάζεις μέσα. Tωρα μπόλικο σκόρδο στην τροφή και βιταμίνες μέχρι να το ξεπεράσουν.

Οσο για το tang οταν ερθει η ωρα καλυτερα να το βαλεις σε καραντινα πρωτα.

:D

Έγινε επεξεργασία - filrou
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου οταν κανεις αλλαγες νερου το νερο που προετοιμαζεις εχει την ιδια θερμοκρασια με αυτο που εχει το ενυδρειο σου???γιατι δεν κανεις μια θεραπεια για ick σε ολο το ενυδρειο σου και δεν σταματας να βαζεις αλλα :D ψαρια μεσα???

Έγινε επεξεργασία - iliascryptic
Link to comment
Share on other sites

Σημερα πρωι καταφερα και εβγαλα 3 ψαρια και τα εκανα 30 λεπτα μπανιο σε cupramine μετα τα ξαναεβαλα

δεν εδειχναν στρεσσαρισμενα..εφαγαν. Ειδομεν

Link to comment
Share on other sites

αντε περαστικα !!!!

γιατι και εμενα μου εχουνε σπασει τα νευρα με αυτες τις ασθενειες,

Link to comment
Share on other sites

Σημερα απεβιωσε και ο regal. :thumbup:

Τα αλλα δειχνουν καλυτερα και τα ξαναμπανιαρα.. καποια ομως αλλα δεν πιανονται αλλα

ευτυχως δειχνουν σχετικα καλα.

Εχω ενα goby Valenciennea Strigata, ο οποιος το κανει το ενυδριο καθε μερα ανω-κατω :D

απο το πολυ βαθυ σκαψιμο πεφτουν οι βραχοι και καθε μερα μαζευω / ξαναστεινω.

και δεν τα κανει μονο σε ενα σημειο..θελει να εχει παντου φωλιες

..και θαβει καθημερινα ολα τα κοραλλια και πεταει βοτσαλα/αμμο - απο ψηλα παντου!!

σαν να λεει "θα στα σπασω τα νευρα θα στα διαλυσω". :wootwoot:

και ειναι και επιθετικο! :D

Ειλικρινα πιο ενοχλητικο αντιπαθητικο ψαρι δεν υπαρχει......μακρια απο αυτο!! :P

Δεν μπορω να τον πιασω με τιποτα!!!!με τιποτα!!!!!

....και δεν εχει ick !! (ή εχει απειροελαχιστο) :angry2:

Link to comment
Share on other sites

IMHO θεωρώ οτι το κυνήγι για να τα πιάσεις και να τα μπανιάρεις συν το μέσα έξω στο ενυδρείο δημιουργεί περισσότερο κακό παρά καλό.

Επίσης πιστεύω πως θα πρέπει να δώσεις βάση στην τροφή τους (Σκορδο, βιταμινες κτλ) και όχι στα φάρμακα.

Τον βράχο καλά θα κάνεις να τον κολλήσεις για να μην έχεις θέματα. Έχε υποψιν σου πως όταν μετακινείς τον βράχο αναταράσσεις την βιολογία είσαι σίγουρος πως δεν έχεις νιτρώδη κτλ ?

Ψάξε στο φόρουμ για παγίδες για ψάρια νομίζω υπάρχει μια κατασκευή από γιαλι και καθρέφτη που κάνει καλή δουλειά.

Το σίγουρο είναι πως θα επιζήσουν οι δυνατότεροι

Κουράγιο....

Έγινε επεξεργασία - filrou
Link to comment
Share on other sites

filrou thanks,

Βαζω σκορδο , βιταμινες απο πριν κολλησουν εχω ολα τα set.

No3 10, No2 0 καλα ειναι αυτα.

Κοιτα πηρα μια παγιδα (γυαλινο κουτι) αλλα δεν το βαζω ακομα μεσα..η μαλλον θα το βαλω

και αν παει.

Τωρα καπως εχουν σταθεροποιηθει τα πραγματα.

Παντως λενε οτι αν κολλησουν μια φορα ick δεν ξανακολλανε ευκολα γιατι κανουν αντισωματα..πιστευω οτι σιγουρα ισχυει γιατι ο Picasso παλια πριν κατι μηνες σε αλλο ενυδρειο ειχε κολλησει, αλλα τωρα καθολου δεν κολλησε. Καλο αυτο!

Link to comment
Share on other sites

filrou thanks,

Κοιτα πηρα μια παγιδα (γυαλινο κουτι) αλλα δεν το βαζω ακομα μεσα..η μαλλον θα το βαλω

και αν παει.

Απο που? τιμή? Φωτο? :D

Link to comment
Share on other sites

Της aqua medic απο το ωκεανος, περιπου 45 euro

http://www.aqua-medic.de/seawater/en/18/fish%20trap/

Τελικα τον goby τον επιασα οταν γυρισα απο clubbing, με αποχη

Link to comment
Share on other sites

Τι αλλοα επαθα????

Εψαχνα τον 1 απο τους 2 yellow tangs..που ευτυχως πλεον δεν εχουν ick ή ελαχιστο.

Πουθενα..κοιταζα ολους τους βραχους , τη φωλια του..τιποτα. Ξεστησα ολη τη νησιδα με βραχο εκει γυρω οπου δεν εβλεπα..τιποτα!!

Κοιταω και τον κυκλοφορητη που ειναι εντοιχισμενος σε εναν ειδικο βραχο tunze ...τιποτα

Τον σβηνω....τιποτα

Ανοιγω ντουλαπια...παντου κοιταω μηπως εχει πηδηξει εξω..τιποτα

Δεν αντεχα...βγαζω εξω το βραχο με τον κυκλοφορητη να δω τα τυφλα σημεια καλυτερα..

και βρισκω το ψαρι σφηνωμενο στο στενοτερο σημειο !!!!!!!! Φαινοταν μονο ελαχιστο απο την ουρα του!!

Δεν ηξερα αν ειναι ζωντανο. Το τραβαω και καταλαβαινω οτι ζει..αλλα δεν εβγαινε..τοσο σφηνωμενο!!

Με λιγη δυναμη και με προσοχη τον εβγαλα.

Ηταν ζαλισμενο..πρεπει να ειχε μεινει 10 ωρες. Τοσο πολυ σφηνωμενος και απο το ρουφηγμα του κυκλοφορητη που εχει εκχυμωσεις κοκκινες στο σχεδιο του κυκλοφορητη!!!!

Αλλα ειναι καλα...τα παει μια χαρα τωρα...ελπιζω να μην ξανακολλησει ick..πανω που ειχε γινει καλα.

Και να φανταστητε οτι εχω κλεισει τις πλαινες-πισω εισοδους του βραχου/κυκλοφορητη με λιγο βραχο για να μην μπαινουν τα ψαρια..αλλα βρηκε τον τροπο.

Τελικα τα ψαρια εχουν απιστευτες αντοχες.

Link to comment
Share on other sites

Thanks

..αλλα σημερα εχουν και οι 2 κλοουν ick :angry2::thumbup::wootwoot::D

και τα tangs εχουν πλεον φανετα ick ..παλι !!!!! :P:angry2:

δεν μενει τιποτα αλλο απο το κανουμε ολοι μαζι...ΛΙΤΑΝΙΕΣ !!! :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...