Jump to content

ΑΛΓΟΕΝΥΔΡΕΙΟ.......


iliascryptic

Recommended Posts

παιδια εχω το εξης προβλημα......ειναι περιπου 7 μηνες που εχω αυτο σοβαρο προβλημα με τις αλγες....οπως μπορειτε να δειτε τα διακοσμητικα ξυλα ειναι καταπρασινα και πισω το background δεν φαινεται πια ειναι και αυτο γεματο απο αλγη...........post-2098-1221386415_thumb.jpgpost-2098-1221386440_thumb.jpg

το ενυδρειο τρεχει γυρω στα 2 χρονια....

nitrit 0 nitrat 5mg/l

gh 8

kh 2-3

ph 6.7

αμμωνια στο χαμηλοτερο...

φωσφορικα 0

λαμμες εχω αλλαξει εχω 2 τις sera tropic sun 4700 kelvin η μια kai 2 arcadia origina tropical fo38

το ενυδρειο φωτιζεται 9 ωρες λιπασματα κλπ μπαινουν κανονικα...υπαρχει παροχη co2 αλλαγες νερου εκανα καθε 10 μερες αλλα το αλλαξα ακουγωντας τις συμβουλες απο ενα μεγαλο ενυδρειακο κατσατημα και κανω καθε 1 μηνα....μπας και καλυτερεψουν τα πραγματα...αλλα......... :D νερο χρησιμοποιω 70%απο α/ο και 30 % νερο δυκτιου με ιχνοστοιχεια...τα υλικα του φιλτρου δεν τα εχω αλλαξει ποτε ως τωρα (βιομπαλες-μακαρονακι απλα καθε 15 μερες αλλαζω υαλοβαμβακα.....

παιδια αν μπορειτε βοηθηστε με απλα λογια τι στο καλο πρεπει να κανω.........ευχαριστω............πολυ!!!

Link to comment
Share on other sites

καποιο ψαρι ωστε να μειωνει την υπαρξη της?σαλιγγαρια?

η φωτο περιοδος ειναι με χρονοδιακοπτη?τις λαμπες τις αλλαξες ταυτοχρονα?απο μετρησεις δεν εχεις κατι κακο....

Link to comment
Share on other sites

καποιο ψαρι ωστε να μειωνει την υπαρξη της?σαλιγγαρια?

η φωτο περιοδος ειναι με χρονοδιακοπτη?τις λαμπες τις αλλαξες ταυτοχρονα?απο μετρησεις δεν εχεις κατι κακο....

τα φωτα αναβουν σταδιακα με χρονοδιακοπτη..οι δυο αναβουν με 30 λεπτα καθυστερηση απο τις αλλες δυο,με τον ιδιο τροπο κλεινουν... απο ψαρια 2 σαε εχω τι να πρωτοφανε τουμπανο θα γινουν..............τις λαμπες δεν τις αλλαξα ταυτοχρονα περιπου 3 μηνες διαφορα..

Έγινε επεξεργασία - iliascryptic
Link to comment
Share on other sites

Εγω θα προτεινα 2 με 3 μερες συσκοτιση, να κανεις αλλαγες νερου πιο συχνα τουλαχιστον μεχρι να μετριαστει το προβλημα σου με τις αλγες, βγαλε και καθαρισε τα διακοσμητικα σου με νερο και αν δεν φευγει η αλγη ριξε οξυζενε πανω της σε 2 με 3 μερες θα γινει μωβ και θα ξηλωθει μονη της.Οταν κανεις αλλαγες νερου και βαζεις και νερο δικτυο δεν υπαρχει λογος να προσθετεις ιχνοστοιχεια και τελος θα ελεγα μιας και δεν εχεις πολυ απαιτητικα φυτα κοψε την λιπανση για 2 βδομαδες δεν νομιζω να εχει επιπτωσεις στα φυτα σου..Επισης καποιο ειδος ancistrus θα ταιριαζε με τους δισκους και θα σε απαλασε απο την ανεπιθημητη αλγη.

