Jump to content

Έτοιμος για νέες περιπέτειες


Recommended Posts

...με το νέο ενυδρειάκι 30L!!!

Σήμερα στήθηκε και ήδη κατοικούν 3 Gold Apple Snails γεννημένα μόλις εχθές (φαίνονται κάτω αριστερά).

Από Δευτέρα και οι Red Crystal :D

post-6647-1221334586_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 89
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Να σου ζήσουν φίλε! Με την ευκαπό πουιρία ωραίο ενυδρειάκι, από που;

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά ρωτάς από που το πήρα, έτσι?

WaterInn και ήταν το τελευταίο 30λιτρο Dennerle Complete Plus.

Πραγματικά πολύ όμορφο ενυδρειάκι και πολύ οργανωμένο σετάκι!

Ελπίζουν οι Red Crystal που θα πάρω να εκτιμήσουν την προσπάθειά μου και να γεννάνε συνέχεια :D

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πολυ ομορφο!!!Αντε και με γαριδουλες!!!

Υ.Σ. Το βλεπω και αυτο ''κοκκινο'' ενυδρειο οπως το αλλο...

Link to comment
Share on other sites

Μήπως να ανέβω μια βόλτα Αθήνα; :thumbup:

Τις δικές μου τις red crystal τις έβαλα στο φυτεμένο 52lt, αλλά μαζί με αυτές στο δωμάτιό μου μετακόμισαν και οι γονείς μου που τις χαζεύουν! :D Λέω να τους φτιάξω τίποτα μικρό στην κουζίνα να'χουν να παίζουν και αυτοί!

Το αξιοσημείωτο είναι ότι μέχρι να μου τις φέρουν από Αθήνα είχαν χάσει το χρώμα τους, ήταν τελείως διάφανες. Μέχρι να τις βάλλω όμως και τις 4 στο ενυδρείο οι πρώτες είχαν κοκκινίσει!

Link to comment
Share on other sites

πολύ όμορφο καλορίζικο το ενυδρειάκι ....!!!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ όλους σας. Ελπίζω να γεμίσω γαριδούλες σύντομα.... :D

Link to comment
Share on other sites

πολυ ομορφο!!!

αχ αυτες οι γαριδουλες ειναι της μοδας κ εχουν κανει ζημιες σε πολλους... Νικους... :D:thumbup::wootwoot:

να τα χαιρεσαι :D

Link to comment
Share on other sites

Χτες πήρα 5 Red Crystal! Τους έκανα προσαρμωγή για περίπου μία ώρα και μετά τις έριξα μέσα στο ενυδρειάκι. Παρατηρούσα πως γενικώς είχαν μία ανησυχία... Δεν καθόντουσαν στο χαλίκι να ψιλαφήσουν (αν και νέο το ενυδρείο είχα φροντίσει να ρίξω τριμένη σπιρουλίνα) αλλά συνεχώς κολυμπούσαν προς την επιφάνεια.

Σήμερα βρήκα την μία :D ενώ άλλες δύο να κάνουν το εξής κουφό. Εκεί που τρώγανε ωραία και καλά και γεμάτες ζωντάνια, ξαφνικά ξεκίναγαν να κολυμπάνε προς την επιφάνεια και πριν φτάσουν στο τέρμα, έπεφταν με ελεύθερη πτώση προς το χαλίκι είτε ανάποδα, είτε κανονικά, είτε στο πλάι... Μετά από λίγο η συμπεριφορά τους γινόταν πάλι κανονική...

