Jump to content

Το νεο ενυδρείο μου!!!


sigalosh

Recommended Posts

Χαιρετώ όλα τα παιδιά στο forum.

Εδώ και 3 χρόνια περίπου είχα ένα ενυδρείο με αλμυρό νερό 100lt όχι και τόσο προσεγμένο. Τα ψαράκια που είχα βάλει μέσα τα είχα πιάσει από τη θάλασσα λόγο του ότι μένω δίπλα.

Φέτος το χειμώνα που μας πέρασε σε μια κατάδυση που έκανα βρήκα πιασμένο σε ένα σχισμένο δίχτυ και κολλημένο σε κάτι βράχια ένα μικρό ροφό.

Αφού το δίχτυ ήταν πολύ ψιλό και δεν μπορούσα να το κόψω, αποφάσισα και το ανέβασα στην επιφάνια μαζί με το ροφό σιγά σιγά και τον μετέφερα στο σπίτι σε δοχείο με νερό και οξυγόνο. Εκεί του έκοψα το δίχτυ και τον έβαλα στο ενυδρείο.

Η χαρά μου ήταν πολύ μεγάλη αλλά σε μερικές μέρες κατάλαβα ότι σύντομα θα έμενε μόνος στο ενυδρείο γιατί ο πληθυσμός μειωνόταν κάθε μέρα.

Ο καιρός πέρασε και έφτασε αρχές καλοκαιρού. Ο ροφός έχει μεγαλώσει και έφτασε η ώρα για την κατασκευή μεγαλύτερου ενυδρείου πιο εξοπλισμένο και προσεγμένο.

Αφού έψαξα στο ιντερνετ για κατασκευές και όλα τα υλικά που θα χρειαζόμουν για αρχή το ξεκίνησα. Οι διαστάσεις είναι 1.50 x 35 x 50. Η όλη κατασκευή αφού είχα μαζέψει όλα τα υλικά, εκτός από τους μηχανισμούς διήρκησε 1 εβδομάδα μαζί με τα τεστ αντοχής που του έκανα.

Η βάση είναι σιδιροκατασκευή με επένδυση MDF και το καπάκι από κοντραπλακέ θαλάσσης. Αφού άρχισα να το μεταφέρω σιγά σιγά μέσα στο σπίτι, το δύσκολο της όλης υποθέσεις ήταν να μεταφέρω το θαλασσινό νερό.

Αυτή τι στιγμή βρίσκομαι σε ικανοποιητικά επίπεδα αλλά συνεχώς ψάχνομαι για το καλύτερο και το αναβαθμίζω.

Οι κάτοικοι όπως θα παρατηρήσετε στις foto είναι λιγοστοί λόγο του ροφού που έχει διπλασιάσει το μέγεθος του.

Ο εξοπλισμός του αυτή τι στιγμή αποτελείτε:

Εξωτερικό φίλτρο: Serafil 1100 με 3 κάδους.

Υλικά φιλτραρίσματος : 1 sera filter mat (υαλοβάμβακα), 1 sera filter sponge σφουγγάρι ψιλών πόρων και 1 sera filter sponge σφουγγάρι χοντρών πόρων, Siporax της Sera και Substrat της Eheim

Φωτισμός : 1 x sera deep sea special 1,20m και 1x sera blue sky 1,20m

Αεραντλία : sera air 110

Κυκλοφορητής : Powerhead 301

Θερμόμετρο της sera υψηλής ακρίβειας γυάλινο εσωτερικό

2 x ανεμιστήρες 12V στο καπάκι για ψύξη

Σκούπα για το βυθό Wave smart

Seatest TK-504 για την πυκνότητα του θαλασσινού νερού.

Και πριν μερικές μέρες ολοκλήρωσα μια δοκιμαστική αυτοσχέδια κατασκευή παροχής CO2. (φαίνετε σε μια foto)

Το επόμενο στάδιο είναι ο εξοπλισμός ηλεκτρονικών οργάνων παρακολούθησης του νερού.

IMGP0913.jpg

http://i187.photobucket.com/albums/x279/si...sh/IMGP0759.jpg

http://i187.photobucket.com/albums/x279/si...sh/IMGP0804.jpg

http://i187.photobucket.com/albums/x279/si...sh/IMGP0813.jpg

http://i187.photobucket.com/albums/x279/si...sh/IMGP0909.jpg

http://i187.photobucket.com/albums/x279/si...sh/IMGP0913.jpg

http://i187.photobucket.com/albums/x279/si...sh/DSC00250.jpg

http://i187.photobucket.com/albums/x279/si...sh/DSC00268.jpg

http://i187.photobucket.com/albums/x279/si...sh/IMGP0907.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ sigalosh , σε καλωσορίζω στην παρέα μας και ιδιαίτερα στη Μεσογειακή κατηγορία.

Η προσπάθειά σου είναι αρκετά καλή και εύχομαι να έχει την καλύτερη δυνατή πορεία.

Έχω να παρατηρήσω μερικά σημεία, ορισμένα από αυτά θα μπορούσαν να βελτιωθούν.

