Jump to content

Βοηθειααααα....Αναθεμα αυτο το Ιck


Recommended Posts

Η γνώμη μου είναι να σταματήσεις να βάζεις χέρια μέσα στο ενυδρείο……………

Καλό τάισμα με μούλιασμα στο σκόρδο………και ΥΠΟΜΟΝΗ :D

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 65
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

μια κουβεντα ειναι αυτο..

o desjardins ταλαιπωρητε πολυ με ick στην κοιλια και στο ματι...με την φτερουγα του τριβει το ματι του ειναι απιστευτο.

ειπα να το κανω, τον εκανα μπανιο σε γλυκο νερο. ειναι τωρα καλυτερα και δεν ξυνετε. ο πατος της γιαλας γεμισε εκατομμυρια ick.

ευτυχως ολα τρωνε και βαζω σκορδο και metronidazol σε κατεψυγμενη και σερβιρω

ο tang που ειχε το ατυχημα ειναι πολυ καλα

Link to comment
Share on other sites

Σε καταλαβαίνω απόλυτα,……….μη νομίζεις ότι την δοκιμασία που περνάς εσύ δεν την έχουμε βιώσει αρκετοί με ανάλογες απώλειες

Link to comment
Share on other sites

Σημερα ο desjardin παλι ειχε γεμισει ick και ξαναεκανε μπανιο...

Τα ματια του ειναι χαλια τα ξυνει με την φτερουγα του ΣΥΝΕΧΕΙΑ και τιναζετε απο την μια μερια στη αλλη..υποφερει ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ πολυ...ολο στο γιατρο παει, γινετε καταμαυρος και σε δευτεροπλεπτα

ασπριζει ...και ειναι το πιο αγαπημενο μου ψαρι, δεν με φοβατε καθετε να τον χαιδευω.

Θα λειψω 4 μερες και δεν ξερω τι θα βρω οταν γυρισω.

Να τα αφησω νηστικα 4 μερες η να παρω αυτοματη ταιστρα?

Link to comment
Share on other sites

Oσον αφορα την ιχθυοφορτωση στο ειχα πει πριν ενα μηνα!!Εγω παντως το ξεπερασα το ick οχι με το σκορδο κ τις βιταμινες,αλλα με το κλεισιμο των φωτων για αρκετο διαστημα(15μερες+),βεβαια τοτε δεν ειχα κ κοραλια για να με νοιαζει...σε συνδυασμο με οζον..Παντως συμαντικοτερο ρολο επαιξε πιστευω το κλεισιμο των φωτων γιατι ξεστρεσσαριστικε ο λευκοστερνος μου κ το sohal... :D Παντως καλο κουραγιο κ ΥΠΟΜΟΝΗ που ειναι το σημαντικοτερο στο χομπι μας..... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

.."κανε υπομονη και ο ουρανος θα γινει πιο γαλανος.."

αστα εχω χασει το 70% των ψαριων

Link to comment
Share on other sites

Πόσα και ποια ψαρια εμειναν ?

Επισης δουλεψε τελικα η ψαροπαγιδα ?

1 yellow tang, 2 ocellaris, 1 Picasso, 1 goby, 6 chromis

Avta meinane monon, me 1,5 mina Ick

Tin psaropagida den tin xrisimopoisa....manually to vrady einai o kaliteros tropos

Link to comment
Share on other sites

πιστεύω ότι θα είσαι τυχερός αν τα κρατήσεις ζωντανά ..

ξεχνάς αγορά άλλων ψαριών για 3 μήνες τουλάχιστον

min me trellenis makari na kratithw gia 1,5 mina

Link to comment
Share on other sites

erwtisi

Gia na elaxistipoiisw tin brwma tou ozon pou einai syndedemeno me skimmer.....to kapaki tou skimmer exei MIA mikei trypa..na akoubisw ekei energo anthraka mesa se kaltsa? I tha fragi? An ok na vreksw ton anthraka?

Link to comment
Share on other sites

min me trellenis makari na kratithw gia 1,5 mina

Δεν θα κανεις τιποτα ετσι, ο τασος στο λεει γιατι τοσο θελει περιπου να φυγει το ick απο το ενυδρειο σου.

Αν δεν το κανεις θα ειναι παρα πολυ πιθανο να περασεις παλι τα ιδια.

Link to comment
Share on other sites

min me trellenis makari na kratithw gia 1,5 mina

δεν ξερω για σενα, αλλα τα ψαρια σε τι φταινε ;

θελουν και αυτα να μπουν σε ενα σπιτι που μπορει να επιβιωσουν :thumbup:

κρατησου :D , να μην τους καταδικαζεις σε θανατο.

