Jump to content

τραυματισμενο οσκαρ!!


Recommended Posts

Εχω ενα μικρο oscar (γυρο στα 8cm), Μου ειπαν πως μπορω να το βαλω με ενα clarias batrachus (walking catfish). Χτες πηρα το oscar και το βραδυ οταν εκλεισα τα φωτα του επιτεθηκε ελαφρος το γατοψαρο. Πιστεψα (λαθος μου) πως δε θα υπηρχε προβλημα γιατι δε το δαγκωσε, σκεφτηκα να μεταφερω το γατοψαρο αλλα τελικα δε το εκανα. Σημετα το πρωι βρηκα το οσκαρακι μου σε μια κατασταση πανικου και χτυπημενο! Το γατοψαρο το εβγαλα αμεσως απο το ενυδρειο!! Σας παρακαλω δειτε το Βιντεο απο το youtube και πειτε μου αν ειναι σοβαρα και πως να το βοηθησω. Πιστευω πως στο σωμα του εχει ελαφρα τραυματα (δεν εχει κοπει η κατι τετοιο) Αυτο που με ανισηχει πολυ ειναι τα ματια του (το ψαρι βλεπει καλα παντως, οταν πλησιαζω το ενυδρειο κρυβεται). Τι να κανω??

Link to comment
Share on other sites

Το Οσκαρ το αφηνεις μονο του στο ενυδρειο , κανεις μια καλη αλλαγη νερου και βαζεις αντιχλωριο σε διπλη δοση , Εκτοζον , και βιταμινες .

Παρακολουθηση στο 24ωρο να υπάρχει εμφανείς βελτίωση αν οχι προσθετης και αντιβίωση .

Link to comment
Share on other sites

Το Οσκαρ το αφηνεις μονο του στο ενυδρειο , κανεις μια καλη αλλαγη νερου και βαζεις αντιχλωριο σε διπλη δοση , Εκτοζον , και βιταμινες .

Παρακολουθηση στο 24ωρο να υπάρχει εμφανείς βελτίωση αν οχι προσθετης και αντιβίωση .

φιλε Σταματη. Σημερα το οσκαρ ειναι λιιιιιγο καλυτερα νομιζω... Οι ασπρες πληγες στα ματια δεν εχουν ''περισευματα'' αν καταλαβαινεις τι εννοώ. Ειναι ποιο συμπαγεις . ποιο κλειστες. και το οσκαρακι κολυμπαει σε ολο το ενυδρειο τωρα, ακομα ομως δεν τρωει. Οταν κλεινω τα φωτα νομιζω πως νειωθει λιγο πιο ανετα γιατι ειναι ποιο ενεργο χωρις σημαδια στρες. Να ανισηχισω που δεν τρωει η οχι? και με το φως τι να κανω?

Link to comment
Share on other sites

Το Οσκαρ το αφηνεις μονο του στο ενυδρειο , κανεις μια καλη αλλαγη νερου και βαζεις αντιχλωριο σε διπλη δοση , Εκτοζον , και βιταμινες .

Παρακολουθηση στο 24ωρο να υπάρχει εμφανείς βελτίωση αν οχι προσθετης και αντιβίωση .

Σου επαναλαμβανω τα ιδια και σου προσθέτω το φως κλειστό .

Οσο για το τάισμα ειναι λογικό που δεν τρώει μετα απο 4-5 μέρες θα προσπαθήσεις να το ταισης .

Link to comment
Share on other sites

Σου επαναλαμβανω τα ιδια και σου προσθέτω το φως κλειστό .

Οσο για το τάισμα ειναι λογικό που δεν τρώει μετα απο 4-5 μέρες θα προσπαθήσεις να το ταισης .

Εγινε! εκλεισα και το φως. ειδες τα ματια του? γιατι ειναι ετσι? θα καλυτερεψουν?

