Jump to content

Έτοιμος για νέες περιπέτειες


Recommended Posts

Επώαση

Γαρίδες νεογνά: Στην παραγματικότητα η επώαση της γαρίδας είναι εξαιρετικά γρήγορη. Τα μωρά γαρίδες φαίνεται να ξεπετάγοντε από τα αυγά στο πλαίσιο ενός δεύτερου και πάνω στο πρώτο πράγμα που μπορούν να βρούν, συνήθως ένα φυτό σαν πόα. Άνθρωποι που έχουν παρατηρήσει επώαση λέν ότι τα μωρά γαρίδες φαίνεται να πετάγοντει έξω από την κοιλιά του θηλυκού :chair: . Ορισμένοι μάλιστα είπαν ότι η γυναίκα φαίνεται να βοηθά τα μωρά με "κλοτσιές".

Y.Γ. Είναι απο μετάφραση, δεν ξέρω ανα σε βοηθάει σχετικά με τα αυγά που είδες. Τα μικρά έιναι μικρογραφία των μεγάλων μόνο που είναι λιγότερο χρωματισμένα.

Σχετικά με τα πλάσματα στις foto δε μου μοιάζουν και πολύ για γαριδάκια :chair::wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 89
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

105.jpg

Αυτή την φωτογραφία την βρήκα στο νετ. Δεν θα έλεγα πως είναι σαν τα δικά μου ακριβώς αλλά φέρνουν. Επίσης δεν μου φέρνουν σε μικρογραφία γαρίδας... :chair:

Link to comment
Share on other sites

Καλά τι να σας πω πολύ παρατηρητικοί είστε... :chair:

...όσοι έχετε γαριδοενυδρείο παρατηρήστε για μερικά λεπτά το τζάμι κοντά στο υπόστρωμα, θα δείτε κάτι άσπρες σκονίτσες να κινούνται ακριβώς όπως η brine shrimp με γκαζωματάκια 1-2 εκατοστών, θα εκπλαγείτε με το πόσο μικρές και πολλές είναι... :chair:

...stormtrooper σε παραδέχομαι για τις φωτο, ακόμα και αν είναι θολές το θεωρώ άθλο! :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Κωπήποδα

Τα κωπήποδα είναι μια ομάδα μικρών καρκινοειδών που βρίσκονται στη θάλασσα και σχεδόν σε όλους τους βιότοπους του γλυκού νερού και αποτελούν τη μεγαλύτερη πηγή πρωτεΐνης στους ωκεανούς . Πολλά είδη είναι πλαγκτονικά, αλλά τα περισσότερα είναι βενθικά. Υπάρχουν και μερικά ηπειρωτικά είδη που μπορούν να ζήσουν στους λιμναίους επίγειους βιότοπους και άλλα υγρά επίγεια οικοσυστήματα, όπως τα έλη, κάτω από τα πεσμένα φύλλα των υγρών δασών, βάλτους, ρυάκια, τις εφήμερες λίμνες και τις λακκούβες, υγρά βρύα, ή τις κοιλότητες των φυτών γεμάτες με νερό (φυτοτέλματα), όπως τις βρομελιάδες και τα φυτά-αμφορείς (Heliamphora). Πολλά ζουν υπόγεια σε θαλάσσιες σπηλιές και σπηλιές με γλυκά νερά, σε καταβόθρες, ή στο βυθό ρυακιών. Μερικά κωπήποδα είναι παρασιτικά και επικολλούνται σε ψάρια, καρχαρίες, θαλάσσια θηλαστικά, και πολλά είδη ασπόνδυλων όπως τα μαλάκια, χιτωνοφόρα, ή κοράλλια. Το κωπήποδα χρησιμοποιούνται μερικές φορές ως βιοενδείκτες.

http://en.wikipedia.org/wiki/Copepod

Link to comment
Share on other sites

Ok, τώρα μπερδεύτηκα τελείως!!!

Σύμφωνα με τον vicious είναι γαριδάκια, καθότι και ό ίδιος τα έχει παρατηρήσει στο ενυδρείο του.

Σύμφωνα με τον συνονόματο Νίκο, είναι κωπήποδα.... :wootwoot:

Η αλήθεια είναι πως το link στο wikipedia και οι φωτογραφίες που έχει μέσα, φέρνουν σε αυτά που έχω εγώ. Από την άλλη δεν μπορώ αν είμαι βέβαιος πως δεν φέρνουν και σε μωρά γαρίδες!!!

Χτυπάω το κεφάλι μου στον τοίχο, γιατί το μικροσκόπιο που είχα από πιτσιρικάς το διέλυσα γιατί ήθελα να χρησιμοποιήσω τους φακούς για άλλη δουλειά :chair::chair::wootwoot:

Πάντως απ'όσο καταλαβαίνω, και κωπήποδα να είναι δεν είναι κάτι "κακό" για το ενυδρείο, έτσι???

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

Τώρα μπερδεύτηκα και εγώ γιατί αυτοί οι οργανισμοί εμφανίστηκαν ταυτόχρονα με τις μικρές γαρίδες... :chair:

...παρ' όλα αυτά ο κύριος Ψάλτης έχει δίκιο :wootwoot: , πρόκειται για κοπίποδα που επωφελήθηκαν από την απουσία αρπακτικών (ψάρια) και αναπτύσσονται...

