Jump to content

Αγγελοψαρο σε ποσα λιτρα;danio Turquoize;;


gg_

Recommended Posts

Xαιρετω ολα τα μέλη του φορουμ!Ειναι πραγματικά εντυπωσιακο ποσες πληροφοριες εχω βρει με λιγο ψαξιμο στη σελιδα αυτή, η οποια με εχει βοηθησει αρκετα καθώς ειμαι εντελως αρχαριος.

Εχω ενα 60αρι ενυδρείο με τα εξης χαρακτηριστικα:

ψαρια:5 νεον, 2 μικρα sae, 1 μικρό πλακοστομο

φυτα:κερατοφυλλο και μια ανουμπια δεμενη σε μια μικρη ριζα

φωτισμος 15Watt

Εσωτερικο φίλτρο

Αλλαγες νερου καθε βδομαδα 25%, ολες οι μετρησεις του νερου φυσιολογικες

Πριν 3 μερες μου φεραν δωρο 3 ψάρια (χωρις δυστυχως να με ρωτησουν για την επιλογη τους) 1 αγγελοψαρο, και 2 Danio turquoize.

Όσο αφορα το αγγελοψαρο η φιλη που μου τα εφερε μου πε οτι ζουσε με νεον στο petshop και πραγματι μετα απο συνεχη παρατηρηση δεν εχει παρουσιασει ιχνος επιθετικότητας προς αυτα.

Τα Danio turquoize ειναι στα 5 εκ το καθένα και δεν μπορω να βρω και πολλες σχετικες πληροφοριες.Απο όσο εψαξα τα λιτρα μου επαρκουν οριακα και πρεπει να ειναι στο τελικο τους μεγεθος.

Γνωριζει καποιος σχετικα με τις απαιτησεις τους και με τι ψαρια συνδιαζονται;

Από το petshop την διαβεβαιωσαν οτι δεν υπαρχει προβλημα και μπορουν να ζησουν ολα μαζι κατι που αποσα διαβασα μαλλον δεν γινεται.

To αγγελοψαρο ειναι θαυμασιο ψαρι και θα θελα να το κρατησωζ(και να δωσω τα danio) εστω μεχρι να μεγαλωσει λιγο.

Ζει μονο του και σε τι μεγεθος πρεπει να το βγαλω απο τα λιτρα μου;Να το δοκιμασω;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον. Αρχικα πρεπει να δωσεις τα αγγελοψαρα γιατι τα λιτρα σου

ειναι πολυ λιγα γι'αυτα. θελουν αρκετα μεγαλυτερο χωρο και υψος

σε ενυδρειο. Τα sae επισης δεν κανουν για τα λιτρα σου οπως

και ο πλΕκο αν εννοεις τον κοινο.

συμβουλη: Αυξησε την ομαδα των νεον και προσθεσε και μερικα

γατοψαρα που ζουν στις ιδιες συνθηκες με αυτα.

Link to comment
Share on other sites

1. Τα αγγελόψαρα έχουν όριο τα 120L με 50cm πάλι οριακό ύψος. Ένα σωστό ενυδρείο για Αγγελόψαρα είναι 200L + με 60cm ύψος.

2. Τα νέον στην φύση τα Αγγελόψαρα τα έχουν για τροφή οπότε κάποια στιμγή μπορεί να λειτουργήσει το ένστικτό τους και να τα αφανήσουν. Μπορεί να γίνουν πολύ επιθετικά (κιχλίδες Αμαζωνίου) και να αλλάξουν χαρακτήρα από την μια στιγμή στην άλλη.

3. Οι περισσότεροι πλέκο γίνονται 20-30 εκ πράμα που συμαίνει ότι δεν είναι και αυτός κατάλληλος για το ενυδρείο σου. Πρέπει να τον βγάλεις φωτό και να τον βάλεις στο section με την αναγνώριση ψαριών να σου πουν αυτοί που είναι πιο ειδικοί για το συγγεκριμένο ψάρι.

4. Όσο για τα sae δεν ήξερα και εγώ και διάβασα τώρα :D

http://www.aquatic-gardeners.org/cyprinid.html

Minimum tank size for a pair of adult Siamese Algae Eaters is 100 liters (25 gallons). The aquarium

Εγω πρόσφατα έδωσα πλέκο και δολάριο πίσω σε πετ σοπ μετά από 3 χρόνια σε 120L ενυδρείο. Στεναχωρήθηκα αλλά πιστεύω ότι έκανα το σωστό. Σε 2-3 μέρες ευελπιστώ να πάρω ένα μεγαλύτερο για τα σκαλάρια μου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...