Και κατι αλλο, αυτα που εχεις

1 yellow tang, 2 ocellaris, 1 Picasso, 1 goby, 6 chromis

βγαζουν αρρωστια ακομα η τους εχει αταματησει ;

Link to comment
Share on other sites

ξεχνάς αγορά άλλων ψαριών για 3 μήνες τουλάχιστον

Τάσο τόσο μεγάλη αποχή χρειάζεται;

Έπαθα κι εγώ κάτι ανάλογο με το φίλο vagosg από ick σε όλα τα ψάρια τώρα που έκανα την αλλαγή των ενυδρείων.

Άλλαξε η ιεραρχία στα ψάρια, ένα scobas πήρε το πάνω χέρι δημιούργησε stress κι έχασα όλα τα ψάρια σε χρόνο dt!!! Το τελευταίο πρέπει να ήταν γύρω στις 15/7...Άφησα το ενυδρείο χωρίς ψάρια χωρίς αλλαγή νερού μόνο με γαρίδες (8 cleaner) μέχρι 1/9 όπου κι έβαλα ένα μικρό naso αφού πρώτα τον άφησα καραντίνα ένα μήνα περίπου σε ξεχωριστό ενυδρείο (Lido120)

Ο χρόνος που άφησα (45 μέρες περίπου) λες ότι μπορεί να μην ήταν αρκετός για να καθαρίσει το ενυδρείο;

Οι cleaner παίξανε κάποιο θετικό ρόλο στον "καθαρισμό" σε αυτό το διάστημα των 45 ημερών;

Link to comment
Share on other sites

παιδια ευχαριστω ολους για το ενδιαφερον πραγματικα

οπως λεει και ο τασος ηταν αστρωτο, ναι και ειχα την υπεροψια γιατι με το πρωτο και δευτερο θαλασσινο δεν ειχα παθει αυτα και ειχα κανει και ατασθαλιες αλλα ποτε ick στο πρωτο και δευτερο

εεε και λεω σε αυτο τωρα που ειναι τοσο μεγαλο θα εχουν το χωρο τους δεν θα στρεσσαροντε etc etc και εβαλα πολλα-μαζι και να τα αποτελεσματα.

..και για την rain:

ελλειψα τεσσερις μερες γυρισα, δειχνουν να εχουν σταθεροποιηθει τα πραγματα:

-ο yellow tang δεν εχει, αλλα ειναι νευρικος γιατι εχασε την παρεα του

-ο picasso μαλλον λιγο, ειναι μικρος και δεν ειναι ευδιακριτο

-τα 2 clown εχουν αλλα πιο πολυ με βλεννα στο δερμα φαινετε

-τα chromis δεν εχουν

-ο cleaner wrasse ψιλοξυνετε αλλα δεν φαινετε

-ο goby ειναι ασπρος...δυσκολο να δω, μαλλον εγινε καλα, ο φιλος του καταπλακωθηκε απο πετρα

να δω τι αλλο θα γινει με αυτο το ενυδριο...τοσες καντεμιες

τουλαχιστον να βαλω και κανα κοραλλι

Link to comment
Share on other sites

Ο χρόνος που άφησα (45 μέρες περίπου) λες ότι μπορεί να μην ήταν αρκετός για να καθαρίσει το ενυδρείο;

Οι cleaner παίξανε κάποιο θετικό ρόλο στον "καθαρισμό" σε αυτό το διάστημα των 45 ημερών;

To ενυδρειο χωρις ψαρια θελει 40 -60 μερες για να καθαρισει.

Αν εχει ψαρια, πρεπει να περασουν 60 μερες απο τα τελευταια σημαδια ψαριων.

Οι cleaner παίζουν θετικό ρόλο στον "καθαρισμό", επειδι τρωνε τις κυστες ick .

Το νασο ειναι το ποιο ευκολο τανγκ σε ick . Σχεδον ποτε δεν τον πιανει αυτη η αρρωστια.

Link to comment
Share on other sites

o naso που ειχα δεν επιασε καθολου ick....αλλα δεν ετρωγε τιποτα και ξαφνικα πεθανε.

Link to comment
Share on other sites

naso είναι περίεργο ψάρι.

Δεν κρίνεις από αυτόν καθώς πολλοί αιφνίδιοι θάνατοι έχουν καταγραφεί

Έγινε επεξεργασία - Mitrizakis Nikos
Link to comment
Share on other sites

To ενυδρειο χωρις ψαρια θελει 40 -60 μερες για να καθαρισει.

