Jump to content

τα πρωτα μου φυσικα φυτα


Recommended Posts

καλησπερα.

Μόλις σήμερα έγινα μέλος.

Και θα ήθαλα την βοήθεια σας.

έχω ενα ενυδρείο cayman 50 40 λίτρα. χθές έβαλα τα πρώτα μου φυσικά φυτά. Κάτω έχω χαλίκι 2-3 εκατοστά. είναι λίγο; και ναι μπορώ να συμπληρώσω νέο χαλίκι; τα ψάρια που έχω ειναι κυριός neon.

Μέχρι τωρα στον καθαρίσμο του ενυδρίου χρεισιμοποιούσα σκουπα βυθού. Αλλά τώρα τα φυτά είναι αρκετά και δεν μπόρω να χρεισιμοποίω σκούπα βυθού, υπάρχει καποιός τρόπος να καθαρίζω τον βυθό του ενυδρειο χωρίς να επίρεαζω τα φυτά:

ευχώμαι να δεχτείτε τις αποριές. Εΐμαί αρχαρία στό θέμα φυτών.

ευχαρίστω πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες λοιπον.

Ειδικο υποστρωμα εχεις βαλει?δηλ ενα που ειναι σαν χαλικι αλλα εχει θρεπτικα συστατικα και βοηθα ωστε να περνουν τα φυτα τα θρεπτικα στοιχεια με το ριζικο συστημα.Απο φωτισμο πως εισαι?(δηλ ποια ή ποιες λαμπες και τι watt).Αλλα πρωτα απ' ολα πως εσυ εχεις σκεφτει το ενυδρειο σου?.Με λιγα και ευκολα φυτα?ή με απατητικα (κοκκινα φυτα).Και ριξε και μια ματια εδω http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=15 θα βρεις παρα πολλα θεματα σχετικα με το φυτεμενο καθως και αυτο το αρθρο

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=17135

πιστευω οτι θα σε βοηθησουν πολυ.

Καλο διαβασμα και εδω ειμαστε για τυχων αποριες.Καλη συνεχεια :D

Link to comment
Share on other sites

Έχω απλό χαλίκι. Μου έδωσαν στο κατάστημα που πήγα κάτι χαπάκια και ένα υγρό. που είναι λίπασμα.

Τα φύτα που πήρα είναι ευκόλα και αρκέτα.

Από φωτισμό έχω μια λάμπα, αυτήν που έχει το ενυδρείο από τοτε που το πήρα. 14w.

ευχαριστώ για την απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

δες στην πορεια μηπως και μπορεις να προσθεσεις αλλη 1 λαμπα,καθως η μια που ηδη εχεις μαλλον κρινεται ανεπαρκης...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...