Jump to content

Πήρα το πρώτο μου ενυδρείο!!


papados

Recommended Posts

Γεια και χαρα σε όλους.

Προχτες έγινα ευτυχής κάτοχος ενός vision ενυδρείου 290 λίτρων.

Εχω ξεκινήσει το διάβασμα εδώ και αρκετό καιρό αλλά σίγουρα θα χρειαστώ και την βοήθειά σας στο μέλλον.

Μεχρι τότε, να 'μαστε όλοι καλά :D

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες και με υγεία να απολεύσεις το νέο σου απόκτημα! :thumbup:

Τα λίτρα αυτά θα προσφέρουν πολλές δυνατότητες και ευκολίες στη πορεία σου, διάβασμα και χάζεμα ψαριών τώρα! :D

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι αυτό τον καιρό εκτός από τα βασικά διαβάσματα που κάνω (στρώσιμο - στήσιμο κυκλος αζώτου κλπ) ,

ψάχνω να δω τι είδη θα βάλω. Εχω καταλήξει σε ήρεμα αλλά όχι ακόμα στο τι ακριβώς.

Το μεγάλο μου δείλημα είναι. Φυτεμένο με αληθινά φυτά ή οχι;;;; ( για να δω αν θα βαλω υποστρωμα ή οχι)

Link to comment
Share on other sites

Τα φυσικά φυτά στα προτείνω ανεπιφύλακτα, το υπόστρωμα πάλι όχι αναγκαστικά.

Άνοιξε στην κατηγορία "Αρχάριοι γλυκού νερού" ένα θεματάκι με τις σκέψεις σου και εδώ είμαστε για να βοηθήσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες και καλη συνεχεια!!!

Εκανες πολυ καλη αρχη αφενος γιατι πηρες ενα μεγαλο ενυδρειο και αφετερου γιατι δεν εκανες το γνωστο λαθος (οπως και πολλοι απο εμας,βαζω και εμενα μεσα)να παρεις το ενυδρειο,να βαλεις αμεσως ψαρια σε αστρωτω ενυδρειο και να το γεμισεις με πλαστικουρες και διαφορα αλλα...

Σου προτεινω για αρχη ευκολα φυτα μικρων απαιτησεων και χωρις υποστρωμα θα πηγαινουν μια χαρα...

Link to comment
Share on other sites

Γεια και χαρα σε όλους.

Προχτες έγινα ευτυχής κάτοχος ενός vision ενυδρείου 290 λίτρων.

Εχω ξεκινήσει το διάβασμα εδώ και αρκετό καιρό αλλά σίγουρα θα χρειαστώ και την βοήθειά σας στο μέλλον.

Μεχρι τότε, να 'μαστε όλοι καλά :D

Καλορίζικο και σου εύχομαι να το χαρείς όσο δεν πάει...

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες φιλε μου!

σου ευχομαι ενα τελειο αποτελεσμα για το ενυδρειο σου!

θα σου προτεινα να δεις στα "ενυδρεια μελων" κ σιγουρα θα βρεις αυτο που σου ταιριαζει!

μην βιαστεις , δεν υπαρχει λογος...

προταση μου: χωρις υποστρομα απαραιτητα, αρκετα φυτα κ μικρα κοπαδιαστα ψαρια ή οτι αλλο σου αρεσει!

περιμενουμε νεα σου :D

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι αυτό τον καιρό εκτός από τα βασικά διαβάσματα που κάνω (στρώσιμο - στήσιμο κυκλος αζώτου κλπ) ,

ψάχνω να δω τι είδη θα βάλω. Εχω καταλήξει σε ήρεμα αλλά όχι ακόμα στο τι ακριβώς.

Το μεγάλο μου δείλημα είναι. Φυτεμένο με αληθινά φυτά ή οχι;;;; ( για να δω αν θα βαλω υποστρωμα ή οχι)

Για σου φιλε μου, κατα την ειτε αν τηα βαλεις αληθινα φυτα ή οχι ειναι καλο να βαλεις υποστρωμα για τα ψαρια σου!

