Jump to content

ΤΡΙΧΟΕΙΔΗΣ ΑΛΓΗ


bob2008

Recommended Posts

Καλησπέρα,

αντιμετώπίζω την τελευταία εβδομάδα μία έξαρση της τριχοειδούς άλγης.

Οι μετρήσεις μου είναι φυσιολογικές.

Είχα ξεχάσει για 2 μέρες κληστή την αντλία του εσωτερικού φίλτρου στο οποίο έχω τοποθετήσει το αντιφώσφωρο.

Υπάρχει κάποιος τρόπος να απαλλαγώ από την τριχοειδή άλγη?

Link to comment
Share on other sites

Η ελειψη κυκλοφορίας σε συνδιασμό με τις κακές συνθήκες νερού ευνόησαν την αναπτυξη της άλγης. Τι φωτισμό έχεις?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και εγω παρουσιαζω εδω και αρκετο καιρο προβλημα παρολου που οι τιμες PO4 ειναι μη ανιχνευσιμες .εκανα οτι συνηστουν οι περισσοτεροι φιλοι μας συχνες αλλαγες νερου απο αντιστροφη οσμωση καλη κυκλοφωρια ,καινουριες λαμπες καθως και συνεχη αντιφωσφορο στο sump της rowa αλλα αποτελεσμα δεν εχω δει.ειχα και ενα fox face αλλα τοζωο ποσο να φαει?τωρα καποιος φιλος μου προτεινε να χρηιμοποιησω αντιφωσφορο της seachem phosquard απο αλουμινιο μαζι με λαμπα uvπροσπαθω να βρω αντιφωσφορο και να το χρησιμοποιησω.εχω απογοητευτει πιστευω να τα καταφερουμε

Link to comment
Share on other sites

Μετραω με τα τεστ της Salifert, η κυκλοφορια μου ειναι η ιδια απο την αρχη του ενυδρειου , ο φωτισμος ειναι 6 Τ5 των 54W στα 300L ,αυτο που σκεφτομαι και θα ηθελα και τη γνωμη σας ειναι να κανω 3 ημερες συσκοτιση μονο το φως της ημερας και σταδιακη επαναφορα του φωτισμου.

Link to comment
Share on other sites

Τα φωτα αναβουν ως εξης:

2 Τ5 12 ωρες

2 Τ5 10 Ωρες

2 Τ5 7 ωρες

Τα ζωντα να μου ειναι

1 Yellow tang

1 Blue

1 Japonicus

6 Chromis

2 Clown

2 Gobies

2 Cardinals

1 Damsel

2 Cleaner Shrimps

1 Doctor

1 Clam

1Trachiphylia

1 fungia

2 monti

1Duncanopsamia

4 Eyphilia

Zoantus +star polyps

Αυτα

Link to comment
Share on other sites

Δώσε μας κάποιες επιπλέον πληροφορίες για το ενυδρείου σου. Είναι ιδιοκατασκευή;Τι πλάτος έχει; Υπάρχει ρεφούτζιο με άλγες μέσα;

Πάντως έχεις αρκετό φωτισμό κι αυτό βοηθάει την ανάπτυξη πολλών μορφών άλγης. Ειδικά αν έχεις αλλάξει λάμπες πρόσφατα. Ετοιμάσου να δεις κι άλλα είδη άλγης.

Προσωπικά είχα περάσει τη μακριά περίοδο εμφάνισης άλγης (8-10 μήνες) και τώρα βλέπω ότι δεν ήταν τόσο τραγικά τα πράγματα, τουλάχιστον όχι όσο τα έβλεπα τότε που από τον πανικό μου δεν σταματούσα να τη κόβω με το χέρι και να τη πετώ.

Αλγοφάγα ψάρια έχεις; βοηθάνε πολύ, όπως κι η ύπαρξη ρεφούτζιου που ανέφερα πιό πάνω, καθώς κι οι αλλαγές νερού για μείωση των νιτρικών, καλό σκιμμάρισμα επίσης, αντιφωσφορο πάντα στο χημικό σου φίλτρο. Δε θα σου πω να ταίζεις λιγότερο τα ψαράκια σου γιατί πιστεύω ότι είναι λάθος να πεινούν τα ψάρια και τα κοράλλια σου για να αποφύγεις λίγη πρασινάδα. :D

.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω nick refugium δεν εχω αλλα θα ηθελα να το εσ.φιλτρο toy rio η αλγη που εχω ειναι η τριχοειδης γκρι αλγη που ειναι σαν σκονη επανω στο βραχο τωρα δεν ξερω αν αντιμετωπισει τετοια , το post σου βεβαι πολυ παρηγορητικο Σε ευχαριστω :D

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, δεν ειμαι της ΄γνώμης να κλείσεις τα φώτα. Το σοκ θα ναι ισχυρό για τα κοράλια. Αυτό που μπορείς να κανεις ειναι να μηδενίσεις φωσφορικά και νιτρικά, να αυξήσεις κυκλοφορία, βγάλε όση μπορεις με το χέρι και με τη βοήθεια αλγοφάγων οργανισμών θα τα καταφέρεις!!!

Θέλει το χρόνο της

Link to comment
Share on other sites

refugium δεν εχω αλλα θα ηθελα να το εσ.φιλτρο toy rio η αλγη που εχω ειναι η τριχοειδης γκρι αλγη που ειναι σαν σκονη επανω στο βραχο

Θα συμφωνήσω κι εγώ να μη κάνεις συσκότιση, ίσως κάποια μείωση στη φωτοπερίοδο.

Το ενυδρείο σου είναι το rio300; Το εσωτερικό φίλτρο μόνο σαν χημικό ή βιολογικό φίλτρο μπορείς να το χρησιμοποιήσεις.

Αυτό που γράφεις για την άλγη ότι είναι γκρι σαν σκόνη με μπερδεύει. Συνήθως οι άλγες είναι πράσινες ή κόκκινες. Δώσε κάποια φώτο. Τι κυκλοφορία έχεις στο ενυδρείο σου.

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που όλα λειτουργούν σωστά και οι παράμετροι είναι σωστοί, τα διάφορα είδη άλγης θα κάνουν τον κύκλο τους και θα εξαφανιστούν από μόνα τους. Αυτό θα πάρει αρκετό χρόνο ίσως και μήνες.

Αυτό που μπορείτε να κάνετε είναι απομάκρυνση με το χέρι και "φύσιμα" του βράχου.

Και φυσικά υπομονή και όχι απογοήτευση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...