Ελπιζω να σε βοηθησα

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα προτεινα 2 με 3 μερες συσκοτιση, να κανεις αλλαγες νερου πιο συχνα τουλαχιστον μεχρι να μετριαστει το προβλημα σου με τις αλγες, βγαλε και καθαρισε τα διακοσμητικα σου με νερο και αν δεν φευγει η αλγη ριξε οξυζενε πανω της σε 2 με 3 μερες θα γινει μωβ και θα ξηλωθει μονη της.Οταν κανεις αλλαγες νερου και βαζεις και νερο δικτυο δεν υπαρχει λογος να προσθετεις ιχνοστοιχεια και τελος θα ελεγα μιας και δεν εχεις πολυ απαιτητικα φυτα κοψε την λιπανση για 2 βδομαδες δεν νομιζω να εχει επιπτωσεις στα φυτα σου..Επισης καποιο ειδος ancistrus θα ταιριαζε με τους δισκους και θα σε απαλασε απο την ανεπιθημητη αλγη.

Ελπιζω να σε βοηθησα

σε ευχαριστω για τις συμβουλες σου,αν κλεισω τα φωτα για 2-3 μερες τα ψαρια δεν θα φριξουν...εχω διαβασει για μια μερα συσκοτιση την εβδομαδα κανει καλο και για τις αλγες και για τα φυτα...??οσο για τις αλλαγες νερου στο καταστημα που προανεφερα μου ειπαν επειδη εκανα αλλαγες νερου σχετικα συχνα καθε 10 μερες αλλαζα συχνα τις ισοροπιες του νερου και ετσι εμφανιστηκαν οι αλγες,για αυτο μου προτεινε να τα αφηνω κανενα μηνα χωρις αλλαγες για να μην φερνω ανισοροπιες συχνα στην ποιοτητα του νερου του ενυδρειου μου....τι στο καλο ισχυει τελιικα,να κανω συχνες αλλαγες τελικα η να μην κανω???ευχαριστω!! :D

Link to comment
Share on other sites

Αυτα που σου λεω ειναι προσωπικη μου γνωμη και απο δικια μου εμπειρια.Σου λεω καποια πραγματα που εχω διβασει και τα εχω εφαρμοσει σε αναλογη περιπτωση με την δικια σου.Εκανα αυτα που σου προαναφερα και λυθηκε το προβλημα και τα φυτα δεν επαθαν τιποτα.

Βεβαια υπαρχει και το ρητο που πιθανον να ξερεις. οτι αυτα που δουλεψαν για μενα μπορει να μην δουλεψουν για εσενα.

Link to comment
Share on other sites

Έχω προσέξει στα δικά μου και κάποια σχέση με τη θερμοκρασία, μετά τους 28 σταματάει η ανάπτυξη στα φυτά και αναλαμβάνει η άλγη.

Link to comment
Share on other sites

οι δισκοι θελουν ομως σιγοουρα 28 +

ποσα watt ειναι οι λαμπες κ ποσα λιτρα το ενυδρειο σου?

ευτυχως οι δισκοι σου ακομα δεν εβγαλαν αλγη...

δεν βλεπω πολλα φυτα στο ενυδρειο σου για τον δυνατο φωτισμο σου.

εγω σε παρομοια με την δικη σου περιπτωση εβαλα περισσοτερα φυτα (και riccia στην επιφανια για να κοβει λιγο) εκανα γερες αλλαγες νερου με νερο που προετοιμαζα στις αναλογες συνθηκες του ενυδρειου , εκανα :D συσκωτηση για 2 μερες , εκοψα τα λιπασματα για μια βδομαδα, εκανα καθημερινη χρηση του seachem flourish excel κ απομακρυνα μηχανικα οση μπορουσα.

εβαλα κ 3 sae, (κακως που εβγαλα κ τα ancistrus εκαναν θαυματα αλλα ετρωγαν κ τους εχινοδορους) και σωθηκα. αυτα απο προσωπικη εμπειρια. πιστευω οτι θα βοηθησουν πολυ

βεβαια η αλγη συνηθως κανει τον κυκλο της κ χανεται σιγα σιγα αλλα σε σενα αποτι φαινεται οχι...

οπως κ να χει εχεις πολυ ομορφο ενυδρειο κ ψαρια κ η αλγη δεν εχει θεση.

Link to comment
Share on other sites

Ανέφερε μας κάποια πράγματα για το :

υπαρχει παροχη co2
γιατί θεωρώ ότι έχεις αρκετά χαμηλό επίπεδο CO2 (<15 ppm) ενώ από την άλλη έχεις υπέραρκετο φωτισμό ....
Link to comment
Share on other sites

αλλαγες νερου εκανα καθε 10 μερες αλλα το αλλαξα ακουγωντας τις συμβουλες απο ενα μεγαλο ενυδρειακο κατσατημα και κανω καθε 1 μηνα....

