Jump to content

Ζωΐφια στα φυτά


Triglia

Recommended Posts

Εχω ένα 50λιτρο περίπου το οποίο ετοιμάζεται για να φιλοξενήσει 2 χρυσόψαρα. Εδώ και μία εβδομάδα περίπου λειτουργεί μόνο με φυτά. Σήμερα είδα ότι υπάρχουν κάποια ζωΐφια που κοινούνται πάνω στα φυτά και μοιάζουν κάπως με σκόρο. Έχει κανείς ιδέα τί μπορεί να είναι;

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως πρόκειται για νύμφες εντόμων.

Τώρα που έχουμε λειψυδρία στην Ελλάδα, το περιβάλλον του ενυδρείου, αποτελεί τον καλύτερο βιότοπο για την αναπαραγωγή τέτοιων εντόμων. Εκτός αν το ΡΗ είναι όξινο.

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως πρόκειται για νύμφες εντόμων.

Τώρα που έχουμε λειψυδρία στην Ελλάδα, το περιβάλλον του ενυδρείου, αποτελεί τον καλύτερο βιότοπο για την αναπαραγωγή τέτοιων εντόμων. Εκτός αν το ΡΗ είναι όξινο.

Αυτό είναι κάτι που μπορεί να έχει αρνητικές επιπτώσεις στα ψάρια;

Link to comment
Share on other sites

Κι όμως παιδιά, δεν είναι ζουούνια οι επισκέπτες του ενυδρείου μου. Σαλιγκαράκια είναι!!! Έπιασα ένα που είδα να περπατά στο τζάμι και όταν το έριξα μέσα σε ένα γυάλινο σκεύος έκανε ήχο σαν να έριχνα μέσα βότσαλο. Δυστυχώς είναι πολύ μικρά και δεν μπορώ να τα φωτογραφίσω (κι αυτό με το κινητό, μη νομίζετε) για να που πει κάποιος αν μπορεί να αναγνωρίσει τί είναι. Το μεγαλύτερο που βρήκα είναι μόλις 3-4 mm και το σχήμα του στενόμακρο/οβάλ (σίγουρα όχι στρογγυλό).

Υποθέτω πως αυτά ήρθαν στο ενυδρείο μαζί με τις anubies που φύτεψα.

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω πως αυτά ήρθαν στο ενυδρείο μαζί με τις anubies που φύτεψα.

Ακριβως.

Link to comment
Share on other sites

Μπορουν να συνυπαρξουν με ολα τα ψαρια πλην αυτων των ψαριων που τρωνε σαλιγκαρια.

Το κακο ειναι οτι αυτα τα σαλιγκαρια τρεφοντε απο τα φυτα...

Link to comment
Share on other sites

Πάντος από εμπιρία φίλου, όταν μεγαλώσουν λίγο τα χρυσόψαρα αρχίζουν να τρώνε τα μικρά σαλιγκάρια ενώ βόσκουν.

Link to comment
Share on other sites

τα σαλιγκαράκια τρώνε ελάχιστο από τα φυτά που δεν θα το καταλάβεις, ώμος τα χρυσόψαρα νομίζω ότι τρώνε τα φυτά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...