Jump to content

Το ''ενυδρείο'' μου


vassanto1

Recommended Posts

Να΄μαι και εγώ με το ''ενυδρείο'' μου! :thumbup: !!Μικρό αλλα αρκέτα βολικό για το 2άρι μου! :D !Στην 2η φώτο, στην πλώρη του καραβιού φαίνεται το μικρό σκαλαράκι! :wootwoot: !!Τώρα εχει μονομάχο μόνο μέσα!post-8775-1220691319_thumb.jpgpost-8775-1220691340_thumb.jpgpost-8775-1220691361_thumb.jpgpost-8775-1220691386_thumb.jpg

post-8775-1220691648_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 60
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν ειναι λειτουργικο το ενυδρειο αυτο.

Θα εχεις προβληματα.

Κανε αναζητηση στο φορουμ για θεματα με ενυδρεια-καδρα.

Προβλημα δε θα εχει αυτος αλλα τα ψαρια.Απαραδεκτο ενυδρειο για μενα,και συγνωμη αν ακουγομε ακραιος.Προσωπικη γνωμη.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με τους προλαλισαντες και πιστευω πως αν θες οντως να χαρεις αυτο το χομπυ, παρε ενα ωραιο κανονικο ενυδρειο και βαλτο κατω απο το καδρο, αφου απο οτι φαινετε υπαρχει χωρος εκει...Υπαρχουν πολλα και φθηνα ενυδρεια,που μπορεις να βρεις και πολυ καλες ευκεριες και σε αγγελιες...

Υ.Σ. σκεψου οτι το ψαρακι ζει την ζωη του εκει μεσα και η ζωη του ειναι στα χερια σου.Εισαι ο μικρος Θεος του...

Link to comment
Share on other sites

τα συγκεκριμενα ενυδρεια τα εχουν εφευρει μονο και μονο για να πουλανε χωρις ποτε να λενε την αληθεια στους αγοραστες.Τα ψαρακια σου φιλε μου ειναι στην κονσερβα ηδη!!!

Πιστευω με τα λεφτα που εδωσες θα μπορουσες να παρεις κατι καλυτερο.....

Link to comment
Share on other sites

Και φίλτρο και θερμοστάτη και οξυγόνο!ολα σε ένα.Απο κάτω είναι ο καναπές!!!

Link to comment
Share on other sites

:D Μπορει να φενεται ομορφο, δεν λεω, αλλα σκεψου τα ψαρακια... Έγινε επεξεργασία - Panos1990
Link to comment
Share on other sites

Και φίλτρο και θερμοστάτη και οξυγόνο!ολα σε ένα.Απο κάτω είναι ο καναπές!!!

Βλεπω ακους οτι σου λεμε.....................................

Link to comment
Share on other sites

Και φίλτρο και θερμοστάτη και οξυγόνο!ολα σε ένα.Απο κάτω είναι ο καναπές!!!

Και σε τι ακριβως εξυπηρετει το ενυδρειο;;; :D

Link to comment
Share on other sites

Model No.: A-85

Size(L*H*T):85‘Α45‘Α18cm

backdrop:hawaian tropic

Tank body:injection mold ABS

Frame:injectin mold plastic,interchangeable

Front panel:acrylic

Fittings:filter pump,air pump,heater,lighting,automatical timer,programmable LCD panel

Accessories:extendable claw,sponge brush,fish net,fish food

G.W/N.W:13KGS/11KGS

Capacity:23 Liters

Max power:0.130KW

Link to comment
Share on other sites

Model No.: A-85

Size(L*H*T):85‘Α45‘Α18cm

backdrop:hawaian tropic

Tank body:injection mold ABS

Frame:injectin mold plastic,interchangeable

Front panel:acrylic

Fittings:filter pump,air pump,heater,lighting,automatical timer,programmable LCD panel

Accessories:extendable claw,sponge brush,fish net,fish food

G.W/N.W:13KGS/11KGS

Capacity:23 Liters

Max power:0.130KW

Βλεπω οτι πηρες υπ οψιν τις γνωμες μας.........τα ψαρακια ομως δεν τα σκεφτεσαι,μονο το ντεκορ και τη φιγουρα.Δεν ειναι ετσι ομως το χομπυ μας.

