Jump to content

Recommended Posts

με ενδιαφερουν και μενα......

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 51
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Και πάλι, δεε μπορεί να μην σ' αρέσει καμία άλλη!!!! Είναι υπέροχες..... Και με πολύ λιγότερα λεφτά. Δεν ξέρω όμως γρι γερμανικά, κάποιος να δει αν στέλνει Ελλάδα.

Εγώ τις blue tiger έχω λατρέψει :)

Link to comment
Share on other sites

είναι υπέροχες! αν γίνει παραγγελία είμαι κι εγώ μέσα για μερικές :)

Link to comment
Share on other sites

Επιμένω, ποιος γερμανόφωνος μπορεί να βοηθήσει; Βλέπετε ότι υπάρχουν άτομα που ενδιαφέρονται....

Link to comment
Share on other sites

εχω στειλει e mail παιδια

Link to comment
Share on other sites

και θα ρισκαρουμε να φερουμε γαριδες απο Γερμανια;

θα ερθει καμια ζωντανη;

εμενα με ενδιαφερει για την ωρα οι red cherry που φανταζομαι και ελπιζω να τις βρω φτηνα και στην ελλαδα (οταν λεω φτηνα εννοω λιγοτερο απο 1,5€)

Link to comment
Share on other sites

δεν θα παθουν τιποτα, τα μαγαζια πως εισαγουν τα ψαρια, γνωριζω την διαδικασια μεσα σε 3 ωρες ειναι στην Ελλαδα, με αεροπλανο θα ερθουν απλα πρεπει να κανουμε μια καλη παραγγελια για να παρουμε καλη τιμη.

Link to comment
Share on other sites

εμενα με ενδιαφερει για την ωρα οι red cherry

red cherry παρε απο ελλαδα......Τις βρισκεις με 1 ευρω....... γιατι να το διακινδυνεψεις?

Link to comment
Share on other sites

Φοβερές είναι, αλλά η τιμή τους είναι απαγορευτική τουλάχιστον για το δικό μου πορτοφόλι. :)

συμφωνω μαζι σου.Ωραιες αλλα πανακριβες

Link to comment
Share on other sites

Στο πρώτο δεν κατάφερα να βρω τιμές αλλά στο δεύτερο "Garnelen Kleinanzeigen" που βλέπουμε τις τιμές αρκετές απο αυτές έχουν έρθει Ελλάδα (red crystal, babaulti green, Tiger, red cherry, Caridina cf. breviata,) και μπορεί να ξαναερθουν αν το ζητήσουμε, επίσης έχουν έρθει και (red nose, babauti blue, ninja)

Όλες αυτές που βλέπουμε και που κατά καιρούς έρχονται δεν είναι πιο όμορφες από τις γαριδες της λίμνης Sulawesi που μας έδειξε ο viciouscircle.

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι η πάμε για Sulawesi η σε συνεργασία με κάποιο μαγαζί ζητάμε απο αυτές που έχουν ξαναερθει.

Link to comment
Share on other sites

Εαν μπορουμε να φερουμε μονοι μας γιατι να βαλουμε μεσα και καποιο μαγαζι;

Εστειλα το εμαιλ

Bitte konnen sie mir eine Liste mit den Preisen fur Fische, garnelen kleinaazeige und sohiken

Ist en moglich das sie die Fisome nach Griehenland schiken

Bitte beantworkem sie meine Frage

Mit vielen Dank

Link to comment
Share on other sites

Γιατί πιο ακριβές από την Ελλαδα θα είναι μαζί με τα μεταφορικά και θα πάρουμε το ρίσκο της μεταφοράς μονοι μας.

Αν όμως μιλάμε για γαριδες Sulawesi τότε το βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι να βρούμε στην Ελλάδα. Γιατι ψάχνω εδώ και μία εβδομάδα σε pet shop σε Χαιδάρι, Πειραιά , Κηφισιά, Περιστέρι και δεν έχουν κανένα είδος. Ούτε καν RED CHERRY

Link to comment
Share on other sites

ναι αυτο ειπα οτι θα παρω red cherry απο ελλαδα

αλλα μην λεω και ψεματα με τρωει εαν βρω φτηνες crystal red

grade b η α

red cherry παρε απο ελλαδα......Τις βρισκεις με 1 ευρω....... γιατι να το διακινδυνεψεις?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ακόμα είμαι επιφυλακτικός γιατί με ενδιαφέρει να κρατήσουν την ποιότητα των χρωμάτων τους αν τις αναπαράξω ενδογαμικά (χωρις να ανανεώνω την αποικία με νεο αίμα) και δεν ξέρω κάτι για τα συγκεκριμένα είδη, αν κάποιος μπορει να ρωτήσει για κάποια τέτοια εγγύηση, είμαι και εγώ μέσα! :)