Του εριξα μια ταμπλετα πριν την εφαγε και την ξαναεφτησε. αλλη μια και τωρα το απογευμα και παλι τα ιδια. Τη ταμπλετα την βαζω υπερβολικα κοντα του για να την φαει....μηπως δε την βλεπει? κινητε ομως στο ενυδρειο...

Link to comment
Share on other sites

Κωστα ελπιζω να απομακρυνεις αμεσα τις ταμπλετες αφου δεν τις τρωει...

αλλιως θα επιβαρυνεις το νερο σου....

τα ματια του θα στρωσουν οπως κ οι αλλες πληγες του , αρκει να κανεις αυτα που σου ειπαν.

στο βιντεο δεν φαινεται τραυματισμος σοβαρος του ματιου ωστε να χασει την οραση του. ειναι επιφανιακο.

μην τον πιεζεις στο φαγητο κ κρατησε το φως κλειστο να ηρεμισει.

οταν ερθει η ωρα του θα φαει, μην στεναχωριεσαι.

περιμενουμε νεα του...

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει τα εκανα ολα , και βηταμινες και φαρμακο, και φωτα κλειστα...θα σας ενημερωσω !!

Link to comment
Share on other sites

Και αντιχλωριο και εκτοζον ;

και τα 2, αντιχλωριο διπλη δοση.

ευχαριστα...ΕΦΑΓΕ! ΜΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΤΑΜΠΛΕΤΑ ! θα τον βοηθησει να αναρωσει γρηγοροτερα ελπιζω! ολη μερα εχω μια πετσετα στο ενυδρειο για να εχει σκοταδι, το φως το ανοιγω μονο για μιση ωρα 3-4 φορες την ημερα για να φανε τα ψαρια

Link to comment
Share on other sites

και τα 2, αντιχλωριο διπλη δοση.

ευχαριστα...ΕΦΑΓΕ! ΜΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΤΑΜΠΛΕΤΑ ! θα τον βοηθησει να αναρωσει γρηγοροτερα ελπιζω! ολη μερα εχω μια πετσετα στο ενυδρειο για να εχει σκοταδι, το φως το ανοιγω μονο για μιση ωρα 3-4 φορες την ημερα για να φανε τα ψαρια

Εγω θα προτεινα να μην το ανοιγεις, αλλα να βγαλεις πλεον την πετσετα. Περισσοτερο στρεσσαρονται νομιζω με το αναψε-σβησε των φωτων.- :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα προτεινα να μην το ανοιγεις, αλλα να βγαλεις πλεον την πετσετα. Περισσοτερο στρεσσαρονται νομιζω με το αναψε-σβησε των φωτων.- :unsure:

οκ, εβγαλα την πετσετα. Το οσκαρακι παντος τωρα τρωει κανονικα . Στην αρχη το ταιζα με ενα τσιμπιδι. (του εβαζα την ταμπλετα κοντα στο στομα) τωρα βλεπει καλητερα και τρωει με τα αλλα ψαρια, εχει και κανονικη συμπεριφορα τωρα, κολυμπαει κανονικα. Το αριστερο του ματι θελει καμια εβδομαδα ακομα για να γινει καλυτερα παντως

Link to comment
Share on other sites

παιδια σας δεινω και αλλο ενα βιντεο για να ριξετε αλλη μια ματια στα ματια του οσκαρ.

θα γινει καλα πιστευετε? μπορει να φαινονται ασχημα αλλα πιστεψτε με ειναι καλυτερα απο πριν. το θεμα ειναι αν θα γινουν ακομα καλυτερα

Link to comment
Share on other sites

παιδια σας δεινω και αλλο ενα βιντεο για να ριξετε αλλη μια ματια στα ματια του οσκαρ.

θα γινει καλα πιστευετε? μπορει να φαινονται ασχημα αλλα πιστεψτε με ειναι καλυτερα απο πριν. το θεμα ειναι αν θα γινουν ακομα καλυτερα

το βιντεο ειναι πολυ καθαρο και κατατοπιστικο.

