Jump to content

Recommended Posts

Έχασα 2 SAE από μια αδιευκρίνιστη αρρώστια και υπάρχει ακόμα 1 που δε ξέρω πως να το βοηθήσω...

Συμπτώματα: νοθρώτητα, γρήγορη αναπνοή, ανορεξία, λίγο ξύσιμο.

Κανονικό χρώμα ψαριού. Πτερύγια και λέπια χωρίς σημάδια φθοράς.

Ήδη έχασα 2 SAE τα οποία βρίσκονταν σε αυτή την κατάσταση επίσης. Δοκίμασα θεραπία με ΕΚΤΟΖΟΝ μεμονομένα και στο ενυδρείο σε συνδυασμό με αλάτι, αλλά το μόνο που πέτυχα ήταν να επιβραδύνω την εξέλιξη της αρρώστιας.

Τα ψάρια στην αρχή ήταν έτσι όπως περιέγραψα παραπάνω. Μετά από 3 μέρες δεν κολυμπούσαν καθόλου και κάθονταν συνεχώς στο βυθό λαχανιασμένα. Το χρώμα ξεθώριαζε λίγο. Το ψάρι έγερνε στο πλάι και ψοφούσε.

Αντιμετώπισα παρόμοια κατάσταση και πέρσι πάλι με SAE το οποίο επίσης ψόφισε---> http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=13447

Σίγουρα δεν είναι Dropsy. Υποψιάζομαι εσωτερική βακτηριακή μόλυνση.

Παρακαλώ αν κάποιος ξέρει να προτείνει κάποιο τρόπο θεραπείας, καλοδεχούμενο, δεδομένου ότι έχω ακόμα 1 ψαράκι σε αρχικό στάδιο της αρρώστιας και δεν ξέρω τι να κάνω...

Σύντομα θα πάρω και μετρήσεις νερού. Δεν φαίνεται να υπάρχει πρόβλημα νερού όμως.

Link to comment
Share on other sites

Αν θεωρησουμε οτι οι μετρησεις του νερου ειναι καλες θα σου συστησω μια συνδιαστικη θεραπεια FURAN-2 & GENERAL CURE της API. Ειναι ουσιαστικα συνδιασμος αντιβιωτικου με αντιπαρασιτικο. Καλο θα ηταν η θεραπεια να γινει συνολικα στο ενυδρειο σου :D

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τη γρήγορη απάντηση.

Ελπίζω αυτά τα φάρμακα να μην έχουν Χαλκό. Έχω κλόουν και δε θα ήθελα να χρησιμοποιήσω Χαλκό επειδή τους ενοχλεί.

Θα βοηθούσε αν ανέβαζα τη θερμοκρασία; (θ=29 σχεδόν όλες τις ώρες της ημέρας).

Link to comment
Share on other sites

Οι μετρήσεις νερού:

NH3=0

NO3=12

NO2=0

GH=13

KH=6

PH=7,7

NaCl=3 gr/lt

Χτες έκανα μια αλλαγή νερού και το NaCl έπεσε στα 2.

Το SAE μου ήταν καλύτερα σήμερα. Περισσότερο δραστήριο και με όρεξη για φαΐ.

Θα περιμένω να δω πως θα εξελιχθεί...

Λέτε το αλάτι να ήταν πολύ για SAE; Ξέρει κανείς ένα ασφαλές όριο ποσότητας αλατιού που ανέχονται τα SAE;

Έγινε επεξεργασία - Netspy
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...