Την άλγη δεν την καταπολεμάς κάνοντας αλλαγή νερού μια φορά τον μήνα αλλα μια φορά την εβδομάδα.

Αφαίρεσε οσο περισσότερη άλγη μπορείς και μετά κάνε αλλαγές/ή νερού.

Ο φωτισμός σου (όπως επεσήμανε ο chrisx) ειναι πολύς για την φυτομάζα που έχεις.

Επίσης και το co2 σου ειναι λίγο.

Με λίγα λόγια δεν βρίσκεται σε ισορροπία το ενυδρείο.

Ποιο/α τεστ χρησιμοποιείς για να κάνεις τις μετρήσεις KH, PH, NO3 και φωσφορικά......

Link to comment
Share on other sites

Την άλγη δεν την καταπολεμάς κάνοντας αλλαγή νερού μια φορά τον μήνα αλλα μια φορά την εβδομάδα.

Αφαίρεσε οσο περισσότερη άλγη μπορείς και μετά κάνε αλλαγές/ή νερού.

Ο φωτισμός σου (όπως επεσήμανε ο chrisx) ειναι πολύς για την φυτομάζα που έχεις.

Επίσης και το co2 σου ειναι λίγο.

Με λίγα λόγια δεν βρίσκεται σε ισορροπία το ενυδρείο.

Ποιο/α τεστ χρησιμοποιείς για να κάνεις τις μετρήσεις KH, PH, NO3 και φωσφορικά......

ευχαριστω για τις συμβουλες σου!αλλαγες νερου εκανα καθε 10 μερες επι 2 χρονια που τρεχει...ετσι απο συμβουλη του πολυ γνωστου παγαζιου που ψωνιζω μου ειπε οτι ξερυθμιζεται αν του κανω αλλαγες νερου τοσο συχνα ετσι και εγω αρχισα τις αλλαγες καθε 1 μηνα οπως προτεινε με ελλαχιστα αποτελεσματα προς το καλυτερο.....μετρησεις κανω μονο με της tropic marin.....εχω δοκιμασει και αλλης εταιρειας ταυτοχρονα και δεν ηταν τοσο ακριβης....πως μπορω να δω για το ποσο co2 εχω στο ενυδρειο ????εγω απλα το εχω ρυθμισει να κραταει το ph στο 6.7....για να εχω περισσοτερο πρεπει λογικα να το κατεβασω και αλλο...???

thanks

Link to comment
Share on other sites

οι δισκοι θελουν ομως σιγοουρα 28 +

ποσα watt ειναι οι λαμπες κ ποσα λιτρα το ενυδρειο σου?

ευτυχως οι δισκοι σου ακομα δεν εβγαλαν αλγη...

δεν βλεπω πολλα φυτα στο ενυδρειο σου για τον δυνατο φωτισμο σου.

εγω σε παρομοια με την δικη σου περιπτωση εβαλα περισσοτερα φυτα (και riccia στην επιφανια για να κοβει λιγο) εκανα γερες αλλαγες νερου με νερο που προετοιμαζα στις αναλογες συνθηκες του ενυδρειου , εκανα :thumbup: συσκωτηση για 2 μερες , εκοψα τα λιπασματα για μια βδομαδα, εκανα καθημερινη χρηση του seachem flourish excel κ απομακρυνα μηχανικα οση μπορουσα.

εβαλα κ 3 sae, (κακως που εβγαλα κ τα ancistrus εκαναν θαυματα αλλα ετρωγαν κ τους εχινοδορους) και σωθηκα. αυτα απο προσωπικη εμπειρια. πιστευω οτι θα βοηθησουν πολυ

βεβαια η αλγη συνηθως κανει τον κυκλο της κ χανεται σιγα σιγα αλλα σε σενα αποτι φαινεται οχι...

οπως κ να χει εχεις πολυ ομορφο ενυδρειο κ ψαρια κ η αλγη δεν εχει θεση.