Κατά τη γνώμη μου, θα μπορούσε το ενυδρείο να είχε περισσότερο πλάτος. Τα 35 εκατοστά είναι πολύ λίγα και τα ψάρια θα αισθάνονται αρκετά στενόχωρα. Βέβαια αυτό εξαρτάται και από το χώρο, που είχες στη διάθεσή σου, για την όλη κατασκευή και που πολλές φορές είναι καθοριστικός.

Όσον αφορά το "ντεκόρ", που έχεις δημιουργήσει, θα έλεγα ότι είναι αρκετά ελλιπές. Το συγκεκριμένο ψάρι θέλει σπηλιές για να κρύβεται και να αισθάνεται κάπως άνετα. Θα μπορούσες να διαλέξεις καλά βραχάκια από τη θάλασσα, όχι βότσαλα, ώστε να δημιουργήσεις μια συστάδα με πολλά κενά. Το ψαράκι θα το εκτιμήσει πολύ, γιατί θα αισθάνεται μεγαλύτερη ασφάλεια.

Οι οργανισμοί, που έχεις επιλέξει, είναι ασύμβατοι μεταξύ τους. Δεν ξέρω αν υπάρχουν ακόμα, αλλά αν υπάρχουν, σύντομα η κολοκτύπα θα γίνει γεύμα του χταποδιού και κατόπιν του ροφού, αν χωράει στο στόμα του. Ή γνώμη μου είναι ο ροφός να μείνει μόνος του στο ενυδρείο, με πολλές κρυψώνες και ίσως με ένα κοπαδάκι καλογριές.

Δεν μας αναφέρεις για το πρόγραμμα συντήρησης του ενυδρείου σου, καθώς και τις παραμέτρους. Επειδή η σωστή διατροφή του ροφού, απαιτεί "βαριές" τροφές, ίσως και νωπές, οι συχνές και μεγάλες αλλαγές νερού, θεωρώ ότι επιβάλλονται.

Δεν μπόρεσα να αντιληφθώ τη χρησιμότητα της συσκευής του CO2. Μπορείς να μου το εξηγήσεις??

Σου εύχομαι καλή συνέχεια και περιμένουμε νέα σου.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Νίκο καλημέρα.

Το θέμα του μεγέθους του ενυδρείου ήταν πρόβλημα από την αρχή. Δεν έχω πολύ χώρο και για το μέρος που το έχω τοποθετήσει δεν γινόταν να γίνει πιο μεγάλο.

Όσο για το ντεκόρ, το ξέρω ότι φαίνετε άδειο το ενυδρείο αλλά σύντομα θα προσθέσω βραχάκια για να δημιουργήσω σπηλιές. Το ξέρω ότι χρειάζεται για το ροφό.

Σήμερα ξύπνησα και είδα το χταπόδι να λείπει. Το περίμενα ότι θα γινόταν γεύμα του ροφού κάποια στιγμή γιατί ήταν αρκετά μικρό και το κοιτούσε από την πρώτη στιγμή. Η κολοκτύπα είναι αρκετά μεγάλη, σχεδόν στο μέγεθος του ροφού. Τα 2 κεφαλόπουλα που έχω είναι από πριν βάλω το ροφό στο ενυδρείο και δεν τα έχει πειράξει ακόμα τόσους μήνες.

Το CO2 το έβαλα για να δω αν λειτουργεί η κατασκευή και το έχω βγάλει γιατί δεν έχω και φυτά.

Τη συντήρηση του ενυδρείου, τις μετρήσεις δηλαδή τις είχε αναλάβει ένας φίλος που πριν 2 μέρες μετακόμισε και έχω αναλάβει εγώ τώρα. Δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με μετρήσεις.

Κάθε 15 μέρες περίπου αλλάζω γύρω στα 40lt νερό θαλασσινό.

Παρήγγειλα ένα aqua-test box marin. Το σετ περιέχει διαφορετικά τεστ για θαλασσινά ενυδρεία. Περιέχει τα παρακάτω τεστ: pH, Ανθρακική Σκληρότητα, Αμμώνιο/Αμμωνία, Νιτρώδη, Νιτρικά , Φωσφορικά, Χαλκό, Ασβέστιο και Μαγνήσιο.

Σε 2-3 μέρες θα το έχω στα χέρια μου και μόλις πάρω τις πρώτες μετρήσεις τη θα τις γράψω να δούμε τι άλλο θα χρειαστώ.

Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον και για της χρήσιμες συμβουλές και παρατηρήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Φιλέ sigalosh σαν δύτης που είσαι θα ξέρεις ότι ο ροφός ξεπερνά τα 40 κιλά όποτε μάλλον θα χρειαστείς πισίνα σε λίγο καιρό, η κολοκτυπα μετά το χταποδακι αργά η γρήγορα θα γίνει και αυτή μεζεδάκι όπως λέει και ο Νικος και στην συνέχεια και τα κεφαλοπουλα, όσο για το ντεκόρ του ενυδρείου σου θέλει αρκετές αλλαγές για να μοιάζει με τον Ελληνικό βυθό.