Link to comment
Share on other sites

Τι εγινε ρε παιδιά??τι επιθεση είναι αυτή??Εναν μονομάχο εχω μέσα τελικα.Δεν νομιζω να περναγε καλυτερα στο Petshop

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να περναγε καλυτερα στο Petshop

Αααα.Αυτο μην το λες ,γιατι τα πετσοπ δεν ειναι τα ''κανονικα'' σπιτια τους,απλα καθονται εκει προσωρινα μεχρι να τα αγορασει καποιος,και αυτος ο καποιος μπορει να ειναι καποιος χομπυστας,που εχει μελετισει απο πριν ολες τις αναγκες του ψαριου του και να εχει ηδη ετοιμο το ενυδρειο με τις καταλληλες συνθηκες,διακοσμιση κλπ. κλπ.

Αλλα υπαρχει και το αντιθετο να τα παρει καποιος ασυνιδιτοποιημενος και να ''τυραναει'' το ψαρακι...

Ναι αλλα εφοσον εσυ εψαξες για το ψαρακι σου και θες να μαθεις και να διαβασεις και να κανεις τον μονομαχο σου να νιωθει ομορφα ...Καλα θα ηταν να αγοραζες ενα 30 λιτρο πχ. ενυδρειακι και να ειναι αρχοντας εκει...

Link to comment
Share on other sites

Τι εγινε ρε παιδιά??τι επιθεση είναι αυτή??Εναν μονομάχο εχω μέσα τελικα.Δεν νομιζω να περναγε καλυτερα στο Petshop

Δηλαδη πως πρεπει να σου μιλησουμε αλλιως για να καταλαβεις οτι αυτο το πραγμα δεν ειναι ενυδρειο;Και εσυ αντι να κατσεις να προβληματιστεις,μας αραδιαζεις τα χαρακτηριστικα του....

Link to comment
Share on other sites

Καλο θα ηταν να ηρεμησουν ο Διας και ο Θοδωρης. Ενα νεο μελος στην παρεα μας δεν νομιζω οτι ετσι θα επρεπε να το καλοσοριζουμε.

Οτι κακα και αν εχει αυτο το ενυδρειο οσο και αν για το μονομαχο δεν ειναι οι καλυτερες συνθηκες

1ον σε ενα κοινο πετσοπ στημν καλυτερη δεν θα ζουσε πανω απο 1-2 μηνες

2ον θα το "εσωζε" ενας πελατης και θα το καταδικαζε στη γιαλα που πολυ πιθανον θα ειχε παρει για να τον βαλει

3ον σε καμια περιπτωση δεν θα εμπαινε στο ιντερνετ και θα γραφοταν σε ενα ψαροφορουμ για να κανει τι?

Να ακουει τα χειροτερα και να τη βρισκει? ή για να μαθει καποια περισσοτερα πραγματα για τον νεο του φιλο ωστε να ειναι αυτος καλυτερα?!

Καλο ειναι λοιπον τα μην τα χονουμε σε κανενα νεο και ας εχει κανει το χειροτερο λαθος.

Κανεις δεν γενηθηκε γκουρου των ενυδρειων και πολυ περισσοτερο σπανια καποιος πρωτα μπαινει σε ενα φορουμ για ενυδρεια και μετα κανει την καλυτερη επιλογη.

Εγω φιλε μου vassanto σε καλοσωριζω στην παρεα μας και αν και η επιλογη του ενυδρειου σου δεν ηταν η καλυτερη δυνατη αν το αγαπας και το νοιαζεσαι το ψαρακι σου αυτο θα στο ανταποδωσει με τον δικο του τροπο.

Οτιδηποτε θες να ρωτησεις για να να ειναι οσο το δυνατον καλυτερα ο μονομαχος σου μη διστασεις να το ρωτησεις.

