Jump to content

φωτισμος σε Nanoreef


akisem

Recommended Posts

Σαν παζλ προσπαθω να συναρμολογησω το ενυδρειακι μου. Εφτασα στα φωτα!! Οι γνωσεις μου περι ηλεκτρολογικων ειναι ελαχιστες! Θα ηθελα αν γινεται να μου πειτε ΤΙ χρειαζομαι για να φτιαξω ενα φωτιστικο που να εχει ας πουμε μια λευκη και μια ακτινικη 15-18W...

Ballast(μετασχηματιστης????) - σταρτερ - τι λαμπες - πως τα συνδεω??

1)Απ'οτι εχω καταλαβει οι καλυτερες λαμπες για τα νανο ειναι οι powercompact... και ρωτω εγω... σε ενα κανονικο ακροφυσιο μιας απλης λευκης στρογγυλης μακροστενης(περιγραφικοτατος.. ) λαμπας μπορει να μπει η pc ? ή ερχονται με το δικο τους ακροφυσιο? αν ναι τι αλλο χρειαζομαι για να της συνδεσω και να αναψουν?

2) Πηγα σε ενα καταστημα με ενυδρεια (και μαλιστα ειχε κυριως θαλασσινα) ...κ ρωτησα μερικα πραγματα για το κοστος των υλικων και... ΜΟΝΟ τα 2 ακροφυσια(στεγανα) εκαναν 16ευρω?.. :P:angry2::angry2: !! οποτε ειπα να μπω να ρωτησω σε ενα καταστημα με ηλεκτρολογικα και η τιμη του για τα στεγανα ηταν μολις 5Ε τα δυο... :D Τι στο καλο? απο χρυσαφι ειναι τα αλλα? δεν μπορω να καταλαβω!! Τελικα μπορω να κανω την δουλεια μου με πραγματα που θα αγορασω απο ηλεκτρολογικο καταστημα? αν ναι γιατι να παω στο petshop?? Μονο ισως την ακτινικη να αγορασω απο το petshop....

3) πολυ βασικη ερωτηση.... αν εχω καταλαβει σωστα θελω γυρω στα 10000Κ σωστα?

plz help... :D:thumbup::wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

εαν οι λάμπες έχουν κάποιο χώρισμα απο το κυρίως ενυδρειο τότε

μπορείς και με απλές κλέμες να κάνεις την δουλειά σου.

κάτι τέτοιο είχα κάνει εγώ στο δικό μου κιτ μια φορά και ένα καιρό!

κάπου έχω και φωτό στο θέμα με το ενυδρείο μου κοίτα το!

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτο παιδια μπορω να βαλω 2 24αρεσ pc λαμπες αντι 36αρες που λεει?? Αφου μπορει συνολικα παραπανω watt λογικα μπορω ε??

επισης μηπως καταλαβαινετε αν μπορουν να αναψουν ξεχωστα οι 2 λαμπες( η μια δλδ να αναβει κ η αλλη οχι)?

αν μου πει καποιος...

Υ.Γ. με αυτο δεν χρειαζομαι τπτ αλλο ετσι? μονο τις λαμπες δλδ... δεν θελω τπτ αλλο μετασχηματιστη και ιστοριες ε?

Έγινε επεξεργασία - akisem
Link to comment
Share on other sites

Οι πληροφορίες που ζητάς είναι καθαρά τεχνικές. Μόνο διαβάζοντας το εγχειρίδιο χρήσης και εγκατάστασης, θα μπορέσεις να βγάλεις κάποιο συμπέρασμα.

Προσωπικά δεν πιστεύω ότι θα αντέξουν οι λάμπες των 24W σε έναν μετασχηματιστή των 36W. Επίσης δεν πιστεύω να ανάβουν ανεξάρτητα.

Το συγκεκριμένο σετ περιλαμβάνει το μετασχηματιστή, ακροφύσια και διακόπτη. Άρα δεν χρειάζεται τίποτα άλλο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

για να μην ανοιγω νεο thread....Plz απαντηστε μου εδω,

Τα Kelvin αυξανονται οσο αυξανονται οι λαμπες?? Δλδ αν βαλω 2 λαμπες 6000Κ τηα εχω συνολικα 12000 Κ ή και παλι 6000Κ ? (δλδ ειναι σαν την συγκεντρωση η σαν τη μαζα??? :thumbup::P)

Link to comment
Share on other sites

όχι .. σε Kelvin μετράμε τη <θερμοκρασία> χρώματος της λάμπας ..

αν βάλεις λάμπες με διαφορετικά Kelvin δίπλα – δίπλα … θα πάρεις ένα μέσο όρο του χρωματισμού τους και όχι το άθροισμα ,

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Για να μην ανοιγω νεο θεμα, ρωταω εδω. Η απορια μου ειναι τεχνικης φυσεως, οι λαμπες Τ5 compact της ιντερπετ κανουν σε socket 2G11?

Βγαζουν οι κοινες εταιριες (osram, philips κτλ) ακτινικες τετοιες λαμπες?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...