εφοσων καταληξαμε στο οτι αυτα προηλθαν απο χτυπηματα κ αφου διακρινεις σημαδια βελτιωσης , τοτε μονο θετικα θα μπορουσαμε να πουμε οτι ειναι τα παγματα.

βεβαια δεν σου κριβω οτι ειναι πολυ ασχημες οι πληγες του.

εφοσων ακολουθησες τις διαδικασιες που σου προτειναν ας περιμενουμε ο καιρος να γιατρεψει τις πληγες στα ματια τα οποια ειναι κ τα πιο ευαισθητα σημεια του.

πιστευω οτι θα στρωσουν...

υπομονη...

Link to comment
Share on other sites

Εγω βλεπω εκτος απο το ψαρι σε πολυ ασχημη κατασταση, να περναει και ενα Firemouth στο βιντεο, σωστα;;; Γραψε μερικα πραγματα για το ενυδρειο (μεγεθος, παραμετροι νερου, συγκατοικοι), γιατι υποθετω οτι αρκετοι πιστεψαμε, οτι ειναι μεσα μονο του πλεον. :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Εγω βλεπω εκτος απο το ψαρι σε πολυ ασχημη κατασταση, να περναει και ενα Firemouth στο βιντεο, σωστα;;; Γραψε μερικα πραγματα για το ενυδρειο (μεγεθος, παραμετροι νερου, συγκατοικοι), γιατι υποθετω οτι αρκετοι πιστεψαμε, οτι ειναι μεσα μονο του πλεον. :unsure:

:bowdown:

Link to comment
Share on other sites

2 firemouth 2.5-3 εκατοστων το πολυ

2 clown γατοψαρακια 4εκ περιπου

1 μικρο black molly το οποιο ειχε γεννηθει μεσα στο ενυδρειο και ακομα δε το εχει παρει κανεις.

το οσκαρ ειναι το μεγαλυτερο ψαρι σε μεγεθος αυτην τη στιγμη μεσα. Δεν βαζω αλλα ψαρια γιατι περιμενω να γινει καλα το οσκαρ και μετα ισως παρω αλλες κιχληδες. Το clarias batrachus που τραυματισε το οσκαρ το εστειλα στο διαολο ( ετσι φοναζω ενα φιλο μου που του το εδωσα ) . το ενυδρειο ειναι 100 λιτρα (ξερω οτι ειναι μικρο αλλα αγοραζω αλλο συντομα)

φυτεμενο ενυδρειο με ασπρη αμμο

ΝΟ2 =0

ΝΟ3 = 20

GH=DT=TH= GIRO STO 14

KH=7

PH=7.5

Link to comment
Share on other sites

2 firemouth 2.5-3 εκατοστων το πολυ

2 clown γατοψαρακια 4εκ περιπου

1 μικρο black molly το οποιο ειχε γεννηθει μεσα στο ενυδρειο και ακομα δε το εχει παρει κανεις.

το οσκαρ ειναι το μεγαλυτερο ψαρι σε μεγεθος αυτην τη στιγμη μεσα. Δεν βαζω αλλα ψαρια γιατι περιμενω να γινει καλα το οσκαρ και μετα ισως παρω αλλες κιχληδες. Το clarias batrachus που τραυματισε το οσκαρ το εστειλα στο διαολο ( ετσι φοναζω ενα φιλο μου που του το εδωσα ) . το ενυδρειο ειναι 100 λιτρα (ξερω οτι ειναι μικρο αλλα αγοραζω αλλο συντομα)

