Jump to content

ανοξειδωτο?οχι ευχαριστω


Recommended Posts

πηρα τα τηλεφωνα μου να μαθω ποσο θα μου κοστισουν τα σιδερα για κατασκευη της βασης 190χ65.Η αγορα κ μονο η αγορα των υλικων ανοξειδωτου σιδηρου με τιμες υπερχονδρικης ειναι 847 ευρω!!!!!!!!!!!

οποτε απλα σιδερακι θα αγορασω ενα ασταρι εισαγωγης διαλυτικου θα το περασω 2 χερια κ θα ειναι αθανατο για παντα αντε επειδη μιλαμε για θαλασσινο νερο καμια συντηρηση 1 φορα στα 2 χρονια.αν εχετε καμια καλυτερη ιδεα ειμαι ολος αυτια

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω είναι υπερβολή το ανοξείδωτο ακόμα και για θαλλασινό, αν το βάψεις και δεν το έχεις συνέχεια μεσα στα νερά μιά χαρά θα είναι ακόμα και χωρίς συντήρηση, είχα κάνει μια μικρή έρευνα αγοράς και τα 6μετρα σίδερα (κοίλα, πολύ γερά) είχαν 20 ευρώ, τώρα απλά πρέπει να στο κολλήσει κάποιος κάλα... Γιά δες τι θα πούν και τα παιδιά που το έχουν επιχειρήσει... :D

Link to comment
Share on other sites

θα αγορασω ενα ασταρι εισαγωγης διαλυτικου θα το περασω 2 χερια κ θα ειναι αθανατο για παντα αντε επειδη μιλαμε για θαλασσινο νερο καμια συντηρηση 1 φορα στα 2 χρονια.αν εχετε καμια καλυτερη ιδεα ειμαι ολος αυτια

αθανατα δεν θα ειναι, αλλα αν προσεχεις πολυ, αντεχει :D

Εκει που θα εχεις το σκιμμερ καποια κσουρια θα πιασει λιγο με το καιρο.

Η πρωτη μου βαση με 1 χερι ασταρι σε ενα χρωνο σκουριασε. Δευτερη βαση ειχαμε περαση με 2 χερια ασταρι και μετα με ενα αντισκουριστικο αυτοκινητων και αντεχει καλα!

Link to comment
Share on other sites

γαλβανισμένη κοιλοδοκός ..

δοκιμασμένη 4 χρόνια .. με άριστη συμπεριφορά

μη τη κάνεις σα κουτί που η κάτω μεριά εφάπτεται στο πάτωμα ..

αλλά σα τραπέζι , τα <δεσίματα > των ποδιών χαμηλά ( αν αποφασίσεις να βάλεις , αν δεν βάλεις θα έχεις άνεση κάτω από τη βάση αλλά πρέπει να μελετήσεις τη κατασκευή καλύτερα ) να απέχουν 10-15 εκ από το πάτωμα .. μη βάλεις βιδωτά ποδαράκια αλλά καλές πλαστικές τάπες

η φωτογραφία με τη άσπρη βάση είναι το λάθος σχέδιο που καλό είναι να αποφύγεις

η άλλη είναι η βάση που έφτιαξα πρόσφατα για το δικό μου ..

tank20stand3.jpg

IMG_1230.jpg

Link to comment
Share on other sites

ναι σωστα σαν τραπεζι ειναι το σχεδιο που εχω ετοιμασει.το μονο κακο με το γαλβανιζε ειναι οτι δε βαφεται.τελως παντων προχωραμεμε απλο σιδερο κ καλο βαψιμο ελπιζω κ νομιζω οτι τελος της εβδομαδας θα ανεβασω φωτογραφιες.ευχαριστω για τις συμβουλες :D

Link to comment
Share on other sites

Συνηθως στην αγορά οταν λένε ανοξειδωτο εννοούν το γυαλιστερό(χρωμιομένο). Το γαλβανιζέ είναι άλλο. Το λέω γιατί οι τιμές που βρήκες μου φαίνονται εξωπραγματικές για γαλβανιζέ. Ενδεικτικά, για μια σιδηροκατασκευη που έφτιαξα πηρα 5μετρες βεργες 2χ4 εκ και κοστισαν 12 ευρω η μια, και φυσικά το γαλβανιζε βάφετε οπως είπε και ο φίλος.

Link to comment
Share on other sites

ρωτησα για ανοξειδωτο σιδερο 316.τελως παντων δεν εχει καποιο νοημα να το συζητησουμε παραπανω αφου υπαρχει λυση, εκτος βεβαια αν εχετε να προτεινετε κατι αλλο

Link to comment
Share on other sites

φαντάζομαι ότι η τιμή μια τέτοιας κατασκευης είναι τετραψήφιο νούμερο ..

και η πλάκα είναι ότι και πάλι θα δεις σκουριές .. όχι διάβρωση όμως

Link to comment
Share on other sites

Το ανοξείδωτο 316 (ατσάλι νομίζω) είναι φυσικά πολύ ακριβό. Δεν ξέρω τα οικονομικά σου αλλά το οτι θα γλυτώσεις απο την σκουριά αξίζει τον κόπο να δείς την επιλογη του γαλβανιζέ. :D

Έγινε επεξεργασία - maniac
Link to comment
Share on other sites

Μιας και πιασαμε κουβεντα για βασεις.

Με τι διαστασεις κοιλοδοκο θα κανατε μια βαση για 500λτ. ενυδρειο για να ειχατε το κεφαλι σας ησυχο;

Link to comment
Share on other sites

αυτή στη φωτογραφία είναι 8χ4

η βάση είναι 120χ80χ100 Υ και στο ενυδρείο που κρατάει ~ 570 λίτρα , ..δουλεύει wave box , αυτό είναι βαριά δοκιμασία για τις αντοχές τις βάσης

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις ξυλινο δαπεδο, η βαση προτεινετε να εφαπτετε στο δαπεδο (χωρις ποδια), ωστε να μοιραζετε το βαρος παντου το ιδιο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...