Jump to content

Επιτέλους έτοιμο!


sonyericsson

Recommended Posts

Μετά από μικρές συμβιβάσεις και τροποποιήσεις,κατάφερα να ολοκληρώσω και να στρώσω το πρώτο μου ενυδρείο :D .Η περιγραφή του:

Διαστάσεις:40χ25χ20

Μικτά λίτρα:20

Καθαρά λίτρα:17

Διακόσμηση:

'Ενα ξύλο μοπάνι

Χαλίκι 0,8 mm

Και από φυτά:

Anubias heterophylla

Bacopa australis

Echinodorus angustifolius

Φωτισμός:

Μία daylight 8 watt

Φίλτρο:

Sera fil 60 με siporax και μαύρο σφουγγάρι

Μετρήσεις νερού:

NH3/4:0

NO2:0

NO3:10

Ψύξη:ανεμιστηράκι διαμέτρου 11 εκ.

Και μερικές φωτογραφίες :thumbup: :

post-7954-1220359519_thumb.jpg

post-7954-1220359567_thumb.jpg

post-7954-1220359600_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίος! Πολύ καλή αρχή! :thumbup: και φυτάκια και καλές τιμές νερού όλα σούπερ...

Αν μου επιτρέπεις 3 πραγματάκια, άποψή μου πάντα και αν θες τα ακούς... αν δεν σου κάνει πολύ κόπο, τώρα που είναι αρχή θα σου πρότεινα να αλλάξεις το χαλίκι με άμμο χαλαζιακή, με 7 ευρώ που κάνει το σακούλι θα έχεις πολύ καλύτερη ανάπτυξη ριζικού συστήματος στα φυτά σου και πολύ καλύτερη αίσθηση μεγέθους μιάς και σε αυτά τα λίτρα το χαλίκι το "μικραίνει" το ενυδρείο στο μάτι. Επίσης η ανούμπια είναι φυτό γρήγορης ανάπτυξης και τόσο κοντά στο φώς είναι σαν τροφή για άλγη, δοκίμασε να την σκιάσεις με κάποια επιπλέοντα φυτά όπως φακή. Τέλος, προσωπικά θα άλλαζα τη λάμπα με κάποια jbl 4000 kelvin, αν υπάρχει σ' αυτές τις διαστάσεις, αλλιώς με κάποια άλλη πιό κατάλληλη για φυτά.

Και πάλι συγχαρητήρια, προσπάθησες και ανταμοίφθηκες. :D

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίος! Πολύ καλή αρχή! :P και φυτάκια και καλές τιμές νερού όλα σούπερ...

Αν μου επιτρέπεις 3 πραγματάκια, άποψή μου πάντα και αν θες τα ακούς... αν δεν σου κάνει πολύ κόπο, τώρα που είναι αρχή θα σου πρότεινα να αλλάξεις το χαλίκι με άμμο χαλαζιακή, με 7 ευρώ που κάνει το σακούλι θα έχεις πολύ καλύτερη ανάπτυξη ριζικού συστήματος στα φυτά σου και πολύ καλύτερη αίσθηση μεγέθους μιάς και σε αυτά τα λίτρα το χαλίκι το "μικραίνει" το ενυδρείο στο μάτι. Επίσης η ανούμπια είναι φυτό γρήγορης ανάπτυξης και τόσο κοντά στο φώς είναι σαν τροφή για άλγη, δοκίμασε να την σκιάσεις με κάποια επιπλέοντα φυτά όπως φακή. Τέλος, προσωπικά θα άλλαζα τη λάμπα με κάποια jbl 4000 kelvin, αν υπάρχει σ' αυτές τις διαστάσεις, αλλιώς με κάποια άλλη πιό κατάλληλη για φυτά.

Και πάλι συγχαρητήρια, προσπάθησες και ανταμοίφθηκες. :D

Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια :thumbup: .Πριν το χαλίι είχα άμμο,αλλα επειδή είχα πάρει λίγη + ότι δεν μπορούσα να την συντηρήση + ότι το φίλτρο για κάποιον λόγο ρούφαγε λίγο λίγο άμμο και μπούκωσε :D την άλλαξα με το χαλίκι αυτό.Τώρα για την ανούμπια που λες,όντως έχω παρατηρήσει μικρά σημάδια άλγης πάνω της,αν και δεν με πειράζει και τόσο η άλγη.Η συγκεκριμένη λαμπα που λες την πουλάνε στα πετ σοπ;Και μια ακόμα ερώτηση.Η ανούμπια δεν είναι φυτό αργής ανάπτυξης :wootwoot: ?Ή κάνω λάθος;

Link to comment
Share on other sites

Η ανουβια ειναι οντως φυτο αργης αναπτυξης αλλα κατω απο εντονο φως "πιανει" αλγη πανω στα φυλα της.. Οπως ειπε και ο φιλος παραπανω 8α ηταν καλο να την σκιασεις με καποιον τροπο.. Επισης οι Japonica γαριδουλες τρωνε την αλγη και σε συνδιασμο με την σκια 8α ηταν οτι πρεπει!! :D cya

Έγινε επεξεργασία - Panos1990
Link to comment
Share on other sites

Φοβάμαι όμως μήπως ενοχληθεί ο μονομάχος και αρχίσει στο κυνήγι της γαρίδες. :D

Link to comment
Share on other sites

Να χαίρεσαι το ενυδρείο και τον όμορφο μονομάχο σου.

Link to comment
Share on other sites

Ομορφο το ενυδρειακι σου!!! :D ...Να σου ζησει ο μορτης σου :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...