Jump to content

αρρωστο γκουραμι


Recommended Posts

Γεια σας και απο αυτην εδω την κατηγορια. μεχρι τωρα δεν χρειαστηκα κατι σχετικο και δεν την ειχα προσεξει. εδω και λιγες μερες το γκουραμι το μπλε εχει φουσκωσει η κοιλια του και εχει μια τρυπα στα πτερυγια. πηγα σε ενα πετ και μου ειπαν να το πεταξω. πηγα και σε ενα μαγαζι που πουλαει μονο ψαρια και μου ειπαν να κανω θεραπεια με octozin αι ισως σωθει.θα ηθελα τα σχολια σας. εθχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Βάλε φωτογραφία, μετρήσεις νερού και συνθήκες ενυδρείου για να βοηθηθείς καλύτερα.

Επίσης δώσε την διεύθυνση του πετσοπά που σου είπε να το πετάξεις ώστε να μην πατήσεις ΠΟΤΕ κανένας από εμάς στο μαγαζί του! :D

Link to comment
Share on other sites

Επίσης δώσε την διεύθυνση του πετσοπά που σου είπε να το πετάξεις ώστε να μην πατήσεις ΠΟΤΕ κανένας από εμάς στο μαγαζί του! :thumbup:

stormtrooper δεν είσαι νέος στο φόρουμ για να λες τέτοιες κουβέντες :D

Φιλη vivi octozin το χρησιμοποίησες ;

Και οπως σου ειπε και ο stormtrooper θελουμε κι αλλες πληροφορίες για να μπορεσουμε σε καποιο βαθμο να σχηματίσουμε αποψη .

Η φωτογραφία άκρως απαραίτητη .

Link to comment
Share on other sites

Το χρησημοποιησα.Για τρεις ημερες.φωτο θα προσπαθησω το συντομοτερο. ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

νομιζω πως ναι.

λοιπον σχετικα με το ενυδρειο. ειναι 56 λιτρα. μεσα εχω το γκουραμι, 2 ξιφοφορος, τετρα και γλυφτες. οι μετρισεις ειναι: no3 10

no2 0

gh 7-14

kh 15-20

ph 7.2

για την σκληροτητα μου ειπαν να προσθετο απιονισμενο νερο. σας στελνω και φωτο. η μια με την τρυπα και η αλλη το φουσκωμα.ειναι οι καλυτερες αυτη τη στιγμη αν και λιγο θολες.

post-8043-1220871281_thumb.jpg

post-8043-1220871307_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εφ όσον βλέπεις βελτίωση κανε μια αλλαγή νερού το μισό και επανέλαβε το κύκλο της θεραπείας που σου λένε οι οδηγίες.

Πόσο καιρό δουλεύει το ενυδρείο;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

δεν μπορω να καταλαβω αν ειναι dropsy. Εγω εχασα 4 gourami σε 2 μηνες απο dropsy. απλα αν θες κανε μια ερευνα στην αρρωστια για να δεις μηπως δεις συμπτωματα . δεν εχω και μεγαλη εμπειρια για να σου πω κατι ιδιαιτερο αλλα αν καταφερεις να βρεις τι εχει το ψαρι σου εγκαιρα εχεις και μεγαλυτερες πιθανοτητες να το γλιτωσεις

Link to comment
Share on other sites

φιλε stormtrooper. και εγω συμφωνω πως ειναι ντροπη να πετας ψαρια. αλλα καμια φορα οι τσεπη μας δε μας επιτρεπει να κανουμε και αλλιως.. Δεν κρυβω πως το 4το γκουραμι το πεταξα πριν ψοφησει μονο του. θεωρησα πως καλητερα να το πεταξω παρα να χασω και αλλα ψαρια. (ηταν και το 4). Αν το σκεφτεις ενα γκουραμι κοστιζει 4-6ευρο... η θεραπεια ισως και περισοτερα. το θεμα ομως δεν ειναι αυτο ομως. απλα εκεινη την φορα δεν ειχα ουτε ενυδρειο γκαραντινας!!(πολυ αρχαριος) φοβουμενος λοιπον την ακεραιοτητα του ενυδρειου το πεταξα. κατι που εκανα με βαρυα καρδια. θα ηταν αμαρτια πιστευω να εχανα το ζευγαρι με τα αγγελοψαρα μου που γεννουσαν καθε εβδομαδα...ΛΑΘΟΣ ΔΙΚΟ ΜΟΥ βεβαια, δε λεω . το νερο στην κερκυρα εινα σκληρο πολυ, δεν επρεπε να παρω τετοιο ψαρι ισως...αλλα απο τα λαθη μαθαινουμε. Εσεις παιδια τι λετε για τετοιες (εκληματικες) κινησεις?

Link to comment
Share on other sites

φιλε stormtrooper. και εγω συμφωνω πως ειναι ντροπη να πετας ψαρια. αλλα καμια φορα οι τσεπη μας δε μας επιτρεπει να κανουμε και αλλιως.. Δεν κρυβω πως το 4το γκουραμι το πεταξα πριν ψοφησει μονο του. θεωρησα πως καλητερα να το πεταξω παρα να χασω και αλλα ψαρια. (ηταν και το 4). Αν το σκεφτεις ενα γκουραμι κοστιζει 4-6ευρο... η θεραπεια ισως και περισοτερα. το θεμα ομως δεν ειναι αυτο ομως. απλα εκεινη την φορα δεν ειχα ουτε ενυδρειο γκαραντινας!!(πολυ αρχαριος) φοβουμενος λοιπον την ακεραιοτητα του ενυδρειου το πεταξα. κατι που εκανα με βαρυα καρδια. θα ηταν αμαρτια πιστευω να εχανα το ζευγαρι με τα αγγελοψαρα μου που γεννουσαν καθε εβδομαδα...ΛΑΘΟΣ ΔΙΚΟ ΜΟΥ βεβαια, δε λεω . το νερο στην κερκυρα εινα σκληρο πολυ, δεν επρεπε να παρω τετοιο ψαρι ισως...αλλα απο τα λαθη μαθαινουμε. Εσεις παιδια τι λετε για τετοιες (εκληματικες) κινησεις?

1. Δεν θεωρω λογικο να σκεφτει καποιος το κοστος και να πραξει αναλογα. :bowdown:

2. Υπαρχει και η ευθανασια, λιγοτερο επωδυνη διαδικασια.- :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...