καλησπερα και ευχαρστω.....χτες εκανα καθαριοτητα εβγαλα ολα τα ξυλα και τα καθαρισα εντελως απο την αλγη και απο σημερα εχω πληρη συσκοτιση το θεμα ειναι για ποσο και καθε ποσο να εχω συσκοτιση???.????????.....απο οτι εχω διαβασει σε καποια site καλο ειναι μια φορα την εβδομαδα να κλεινουμε τα φωτα για μια μερα,αυτο λεει κανει καλο και στα φυτα και στην αλγη....????οσο για το λιπασμα σιδηρο και ποτασιο χρησιμοποιουσα της seachem με οχι τοσο καλη αποδοση και τα αλλαξα με της εταιρειας dennerle με πολυ καλυτερα αποτελεσματα.....απο sae εχω 2 λεω να τα κανω περισσοτερα αλλα τι να προτοφανε τα καημενα.......... :Dτο ενυδρειο ειναι 594 λιτρα...οι λαμπες οι 2 τις sera γραφουν 38 watt η μια οι αλλες της arcadia ειναι και αυτες 38 watt η μια..........ευχαριστω

Έγινε επεξεργασία - iliascryptic
Link to comment
Share on other sites

Ανέφερε μας κάποια πράγματα για το : γιατί θεωρώ ότι έχεις αρκετά χαμηλό επίπεδο CO2 (<15 ppm) ενώ από την άλλη έχεις υπέραρκετο φωτισμό ....

το co2 πως το μετρας???εγω απλα εχω ρυθμισει το ph μετρο στο 6.7 οταν παει 6.8 αρχιζει και διοχετευεται co2 και οταν παει στο 6.7 σταματαει....ευχαριστω :D

Link to comment
Share on other sites

Tο co2 μετρας συναρτηση του ph που εχεις και του kh υπαρχει το αναλογο πινακακι

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?ac...post&id=208

που αναλογα με τις παραπανω μετρησεις σου λεει ποσο co2 εχεις

Link to comment
Share on other sites

Tο co2 μετρας συναρτηση του ph που εχεις και του kh υπαρχει το αναλογο πινακακι

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?ac...post&id=208

που αναλογα με τις παραπανω μετρησεις σου λεει ποσο co2 εχεις

εγω εχω ph 6.7 και kh 2...αρα 13.3 co/l. αρα τι πρεπει να κανω να κατεβασω το ph sto 6.5 για να ειναι 21.1 co/l στο πρασινο δηλαδη....????

Link to comment
Share on other sites

ή και στο 6.4 καλλιστα.Πιστευω οτι θα ωφελησει και τα δισκακια σου αυτη η μειωση του ph και σιγουρα και τα φυτα σου αφου θα τους δωσεις παραπανω co2.Η επιλογη δικη σου

Έγινε επεξεργασία - pan
Link to comment
Share on other sites

ή και στο 6.4 καλλιστα.Πιστευω οτι θα ωφελησει και τα δισκακια σου αυτη η μειωση του ph και σιγουρα και τα φυτα σου αφου θα τους δωσεις παραπανω co2.Η επιλογη δικη σου

ευχαριστω!!θα το τηρησω!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Η μείωση του PH όντως θα θα ωφελησει τα δισκακια σου όπως λέει ο pan και ταυτόχρονα και τα φυτά (αφού θα διοχετευθεί περρισσότερο CO2).

Aπό την άλλη μπορείς να ανεβάσεις στο 3 την KH και όπως φαίνεται εδώ :

http://www.petfish.net/articles/pix/arts2/ph_kh_co2.gif

σε PH 6,6 έχεις 23 ppm CO2 (χρησιμοποίησα διαφορετικό πινακάκι γι να έχει την διαβάθμιση του 3 στο KH).

Αναφέρω την 2η περίπτωση γιατί ΙΜΟ έτσι θα υπάρχουν πιο σταθερές συνθήκες-τιμές στο ενυδρείο (θεωρώ ευμετάβλητη παράμετρο το 2άρι στην KH).

Πάντως όταν ανέβει το επίπεδο CO2 θα ανεβάσει την ανάπτυξη των φυτών οπότε θα περιορισθεί και η άλγη. Σε συνδυασμό με καλή ρουτίνα αλλαγών πιστεύω θα λυθεί το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Η μείωση του PH όντως θα θα ωφελησει τα δισκακια σου όπως λέει ο pan και ταυτόχρονα και τα φυτά (αφού θα διοχετευθεί περρισσότερο CO2).

Aπό την άλλη μπορείς να ανεβάσεις στο 3 την KH και όπως φαίνεται εδώ :

http://www.petfish.net/articles/pix/arts2/ph_kh_co2.gif

σε PH 6,6 έχεις 23 ppm CO2 (χρησιμοποίησα διαφορετικό πινακάκι γι να έχει την διαβάθμιση του 3 στο KH).

