Jump to content

Το ''ενυδρείο'' μου


vassanto1

Recommended Posts

Πολυ πιθανο ο συγκεκριμενοσ μονομαχος να μην εχει γνωρισει καν τισ συνθηκες που εσεις οι γκουρου βιολογοι θεωρειτε ιδανικες.. Πιθανοτητα να γεννηθηκε σε ενα ενυδρειο χωρισ ξυλα και φυσκικα φυτα, πολυ πιθανον βιολογικα να εχει αλλαξει τοσο πολυ απο γενια σε γενια που οι "ιδανικεσ" συνθηκες για τις οποιες μιλατε να μην ειναι πλεον "ϊδανικες" αλλα υπερβολη.. Πιθανως να μην εχετε και αλλη δουλεια να κανετε απο το να γραφετε στο φορουμ για δολοφονιες ψαριων και τα ρεστα.. Πιθανως καποιοι απο εσας να εχετε σπουδασει και διακοσμητικη για να μας πειτε πιο ειναι το κιτσ και πιο οχι.. Το να προσπαθεις να δημιουργησεις βιοτοπους για το ψωνιο σου ειναι ωραιο, το να θεωρεις οτι πρεπει σωνει και καλα να φτιαξεις βιοτοπο ειδικα για ψαρια οπως γκαπυ,χρυσοψαρα,μονομαχους που ο τελευταιος τους προγονος που εζησε σε βιοτοπο ηταν πριν τουλαχιστον 20 χρονια ειναι αν μη τι αλλο υπερβολη..

Θα συμφωνήσω στα περισσότερα απ αυτά που λες εκτός από την αρχή και το τέλος της παραγράφου σου δηλ. δεν χρειάζεται να απαντάς στην ειρωνεία με ειρωνεία, και το ότι τα ψάρια ζούσαν πριν απο 20 χρόνια στο φυσικό τους περιβάλλον δεν σημαίνει ότι είναι υπερβολή να προσπαθούμε να προσομοιάσουμε τον βιότοπο των ψαριών που κρατάμε, γνώμη μου είναι ότι στο ενυδρείο ψάρια και βιότοπος είναι ένα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 60
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Απο καθαρας βιολογικη αποψη γραφω αυτα περι βιοτοπων και βιολογικων συνθηκων.. Φαντασου να κλεισουν εσενα σε ενα δωματιο, να τρως μονο μακαρονια , να πλενεσαι μια φορα την εβδομαδα , και με ενα μονο παραθυρο .. Σιγουρα θα δυσαρεστηθεις.. Τα παιδια σπυ ομως που ποτε δεν θα εχουν δει ενα κανονικο σπιτι δεν θα ειναι τοσο δυστιχισμενα οσο εσυ, θα νιωθουν βεβαια οργανικα την αναγκη για περισσοτερο αερα , θα βαριουνται ολο τηλεοραση και το ιδιο φαι αλλα οχι οσο εσυ, τα παιδια των παιδιων σου και εου το καθε εξης , θα θεωρουν ομως αυτο το περιβαλλον ιδανικο.. Ποσο αν μαλιστα καποιος τους δωσει και τα ελαχιστα παραπανω.. Ποσο μαλλον για τα ψαρια τα οποια μετα απο χρονια διασταυρωσεων και αναπαραγωγης σε ενυδρεια μεταλλασονται και οργανικα.. Ουτε ο οργανισμος τους πλεον δεν εχει αναγκη ολα αυτα που κανουμε, σιγουρα περναν καλυτερα αλλα ειναι πολυτελεια.. Τα περιβαλλοντα τα φτιαχνουμε για την παρτυ μας γιατι ειναι γαματα να εχεις ενα κομματι της φυσης στο σαλονι σου και να το καμαρωνεις αλλα οχι οτι και τα ψαρια ( επαναλαμβανω τα ειδη που αναπαραγωνται χρονια σε εργαστηρια , πετ σοπ και ενυδρεια ) το εχουν αναγκη αυτο.. Πολλα απο αυτα που διαβαζουμε δεν εχουν ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ με τον οργανισμο που αγοραζουμε στο πετ σοπ..

