Jump to content

Καλιέργεια Αρτέμιας με Sera (mix)


Recommended Posts

Υπάρχει ένα σετ της Sera που έχει ένα φακελάκι με αυγά αρτέμιας και αλάτι και άλλα χρήσιμα παρελκόμενα σωληνάκια, σουροτήρι κ.α. για την παραγωγή αρτέμιας.

Στο πίσω μέρος στο κουτί στις οδηγίες γράφει ότι θέλει 24 ώρες.

Σύηνδεσα κανονικά το σύστημα έβαλα τις ποσότητες νερού - mix στο μπουκάλι και έχουν περάσει ήδη 30 ώρες + αλλά δεν έχουν εκκολαυτεί. Από ότι ξέρω κάνουν 2-3 μέρες να εκκολαυτούν κανονικά.

Μήπως κάποιος που έχει χρησιμοποιήσει το παρόν προϊόν γνωρίζει εάν αληθεύει το 24ωρο που λέει η Sera μήπως κάνω κάτι λάθος (πολύ αέρα στο μπουκάλι, θερμοκρασία κτλ) και έπρεπε ήδη να έχουν εκκολαυτεί;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Εγω χρησιμοποιω τα αυγα της Ocean Nutrition. Σε 36-48 ωρες βγαινουν ακομα και χωρις θερμαντηρα (σε θερμοκρασια δωματιου 18 βαθμων περιπου το χειμωνα). Νομιζω οτι θα πρεπει να περιμενεις λιγο (εισαι ακρατητος :thumbup: ) και θα εκκολαφθει. Ελπιζω να μην αγορασες ολο το σετ, γιατι κατα την κριση μου ειναι πεταμενα λεφτα. Και με ενα μπουκαλι νερου, κανεις μια χαρα τη δουλεια σου.- :D

Link to comment
Share on other sites

Εγω χρησιμοποιω τα αυγα της Ocean Nutrition. Σε 36-48 ωρες βγαινουν ακομα και χωρις θερμαντηρα (σε θερμοκρασια δωματιου 18 βαθμων περιπου το χειμωνα). Νομιζω οτι θα πρεπει να περιμενεις λιγο (εισαι ακρατητος :wootwoot: ) και θα εκκολαφθει. Ελπιζω να μην αγορασες ολο το σετ, γιατι κατα την κριση μου ειναι πεταμενα λεφτα. Και με ενα μπουκαλι νερου, κανεις μια χαρα τη δουλεια σου.- :thumbup:

Στην Αθήνα το πήρε φίλος το σετ 8 Ευρω ΄και εγώ στην Πάτρα 12. ΄Δεν είχε κανένα μαγαζί τουλάχιστον από τα μεγάλα στην Πάτρα Αρτέμια παρά μόνο το σετ και πάλι καλά που το βρήκα. Τελικά η αρτέμια που τρώει ο γόνος είναι πολύ μικρή δεν φαίνετε γιαυτό δεν την έβλεπα. Όταν πέρασαν αρκετές ώρες και μεγάλωσε λίγο τότε την είδα αλλα τότε δεν την τρώει ο γόνος. Γιαυτό καλύτερα είναι να έχουμε έναν μεγανθυντικό φακό ή καλύτερα μικροσκόπιο από αυτα τα φτηνά και να παρατηρούμε το νερό από τις 24 ώρες και μετά κάθε 1-2 ώρες ώστε εάν έχουμε πολύ μικρό γόνο να ταϊσουμε αμέσως μετά την εκκόλαψη.

Πρώτα έκανα το ποστ και μετά είδα ότι ο Χρήστος έχει ανοίξει άλλο σχετικό θέμα από παλιότερα.

freedom <------------- spammer :D

Έγινε επεξεργασία - freedom
Link to comment
Share on other sites

Στην Αθήνα το πήρε φίλος το σετ 8 Ευρω ΄και εγώ στην Πάτρα 12. ΄Δεν είχε κανένα μαγαζί τουλάχιστον από τα μεγάλα στην Πάτρα Αρτέμια παρά μόνο το σετ και πάλι καλά που το βρήκα. Τελικά η αρτέμια που τρώει ο γόνος είναι πολύ μικρή δεν φαίνετε γιαυτό δεν την έβλεπα. Όταν πέρασαν αρκετές ώρες και μεγάλωσε λίγο τότε την είδα αλλα τότε δεν την τρώει ο γόνος. Γιαυτό καλύτερα είναι να έχουμε έναν μεγανθυντικό φακό ή καλύτερα μικροσκόπιο από αυτα τα φτηνά και να παρατηρούμε το νερό από τις 24 ώρες και μετά κάθε 1-2 ώρες ώστε εάν έχουμε πολύ μικρό γόνο να ταϊσουμε αμέσως μετά την εκκόλαψη.

Πρώτα έκανα το ποστ και μετά είδα ότι ο Χρήστος έχει ανοίξει άλλο σχετικό θέμα από παλιότερα.

freedom <------------- spammer :D

Εχεις σκεφτει να κανεις μια βολτα στον οφθαλμιατρο;;; :wootwoot: Περα απο την πλακα, η αρτεμια φαινεται μια χαρα και την βλεπεις γιατι κουνιεται. Αν πλησιασεις ενα φακο θα τις δεις να μαζευονται μπροστα το φως (ειναι φωτοφιλικες). Καποιοι κανουν μεγαλωμα και αναπαραγωγη. Δεν ειναι και τοσο τραγικα οσο τα περιγραφεις τα πραγματα.- :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Εχεις σκεφτει να κανεις μια βολτα στον οφθαλμιατρο;;; :wootwoot: Περα απο την πλακα, η αρτεμια φαινεται μια χαρα και την βλεπεις γιατι κουνιεται. Αν πλησιασεις ενα φακο θα τις δεις να μαζευονται μπροστα το φως (ειναι φωτοφιλικες). Καποιοι κανουν μεγαλωμα και αναπαραγωγη. Δεν ειναι και τοσο τραγικα οσο τα περιγραφεις τα πραγματα.- :thumbup:

Κάποια άτομα και ίσως τα περισσότερα είναι τόσο μικρά που δεν φαίνονται με γυμνό μάτι. Εάν βάλεις έναν μεγενθυντικό φακό θα καταλάβεις τι εννοώ. Πάντως χρειάζομαι οφθαλμίατρο γιατί για να δω κοντά βγάζω τα γυαλιά μου... άρα γέρασα και κάνω πρεσβυωπία! :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...