Αν εχει ψαρια, πρεπει να περασουν 60 μερες απο τα τελευταια σημαδια ψαριων.

Οι cleaner παίζουν θετικό ρόλο στον "καθαρισμό", επειδι τρωνε τις κυστες ick .

Το νασο ειναι το ποιο ευκολο τανγκ σε ick . Σχεδον ποτε δεν τον πιανει αυτη η αρρωστια.

Ευχαριστώ RAIN το ενυδρείο έμεινε 45 μέρες χωρίς ίχνος ψαριού μόνο με τις cleaner.

Για την ώρα ο naso είναι μόνος του και δείχνει να τα πάει καλά.

Τώρα έχω στην καραντίνα (Lido) μερικές chromides.

Ήθελα να ρωτήσω αν το φάρμακο Τριμαριν της Έσχα μπορεί να χρησιμοποιηθεί προληπτικά σε ψάρια που βρίσκονται σε καραντίνα ή είναι λάθος αν το ψάρι δεν δείχνει άρρωστο.

Link to comment
Share on other sites

Εγω προληπτικα, απο τοτε που ειχα δισκους (εβαζα κατευθειαν στο ενυδρειο) και τωρα στο θαλασσινο (βαζω στη σακουλα μερικες σταγονες κατα την προσαρμογη) το paraguard της seachem.

Στο δισκο-ενυδρειο δεν ειχα ποτε ick :D

Παντως σαν φαρμακο δεν ειδα ποτε παρενεργειες στα ψαρια γλυκου ή θαλασσινου...αν εκανε δουλεια? αυτο δεν μπορω να το ξερω αλλα το εμπιστευομαι λογω μαρκας που το πουλαει σαν προληπτικο αντιπαρασιτικο.

Επισης στο τωρινο ξεσπασμα του θαλασσινου ick, οταν ειχα απελπιστει, εβαλα 3 μερες κατευθειαν στο ενυδρειο (μιση δοση) και ειχε σαφως παρενεργειες για τα κοραλλια αφου "κλεισανε". Στα ψαρια δεν εκανε ουτε καλο ουτε κακο.

Τωρα βαζω αντιβιωση metronidazol στην τροφη..παντως πανε καλυτερα αλλα και παλι δεν μπορω να ξερω αν αυτο ειναι που τα εχει βελτιωση. Γενικα το εχω χρησιμοποιηση και δεν ειχε παρενεργεις ουτε αλλαζει το χρωμα του νερου (οπως το exit ή το esha2000).

..και τωρα εχω εγω μια ερωτηση. Μολις ειδα οτι το eSHa Oodinex λεει "Wide Range Marine Treatment (with inverts)"......δηλαδη το χρησιμοποιης κατευθειαν στο ενυδρειο με κοραλλια και ειναι οκ? το εχει κανει κανεις???? γιατι αν ναι να το δοκιμασω ή να το εχω παντα στο ραφι...η εμπειρια σας??

Link to comment
Share on other sites

..και τωρα εχω εγω μια ερωτηση. Μολις ειδα οτι το eSHa Oodinex λεει "Wide Range Marine Treatment (with inverts)"......δηλαδη το χρησιμοποιης κατευθειαν στο ενυδρειο με κοραλλια και ειναι οκ? το εχει κανει κανεις???? γιατι αν ναι να το δοκιμασω ή να το εχω παντα στο ραφι...η εμπειρια σας??

Το έχω δοκιμάσει όταν το ενυδρείο μου ήταν σε βρεφική ηλικία. Κάποια κοράλλια τα επηρέασε όπως και clams. Αποτέλεσμα όμως δεν είδα στην θεραπεία της ασθένειας. Αντίθετα προκαλούσε διαταραχή στην όλη χημεία του νερού, με αποτέλεσμα τα ψάρια να στρεσάρονται συνεχώς και να είναι μόνιμα ευάλωτα.

Επίσης παρατήρησα σημαντική αύξηση των νιτρικών, που δηλώνει την νέκρωση μέρους της μικροπανίδας των ζωντανών βιολογικών υλικών. Το σύστημά μου άργησε πολύ να ξαναισορροπήσει μετά από τις συνεχόμενες θεραπείες.

Το ick εξαφανίστηκε από τη στιγμή που σταμάτησα να το "θεραπεύω".

Το καλό με το συγκεκριμένο φάρμακο είναι ότι μεταβολίζεται μόνο του και σε σύντομο διάστημα εξαφανίζεται.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...