Jump to content

Μερικές ερωτήσεις


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.

βάζω τις ερωτήσεις μου στους αρχάριους αν και από ότι φαντάζομαι δεν είναι η σωστή θεματική.

Το ενυδρείο μου είναι αυτό

Απλά να πω ότι τα ψαριά τα οποία αναφέρω έχουν αλλάξει. Πλέον υπάρχει 1 orange tetra, 2 μαύρες χοίρες, 2 πιγκουινάκια, 2 πανγκασιους και χθες μπήκε ένας common pleco καθώς ο παλιός είχε φύγει.

Υπάρχουν ακόμα και τρία ψάρια όπως αυτό στην φωτό που παραθέτω.

Τα πανγκάσιους είναι προσορινά μέχρι να ετοιμαστεί η λιμνούλα στην αυλή του εξοχικού μου.

Και τώρα οι ερωτήσεις μου.

1. Το ψάρι στην φωτό μου παρουσίασε κάτι σαν γαλαζοπράσινα σκουλίκια αγκιστρωμένα πάνω στο σώμα του. Από το pet shop μου είπαν ότι είναι ψείρα και το μόνο που έχω να κάνω είναι να τα βγάλω με το χέρι και ότι δεν είναι μεταδοτικό. Ισχύει αυτό; (καλού κακού το ψάρι έχει μπει μόνο του σε 8lt)

2. Στα τζάμια καθώς και στα φυτά του ενυδρείου μου παρουσιάστηκαν καφέ κηλίδες. Από το pet shop πάλι μου είπαν ότι ανάβω την λάμπα μου πολλές ώρες. Το παράξενο είναι ότι μόλις μπήκε ο pleco εξαφανίστηκαν σε ένα βράδυ και έχουν μείνει μία δύο μικρές στο κουτί του φίλτρου.( Η λάμπα μου είναι Sylvania standard F15W daylight T8)

3. Τι ψάρι είναι αυτό στην φωτό; (αν μπορεί κανείς να βγάλει συμπέρασμα.)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνώμη αν σας κούρασα.

post-8213-1220787138_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

βάζω τις ερωτήσεις μου στους αρχάριους αν και από ότι φαντάζομαι δεν είναι η σωστή θεματική.

Το ενυδρείο μου είναι αυτό

Απλά να πω ότι τα ψαριά τα οποία αναφέρω έχουν αλλάξει. Πλέον υπάρχει 1 orange tetra, 2 μαύρες χοίρες, 2 πιγκουινάκια, 2 πανγκασιους και χθες μπήκε ένας common pleco καθώς ο παλιός είχε φύγει.

Υπάρχουν ακόμα και τρία ψάρια όπως αυτό στην φωτό που παραθέτω.

Τα πανγκάσιους είναι προσορινά μέχρι να ετοιμαστεί η λιμνούλα στην αυλή του εξοχικού μου.

Και τώρα οι ερωτήσεις μου.

1. Το ψάρι στην φωτό μου παρουσίασε κάτι σαν γαλαζοπράσινα σκουλίκια αγκιστρωμένα πάνω στο σώμα του. Από το pet shop μου είπαν ότι είναι ψείρα και το μόνο που έχω να κάνω είναι να τα βγάλω με το χέρι και ότι δεν είναι μεταδοτικό. Ισχύει αυτό; (καλού κακού το ψάρι έχει μπει μόνο του σε 8lt)

2. Στα τζάμια καθώς και στα φυτά του ενυδρείου μου παρουσιάστηκαν καφέ κηλίδες. Από το pet shop πάλι μου είπαν ότι ανάβω την λάμπα μου πολλές ώρες. Το παράξενο είναι ότι μόλις μπήκε ο pleco εξαφανίστηκαν σε ένα βράδυ και έχουν μείνει μία δύο μικρές στο κουτί του φίλτρου.( Η λάμπα μου είναι Sylvania standard F15W daylight T8)

3. Τι ψάρι είναι αυτό στην φωτό; (αν μπορεί κανείς να βγάλει συμπέρασμα.)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνώμη αν σας κούρασα.

1.Ξύσιμο, πρασινωπές πρός καφέ ψείρες ορατές στο σώμα (~ 20 χιλιοστά)

Lice

(Ψείρες)

Φαρμακευτική αγωγή κατά των παρασίτων.

2.ΚΑΦΕ ΑΛΓΗ (Brown Algae)

Κύρια αιτία για την εμφάνιση αυτού του είδους της άλγης είναι ο ελλιπής φωτισμός. Η καφέ άλγη καλύπτει τα τζάμια και τα διακοσμητικά του ενυδρείου μας με ένα καφέ στρώμα, το οποίο είναι πάρα πολύ δύσκολο να απομακρυνθεί με μηχανικό τρόπο

3.Ας απαντήσει κάποιος άλλος..

Link to comment
Share on other sites

Φίλε σ' ευχαριστώ για την άμεση απάντηση σου αλλά είναι δυνατόν την Brown Algae να την "καθάρισε" σε ένα μόνο βράδυ ο pleco?

Σήμερα δεν υπάρχει σχεδόν καθόλου και δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα,επειδή δεν ασχολούμαι με pleco και είμαι παντελώς άσχετος με αυτό το είδος ψαριού :D ,καλύτερα να σου απαντήσει κάποιος που ξέρει

Link to comment
Share on other sites

To πρώτο που έχεις να κάνεις είναι να αλλάξεις λάμπα και να βάλεις κάποια ειδική για ενυδρείο που θα πάρεις από το πετ σοπ.

Την άλγη την έφαγε ο πλέκο προφανώς!

Πρέπει να παρακολουθείς καλά τα ψάρια σου για λίγο καιρό να βλέπεις εάν βγάλουν και αυτά ψείρες για να βάλεις φάρμακο.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε σ' ευχαριστώ για την άμεση απάντηση σου αλλά είναι δυνατόν την Brown Algae να την "καθάρισε" σε ένα μόνο βράδυ ο pleco?

Σήμερα δεν υπάρχει σχεδόν καθόλου και δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο.

Ναι,ειναι δυνατον.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...