Jump to content

Την γνώμη σας για τα ενυδρεία Elite


Recommended Posts

Προβλέπω να πηγαίνω το πρωϊ και να φεύγω το βράδυ που θα κλείσει. Φαίνετε από τα ποστ μου πιστεύω πόσο "μυρμίρας" και αναποφάσιστος είμαι! :thumbup: Λυπάμαι τους πωλητές :wootwoot:

Επίσης ξέχασα +60 Euro για τις βενζύνες που θα έρθω από Πάτρα :D

Ελα με τον προαστιακο.- :D

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν είδα ενυδρεία EΛLITE από κοντά δίπλα - δίπλα με τα ίδια JEWEL και σας πληροφορώ ότι είναι καλύτερα στα εξής σημεία (τα 300λιτρα):

1. Πολύ πιο χοντρό καπάκι (έχω δει φίλου το Jewel Να έχει πετσικάρει με τον καιρό)

2. Πιο χοντρά τζάμια κατά 2-3 χιλιοστά!

3. 1 θέση για λάμπα συν

4. Κόντρες και στο κάτω μέρος ενώ το RIO είχε μόνο πάνω

Το JEWEL φάνηκε να έχει καλύτερο υλικό στο έπιπλο και καλύτερες κολλήσεις των τζαμιών.

Οπότε είμαι τώρα σε σοβαρό δύλιμα μια και είχα αποφασίσει για JEWEL.

Το ELITE το πέρνω από Πάτρα 500 Euro

EF-1200-CO

ΜΟΝΤΕΛΟ: E-FLAT COMPLETE

ΧΡΩΜΑΤΑ: ΜΑΥΡΟ - ΚΑΡΥΔΙΑ - ΒΑΛΑΝΙΔΙΑ

ΧΩΡΗΤΙΚΟΤΗΤΑ: 320 λίτρα

ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ: 1208mm x 428mm x 640mm

ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ: 3 x 30W ΦΩΤΙΣΤΙΚΑ

ΣΕΤ ΑΝΑΚΛΑΣΤΗΡΩΝ

ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΦΙΛΤΡΟ DOLPHIN 220V / 50HZ - 1300L/H

ΡΥΘΜΙΖΟΜΕΝΟΣ ΘΕΡΜΑΝΤΗΡΑΣ 300W

To φιλτράκι το είδα. Μπορεί να μην είναι ΕΗΕΙΜ από ποιότητα κατασκευής αλλά έχει μεγάλο κάδο και καλή αντλία! Και αυτό κινέζικο.

Από την άλλη είναι το JEWEL 406 με 160 το έπιπλο και δωροεπιταγή 406 Euro για να πάρω καλό φίλτρο αλλά + ταλαιπωρία ταξιδιού - μεταφοράς + (Μπορεί να μην χωράει στο αμάξι) + 80 Ευρώ βενζίνες διόδια! Δεν ξέρω εάν αξίζει... ποιά είναι η γνώμη σας;

Έγινε επεξεργασία - freedom
Link to comment
Share on other sites

μια διαφορά επίσης είναι στις διαστάσεις:

RIO 1210*510*620

ELITE 1208*428*640

To ELITE είναι πιο στενό αλλά πιο ψηλό

Link to comment
Share on other sites

Απο εδω το ELITE το παιρνεις λιγο πιο φτηνα.

Μένω Πάτρα δυστιχώς και θα μου έρθει σχεδόν το ίδιο + μια μέρα ταξίδι και κόπος.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από λεπτομερή έρευνα αγοράς (μιρμίρας) κατέληξα ότι το ELITE 320 είναι πολύ ογκόδες για το χόρο μου. Ιδανικό για τα αγγελόψαρα θα ήταν το ELITE 250 me 62 cm ύψως 1m μήκος αλλά με JBL φίλτρο και Jager από γερμανία μου βγαίνει 420.

