Jump to content

Προβλημα Υγειας


Recommended Posts

Μετά απο 6 περίπου μήνες συμβίωσης με τα ψαράκια μου κι ενώ δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα παρατήρησα το εξής το οποίο δεν μπορώ να το εξηγήσω.

Τα ψάρια μου κυρίως είναι πολυ στρεσαρισμένα, τα κριμπένσις που έχω δεν βγένουν έξω να παιξουν όπως έκαναν παλιά, έχουν χάσει το χρώμα τους, μερικά απο αυτά κάθοντε στον βυθό και σαν να ανασένουν πιο γρήγορα.

Υπάρχουν 3 πράγματα που με ανυσυχουν.

1. Εδώ και 2 μήνες που έχω μετακομίσει μου έσπασε το καπάκι και δεν έχω βαλει ακόμα το έχω ανοιχτό.

2. το PH έχει ανέβει κατα 2 βαθμούς. απο 7,6 πήγε 7,8

3. Δέν είμαι σίγουρος αν καθαρίζω σωστά το φίλτρο. Βασικά δεν έχω βρεί κάποιο σχετικό άρθρο οπότε φοβάμε να το καθαρίσω πολύ για να μην χάσει τα βακτήρια του. καθαρίζω μονο το πάνω πάνω που είναι σαν βαμβάκι 1 φορα τον μηνα.

Καποιο απο τα 3 νομίζετε οτι ευθήνετε?

Πρέπει να προσέξω κάτι αλλο?

Να προσθέσω οτι τώρα αλλάζω νερο κάθε 2 μερες γιατί φοβαμε μην υπάρχει κάποια αρώστια. Παλια άλλαζα καθε 2 βδομάδες.

Ευχαριστω , περιμένω απαντησεις σαν τρελος :D

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Πιστευεις δηλαδη οτι πρέπει να φταει το φιλτρο?

Εγω παντως απο το άρθρο που διάβασα κάνω αρκετε λαθάκια.

Δεν ξέρω αν είναι άρρωστα ρε γμτ η συμβαινει κάτι άλλο. Κι έχω ανχωθεί γιατί δεν ηέρω τι μπορώ να κάνω πέρα απο το να αλλάζω το νερό συνέχεια.

Πάντως άμα μένει κάποιος κοντα Πετράλωνα και θέλει καφέ φοβερό ασ περάσει απο το σπίτι να τουσ ρίξει μια ματιά.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δεν ξέρω τι άλλα ψάρια έχεις. Αν το πρόβλημα είναι μόνο με τα krib, κάνε τα εξής:

Δες αν όλα είναι οκ με τις τιμές του νερού και τη θερμοκρασία. Τα krib αντέχουν μέχρι τους 31-32 (δεν πιστεύω να έχεις παραπάνω βαθμούς).

Το ανοικτό καπάκι δεν είναι καλό. Ειδικά αν το ενυδρείο είναι σε σημείο που περνούν άτομα από δίπλα συχνά. Τα krib στρεσάρονται εύκολα έτσι. Υποψιάζομαι ότι σου στρεσαρίστικαν και τώρα κινδυνεύουν να αρρωστήσουν.

Βεβαιώσου αν τρώνε, αν ξύνονται ή αν έχουν κλειστές ουρές. Δεν είναι κακό να αλλάζεις συχνά νερό. Αφού όμως τα ψάρια είναι ήδη στρεσαρισμένα, έτσι τα στρεσάρεις περισσότερο :D

Πρέπει να μειώσεις το στρες:

Μπορείς να ελαττώσεις τη φωτοπερίοδο προσωρινά.

Μπορείς να ρίξεις αλάτι 3γρ/λίτρο νερού. Αυτό θα βοηθήσει. Βεβαιώσου όμως ότι όλα τα είδη ψαριών σου ανέχονται αυτή την αναλογία! krib, clown, SAE θα το αντέξουν για 7 μέρες εύκολα.

Αυτά δεδομένου ότι η κατάσταση που περιγράφεις δεν έχει αλλάξει πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...