Να αναφέρω μερικά ακόμα στοιχεία:

Το ενυδρείο είναι καινούριο μεν αλλά το νερό που χρησιμοποιήθηκε ήταν από προετοιμασία 2 ημερών για τα άλλα ενυδρεία μου. Ph-7, Kh-4, GH-11. Από το ξύλο που υπάρχει μέσα, το νερό έχει πάρει χρώμα. Το ξύλο βέβαια είχε βραστεί πρώτα για ένα 2ωρο περίπου. Επίσης το χαλίκι της Dennerle το έπλυνα. Τα φυτά είναι καινούρια που έχω βάλει, εκτός από μία JavaMoss που την έκοψα από άλλο ενυδρείο. Επίσης όπως ανάφερα στο 1ο ποστ, είχα ρίξει μέσα και 3 apple snails τα οποία γίνανε 6... έτσι να υπάρχουν. Από την 1η μέρα που τα έριξα δεν τα έχω ξαναδεί... Είναι βέβαια πολύ μικρά, αλλά θα έπρεπε να βγαίνουν που και που... θεωρώ. Την έξοδο του φίλτρου ΔΕΝ την έχω μέσα στο νερό αλλά έξω και με κλίση προς τα κάτω για να κάνει μία σχετική οξυγόνωση. Τέλος σε αλλαγή νερού που έκανα, παρατήρησα πως το νερό αφρίζει ΠΟΛΥ. Λες και έχει σαπούνι! Για να σας προλάβω, το ενυδρείο πλύθηκε μόνο με νερό και σκουπίστηκε με χαρτί κουζίνας. Τα μόνα χημικά που έχουν χρησιμοποιηθεί μέσα στο ενυδρείο, είναι ένα σετάκι της Dennerle που έχει ένα Water Conditioner, λιπασματάκι φυτών και βιταμίνες για τις γαρίδες!

Έχετε καμία ιδέα τί μπορεί να φταίει?

Πολύ φοβάμαι πως όταν γυρίσω σπίτι θα αντιμετωπίσω και πάλι άσκημα μαντάτα...

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε την επόμενη φορά 2 ώρες προσαρμογή, το έχω ακούσει αρκετές φορές αυτό.

Πάντος πολύ περίεργη αντίδραση, λες και έπαθαν σοκ. :D

Link to comment
Share on other sites

Για να είμαι ειλικρινής με ανησυχεί το άφρισμα του νερού, αν και δεν ξέρω από που μπορεί να έχει προέλθει. Φοβάμαι μήπως κάτι δεν πάει καλά γενικώς, αφού δεν βλέπω και τα Apple Snails...

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα αγόρασα 4 πράσινες γαριδούλες, θα κένω όσο καλύτερη προσαρμογή μπορώ και θα ενημερώσω. :D

Απο που και ποσο ?

Link to comment
Share on other sites

H προσαρμογή κράτησε 5 ώρες, αν ήταν ψάρια δεν θα τα άφηνα τόσο λόγω στρες και αμμωνίας αλλά πετώντας λίγη java moss στο σακουλάκι μεταφοράς και καλύπτοντάς το με ένα χαρτάκι για να μην πηδήξουν, δεν είχαν πρόβλημα, απλά έβοσκαν στη java, έβγαζα παλιό και έβαζα νέο νερό μέχρι να αλλάξει όλο με νερό ενυδρείου, αποτέλεσμα, τώρα βόσκουν όλες μαζί με τις red cherry σαν να ήταν πάντα εκεί.

Ως συμπέρασμα, νομίζω οτι όλοι οργανισμοί αξίζουν 2 ώρες προσαρμογή αν έχουμε την ευχέρεια αλλά κυρίως πρέπει να αλλαχθεί σιγά-σιγά όλο το νερό από το σακουλάκι με νερό ενυδρείου αλλιώς μόλις πέσουν στο ενυδρείο ένα σοκ θα το φάνε, stormtrooper πως τα πάνε οι δικές σου, συνήλθαν?

Link to comment
Share on other sites

Για να δουμε πως θα πανε οι δικες σου πρασινες γαρίδες Γιωργο.

Οι δικες μου προσαρμοστηκαν αμεσως και μετα απο καμια 20αρια μερες αρχισαν να γεννανε αλλα μετα απο λιγο σταματησαν χωρις να μπορεσω να βρω την αιτια.