...οι red cherry γενιούνται ως ακριβές αντίγραφο των γονιών τους και δεν περνούν πλακτονικό στάδιο όπως άλλα είδη νανογαρίδων, οι ακόλουθες φωτό το επιβεβαιώνουν, δείτε μέγεθος αυγών και σχηματισμό ματιών σε αυτά: http://www.planetinverts.com/Red%20Cherry%20Shrimp.html

Σόρυ για την παραπληροφόρηση... :chair:

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

:)

IMG_1510_resize.jpg

IMG_1511_resize.jpg

IMG_1512_resize.jpg

IMG_1513_resize.jpg

IMG_1514_resize.jpg

IMG_1515_resize.jpg

IMG_1517_resize.jpg

IMG_1518_resize.jpg

IMG_1519_resize.jpg

:)

Link to comment
Share on other sites

ΓΑΡΙΔΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ !!! :) :)

Να σου ζησουν τα μικρα :thumbup: :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο, να σου ζήσουν!!! Πόσα έχεις δει? :):)

Link to comment
Share on other sites

Τέλειες οι φωτογραφίες......να σου ζήσουν τα μικρά!!!

Link to comment
Share on other sites

ωραία και έξυπνη η γαρίδα έχει και ΤΑΧΙ κίτρινο τον σαλίγκαρο.

Η μαύρη τι γαρίδα είναι?

Link to comment
Share on other sites

Η μαύρη τι γαρίδα είναι?

Cherry ντυμένη Batman!

Link to comment
Share on other sites

Όμορφες φίλε... και σχετικά γρήγορα είχες γεννητούρια... :):)

Link to comment
Share on other sites

σούπερ φωτογραφίες! Άντε και στα δικά μας!

Link to comment
Share on other sites

Νικο βλεπω στις φωτογραφιες οτι δεν εχεις καθολου θερμαντηρα, ισχυει αυτο;

οι Crystaλ red σου γεννησαν; εβαλες αλατι η τιποτε αλλο;

Link to comment
Share on other sites

Νικο βλεπω στις φωτογραφιες οτι δεν εχεις καθολου θερμαντηρα, ισχυει αυτο;

οι Crystaλ red σου γεννησαν; εβαλες αλατι η τιποτε αλλο;

Στις παλιές φωτογραφίες, όντως δεν βλέπεις θερμοστάτη. Τότε είχαμε ζέστες. Τώρα έχει και κρατάει την θερμοκρασία στους 24 βαθμούς. Επίσης δεν έχω βάλει καθόλου αλάτι. Νερό βρύσης προετοιμασμένο με τύρφη. Αυτό μόνο! Τις Red Crystal τις περιμένω ακόμα. Δεν ξέρω καν πόσες είναι. Ταυτόχρονα μπορεί να δω μέχρι 3. Κανονικά πρέπει να είναι και άλλη μία... ελπίζω!

Link to comment
Share on other sites

μονο?

αντιχλωριο δεν βαζεις?

Αυτό εννοείται!

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

"Nερό βρύσης προετοιμασμένο με τύρφη"

Σε τι βοηθάει η τύρφη? Για να κατεβάζεις το PH? Σε τι αναλογίες?

Link to comment
Share on other sites

Οι γαριδούλες αυτές ευνοούνται από ελαφρά αλκαλικό νερό και επίσης με το αρκετά όξινο παρατηρείται δραματική μείωση στις γένες οπότε πρόσεχε με το pH, προσωπικά τις έχω στο 8 με άμμο θαλλάσης και όλα καλά, επίσης κατέβασα τη θερμοκρασία στους 22-23 και σαν να μου φαίνεται οτι βλέπω περισσότερα μικρά και ζωηρότερες γαρίδες γενικά. :)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό εννοείται!

Εχε παντα υπ'οψη σου νικολα ομως οτι διαβαζουν και νεοι στο χομπυ και γι'αυτους δεν εννοειται τιποτα :)

Link to comment
Share on other sites

@viciouscircle

Το Ph μου είναι 7,8. Η τύρφη στο βαρέλι προετοιμασίας είναι περίπου 1L ενώ ο συνολικός όγκος είναι 60L. Η θερμοκρασία μου από την άλλη είναι 23-24 βαθμοί. Γενικώς οι γαρίδες δείχνουν καλά, οπότε δεν αλλάζω μία διαδικασία που ακολουθώ από την αρχή. Ότι δουλεύει δεν το πειράζουμε :)

@delta66

Έχεις δίκιο :P Απλά θεωρώ ότι όποιος μπαίνει στην διαδικασία προετοιμασίας νερού, έχει περάσει από αυτό το στάδιο....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

IMG_1547_resize.jpg

Ότι βλέπετε να κοκκινίζει στο βάθος είναι γαριδούλα (και όχι γαριδάκι :rolleyes: ).

Σήμερα είδα τις Red Crystal μου με αυγά :rolleyes:

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...