Jump to content

Απότομη πτώση kH


Recommended Posts

Ως γνωστόν έχω ένα ενυδρειάκι 30 λτ φυτεμένο με Limnophylla aquatica κα με guppies. Aυτή τη στιγμή έχει καμιά 35αρια μικρά νεογέννητα guppies σε γεννήστρα, 2 Otocyclus, 5 Apple snail, 2 Cory panda, 4 Amano shrimp & 3 ενήλικα guppies.

Ομολογουμένως το είχα παραμελήσει λόγω στησίματος του μεγάλου μου ενυδρείου. Έτσι είχα να κάνω αλλαγή νερού καμιά 20αρια μέρες, όπου οι τιμές μετά την τελευταία αλλαγή ήταν pH=7.5, kH=7, GH=10. Xθες είπα να μετρήσω να δω τι γίνεται και ως προς έκπληξή μου μέτρησα pH=7.5, kH=1!!!!, GH=4.

H ερώτησή μου είναι: τι μπορεί να προκάλεσε τέτοιες αλλαγές στις σκληρότητες? Και ειδικά στην ανθρακική? Τα σαλιγκάρια και οι γαρίδες άντε να ρούφηξαν την γενική για το κέλυφός τους.... αλλά η ανθρακική γιατί έπεσε τόσο?

Το φρόντισα βέβαια με αλλαγή νερού, σόδες και ασβέστιο/μαγνήσιο, αλλά η πηγή της κατανάλωσής τους ποια είναι? Καμιά ιδέα?

Thanx

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη, προσπάθησε να θυμηθείς τι υλικά έχεις στο χημικό σου φίλτρο. Μήπως αυτά έχουν κάποια σχέση.

Link to comment
Share on other sites

Ένα εσωτερικό φιλτράκι έχω, το οποίο έχει μέσα μόνο substrut pro και ένα σφουγγαράκι (απλό, όχι χημικό). Το σκέφτομαι από χθες Νίκο και δεν έχω βγάλει άκρη. Γι' αυτό ζήτησα και ιδέες... Πολλά μυαλά σκέφτονται καλύτερα από ένα :D

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είχα να κάνω αλλαγή νερού καμιά 20αρια μέρες, όπου οι τιμές μετά την τελευταία αλλαγή ήταν pH=7.5, kH=7, GH=10. Xθες είπα να μετρήσω να δω τι γίνεται και ως προς έκπληξή μου μέτρησα pH=7.5, kH=1!!!!, GH=4.

Βρίσκω οτι το ποιο πιθανό ειναι να εχεις χαλασμένο (ληγμένο) τεστ.

Ο λόγος ειναι οτι απο την στιγμή που πέσει η ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ) επηρεάζεται το pH.

Κάτω απο KH=3 το Ph παθαίνει crash ενώ το δικό σου είναι σταθερότατο.

Τι τεστ χρησιμοποιείς? Μήπως ειναι σε sticks?

Link to comment
Share on other sites

Τι τεστ χρησιμοποιείς? Μήπως ειναι σε sticks?

11459[/snapback]

Έχω δοκιμάσει με τεστ kH της Red Sea και της Tetra. Να κάνουν και τα δύο λάθος? Δεν έχουν λείξει ακόμα (το ένα λήγει μέσα 2006 και το άλλο αρχές 2007).

Εννοείται ότι δεν χρησιμοποιώ sticks :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...