Link to comment
Share on other sites

όπως είπα ψάρια και βιότοπος είναι ένα, είτε για σένα είτε για τα ψάρια και όπως είπες και εσύ είναι καλύτερο να τους δώσεις κάτι παραπάνω από αυτό που έχουν στα pet-shop

Link to comment
Share on other sites

Πολυ πιθανο ο συγκεκριμενοσ μονομαχος να μην εχει γνωρισει καν τισ συνθηκες που εσεις οι γκουρου βιολογοι θεωρειτε ιδανικες.. Πιθανοτητα να γεννηθηκε σε ενα ενυδρειο χωρισ ξυλα και φυσκικα φυτα, πολυ πιθανον βιολογικα να εχει αλλαξει τοσο πολυ απο γενια σε γενια που οι "ιδανικεσ" συνθηκες για τις οποιες μιλατε να μην ειναι πλεον "ϊδανικες" αλλα υπερβολη.. Πιθανως να μην εχετε και αλλη δουλεια να κανετε απο το να γραφετε στο φορουμ για δολοφονιες ψαριων και τα ρεστα.. Πιθανως καποιοι απο εσας να εχετε σπουδασει και διακοσμητικη για να μας πειτε πιο ειναι το κιτσ και πιο οχι.. Το να προσπαθεις να δημιουργησεις βιοτοπους για το ψωνιο σου ειναι ωραιο, το να θεωρεις οτι πρεπει σωνει και καλα να φτιαξεις βιοτοπο ειδικα για ψαρια οπως γκαπυ,χρυσοψαρα,μονομαχους που ο τελευταιος τους προγονος που εζησε σε βιοτοπο ηταν πριν τουλαχιστον 20 χρονια ειναι αν μη τι αλλο υπερβολη..

απο την στιγμη που αποφασιζεις να ασχοληθεις με το χομπι

πρεπει να προσφερεις οτι καλυτερο μπορεις στα ψαρια σου.

και απο θεμα ενυδρειου και της εσωτερικης διακοσμησης του.

Υπαρχουν καποιοι ''κανονες'' που πρεπει να ακολουθουμε.

Αυτος που λες ''να φτιαξεις βιοτοπο ειδικα για ψαρια οπως γκαπυ,χρυσοψαρα,μονομαχους ειναι αν μη τι αλλο υπερβολη..''

προσωπικα για μ'ενα δεν στεκει σαν λογικη γιατι αν δεν προσπαθεις να προσομιασεις

τον βιοτοπο που ζει το ψαρι τοτε το ποιο πιθανο ειναι να εχεις δειγματα

επιθετικης συμπεριφορας, προσπαθεια για αυτοκτονια, εντονο στρες, οπως

επισης ψαρια που ειναι ευαλωτα σε αρρωστιες κ.τ.λ.

Link to comment
Share on other sites

H υπερβολη εγγυται στο υποχρεωτικο της δημιουργιας βιοτοπου.. Πχ ο μονομαχος, θελει μεσα φυτα να κρυβεται( δεν πρεπει να εχει κρυφτει ποτε ξανα στην ζωη του) , ριζες , ταδε τιμες νερου κλπ..

Link to comment
Share on other sites

Oκ δεν χρειαζεται να βγουμε οφ τοπικ, υπαρχουν και αλλοι που δεν καταλαβαινουν?? Γιατι δεν βλεπω κινηση ουτε θετικη ουτε αρνητικη.. Αν εχετε ορεξη να ανοιξω ενα καινουριο θεμα με θεμα την εξελιξη των ειδων και κατα ποσο τα ψαρια που αγοραζουμε πλεον εχουν καμια σχεση με τα "πρωτοτυπα" ψαρια των οποιων το περιβαλλον προσπαθουμε να αναπαραγουμε..

