Jump to content

Hypancistrus Zebra


stormtrooper

Recommended Posts

Τελικά το πήρα απόφαση. Εδώ και καιρό ήμουν στην σκέψη για την αγορά 2-3 Hypancistrus zebra και τελικά λέω να το κάνω. Επειδή δεν τα γνωρίζω τα συγκεκριμένα ψάρια από πρώτο χέρι, θα ήθελα να μάθω κάποιες πληροφορίες ώστε να τους ετοιμάσω το καλύτερο δυνατό περιβάλλον, από ανθρώπους που τα έχουν ζήσει.

Αυτή τη στιγμή υπάρχουν διαθέσιμα για αυτά τα πλέκο 2 ενυδρεία: Ένα 125L και ένα 75L, όπου έχω σκοπό να βάλω μόνο αυτά τα πλέκο. Και στα 2 υπάρχουν εξωτερικά φίλτρα Eheim 2224.

Αυτά που θέλω να ρωτήσω είναι:

1) Ποια λίτρα είναι καλύτερα για τα ζεβράκια?

2) Διαβάζω πως ζούνε σε πετρώδες περιβάλλον. Αυτό σημαίνει πως δεν θέλουν άμμο? Είναι καλύτερο το στρογγυλεμένο χαλίκι?

3) Από σκληρώτητες νερού τί θέλουνε?

4) Φωτισμός?

5) Ροή?

6) Οξυγόνο?

7) Φυτά?

8) Πέτρες? Αν ναι τί είδους? Εκτός φυσικά από τις σχιστολιθικές φωλιές...

Φυσικά σκοπός είναι οι ατελείωτες ώρες χαζέματος μπροστά από το ενυδρείο και η αναπαραγωγή των συγκεκριμένων ψαριών, οπότε οποιαδήποτε περαιτέρω πληροφορία, τουλάχιστον για το στήσιμο του ενυδρείου, ευπρόσδεκτη!!!

:D

Link to comment
Share on other sites

ΕΦΤΑΣΕΕΕΕΕΕΕΕ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :D

Τελικά το πήρα απόφαση. Εδώ και καιρό ήμουν στην σκέψη για την αγορά 2-3 Hypancistrus zebra και τελικά λέω να το κάνω. Επειδή δεν τα γνωρίζω τα συγκεκριμένα ψάρια από πρώτο χέρι, θα ήθελα να μάθω κάποιες πληροφορίες ώστε να τους ετοιμάσω το καλύτερο δυνατό περιβάλλον, από ανθρώπους που τα έχουν ζήσει.

Αυτή τη στιγμή υπάρχουν διαθέσιμα για αυτά τα πλέκο 2 ενυδρεία: Ένα 125L και ένα 75L, όπου έχω σκοπό να βάλω μόνο αυτά τα πλέκο. Και στα 2 υπάρχουν εξωτερικά φίλτρα Eheim 2224.

Αυτά που θέλω να ρωτήσω είναι:

1) Ποια λίτρα είναι καλύτερα για τα ζεβράκια?

Τα περισσότερα είναι καλύτερα....

2) Διαβάζω πως ζούνε σε πετρώδες περιβάλλον. Αυτό σημαίνει πως δεν θέλουν άμμο? Είναι καλύτερο το στρογγυλεμένο χαλίκι?

Άμμο σε συνδιασμό με πέτρες/σχιστόλιθο.....

3) Από σκληρώτητες νερού τί θέλουνε?

Μαλακό νερό 6,5 PH με χαμηλές σκληρότητες >5DH

4) Φωτισμός?

Δέν παίζει ρόλο.....

5) Ροή?

Αρκετή μιας και ο Rio Xingu που προέρχονται είναι από τους ποταμούς με την μεγαλύτερη ροή....

6) Οξυγόνο?

Στο φούλ.....

7) Φυτά?

Αδιάφορο.....

8) Πέτρες? Αν ναι τί είδους? Εκτός φυσικά από τις σχιστολιθικές φωλιές...

Στρογγυλεμένες και μή ασβεστολιθικές.....

Φυσικά σκοπός είναι οι ατελείωτες ώρες χαζέματος μπροστά από το ενυδρείο και η αναπαραγωγή των συγκεκριμένων ψαριών, οπότε οποιαδήποτε περαιτέρω πληροφορία, τουλάχιστον για το στήσιμο του ενυδρείου, ευπρόσδεκτη!!!

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

ΕΦΤΑΣΕΕΕΕΕΕΕΕ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :D

...και φυσικά ο πλέον αρμόδιος απάντησε!!! :wootwoot:

Όταν λες σκληρότητες >5DH μιλάμε και για το GH??? Θεώρησα πως μόνο και μόνο το ότι ζουν σε πετρώδες περιβάλλον θα είχαν GH ~ 10... Οπότε η τύρφη (σε συνδυασμό με ΑΟ) είναι απαραίτητη!

Από το τέλος του μήνα θα βάλω μπροστά το όλο project... :thumbup:

125L για 3 Zebra!!! ΒΑΣΙΛΙΑΔΕΣ (ΚΑΙ ΒΑΣΙΛΙΣΣΕΣ) ΘΑ ΕΙΝΑΙ!!!!

Thanx Jim :D

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

Μην λες ψέματα για το τέλος του μήνα, την άλλη βδομάδα θα είναι στο ενυδρείο σου :thumbup:

Είναι αλήθεια οτι έβαψες το δωμάτιο σου ΜΑΥΡΟ-ΑΣΠΡΟ :D

Link to comment
Share on other sites

Μην λες ψέματα για το τέλος του μήνα, την άλλη βδομάδα θα είναι στο ενυδρείο σου :D

Στο έχω ξαναπεί... Είσαι πολύ κακή παρέα!!!

.....μου βάζει ιδέες.... :D

Είναι αλήθεια οτι έβαψες το δωμάτιο σου ΜΑΥΡΟ-ΑΣΠΡΟ :thumbup:

..........................ναι..................... :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Στα δικα μου 400 λιτρα ψαχω για νυφη, θα βοηθησεις;;; :thumbup:

Μετά από αυτό " :wootwoot: ", όταν θα κάνω αναπαραγωγές, θα δίνω σε όλους ΤΣΑΜΠΑ, εκτός από σένα.... :D

:D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...