Καλη συνεχεια! :D

Έγινε επεξεργασία - blackghost7
Link to comment
Share on other sites

Welcome,

μια χαρα ειναι για ενα μονομαχο. Εδω ζουνε σε βαζακια χρονια.

Στη φυση ζουνε σε οριζονες και γενικα σε λασπονερα μεχρι

και στις πατημασιες που αφηνουν οι ανθρωποι στα λασπωδη εδαφοι

που εχουν ελαχιστο νερο (σχεδον λασπη)

Σαφως οσο μεγαλυτερο τοσο καλυτερα..αλλα και αυτο εγω το θεωρω μια χαρα

για ΕΝΑΝ μονομαχο

καλη συνεχεια..

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη πως πρεπει να σου μιλησουμε αλλιως για να καταλαβεις οτι αυτο το πραγμα δεν ειναι ενυδρειο;Και εσυ αντι να κατσεις να προβληματιστεις,μας αραδιαζεις τα χαρακτηριστικα του....

Ισως ΑΝ διαβαζες τα παραπάνω θα ΕΒΛΕΠΕΣ οτι κάποιος ζητησε τις διαστάσεις και εγραψα τα πάντα.Αλλα ξέχασα...Κάποιοι ξέρουν τα ΠΑΝΤΑ για τα ενυδρεία από την πρώτη μέρα που ασχολήθηκαν...ΔΕΝ εχουν κάνει λάθη.

Link to comment
Share on other sites

εμενα προσωπικα με καλυψες.

Νομιζα οτι τα λιτρα ηταν αρκετα πιο λιγα

γιατι με ξεγελουσε το βαθος στην φωτο.

Για εμενα μια χαρα ειναι για μονομαχο και

για το μεγεθος του ψαριου ανετα μπορει

να στριβει εκει μεσα. Το θεμα λειτουγικοτητα

το ξεχναμε....

Link to comment
Share on other sites

σχετικα προσφατα βρεθηκα σε ενα μαγαζι "επαρχιακο".

οπως παντα αρχισα να κοβω τις βολτες μου κ φυσικα να βλεπω τα ψαρια του.

καποια στιγμη το ματι μου επεσε σε ενα ξεχασμενο ραφι στο οποιο βρισκονταν καποια αραδειασμενα ποτηρακια.

προσεξα καλυτερα κ ειδα μεσα στα ποτηρακια καποιους μονομαχους.

τα περισσοτερα ποτηρακια ηταν χωρις νερο κ τα ψαρια ψοφια μεσα. καποια ειχαν μισο δαχτυλο νερο κ τα πιο τυχερα ενα. εκτος του οτι τα ψαρια δεν ταιζονταν για πολυ μεγαλο χρονικο διαστημα ειχε εξατμιστει οπως καταλαβατε ολο το νερο. κ εκει που υπηρχε νερο ηταν καφε.

μου ειπε οτι τα ξεχασε. ηταν πολλα κ ειμαι σιγουρος οχι τα μονα.

πιστευω οτι οι μονομαχοι ειναι τα πιο αδικημενα ψαρια.

κ γιαυτο μονο θα πω ενα μπραβο στο φιλο μας, (που κακως τον αποπηρατε) γιατι ειχε τη θεληση να προσφερει σε αυτο το ψαρακι. εξαλλου ολοι καναμε λαθη, οπως η επιλογη του ενυδρειου , αλλα δεν πιστευω οτι θα ειχες πολλες πιθανοτητες το ψαρι να πεσει σε καλυτερα χερια.

Link to comment
Share on other sites

καλη συνέχεια φίλε μου ώραίο το κάδρο, ο μονομάχος με το τσιμπούκι.<(πλακα κάνω)

καλή συνέχεια, κάνε το χόμπυ σου όπως εσύ νομίζεις, ο μονομάχος θα είναι SUPER, θα παίρνει και το ματάκι του, καναπές απο κάτω.