Link to comment
Share on other sites

Oκ δεν χρειαζεται να βγουμε οφ τοπικ, υπαρχουν και αλλοι που δεν καταλαβαινουν?? Γιατι δεν βλεπω κινηση ουτε θετικη ουτε αρνητικη.. Αν εχετε ορεξη να ανοιξω ενα καινουριο θεμα με θεμα την εξελιξη των ειδων και κατα ποσο τα ψαρια που αγοραζουμε πλεον εχουν καμια σχεση με τα "πρωτοτυπα" ψαρια των οποιων το περιβαλλον προσπαθουμε να αναπαραγουμε..

Κατ'αρχην καλησπερα!

Θελεις να μου πεις οτι το οτι τα γατακια που εχεις στο 20λιτρο νιωθουν καλα καθως ειναι εκτροφης και δεν προερχονται απο την Αμαζονια???

Δεν ξερω τι εμπειρια εχεις στη διατηρηση ενυδρειων. Αν ομως δοκιμασεις να στησεις ενα βιοτοπικο ενυδρειο για καποιο ειδος ψαριων και ενα ενυδρειο με καραβακια και το Μπομπ Σφουγγαρακι σε ρολο δυτη, σιγουρα θα δεις εντελως διαφορετικη συμπεριφορα στα ψαρια!!! Εχω στησει εκατονταδες ενυδρεια και πιστεψε με οταν στηνονταν βαση του βιοτοπου των ψαριων που επροκειτω να φιλοξενησουν τα ψαρια απο τυην πρωτη μερα ηταν χαλαρα χωρις στρες. Σιγουρα λοιπον ο μονομαχος μπορει να ζησει χωρις φυτα για κρυψωνες. Δοκιμασες ομως να του βαλεις φυτα.................????????

Πιστεψε με δεν προσπαθω να σου αλλαξω γνωμη. Αυτο που θελω ειναι οι μελλοντικοι αναγνωστες του θεματος αυτου να μη θεωρησουν ουτε για αστειο οτι μπορει και να εχεις δικιο....................

Οσο για το φιλο "vassanto1" θα ηθελα να πω οτι οσο προσεχεις το νερακι του ενυδρειου σου, ο μονομαχος σου θα ειναι ΟΚ!!!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου αυτο που λεω ειναι οτι ο μονομαχος με πολυ λιγοτερα πραγματα απο αυτα που λεμε ειναι ΑΠΟΛΥΤΑ ικανοποιημενος βιολογικα πλεον..Δεν εχει αναγκη τα υπολοιπα.. Και εγω θα γουσταρα να εχω μια τηλεοραση 500ιντσων αλλα δεν θα πεθανω αν δεν μου την προσφερουν, δεν θα στρεσαριστω, δεν θα κανω αποπειρα αυτοκτονιας , δεν θα ζησω λιγοτερα χρονια ποτε δεν ειχα αλλωστε..

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου αυτο που λεω ειναι οτι ο μονομαχος με πολυ λιγοτερα πραγματα απο αυτα που λεμε ειναι ΑΠΟΛΥΤΑ ικανοποιημενος βιολογικα πλεον..Δεν εχει αναγκη τα υπολοιπα.. Και εγω θα γουσταρα να εχω μια τηλεοραση 500ιντσων αλλα δεν θα πεθανω αν δεν μου την προσφερουν, δεν θα στρεσαριστω, δεν θα κανω αποπειρα αυτοκτονιας , δεν θα ζησω λιγοτερα χρονια ποτε δεν ειχα αλλωστε..

Το παραδειγμα σου δεν ανταποκρινεται στην πραγματικοτητα. Εδω ισχυει το "Αν με κλεινανε σε ενα δωματιο 1*1 και με ταιζανε καθημερινα, θα ζουσα. Θα ημουν ομως καλα???