Link to comment
Share on other sites

O τύπος πώς να τις αναπαραγάγει δηλαδή; Φάρμα έχει, ξεκίνησε μ' ένα κοπαδάκι και το αναπτύσσει. όλες έχουν αιμομικτικά στοιχεία. και άλλωστε εσύ vicious δεν γράφεις εδώ: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=20411 ότι η αιμομιξία δεν επηρεάζει;

Link to comment
Share on other sites

O τύπος πώς να τις αναπαραγάγει δηλαδή; Φάρμα έχει, ξεκίνησε μ' ένα κοπαδάκι και το αναπτύσσει. όλες έχουν αιμομικτικά στοιχεία. και άλλωστε εσύ vicious δεν γράφεις εδώ: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=20411 ότι η αιμομιξία δεν επηρεάζει;

...τις red cherry...

:)

...γιατί υπάρχουν διάφορα grades (a,b,c) σε κάποια είδη?

Αν πάρεις 5 γαρίδες από grade a θα μείνει αυτή η ποιότητα σε όλες τις υπόλοιπες γενιές? Εγώ προσωπικά από την έρευνα που έχω κάνει μέρχι τώρα, μόνο αν μου πουν οτι είναι πλήρως ομοζυγωτά όλα τα άτομα και οτι δεν έχουν επιλεχθεί από ένα πλήθος εταιροζυγωτών με βάση τα εξωτερικά τους χαρακτηριστικά αξίζει να ασχοληθώ, θα καταλάβει τι εννοώ αφού είναι αναπαραγωγέας...

Όποιος θέλει να τους στείλει mail ας μου πει να βρώ τις ορολογίες σε Γερμανικά και να του γράψω την ερώτηση, το πιθανότερο να είναι όλες "καθαρές" αλλά αν δεν είναι καλός στη δουλειά του θα τις χαρούμε για λίγο και οι επόμενες θα είναι ψιλοχάλια... (βλέπε μαύρες γαρίδες του stormtrooper-τελευταία φωτο http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=172865)

Link to comment
Share on other sites

Μα μιλάμε για γενιές και γενιές γαρίδων που επιλέχθηκαν ανάμεσα στους απογόνους για τα χρώματα τους και τις διασταύρωσε. Λογικά δεν θα είναι ομόζυγα όλα τα άτομα μεταξύ τους;

Link to comment
Share on other sites

Ας περιμένουμε την απάντηση από το μέιλ που του στειλε το kanarini και βλέπουμε..... Μην χαιρόμαστε από τώρα, μπορεί να μην στέλνει Ελλάδα

Link to comment
Share on other sites

Nα πω ότι πριην το kanarini είχα στείλει και γω μέιλ αλλά δεν μου χε απαντήσει ο τύπος, θεώρησα ότι δεν μίλαγε αγγλικά. Σήμερα βρήκα αυτό:

Hello,

shipment to Greece will last a few days. I am afreight that the

shrimps perhaps will not survive.

Regards

Gerd

Έγινε επεξεργασία - Astra
Link to comment
Share on other sites

Nα πω ότι πριην το kanarini είχα στείλει και γω μέιλ αλλά δεν μου χε απαντήσει ο τύπος, θεώρησα ότι δεν μίλαγε αγγλικά. Σήμερα βρήκα αυτό:

Hello,

shipment to Greece will last a few days. I am afreight that the

shrimps perhaps will not survive.

Regards

Gerd

Hallo Marios,

der Versand nach Griechenland wird mehrere Tage dauern, die Garnelen

werden das nicht uberleben.

Shipment to Greek will last several days, the shrimps perhaps will not

survive.

MfG

Gerd

Link to comment
Share on other sites

Οπότε πάμε δυναμικά για Sualwesi?

Βάζουμε όλοι χρήματα, αποφασίζουμε για ένα στήσιμο εντατικού εκτροφείου-ενυδρείου, αναλαμβάνει κάποιος την αναπαραγωγή σοβαρά και μοιράζει στους υπόλοιπους. Με αρχικό αριθμό 5+2=7 γαρίδες δεν θα αργήσει πιστεύω να βγάλει νέα ενήλικα (2-3 μήνες). :P

Για ένα είδος, 100e αν μαζευτούμε 10 άτομα είμαστε στο 10άρικο ο καθ' ένας και κάτι ψιλά για μεταφορικά, χαλαρά πιστεύω...

Και αν πάει καλά επαναλαμβάνουμε.

Τι λέτε? :)

Πρώτα βέβαια να στείλουμε mail και στον Αμερικάνο να δούμε αν μπορεί να εγγυηθεί την ασφαλή αποστολή.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...