Τωρα τους αλλαξα ενυδρειο για να δω αν πανε καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

H προσαρμογή κράτησε 5 ώρες, αν ήταν ψάρια δεν θα τα άφηνα τόσο λόγω στρες και αμμωνίας αλλά πετώντας λίγη java moss στο σακουλάκι μεταφοράς και καλύπτοντάς το με ένα χαρτάκι για να μην πηδήξουν, δεν είχαν πρόβλημα, απλά έβοσκαν στη java, έβγαζα παλιό και έβαζα νέο νερό μέχρι να αλλάξει όλο με νερό ενυδρείου, αποτέλεσμα, τώρα βόσκουν όλες μαζί με τις red cherry σαν να ήταν πάντα εκεί.

Ως συμπέρασμα, νομίζω οτι όλοι οργανισμοί αξίζουν 2 ώρες προσαρμογή αν έχουμε την ευχέρεια αλλά κυρίως πρέπει να αλλαχθεί σιγά-σιγά όλο το νερό από το σακουλάκι με νερό ενυδρείου αλλιώς μόλις πέσουν στο ενυδρείο ένα σοκ θα το φάνε, stormtrooper πως τα πάνε οι δικές σου, συνήλθαν?

5 ώρες προσαρμωγή??? :bowdown: Χαράς το κουράγιο σου!

Εγώ, σήμερα το πρωί είδα 3 γαρίδες και όσο κι αν έψαχνα δεν μπορούσα να βρω την τέταρτη. Οπότε υπέθεσα το χειρότερο. Σήμερα το βράδυ, τελικά, τις είδα όλες μαζί να τρώνε και φυσικά καταχάρηκα. Αυτό που με "ενοχλεί" είναι πως δεν τις βλέπω συνέχεια, Έχουν βρει αρκετές κρυψώνες και τις χάνω για αρκετή ώρα. Μάλλον θα πρέπει να βάλω αρκετές ακόμα :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Πήρα κι εγώ σήμερα 4 πράσινες γαριδούλες :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση:

Μπορούν τα planaria να επηρεάσουν αρνητικά την ζωή των γαρίδων μου? Έχω ψιλογεμίσει και είμαι στην διαδικασία καθαρισμού. Αν τις επηρεάζει, όμως, να πάρω ποιο δραστικά μέτρα...

Link to comment
Share on other sites

Τι θερμοκρασια εχεις?

Να θυμασαι οτι αλλαζουν 'κουστουμι' οι γαριδες.

Μη τρομαξεις αν το δεις και νομισεις οτι ψοφησε η γαριδα.

Οταν αλλαζει κουστουμι, κρυβεται μεχρι να ερθει στα ισα της.

Την προσαρμογη γιατι να τη βαριεσαι?

Βαλε σε μια λεκανη-δοχειο τα ζωντανα και "πεταξε" σωληνακι με βαλβιδα ρυθμισης ροης, να ριχνει σταγονα σταγονα νερο απο το ενυδρειο στη λεκανη-δοχειο.

Μολις διπλασιαστει το νερο πετα το μισο και συμπληρωσε παλι απο το ενυδρειο (αν θελεις επανελαβε κι αλλη φορα)

Οσο πιο διαφορετικες συνθηκες το νερο του πετσοπ με του ενυδειου σου τοσο περισσοτερη ωρα προσαρμογη. (ρυθμιση ροης πολυ αργη)

Μετρησες το νερο της σακουλας απο το πετσοπ? (αν η μετρηση εγινε σε μιση ωρα πχ, αν αργησε θα αλλαξαν οι τιμες απο τις πραγματικες του πετσοπ)

Οταν θα παρεις τα zebra παρε μαζι τεστ στο πετσοπ να τα κανεις επιτοπου εκει για σιγουρα :bowdown:

Τα εχεις αυτα?

http://www.petshrimp.com/crystalredshrimp.html

http://www.planetinverts.com/crystal%20red...ng%20guide.html

ΥΓ κριμα το 30λιτρο. Για δεν εβαζες μεσα καμια 30αρια κοπαδοψαρα? :unsure:

(διαφορετικου ειδους) :bowdown::rolleyes:

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...