Το οτι εχουμε καποια ζωντανα υπο την ευθυνη μας, πρεπει να μας κανει να προσπαθουμε να τα κρατησουμε σε οσο καλυτερο περιβαλλον γινεται!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου δεν εχεις καταλαβει τι εννοω.. Εγω που ζουσα σε σπιτι πριν δεν θα ζουσα καλα.. 50 γεννιες μετα ομως , η ψυχολογια και ο οργανισμος μου θα ειχε μετατραπει ετσι ωστε να ανταπεξελθω σε αυτες τις συνθηκες.. ¨ΘΕΩΡΙΑ ΕΞΕΛΙΞΗΣ ΤΩΝ ΕΙΔΩΝ" ακομα και ο ανθρωπος εχει αλλαξει με τα χρονια..

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου δεν εχεις καταλαβει τι εννοω.. Εγω που ζουσα σε σπιτι πριν δεν θα ζουσα καλα.. 50 γεννιες μετα ομως , η ψυχολογια και ο οργανισμος μου θα ειχε μετατραπει ετσι ωστε να ανταπεξελθω σε αυτες τις συνθηκες.. ¨ΘΕΩΡΙΑ ΕΞΕΛΙΞΗΣ ΤΩΝ ΕΙΔΩΝ" ακομα και ο ανθρωπος εχει αλλαξει με τα χρονια..

Βασικα στοιχεια του DNA ομως μενουν αναλλοιωτα!!!

Πως αλλωστε εσυ εξηγεις αυτο:

Εχω στησει εκατονταδες ενυδρεια και πιστεψε με οταν στηνονταν βαση του βιοτοπου των ψαριων που επροκειτω να φιλοξενησουν τα ψαρια απο τυην πρωτη μερα ηταν χαλαρα χωρις στρες.
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου αυτο που λεω ειναι οτι ο μονομαχος με πολυ λιγοτερα πραγματα απο αυτα που λεμε ειναι ΑΠΟΛΥΤΑ ικανοποιημενος βιολογικα πλεον..Δεν εχει αναγκη τα υπολοιπα.. Και εγω θα γουσταρα να εχω μια τηλεοραση 500ιντσων αλλα δεν θα πεθανω αν δεν μου την προσφερουν, δεν θα στρεσαριστω, δεν θα κανω αποπειρα αυτοκτονιας , δεν θα ζησω λιγοτερα χρονια ποτε δεν ειχα αλλωστε..

νομιζω φιλε μου οτι δεν καταλαβαινεις και δεν ξεχωριζεις καποια

πραγματα. εμεις μιλαμε για την καθημερινη διαβιωση.

Επισης το οτι βλεπεις ενα ψαρι απλα να ζει σε ενα ''αδειο''

ενυδρειο δεν λεει απολυτος τιποτα...

Link to comment
Share on other sites

Σορρυ ρε παιδια , απλα πρεπει να γινει τσαταρισμα για να το κουβεντιασουμε αυτο.. Αυτη η διαδικασια ειναι λιγο κουραστικη και για μενα και για εσας.. Δεν διαφωνουμε και τοσο τελικα.. Εκει που διαφωνω καθετα ειναι στην εμονη καποιων και στους αυτοχριζομενους Ψαροσωτηρες,Ψαρολογους..

Link to comment
Share on other sites

κανεις δεν ειπε οτι ειναι ''ψαροσωτηρας'' η ''ψαρολογος''

απορω πως το σκεφτηκες :D . ο καθενας προσπαθει να κανει

το καλυτερο για τα ψαρια του.

Link to comment
Share on other sites

κανεις δεν ειπε οτι ειναι ''ψαροσωτηρας'' η ''ψαρολογος''

απορω πως το σκεφτηκες :D . ο καθενας προσπαθει να κανει

το καλυτερο για τα ψαρια του.

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου δεν εχεις καταλαβει τι εννοω.. Εγω που ζουσα σε σπιτι πριν δεν θα ζουσα καλα.. 50 γεννιες μετα ομως , η ψυχολογια και ο οργανισμος μου θα ειχε μετατραπει ετσι ωστε να ανταπεξελθω σε αυτες τις συνθηκες.. ¨ΘΕΩΡΙΑ ΕΞΕΛΙΞΗΣ ΤΩΝ ΕΙΔΩΝ" ακομα και ο ανθρωπος εχει αλλαξει με τα χρονια..

