Jump to content

Συμβατοτητα ψαριων κ αλλων


banik

Recommended Posts

Φτιαχνω σιγα σιγα το πλανο του ενυδρειου στο μυαλο μου, μια φαση που νομιζω ολοι την εχουμε περασει ετσι θελω να με βοηθησετε στην επιλογη των ζωντανων οργανισμων που θα το αποτελουν.

κατα 99% το ενυδρειο θα ειναι το boyu mt 50 χωριτικοτητας 80+ λιτρων με αραγονιτη κ ζωντανο βραχο

σκεφτομαι να βαλω μεσα

2 Clownfish Ocellaris

1 Blue Surgeonfish

1 Ricordea florida

1 Acropora Sp green

1 Red Starfish

καποια ανεμωνη

καποιες ζωανθίδες

λοιπον τι λετε γινετε ???

Link to comment
Share on other sites

Φτιαχνω σιγα σιγα το πλανο του ενυδρειου στο μυαλο μου, μια φαση που νομιζω ολοι την εχουμε περασει ετσι θελω να με βοηθησετε στην επιλογη των ζωντανων οργανισμων που θα το αποτελουν.

κατα 99% το ενυδρειο θα ειναι το boyu mt 50 χωριτικοτητας 80+ λιτρων με αραγονιτη κ ζωντανο βραχο

σκεφτομαι να βαλω μεσα

2 Clownfish Ocellaris

1 Blue Surgeonfish αυτό το ξεχνάς ..

1 Ricordea florida

1 Acropora Sp green μετά από 6-8 μήνες ..

1 Red Starfish μάλλον θα λιμοκτονήσει

καποια ανεμωνη πριν αγοράσεις να μάθεις τις ιδιοτροπίες που έχουν

καποιες ζωανθίδες

λοιπον τι λετε γινετε ???

Link to comment
Share on other sites

ok με καλυψες μπορεις να μου πεις κ τον λογο που δεν μπορω να κρατησω αυτα που ανεφερες (εγκυκλοπαιδικα) ???

απο tang τι αλλο μπορω να παρω σαν αλγοφαγο ?

Link to comment
Share on other sites

υποψιάζομαι ότι σε ένα μικρό ενυδρείο .. οι clown δεν θα θέλουν παρέα ..

και τα tang είναι πολύ κινητικά ψάρια , γίνονται μεγάλα και θέλουν πάνω από 200 λίτρα για να πάνε καλά .. μπορείς να βάλεις μικρό σε ηλικία blue tang από αυτά που εμφανίζονται κατά καιρούς στη αγορά .. η μικρό yellow tang ( προτιμότερο ) αλλά δεν το συνιστώ σε αρχάριο ..

για τον αστερία φοβάμαι ότι το ενυδρείο που του αρέσει .. δεν θα αρέσει σε εσένα .. όσο υπάρχουν αλγες ( εξαρτάται από το είδος που θα βρεις ) θα περνάει καλά .. μετά όμως ..

το bicolor blenny είναι μικρό αλγοφαγο ψαράκι .. και εύκολα ελεγχόμενο αν γίνει άταχτο , υπαρχει και η salarias

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

γεια σας κ παλι, λοιπον θελω μερικες συμβουλες συντομα ελπιζω να τοποθετηθει ο αραγωνιτης κ ο βραχος κ να μπουνε οι κατοικοι, οι οποιοι θα ειναι

2 Clownfish Ocellaris

1 blue tang (καποιο μικρο σιγουρα)

1 cleaner shrimp

2 hermit

πιστευω οτι εκτος του tang τα υπολοιπα ειναι ενας καλος αριθμος για τα λιτρα μου, τι λετε κ εσεις ???

τωρα αργοτερα θελω σιγουρα καποια κοραλια αλλα δεν εχω ιδεα ποια κανουν κ ποσα, ποια ειναι καλα για αρχη ???

Link to comment
Share on other sites

Ίσως ένα πολύ μικρό tang αργότερα θα μπορούσες να το δοκιμάσεις...

Κάποια εύκολα μαλακά κοραλάκια για αρχή θα ήταν οκ!

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω και παντα με καλη διαθεση οτι εκτος απο το μεγεθος του ενυδρειου ειναι και νωρις για blue απο την αρχη δωσε λιγο χρονο στο ενυδρειο σου και μελλοντικα σε 2-3 μηνες βαζεις και το blue το οποιο ειναι ιδιαιτερο αφου πολλες φορες ειναι πηγη για inc(παραμενη ομως παντα πανεμορφο)!!!

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω και παντα με καλη διαθεση οτι εκτος απο το μεγεθος του ενυδρειου ειναι και νωρις για blue απο την αρχη δωσε λιγο χρονο στο ενυδρειο σου και μελλοντικα σε 2-3 μηνες βαζεις και το blue το οποιο ειναι ιδιαιτερο αφου πολλες φορες ειναι πηγη για inc(παραμενη ομως παντα πανεμορφο)!!!

εννοειτα πως ολο το πλανο ειναι σε βαθος χρονου κ οχι αμεσως :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Η δικια μου εμπειρια με το blue tang που εχω σχεδον απο την αρχη του ενυδρειου ειναι οτι εχει παθει 3-4 φορες ick.Και αυτο γιατι ολο και καποιο καινουργιο κοραλλι θα αγοραζα και θα εβαζα τα χερια μεσα,ολο και κατι θα ηθελα να αλλαξω,παλι τα χερια μεσα και να το ick μετα.Βεβαια φτου φτου δεν εχει τωρα τιποτα αλλα ειδικα την πρωτη φορα,που ηταν και υπερβολικα μικρο, ειχε γεμισει και ηταν ετοιμο... Εγω θα σου προτεινα να εχεις παρει ηδη κοραλλια πριν το βαλεις μεσα.Καλη επιτυχια οτι και να κανεις :thumbup::thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...