Επισης τα αληθινα θελουν πολυ περιποιηση, (co2 κ.τ.λ)

Εγω παντως φοβάμαι να βαλω στο δικο μου αληθινα, αν και θα επρεπε!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες στο forum μας!!

Εύχομαι καλή επιτυχία στο ενυδρείο σου.

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες , καλο διαβασμα και καλη συνεχεια .

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στο ΑΖ

Link to comment
Share on other sites

Καλως ήρθες και καλό διάβασμα.

αν είναι να βάλεις φυτά, βάλε αληθινά. Τα πλαστικά δεν προσφέρουν τίποτα.

Βέβαια αν πας σε στήσιμο Malawi ή Tanganyika ( :unsure::bowdown::bowdown: ) δεν θα χρειαστείς καθόλου φυτά.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες και καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες στο φορουμ.

....Το μεγάλο μου δείλημα είναι. Φυτεμένο με αληθινά φυτά ή οχι;;;; ( για να δω αν θα βαλω υποστρωμα ή οχι)

Δεν χρειαζεται καθολου να προβληματιζεσαι.

Αληθινα φυτα για να ειναι ολοι καλα (νερο, ψαρια, και εσυ).

Αν δεν θελεις να μπλεξεις (και με το δικιο στην αρχη) με δυσκολες καταστασεις και επιπλεον εξοδα (CO2, υποστρωμα, εξτρα φωτα κλπ) μπορεις να παρεις οπως οι περισσοτεροι τα λεγομενα ευκολα φυτα (πολλα χαριζονται και στις αγγελιες ως κλαδεματα).

Θα χρειαστουν λιγη "τροφη" μονο (excel, λιπασματακι υγρο, καλλιο, σιδηρο) αντε και καμια ταμπλετα βυθου για πιο δυσκολα φυτα ή εχινοδορους πχ που τρεφονται απο τη ριζα και οχι απο τα φυλλα.

Δες εδω φυτα http://www.tropica.com/default.asp?languageguid=en διαλεξε "easy". :unsure:

Για σου φιλε μου, κατα την ειτε αν τηα βαλεις αληθινα φυτα ή οχι ειναι καλο να βαλεις υποστρωμα για τα ψαρια σου!

Επισης τα αληθινα θελουν πολυ περιποιηση, (co2 κ.τ.λ)

Εγω παντως φοβάμαι να βαλω στο δικο μου αληθινα, αν και θα επρεπε!!!

Το υποστρωμα δεν χρησιμευει στα ψαρια, εκτος κι αν εννοεις το χαλικι ή αμμο με την λεξη υποστρωμα.

Υποστρωμα ειναι το υλικο με τα "θρεπτικα" για τα φυτα που μπαινει κατω απο το χαλικι.

http://www.adaeuro.com/articoli.asp?id_f=SUBSY ή http://www.dennerle.info/EN/HG09UG03.htm

Και γω φοβομουν περσυ.

11/07

12/07

07/08

08/08

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες και με υγεία να απολεύσεις το νέο σου απόκτημα! :bowdown:

Τα λίτρα αυτά θα προσφέρουν πολλές δυνατότητες και ευκολίες στη πορεία σου, διάβασμα και χάζεμα ψαριών τώρα! :unsure:

Καλημέρα σε όλους

Την προηγούμενη Τετάρτη πήρα το νέο μου ενυδρείο ένα cayman 110. Προς το παρόν σαν αρχάριος βρίσκομαι υπό τις συμβουλές του μαγαζιού από όπου το πήρα. Ανυπομονώ για συμβουλές και ιδέες από όλους σας!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους

Την προηγούμενη Τετάρτη πήρα το νέο μου ενυδρείο ένα cayman 110. Προς το παρόν σαν αρχάριος βρίσκομαι υπό τις συμβουλές του μαγαζιού από όπου το πήρα. Ανυπομονώ για συμβουλές και ιδέες από όλους σας!

Καλως ηρθες.

Γιατι δεν ανοιγεις ενα νεο θεμα (δικο σου) εδω : "Καλώς ήρθατε" πατωντας δεξια "ΝΕΟ ΘΕΜΑ"

Για να εχεις και το "επισημο" καλωσορισμα και απο αλλους :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...