Jump to content

κατι μεσα μου ξυπναει.


vagaman

Recommended Posts

Γεια σας,

Με λενε Βαγγελη και ειμαι 29 χρονων. Ζω στο Χαϊδαρι, φρεσκοπαντρεμενοσ και δουλευω σε μια καπνοβιομηχανια.

Δεν μου αρεσουν τα μπουζουκια, τα γρηγορα αμαξια, ο Ολυμπιακοπαναθηναϊκος και ολα τα παρεμφερη, δεν ειμαι καλοφαγας, δεν ειμαι του σινεμα, της εντονης διασκεδασης οπως αυτη οριζεται σημερα απο τις μαζες, δεν πινω δεν καπνιζω δεν, δεν, δεν....

Εχω ενα παθος ομως. Λατρευω ό,τι έχει πανω απο 2 ποδια. Ό,τι έχει πουπουλα, λεπια, τριχωμα, κελαϊδαει, γαβγιζει, κολυμπαει. Πετα με σε ενα pet shop και θα νιωσω σαν παιδι μεσα σε λουνα παρκ.

Λατρευω τα ζωακια. Σκυλακια, ψαρια, χελωνακια, πτηνα... τα παντα. Αυτη ειναι η διασκεδαση μου.

Και αυτος ειναι ο λογος που αποφασισα να γινω μελος στην παρεα σας. Να μην νιωθω σαν εξωγηινος. Να μοιραζομαι την λοξα μου με καποιους που μπορουν να με καταλαβουν.

Λοιπον, το 2ο ή 3ο μου ενυδρειο ηταν και η πιο σοβαρη μου προσπαθια να ασχοληθω με τα ψαρακια. Ηταν 109 λιτρων με εσωτερικο φιλτρο (σφουγγαρι, ανθρακας) λαμπα 18w blue marine, αεραντλια και θερμοστατη 100w. Ο εσωτερικος διακοσμος αποτελουνταν απο πλαστικα φυτα και κανα δυο βραχακια. Οι μονιμοι κατοικοι του ηταν 2 pearl gourami, ενα χρυσοψαρο (απο παλιοτερη γυαλα που μου ηταν αδυνατο να αποχωριστω!) εναν πλεκο, 2 αλμπινο γατοψαρα (;) και ενα δολαριο (;).

Η αληθεια ειναι πως ειχα μαυρα μεσανυχτα για την χημεια του νερου, τον κυκλο του αζωτου και ολα τα σχετικα. Με τα αναμενομενα επακολουθα... Μετα απο αρκετες απωλειες (και εναν τσουχτερω λογαριασμο της ΔΕΗ) αποφασισα να το ξεστησω.

Αυτα πριν απο 2 χρονια. Τωρα μετακομιζω σε καινουργιο σπιτι. Μολις πρωταντικρισα το ενα απο τα 3 του υπνοδωματια κατι μεσα μου εκανε τσαφφφ!!!!! "εδω μεσα" ειπα, "θα μπει ενα ενυδρειο!" και ξαναφουντωσε ο παλιος μου ερωτας! Θα ειναι το study room με τα pc και το ενυδρειο. Τελειος χωρος! Μα αυτην την φορα θελω να τα κανω ολα σωστα. Να στρωσω σωστα το νερο του πριν μπουν τα ψαρια. Εδω θα χρειαστω βοηθεια. Θα διαβασω και τις παλιοτερες δημοσιευσεις σας για να παρω ιδεες και συμβουλες.

Ευχαριστω.

ΥΓ: εχω κανει αιτηση εγγραφης και σε αλλα παρομοια forums.

Link to comment
Share on other sites

Καλος ορισες και καλο διαβασμα!!!

Link to comment
Share on other sites

καλως ορισες,καλη συνεχεια!

Link to comment
Share on other sites

Kalos irthes kai se parotrino gia thalassino!! (ta greeklisch ofeilode sto setarisma tis siskevi....sorry den sinithizete edw sto forum)

Link to comment
Share on other sites

Καλως όρισες....Να ρωτήσω κάτι....

Σίγουρα το ενυδρείο σου πλέον θα είναι παράδεισος....Αυτό γιατί εδώ θα σε βοηθήσει πολύς κόσμος.

Ο λογαριασμός της ΔΕΗ όμως μάλλον θα ανέβει...

Link to comment
Share on other sites

καλως σας βρηκα! Γεια σου γειτονα :D

Θαλασινο μαλλον ποτε. Θελει πολυ προσπαθεια και προσοχη. Θελει και μεγαλυτερη δεξαμενη. Πολυ δυσκολο.

Ναι υπαρχει προβλημα με τον λογαριασμο της ΔΕΗ. 100w ενας θερμοστατης, 18w μια (τουλαχιστον) λαμπα, 10w ενα φιλτρο, 10w μια αεραντλια.... Μμμμμ.... εαν ισως εβαζα ψαρια του κρυου νερου; Ετσι θα απεφευγα τον θερμοστατη. Ποιον κοροϊδευω; Θα φρικαρει η συζηγος με τον λογαριασμο. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Kαλώς ήρθες στην παρέα μας!

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες κ χαιρομαι που εχεις τοσο ορεξη!

σιγουρα θα κανεις ευτυχισμενα καποια ψαρακια!!

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες στο forum μας!!

Εύχομαι καλή επιτυχία στα σχέδιά σου.

Link to comment
Share on other sites

Καλως ορισες και απο εμενα.Οσον αφορα τον λογαριασμο της ΔΕΗ δεν θα εχεις τοσο μεγαλη

επιβαρυνση για να σε ανησυχει.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς μας βρήκες λοιπόν,

το καλό σε αυτό το forum είναι ότι η βοήθεια έρχεται

μέσα σε λίγα λεπτά. Πολλοί θα μπορέσουν να σε βοηθήσουνε

σε τυχον προβλήματα.

Να μας κρατάς ενήμερους για την πορεία που θα χουν τα σχέδιά σου.

Καλή συνέχεια με τα ζώα σου :D

Link to comment
Share on other sites

καλως ήρθες Φιλόζωε :D

Link to comment
Share on other sites

poseidon εχεις δικιο σε αυτο. Οι απαντησεις ερχονται αμεσως και ειναι περιεκτικοτατες!

Θελω πανω απο ολα να εχω ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΑ ψαρακια με ο,τι αυτο συνεπαγεται (πολυμηνη αναμονη μεχρι να στρωθει το νερο). Θελω ευτυχισμενα και υγειη ζωακια και οχι ενα κοματι γυαλι με ψαρια.

Ψαλτη περιμενω πολλα απο σενα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...