Κοίτα να δεις, είναι σίγουρο ότι αν ζούσες σε ένα σπίτι ένα επί ένα με ένα πιάτο φαί και χωρίς να δεις ποτέ πράσινο, θα ζούσες (όπως θα ζούσες) και επίσης τα παιδιά σου θα μάθαιναν σ' αυτόν τον τρόπο ζωής.

Όμως ειλικρινά δεν καταλαβαίνω ποιο διεστραμένο μυαλό θα κρατούσε εσένα και τα παιδιά σου σ' αυτές τις συνθήκες και γιατί.

Για μένα το ίδιο ισχύει και για τα ψάρια μας. Δεν ανήκω στους φανατικούς που ξοδεύουν περισσότερα για τα ψάρια από ό,τι για τα παιδιά τους. Από την άλλη δεν καταλαβαίνω τι ικανοποίηση μπορεί να προσφέρει σε κάποιον να βασανίζει ένα ζωντανό οργανισμό βάζοντάς τον να ζει στις χειρότερες δυνατές συνθήκες που ίσα ίσα θα εξασφαλίζουν την επιβίωσή του.

Η ικανοποίηση που προσφέρει το χόμπυ μας είναι να φτιάξουμε ένα όμορφο ενυδρείο, με όσο το δυνατό καλύτερες συθνήκες, να το χαιρόματε και εμείς και τα ψάρια μας :D

Link to comment
Share on other sites

Επειδη ολοι εμεις που ασχολουμαστε με ψαρια,πουλια κ.λ.π τα οποια θα επρεπε να ζουν στην

φυση και οχι σε ενυδρεια και κλουβια εχουμε υποσυνειδητα τυψεις, εχουμε δημιουργησει στο

μυαλο μας ωραιοποιημενες καταστασεις και κανονες πιστευουμε πως το κλουβι εαν ετσι και το

ενυδρειο αλλιως τα εχουμε σε ιδανικες συνθηκες.Ολα τα ζωα ανηκουν στην ΦΥΣΗ.

Ολα αυτα που εγραψα πρωτα αφορουν εμενα και μετα ολους τους αλλους.

Link to comment
Share on other sites

εξελιξη των ειδων και κατα ποσο τα ψαρια που αγοραζουμε πλεον εχουν καμια σχεση με τα "πρωτοτυπα" ψαρια των οποιων το περιβαλλον προσπαθουμε να αναπαραγουμε..

:D

Link to comment
Share on other sites

χαιρομαι ,αν δεν το λες ειρωνικα, που τουλαχιστον καποιος καταλαβε τι προσπαθω να πω.. Δεν απαιτω κανεις να συμφωνησει αρκει να εχει καταλαβει τι λεω..

Link to comment
Share on other sites

χαιρομαι ,αν δεν το λες ειρωνικα, που τουλαχιστον καποιος καταλαβε τι προσπαθω να πω.. Δεν απαιτω κανεις να συμφωνησει αρκει να εχει καταλαβει τι λεω..

Αν σκεφτεις πως οτι ψαρι αγοραζουμε(με εξαιρεση τα πολυ 'δυσκολα' και αγρια)πριν φτασουν στο ενυδρειο μας ζουσαν στις ιδιες συνθηκες νερου ,σε αντιθεση με τις 'προδιαγραφες'- απαιτησεις του καθε ειδους (που ηταν διαφορετικες)..

ε..

μπορεις να το πεις και καπως ετσι..

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα να δεις, είναι σίγουρο ότι αν ζούσες σε ένα σπίτι ένα επί ένα με ένα πιάτο φαί και χωρίς να δεις ποτέ πράσινο, θα ζούσες (όπως θα ζούσες) και επίσης τα παιδιά σου θα μάθαιναν σ' αυτόν τον τρόπο ζωής.