φυτεμενο ενυδρειο με ασπρη αμμο

ΝΟ2 =0

ΝΟ3 = 20

GH=DT=TH= GIRO STO 14

KH=7

PH=7.5

Φιλε μου εμενα οι συνθηκες του νερου σου και η συνθεση των ψαριων σου δεν μου αρεσει, το ενυδρειο ειναι δικο σου βεβαια και κανεις οτι θελεις εσυ, πρεπει ομως να το ψαξεις το θεμα και κατα την αποψη μου να κανεις διορθωτικες κινησεις. Τα προβληματα πολλες φορες, λυνονται και χωρις φαρμακα.- :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου εμενα οι συνθηκες του νερου σου και η συνθεση των ψαριων σου δεν μου αρεσει, το ενυδρειο ειναι δικο σου βεβαια και κανεις οτι θελεις εσυ, πρεπει ομως να το ψαξεις το θεμα και κατα την αποψη μου να κανεις διορθωτικες κινησεις. Τα προβληματα πολλες φορες, λυνονται και χωρις φαρμακα.- :bowdown:

Σε ευχαριστω φιλε μου. να ξεκαθαρισω κατι. ΔΕΝ υπαρχει για μενα η φραση [το ενυδρειο ειναι δικο σου βεβαια και κανεις ]οτι θελεις εσυ] Ειμαι στο φορουμ αυτο για να μαθω και οχι για να σκοτωνω ψαρια. ΑΝ ηθελα τα τιγανιζα επι τοπου . Εκτημω πολυ την βοηθεια ολων σας! :bowdown: . Για το νερο ηδη εκανα αλλαγη για να το φτιαξω λιγακι. Τα ψαρια απλα δεν εχω προλαβει να τα δωσω ολα. πχ. το μολυ. με βλεπω να χρυσωνω παλι τον πετσοπα!!!!!!! του εχω δωσει παρα πολλα ψαρια! Δεν πανε firemouth με οσκαρ? να τονισω πως ποιο πολυ απο ολα μου αρεσει το οσκαρ. Το βοηθαω να γινει καλα κιολας και εχω 'δεθει' περισωτερο με αυτο το ψαρι. μπορεις να με διορθωσεις σε παρακαλω? μην ξεχνατε πως τωρα μαθαινω και εγω.

Εχω μεινει εκπληκτος μπορω να πω με την βοηθεια που μου παρεχετε ολοι σε αυτο το φορουμ. Την εκτυμω και σας ευχαριστω :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Εγω στη θεση σου θα κρατουσα μονο το οσκαρ και ολα τα αλλα, θα τα εδινα πισω. Το ενυδρειο ειναι μικρο ουτως η αλλως και το ψαρι γινεται πολυ μεγαλο. Θα φροντιζα να φιαξω το χωρο οσο πιο κοντα στα "γουστα" του ψαριου. Ψαξτο και λιγο ως προς τις συνθηκες νερου που χρειαζεται και αφου λοιπον σου αρεσει κρατα το και αν παρεις μεγαλυτερο ενυδρειο (πρεπει να το κανεις) βαζεις μαζι και καποιο αλλο(α), αναλογα με τα λιτρα. Εδω ειμαστε για οτι επιπλεον χρειαστει.- :unsure::bowdown:

Έγινε επεξεργασία - diskus fan
Link to comment
Share on other sites

Οσο εχει 100% δωροεπιταγη παρε ενα ριο400 και βαλε 2 οσκαρ (ζευγαρι) μεσα να τα κανεις τερατα.

Παρολο που ειναι κ@λ@ψαρα (απ'ότι εχω ακουσει), εμενα μου αρεσουν :unsure:

http://www.theaquariumwiki.com/Oscar

Link to comment
Share on other sites

Οσο εχει 100% δωροεπιταγη παρε ενα ριο400 και βαλε 2 οσκαρ (ζευγαρι) μεσα να τα κανεις τερατα.

Παρολο που ειναι κ@λ@ψαρα (απ'ότι εχω ακουσει), εμενα μου αρεσουν :unsure:

http://www.theaquariumwiki.com/Oscar

ποιος εχει 100% δωροεπιταγη?? :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

ποιος εχει 100% δωροεπιταγη?? :unsure:

Στο λεω με πμ....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...