Φιλικα Γιωργος

Link to comment
Share on other sites

Φίλε taqs το ξέρω ότι κάθε χρόνο παίρνει περίπου ένα κιλό ο ροφός. Θα τον κρατήσω όσο μπορώ και κάποια στιγμή θα δω τι θα κάνω.

Όσο για το ντεκόρ, μπορεί και σήμερα αν προλάβω να αλλάξω τη διακόσμηση.

Θα στείλω foto μόλις το αλλάξω.

Ευχάριστο για το ενδιαφέρον.

Link to comment
Share on other sites

Ετσι κάπως θα είσαι όταν με τον καιρό φτιάξεις το ενυδρείο-πισίνα θα βαζεις τα μπουκάλια

θα παίρνεις και το κορίτσι σου και ο ροφός θα ειναι το pet σου :D

post-4022-1220876009_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Προτού ενοχοποιήσεις 100% το ροφό για την απώλεια του χταποδιού, ψάξε καλά όλες τις γωνίες του σπιτιού σου.

Το CO2 δεν έχει καμία προσφορά σε θαλασσινό σύστημα, παρά μόνο σε συσκευή c/r.

Θα σου συνιστούσα να μην προμηθευτείς σετ με τεστ, αλλά μεμονωμένα και μάλιστα αξιόπιστων εταιρειών. Αυτά που σου χρειάζονται είναι για νιτρώδη, νιτρικά, φωσφορικά, ΡΗ,ΚΗ και ασβέστιο-μαγνήσιο ,χωρίς να είναι εντελώς απαραίτητα τα δύο τελευταία, απλά για να ελέγχεις μήπως ξεφύγουν πολύ οι τιμές τους.

Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Φίλε taqs όλοι έχουν ένα κατοικίδιο… γιατί όχι κι εγώ? (φοβερή φωτογραφία!!!)

Φίλε Νίκο ο ροφός είναι ο ένοχος. Τα ξημερώματα η γυναίκα μου άκουσε φασαρία και ξύπνησε και είδε να κρέμεται από το στόμα του ροφού ένα πλοκάμι.

Τελικά σήμερα πήγα παραλία και μάζεψα μερικές πέτρες. Μόλις τις τοποθέτησα ο ροφός πλησίαζε διστακτικά. Μετά από λίγη ώρα όμως μπαινόβγαινε από τις τρύπες που σχημάτισα. Μόλις καθαρίσει καλά το νερό θα τραβήξω τις φωτογραφίες μου.

Το σετ που παρήγγειλα είναι της sera. http://www.sera.de/index.php?id=316&L=14 + Μαγνήσιο

Link to comment
Share on other sites

Και να το σημερινό αποτέλεσμα. Μες την καλή χαρά ο ροφός στο νέο του σπίτι, τι σπίτι, βιλάρα!!!

IMGP0927.jpg

IMGP0930.jpg

IMGP0932.jpg

Έγινε επεξεργασία - sigalosh
Link to comment
Share on other sites

Τελικά πάω να σκάσω. Ο φίλος που μου πρόσεχε το ενυδρείο απεδέχθη άσχετος.

Απορώ πως είναι ακόμα ζωντανά τα ψάρια του. Έχει ένα ενυδρείο με γλυκό νερό.

Σήμερα παρέλαβα το aqua-test box marin tis sera και ξεκίνησα τη μελέτη. Αφού διάβασα διάφορα άρθρα στο internet και το πως θα κάνω τις διάφορες μετρήσεις ξεκίνησα.

Βασικά το πρώτο μου λάθος εκτός το ότι εμπιστευόμουν τόσο καιρό έναν άσχετο ήταν ότι συμπλήρωνα νερό θαλασσινό συνέχεια. Και ένας άσχετος να το σκεπτόταν λογικά θα καταλάβαινε ότι αφού εξατμίζετε το νερό, το αλάτι μένει και προσθέτοντας και άλλο αλάτι κάποια στιγμή η αλατότητα θα έφτανε στο φουλ.

Τελικά οι μετρήσεις που κατάφερα και πήρα είναι :

Θερμοκρασία: 28 C

Αλατότητα: 1.031 έκανα μέτρηση και στη θάλασσα που παίρνω το νερό και είναι 1.030

PH: 8-8,5

Kh: 7dKH

Ca: 540mg

Mg: 1380mg/l

NO3: 50-100mg

PO4: 4mg/l

Από αύριο αρχίζει το τρέξιμο για να μπορέσω επαναφέρω τις τιμές σε κανονικά επίπεδα και να σώσω το ενυδρείο μου….

Έγινε επεξεργασία - sigalosh
Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησε να μειώσεις τα νιτρικά και να τα διατηρείς όσο πιο χαμηλά μπορείς. Ίσως θα πρέπει να σκεφτείς ένα sulphur denitrator.

Ιδιαίτερη προσοχή πρέπει να δείξεις στο τάισμα, που πρέπει να είναι μετρημένο.

Για τα φωσφορικά, φρόντισε το χημικό σου φίλτρο να έχει πάντα φρέσκο αντι-φως.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...