Jump to content

Τι ψαρια να βαλω??


Recommended Posts

Πηρα ενα μικρο 23lt ενυδρειο.εχω μεσα 2 σκαλαρια πολυ μικρα, διαφανα σχεδον ακομα.τι αλλα ψαρια προτεινεται να βαλω για να το κανω ποιο εντυπωσιακο??

Link to comment
Share on other sites

Τα λίτρα σου δεν επιτρέπουν ούτε τα σκαλαρια που έχεις βάλει, και θα πρέπει να τα βγάλεις σύντομα.

Ένας μονομάχος είναι αρκετός

Link to comment
Share on other sites

Καλως ήρθες φίλε και καλή αρχή στο χόμπυ! :D

Τα σκαλαράκια είναι πολύ εντυπωσιακά όταν βρίσκονται σε ομάδα 4 ή ακόμα καλύτερα 6 ατόμων και σε μεγάλο ενυδρείο άνω των 120 λίτρων και τουλάχιστον 45 πόντους καθαρό ύψος, για να νοιώθουν άνετα, να μην αρωσταίνουν και να βλέπεις όλη την ομορφιά τους.

Στα 23 λίτρα που τους διαθέτεις, δυστυχώς δεν θα μεγαλώσουν σωστά και θα κινδυνεύουν συνεχώς να αρωστήσουν λόγω του στρες που είναι πολύ σημαντικός παράγοντας για αυτά.

Ακόμη πιό σημαντική είναι η ποιότητα του νερού που ζουν τα ψάρια, pH, gH, kH, αμμωνία, νιτρώδη και νιτρικά θα πρέπει να ελέγχονται και να ρυθμίζονται με διάφορους τρόπους.

Σε αυτά τα άρθρα μπορείς να μάθεις για τα βασικά στοιχεία του ενυδρείου όπως και για τους τρόπους ρύθμισής τους.

Όπως βλέπεις, τα πράγματα είναι λίγο πιο πολύπλοκα από επιλογή όμορφων ψαριών και χάζεμα ενω κολυμπούν... αν αποφασίσεις οτι δεν θες να επενδύσεις περισσότερα για το χόμπυ σου, θα ήταν καλή ιδέα να πας πίσω τα σκαλαράκια και να ασχοληθείς με κάποιο μικρότερο και λιγότερο απαιτητικό είδος.

Ελπίζω να μην απογοητευτείς από τις μικρές απαιτήσεις που έχει το χόμπυ και να ακολουθήσεις τα σωστά βήματα για να το απολαύσεις. :thumbup:

(...με πρόλαβε και ο NAVY...)

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες!!!

23 λιτρα ειναι ελαχιστα για σκαλαρια οπως σου ειπαν οι προλαλισαντες...Σου προτεινω ή την αγορα μεγαλυτερου αν σου αρεσουν τοσο τα σκαλαρια ή να βαλεις εναν μονομαχο αφου κανει μετρησεις στο νερο σου και αφου εχει στρωσει το ενυδρειο σου τοτε αν δεν εχεις μαλακο και οξινο ή ουδετερο ph να προσπαθησεις με διαφορους τροπους να μαλακωσεις το νερο σου...http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=64

μπορεις να βαλεις επισης γαριδουλες red cherry ...

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο μου ειναι απο αυτα που ειναι σαν καδρα.Λεπτο και μακρυ.Οξυγόνο,θερμοκρασια ρυθμιζονται απο μια LCD οθόνη στο πλαι.σημερα παω πισω τα σκαλάρια και θα παρω μονομάχο οπως προτείναται!!Μπορειται ομωσ να μου προτείνεται κάποιο άλλο ψάρι? :D

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς σε 23 λίτρα δεν χωράει τίποτε άλλο εκτός από έναν μονομάχο.

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο μου ειναι απο αυτα που ειναι σαν καδρα.Λεπτο και μακρυ.Οξυγόνο,θερμοκρασια ρυθμιζονται απο μια LCD οθόνη στο πλαι.σημερα παω πισω τα σκαλάρια και θα παρω μονομάχο οπως προτείναται!!Μπορειται ομωσ να μου προτείνεται κάποιο άλλο ψάρι? :thumbup:

Εγω λεω να πας πισω και το "ενυδρειο" και βλεπουμε :D

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις μερικά φυτά αν έχει φωτισμό και μερικές γαριδούλες, μπορεί ο μονομάχος να είναι οκ στα 23 λίτρα αλλά θέλει και ένα ελλάχιστο 20 εκατοστών για να βολτάρει, δεν νομίζω οτι θα είναι πάνω από 15 η μικρή πλαυρά του συγκεκριμένου.

Με φυτά γαρίδες νομίζω όλοι θα είναι καλά και θα έχει και κάποιο καλλιτεχνικό ενδιαφέρον... :D

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

Τι να πώ?Ποιο πολυ εγώ πήρα τετοιο λογο χώρου.Σε 2αρι μενω οπότε είναι περιορισμένος ο χώρος μου :P .Λεώ να βολευτώ με έναν μονομάχο και οταν παω σε μεγαλύτερο σπίτι να πάρω και μεγαλύτερο ενυδρείο!!ο προηγουμενος μονομάχος μου(Μπαμπης!!) εζησε 14μηνες σε γυάλα :D !!!Ελπίζω αυτος να τα καταφέρει καλύτερα!Σας ευχαριστώ όλους για την αμεση απάντηση!! :D:thumbup::wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Εγω λεω να πας πισω και το "ενυδρειο" και βλεπουμε :D

Σπύρο δεν συμφωνώ......

vassanto1 Δημοσιεύθηκε 02/09/2008, 08:48:02 ( Το ενυδρειο μου ειναι απο αυτα που ειναι σαν καδρα ........ )

για να βάλει κάποιες φωτο της πεθεράς του νομίζω θα είναι χρήσιμο :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

...για να βάλει κάποιες φωτο της πεθεράς του νομίζω θα είναι χρήσιμο :thumbup:

:D

Η αληθεια ειναι, οτι δεν ειναι θεμα αισθητικης το ενυδρειο καδρο αλλα θεμα λειτουργικοτητας.

Με τοσο μικρο πλατος δεν θα γινεται σωστη εναλλαγη αεριων και δεν θα ισορροπησει ποτε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...