Jump to content

Το ξεκίνημα της λίμνης μου


Assassins

Recommended Posts

Καλησπέρα σας, είμαι νέος εδώ μέσα αλλά έχει εδώ και πολύ καιρό που θέλω να κάνω μια λιμνούλα στο καινούριο σπίτι που κάνω, όπως και αργότερα θα κάνω και ένα μεγάλο σπίτι για τα σκιουράκια που θα πάρω, η λιμνούλα που θα κάνω θέλω να είναι σε δυο επίπεδα και θα είναι σε χώμα όχι σε τσιμέντο θέλω τις γνώμες σας και την βοήθεια σας, τη υλικά θα χρειαστώ; και από πού μπορώ να τα προμηθευτώ τη πρέπει να προσέχω τη ψάρια να βάλω

Αλεξανδρος

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην καλως ορισες στην παρεα μας.

Για τη λιμνη ριξε μια ματια εδώ και τα ξαναλεμε...

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=19211

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην καλως ορισες στην παρεα μας.

Για τη λιμνη ριξε μια ματια εδώ και τα ξαναλεμε...

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=19211

πίστεψέ με τα εχω διαβάσει όλα τα θέματα και άρχισα να μαζεύω υλικό από όπου βρω για να παίρνω ιδέες η λίμνη που με έστειλες είναι τέλεια και έμπνευση για πολλές ιδέες η διαφορά είναι ότι αυτή είναι σε τσιμέντο και εγώ θέλω να την κάνω σε χώμα και σε δυο επίπεδα :D

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι με τσιμεντο, οπως τη θελεις εσυ ειναι.

Και τα δυο επιπεδα απλα τα σκαβεις οπως σου αρεσουν...

η λίμνη που έδειξες από πάνω είναι με πλακάκια εμένα δεν θα έχει πλακάκια θα είναι γρασίδι και πετρουλες και μια φώτο από το σημείο που θέλω να την κάνω, θέλω να είναι δίπλα στην μια σκάλα από την μεριά αυτή για μπορώ να την βλέπω και από ψηλάpost-8910-1221158455_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

θα ήθελα να με ενημερώσετε για το ναύλον από που μπορώ να το προμηθευτώ; πρέπει να είναι ειδικό; πόσο πάχος πρέπει να έχει; τη φυτά πρέπει να βάλω μέσα; αντλία φίλτρα τι πρέπει να αγοράσω; πόσο βαθιά θα πρέπει να πάω;

σας ευχαριστώ προκαταβολικά :D

Link to comment
Share on other sites

για δες και ΕΔΩ

οσο για φυτα,μπορεις να βαλεις παπυρο και κερατοφυλλο που τραβανε και τα 2 σαν τρελλα τα νιτρικα,μπορεις να βαλεις πολλων ειδων νουφαρα(που οταν ερθει η ωρα μπορω να σου πω και απο που θα τα προμηθευθεις),αλλα πρεπει να βαλεις και καποιους κυκλοφορητες μεσα κατα τη γνωμη μου φγια να μην εχεις ποτε στασιμο νερο.επισης ισως η χρηση μιας uv λαμπας να βοηθησει να μην εχεις πρασινο νερο αλλα διαυγες(ειναι και θεμα γουστου..).

οτι αλλο χρειαστεις μην διστασεις...!!!! :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι γνωρίζω, αρκετά ενυδρειακά καταστήματα πωλούν το ειδικό νάυλον που ζητάς.

Μπορείς να κάνεις μια αναζήτηση στην κατηγορία των καταστημάτων.

Link to comment
Share on other sites

θα ήθελα να με ενημερώσετε για το ναύλον από που μπορώ να το προμηθευτώ; πρέπει να είναι ειδικό; πόσο πάχος πρέπει να έχει; τη φυτά πρέπει να βάλω μέσα; αντλία φίλτρα τι πρέπει να αγοράσω; πόσο βαθιά θα πρέπει να πάω;

σας ευχαριστώ προκαταβολικά :unsure:

Μπορεις να κανεις ερωτημα στα μαγαζια εδω

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=102

για δάπεδο λίμνης .

το βάθος εξαρτάτε απο τις διαστάσεις που θέλεις να το κάνεις σε σχέση με το τι ψάρια θέλεις να βάλεις .

Το φίλτρο εχει σχέση με τον ογκο του νερού τον αριθμό και το είδος των ψαριών .

Το ειδος του φιλτρου εχει σχεση με το που βρισκεται η λιμνη πχ. αν τη βλεπει πολυ ο ηλιος αν υπάρχουν δεντρα γυρο απο τη λιμνη , αν γενικα βρομίζει εύκολα απο φερτές ύλες .

Τελος αυτό το διάβασες ;

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=10225

Link to comment
Share on other sites

Απο τη στιγμη που τα διάβασες σημαίνει οτι εχεις μπει στο πνεύμα του τι χρειάζεται μια λιμνη .

Που εχεις κολληση να δούμε πως μπορούμε να σε βοηθήσουμε .

Link to comment
Share on other sites

σήμερα πάω να δω σε μαγαζιά αν έχουν και πόσο για να κάνω έναν προϋπολογισμό για το πόσα λεφτά θα πρέπει να διαθέσω τώρα από μάρκες και τύπους αντλίας δεν ξέρω τι είναι καλύτερο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...