Όμως ειλικρινά δεν καταλαβαίνω ποιο διεστραμένο μυαλό θα κρατούσε εσένα και τα παιδιά σου σ' αυτές τις συνθήκες και γιατί.

Για μένα το ίδιο ισχύει και για τα ψάρια μας. Δεν ανήκω στους φανατικούς που ξοδεύουν περισσότερα για τα ψάρια από ό,τι για τα παιδιά τους. Από την άλλη δεν καταλαβαίνω τι ικανοποίηση μπορεί να προσφέρει σε κάποιον να βασανίζει ένα ζωντανό οργανισμό βάζοντάς τον να ζει στις χειρότερες δυνατές συνθήκες που ίσα ίσα θα εξασφαλίζουν την επιβίωσή του.

Η ικανοποίηση που προσφέρει το χόμπυ μας είναι να φτιάξουμε ένα όμορφο ενυδρείο, με όσο το δυνατό καλύτερες συθνήκες, να το χαιρόματε και εμείς και τα ψάρια μας :thumbup:

Φίλε frank86 φυσικά και καταλαβαίνουμε τι θες να πεις, αλλά νομίζω πως αυτό και μόνο αρκεί προς απάντησή σου... :D

Αν εσύ είσαι ικανοποιημένος με αυτή την αντιμετώπιση προς τα ψάρια επειδή απλά "μπορούν" να επιβιώσουν, τότε κάπου χάνεις το μπαλάκι... Απ' τη στιγμή, όπως είπε και ο stav, που παίρνουμε ζώα τα οποία κανονικά δε θα έπρεπε να είναι εγκλωβισμένα αλλά ελεύθερα, οφείλουμε τουλάχιστον να τους προσφέρουμε όσο καλύτερες συνθήκες μπορούμε... Αλλιώς καλύτερα να μην παίρνουμε ζώα..., κρίμα είναι... :wootwoot: Προσωπικά δε μπορώ να καταλάβω πως μερικοί άνθρωποι παίρνουν ζώα μόνο και μόνο για διακοσμητικό, χωρίς να γωρίζουν τίποτα γι' αυτά από πριν και χωρίς να είναι διατεθειμμένοι να τα κάνουν (αν όχι ευτυχισμένα) τουλάχιστον χαρούμενα... Προσωπικά το θεωρώ τουλάχιστον εγωιστικό γιατί δεν πιστεύω (όπως οι περισσότεροι) ότι τα ζώα είναι κατώτερα από μας...

Όλα αυτά που γράφω δεν είναι προσωπική επίθεση, αλλά πρέπει να προσπαθήσεις να καταλάβεις κι εσύ τι προσπαθούμε να σου πούμε... :D

ΥΓ Εξάλλου η εξέλιξη δε συμβαίνει σε πενήντα ή εκατό χρόνια...

Link to comment
Share on other sites

Παιζει οχι απλα να ζουσαν για λιγο, να γεννηθηκαν σε αυτες τις συνθηκες γενια σε γενια..

Πρεπει να καταλαβεις οτι δεν ειναι αρκετα 50 χρονια για αλλαξουν βιολογικα οπως εχεις γραψει κατ'απαναληψη. :D Αν το εχεις βρει καπου γραμμενο αυτο, βαλτο σε παρακαλω να το διαβασουμε.- :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αν ήθελα να μην ασχοληθω με αυτό το θέμα, ουτε καν θα έμπαινα στην διαδικασία να γραφτώ στο Forum.Θα αγόραζα ωραια ψάρια και οταν θα ψόφαγαν θα έποιρνα άλλα.Απλό δεν είναι??εγ θέλω να ασχοληθώ πραγματικά και για αυτο έβγαλα από μέσα τα σκαλαράκαι και εβαλα Ε Ν Α Ν μονομάχο.Επειδη θέλω να περνάει καλά.Όπως και ο σκύλος μου.να γουστάρει που είναι εκεί/

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...