Jump to content

Σχετικά με αναπαραγωγή Labidochromis


manosblue

Recommended Posts

Πριν από λίγες εβδομάδες είχα μια γέννα labidos. Τα μικρά τα έχω ξεχωρίσει από τα μεγάλα σε ένα μικρό ενυδρειάκι που έχω. Όμως ένα θυληκό έχει μείνει έγκυος και έχω την εξής απορία. Αν την απομονώσω και την βάλω μαζί με τα μικρά υπάρχει περίπτωση να έχουμε φαγομάρες?

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω αλλα ειναι και θεμα χωρου. Αν ειναι πολυ μικρη η γεννηστρα τοτε ποτε δεν ξερεις. Επισης αν στρεσαριστει η θηλυκια απο την μεταφορα, το νεο περιβαλλον ή τον περιορισμο του χωρου τοτε ειναι πιθανον να φαει αυτα που εχει στο στομα ή να τα φτησει προωρα. Καλυτερα αφησε την στο μεγαλο και οταν βγαλει τα μικρα πιασε τα και βαλε τα στη γεννηστρα. Εγω αυτο κανω με τα cynotylapia afra που εχω. Τα πιανω ή με αποχη ή με λαστιχο (σκουπα βυθου). Ειναι λιγο βαναυσο αλλα δεν εχει παθει κανενα κατι και εχω τραβηξει καμια 10αρια. Καποια αλλα εχουν μεινει στο μεγαλο ενυδρειο σε σχισμες και μεγαλωνουν. Δεν ξερω αν θα τα καταφερουν γιατι αν τα βρουν τα ενηλικα δεν θα τα αφησουν. Απο τη γεννηστρα ειναι καλα να βγαλεις τα μωρα και να τα βαλεις στο μεγαλο οταν φτασουν τους 3 ποντους. Μου το ειχε πει φιλος με labs. Ετσι εκανα κι εγω και δεν δειχνει να κινδυνευει το μικρο αν και το κυνηγανε που και που.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...