Jump to content

Περί ποσότητας ζωντανού και νεκρού βράχου...


Big Blue

Recommended Posts

...Ισως σας ζαλήσω λίγο αυτές τις ημέρες ,αλά συγχωρήστε με, μιά που επιτέλους έχω αρχήσει σιγά-σιγά και με υπομονή να υλοποιώ το δικό μου reef υδρόκοσμο....

Μιλάμε γιά 800 περίπου λίτρα νεράκι (..δίχως το sub...) και ενώ είμαι έτοιμος απο αλάτια και πυκνότητες,θα πρέπει εντός των ημερών να προχωρήσω στην ένταξη βράχων.Αρχικά σκέφτομαι γιά περίπου 50 κιλά ζωντανό και 50 κιλά νεκρό βράχο γιά βάση.Είναι καλά;μπορώ να μείνω σε αυτές τις αναλογίες χωρίς προβλήματα και με την σχετική υπομονή ότι κάποια στιγμή σε αυτη την ζωή, τα 50 κιλά νεκρού βράχου θα ζωντανέψουν;

Αυτές τις ημέρες όταν βρω και την ψηφιακή foto που έχει καταχωνιαστεί λόγω μετακόμισης θα σας περάσω και κάποιες foto απο το ενυδρείο ως έχει μέχρι στιγμής...σας ευχαριστώ πολύ...

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Η παρουσία ζωντανού βράχου και εφόσον οι συνθήκες είναι κατάλληλες, θα εμπλουτίσουν με την πάροδο του χρόνου τον νεκρό.

Όσο περισσότερο ζωντανό βράχο διαθέτουμε, τόσο το χρονικό διάστημα που απαιτείται για τον εμπλουτισμό του νεκρού, θα μικραίνει.

Κατά τη γνώμη μου, λοιπόν, η επιλογή σου 50/50 είναι πολύ λογική.

Link to comment
Share on other sites

Η παρουσία ζωντανού βράχου και εφόσον οι συνθήκες είναι κατάλληλες, θα εμπλουτίσουν με την πάροδο του χρόνου τον νεκρό.

Όσο περισσότερο ζωντανό βράχο διαθέτουμε, τόσο το χρονικό διάστημα που απαιτείται για τον εμπλουτισμό του νεκρού, θα μικραίνει.

Κατά τη γνώμη μου, λοιπόν, η επιλογή σου 50/50 είναι πολύ λογική.

Σε ευχαριστώ πολύ Νίκο...κατά την νώμη σου ένα τέτοιο ενυδρείο πόσα κιλά βράχου θεωρείς ότι θα ήταν το καλύτερο;

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ Νίκο...κατά την νώμη σου ένα τέτοιο ενυδρείο πόσα κιλά βράχου θεωρείς ότι θα ήταν το καλύτερο;

Περίπου 80-100 κιλά.

Link to comment
Share on other sites

Περίπου 80-100 κιλά.

ok....σε ευχαριστώ....συνεπώς είμαι μέσα στον υπολογισμό μου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...