Στο water inn με 429 πέρνω το RIO 240 που είναι πιο κοντό 55 cm αλλά είναι πιο μακρύ 1.2 έναντι 1 μ του Elite. Επίσης το Elite Μπορεί να έχει 1 λάμπα περισσότερη και να ανάβουν ανεξάρτητα από 2πλό διακόπτη αλλά του RIO είναι καλύτερες οι λάμπες. Και μου μένουν 300 euro δωροεπιταγή για να πάρω ένα φιλτράκι EHEIM + jager + ....

Συφωνείτε με την επιλογή μου; :D

Έγινε επεξεργασία - freedom
Link to comment
Share on other sites

Απλά να ξέρεις οτι με πατεντούλα γίνεται να διαχωρήσεις τις λάμπες με ξεχωριστά starter και να τις ανάβεις ανεξάρτητα. :D

Link to comment
Share on other sites

Απλά να ξέρεις οτι με πατεντούλα γίνεται να διαχωρήσεις τις λάμπες με ξεχωριστά starter και να τις ανάβεις ανεξάρτητα. :D

και τον διακόπτη; Έχει θέση για 2πλό διακόπτη; Εάν όχι μπορώ να βάλω εγώ χωρίς να κάνω ζημιά;

Link to comment
Share on other sites

Απλά να ξέρεις οτι με πατεντούλα γίνεται να διαχωρήσεις τις λάμπες με ξεχωριστά starter και να τις ανάβεις ανεξάρτητα. :thumbup:

Αυτο νομιζω πρεπει να διευκρινισθει.- :D

Link to comment
Share on other sites

(χάριν συντομίας λέγοντας starter εννοώ το σύστημα starter-μετασχηματιστής)

Aνοίγεις το κουτί, αποσυνδέεις τις λάμπες από τον κοινό starter, αφαιρείς τον κοινό starter, συνδέεις ξεχωριστά τις λάμπες στους starter και μετά έχεις 2 επιλογές:

α) προσαρμόζεις τους 2 "μισούς" stαrter μέσα στο κουτί και το κλείνεις όπως ήταν αν χρειάζεται κι άλλος διακόπτης ανοίγεις τρύπα και προσαρμόζεις.

β) τραβάς προεκτάσεις όσο γίνεται (πρέπει να δείς μέγιστο μήκος για να μην έχεις απώλειες τάσης) και βάζεις τους starter σε diy εξωτερικό κουτί για να γλυτώνεις τη θερμότητα το καλοκαίρι.

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

(χάριν συντομίας λέγοντας starter εννοώ το σύστημα starter-μετασχηματιστής)

Aνοίγεις το κουτί, αποσυνδέεις τις λάμπες από τον κοινό starter, αφαιρείς τον κοινό starter, συνδέεις ξεχωριστά τις λάμπες στους starter και μετά έχεις 2 επιλογές:

α) προσαρμόζεις τους 2 "μισούς" stαrter μέσα στο κουτί και το κλείνεις όπως ήταν αν χρειάζεται κι άλλος διακόπτης ανοίγεις τρύπα και προσαρμόζεις.

β) τραβάς προεκτάσεις όσο γίνεται (πρέπει να δείς μέγιστο μήκος για να μην έχεις απώλειες τάσης) και βάζεις τους starter σε diy εξωτερικό κουτί για να γλυτώνεις τη θερμότητα το καλοκαίρι.

Ναι αλλα εδω αναφερεται σε Juwel. Προβλημα πρωτο: Πως θα ανοιξει το κουτι;;;; Προβλημα δευτερο: Δεν εχει μεσα σταρτερ, αλλα ηλεκτρονικο Ballast διπλο (αν δεν κανω λαθος). Οποτε πρεπει να βαλει κι'αλλο και δευτερη γραμμη (καλωδιο) για την μπριζα. Το βασικοτερο βεβαια ειναι πως θα καταφερει να ανοιξει το κουτι χωρις να κανει ζημια. :D Αν ξερεις κατι πες το γιατι σιγουρα ενδιαφερει αρκετο κοσμο.- :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...