Αναφέρω την 2η περίπτωση γιατί ΙΜΟ έτσι θα υπάρχουν πιο σταθερές συνθήκες-τιμές στο ενυδρείο (θεωρώ ευμετάβλητη παράμετρο το 2άρι στην KH).

Πάντως όταν ανέβει το επίπεδο CO2 θα ανεβάσει την ανάπτυξη των φυτών οπότε θα περιορισθεί και η άλγη. Σε συνδυασμό με καλή ρουτίνα αλλαγών πιστεύω θα λυθεί το πρόβλημα.

σε ευχαριστω για τις συμβουλες σου,ηδη κατεβασα το ph και οπως προσεξα σημερα μετα απο μια μερα συσκοτησης η αλγη οσο περιεργο και αν μου φανηκε μειωθηκε αρκετα!!!! :D:thumbup: το kh πως μπορω να το ανεβασω????σορρυ αλλα οπως καταλαβες δεν το κατεχω και πολυ καλα το αθλημα!!!

Έγινε επεξεργασία - iliascryptic
Link to comment
Share on other sites

το kh πως μπορω να το ανεβασω????σορρυ αλλα οπως καταλαβες δεν το κατεχω και πολυ καλα το αθλημα!!!

Κανένας δεν το κατέχει μην ανησυχείς. Το δύσκολο είναι να το κατεβάσεις μέχρι εκεί, όχι να το ανεβάσεις...

Φαντάζομαι θα χρησιμοποiείς RO, οπότε δοκίμασε αρχικά να βγάλεις λίγο νερό από το ενυδρείο (πχ 1-2 κουβάδες) και να προσθέσεις νερό βρύσης το οποίο έχει αρκετά μεγαλύτερη KH (με το αντιχλώριο που χρειάζεται). Κάνε μέτρηση και αν χρειασθεί επανέλαβε με 1 κουβά μέχρι η μέτρηση να έρθει εκεί που θέλεις.

Από την επόμενη αλλαγή φρόντισε ώστε το νερό που προετοιμάζεις (RO+δικτύου) να έχει την τιμή που θέλεις.

Θα χρειασθεί λίγος πειραματισμός και μετρησεις αλλά θα βγάλεις την άκρη τα δισκάκια σου θα έχουν κατάλληλο περιβάλλον, η άλγη θα φύγει, τα φυτά θα πάρουν τα πάνω τους και γενικά θα έχεις ένα υγιες σύστημα.

Eννοείται ότι αφού μπορείς να έχεις το PH εκεί που θέλεις θα πρέπει να προσπαθησεις να προσεγγίσεις τέτοιο νούμερο στην KH ώστε ο συνδυασμός να σου δίνει το επιθυμητό CO2. Εννοώ ότι πχ αν πας την KH στο 3 (που το θεωρώ πιο σταθερό από το 2) θα πρέπει να έχεις το PH στο 6,6 ώστε να έχεις τα κατάλληλα ppm του CO2 (23).

Link to comment
Share on other sites

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ :thumbup::wootwoot: Θα το τηρησω....αχ και να ημουν στο γεφυρι να πινα κανα ουζακι εκει στο μαγαζακι........ :D

Link to comment
Share on other sites

Xαχαχα, όποτε σε φέρει ο δρόμος είμαι διαθέσιμος, ακόμη κι αν αργήσεις και χειμωνιάσει θα πιούμε τσιπουράκι.

Link to comment
Share on other sites

και οπως προσεξα σημερα μετα απο μια μερα συσκοτησης η αλγη οσο περιεργο και αν μου φανηκε μειωθηκε αρκετα!!!!

Και κάτι που πρέπει να ξέρεις είναι οτι η μείωση της άλγης με την συσκότιση μπορεί να είναι και προσωρινή.

Γιαυτό μην εφησυχαστείς

Με τις κατάλληλες συμβουλές που εχεις πάρει και με λίγη παρατηρητικότητα θα τα καταφέρεις.

Σε πρώτη ευκαιρία μείωσε λίγο τον φωτισμό εκτός κι αν προσθέσεις κι άλλα φυτά.

Το co2 σου προσπάθησε να το ανεβάσεις κοντά στα 30 ppm.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...