Link to comment
Share on other sites

εμενα προσωπικα με καλυψες.

Νομιζα οτι τα λιτρα ηταν αρκετα πιο λιγα

γιατι με ξεγελουσε το βαθος στην φωτο.

Για εμενα μια χαρα ειναι για μονομαχο και

για το μεγεθος του ψαριου ανετα μπορει

να στριβει εκει μεσα. Το θεμα λειτουγικοτητα

το ξεχναμε....

Το θεμα της λειτουργικοτητας που ανεφερα στην αρχη δεν εχει να κανει με τα λιτρα αλλα με την αναλλαγη αεριων σε ενα τοσο στενο ενυδρειο.

Αν δεν εχει σκοπο ο φιλος να αλλαξει κατι, καλο θα ειναι να ενημερωνει για την πορεια το ενυδρειου, (μετρησεις κλπ) για να υπαρχει ενα ιστορικο.

Το πιο σημαντικο, τι κινησεις εγιναν για το στρωσιμο?

Οι πρωτες μετρησεις?

Αλλαγες νερου εχουν γινει? (ειναι ευκολο με τον καναπε απο κατω? πως το ελυσες?)

Καλη συνεχεια.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες στο forum μας, αγαπητέ "vassanto1" !!

Θεωρώ ότι ο σκοπός του δημόσιου διάλογου, είναι να ανταλλάξουμε πληροφορίες, γνώσεις και εμπειρίες. Έτσι όλοι γινόμαστε σοφότεροι, ενώ ταυτόχρονα προάγουμε και διαδίδουμε το ενυδρειακό χόμπι που όλοι μας αγαπάμε.

Σίγουρα δεν είμαστε παντογνώστες, αλλά κάποιοι περισσότερο έμπειροι μπορούν να καθοδηγήσουν και να συμβουλέψουν κάποιον αρχάριο. Η απόρριψη όμως και η ειρωνεία, δεν νομίζω να έχουν θέση. Αντίθετα η επιχειρηματολογία θα μπορούσε να βελτιώσει κάποιον, που επιθυμεί να ασχοληθεί, πραγματικά, με το χόμπι.

Η προσωπική μου άποψη είναι ότι το ενυδρείο σου είναι πολύ καλό για το σκοπό που το επέλεξες. Οι ενστάσεις μου είναι στον τρόπο συντήρησης, που ίσως έχει κάποιες δυσκολίες.

Εύχομαι να μην κουραστείς και το παραμελήσεις, αλλά αντίθετα να αποτελέσει την αρχή για την ενασχόλησή σου με το χόμπι μας.

Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ πιθανο ο συγκεκριμενοσ μονομαχος να μην εχει γνωρισει καν τισ συνθηκες που εσεις οι γκουρου βιολογοι θεωρειτε ιδανικες.. Πιθανοτητα να γεννηθηκε σε ενα ενυδρειο χωρισ ξυλα και φυσκικα φυτα, πολυ πιθανον βιολογικα να εχει αλλαξει τοσο πολυ απο γενια σε γενια που οι "ιδανικεσ" συνθηκες για τις οποιες μιλατε να μην ειναι πλεον "ϊδανικες" αλλα υπερβολη.. Πιθανως να μην εχετε και αλλη δουλεια να κανετε απο το να γραφετε στο φορουμ για δολοφονιες ψαριων και τα ρεστα.. Πιθανως καποιοι απο εσας να εχετε σπουδασει και διακοσμητικη για να μας πειτε πιο ειναι το κιτσ και πιο οχι.. Το να προσπαθεις να δημιουργησεις βιοτοπους για το ψωνιο σου ειναι ωραιο, το να θεωρεις οτι πρεπει σωνει και καλα να φτιαξεις βιοτοπο ειδικα για ψαρια οπως γκαπυ,χρυσοψαρα,μονομαχους που ο τελευταιος τους προγονος που εζησε σε βιοτοπο ηταν πριν τουλαχιστον 20 χρονια ειναι αν μη τι αλλο υπερβολη..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...