Jump to content

Ιχνοστοιχεία - Ηλεκτρολύτες, μπέρδεμα


satrianius

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά.

Μπορείτε να μου λύσετε την απορία σχετικά με την αναλογία ιχνοστοιχείων και ηλεκτρολυτών σε νερό 100% όσμωσης γιατί έχω μπερδευτεί λιγάκι?

Η αναλογία θα πρέπει να είναι σχετική με την ποσότητα του νερού αλλαγής ή του συνολικού όγκου του ενυδρείου? Αλλαγές γίνονται εβδομαδιαία. Για ιχνοστοιχεία το Discus essential της KENT λέει 5ml/120lt, εγώ θα προσθέσω την ανάλογη ποσότητα σε σχέση με το βαρέλι μου? Διάβασα στο φόρουμ οτι θα πρέπει να γίνεται αναλογικά με τα συνολικά λίτρα του ενυδρείου άσχετα με το πόσα λίτρα είναι το νερό αλλαγής αφού εβδομαδιαία το ενυδρείο χρειάζεται προσθήκη έτσι κι αλλιώς.

Με τους ηλεκτρολύτες όμως που επηρρεάζουν και την GH τι ακριβώς κάνω? Αν προσθέτω κάθε βδομάδα δοσολογία για όλο το ενυδρείο δεν θα φτάσει στο τέλος στα ύψη?

Και κάτι άλλο, πόση GH πρέπει να έχει το νερό για να εξασφαλίσω οτι οι δίσκοι έχουν την απαραίτητη ποσότητα σε ηλεκτρολύτες?

Ας υποθέσουμε οτι έχω 80 λίτρα νερό όσμωσης που προορίζονται για 300ρι ενυδρείο. Τι κάνω?

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ιχνοστοιχεια πχ Discus essential της KENT βαζεις για το συνολικο ογκο του ενυδρειου σου καθε βδομαδα ανεξαρτητως αν κανεις αλλαγες νερου ή οχι μιας και καταλωνονται δηλ θα πρεπει να βαζεις καθε βδομαδα 12,5 ml για 300 λιτρα ενυδρειο.Οσο για τους ηλεκτρολυτες βαζεις την δοσολογια για τα λιτρα και μονο για τα λιτρα που αλλαζεις δηλ τα 80 λιτρα και βαζεις αναλογα ποσο μαλακο θες να ειναι το νερο σου και σε τι επιπεδα αγωγιμοτητας (tds) θες να ειναι.Καθε εταιρια λεει ποσο πρεπει να βαλεις και για ποιο τυπο ενυδρειου προοριζεται αλλα παντα μια μετρηση στο βαρελι προετοιμασιας τουλαχιστον στην αρχη μεχρι να βρεις την ακριβη δοσολογια πιστευω οτι θα σε διευκολυνει.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ιχνοστοιχεια πχ Discus essential της KENT βαζεις για το συνολικο ογκο του ενυδρειου σου καθε βδομαδα ανεξαρτητως αν κανεις αλλαγες νερου ή οχι μιας και καταλωνονται δηλ θα πρεπει να βαζεις καθε βδομαδα 12,5 ml για 300 λιτρα ενυδρειο.Οσο για τους ηλεκτρολυτες βαζεις την δοσολογια για τα λιτρα και μονο για τα λιτρα που αλλαζεις δηλ τα 80 λιτρα και βαζεις αναλογα ποσο μαλακο θες να ειναι το νερο σου και σε τι επιπεδα αγωγιμοτητας (tds) θες να ειναι.Καθε εταιρια λεει ποσο πρεπει να βαλεις και για ποιο τυπο ενυδρειου προοριζεται αλλα παντα μια μετρηση στο βαρελι προετοιμασιας τουλαχιστον στην αρχη μεχρι να βρεις την ακριβη δοσολογια πιστευω οτι θα σε διευκολυνει.

:D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...