Jump to content

Η Επέλαση Του Αμερικανικού Βραχοκάβουρα.


TAN

Recommended Posts

Τα τελευταία δυο χρόνια παρακολουθώ την πορεία αυτού του εισβολέα στις θάλασσες μας.Το 2007 το είδα να απαντάτε στην Κρήτη από το Ηράκλειο έως το Ρέθυμνο οπού βούτηξα σε αρκετές παραλιες.Αυτο το καλοκαίρι το παρατήρησα στην Καλαμάτα όπου η παρουσία του είναι γνωστή από το 2004 αλλά και στην Μήλο σε παραλίες που πέρσι δεν υπήρχε ούτε ένα δήγμα του.Γνωριζοντας καλά τα σημεία οπού βούτηξα στην Μήλο και την βιοποικιλία που είχαν μέχρι και πέρσι οι μεγαλύτεροι φόβοι μου τελικά ισχύουν.Μεγάλη μείωση ενδημικών ειδών ασπόνδυλων αλλά και ψαριών. Κολυμπώντας εκεί σου δίνεται η εντύπωση ότι η παραλίες έχουν χωριστεί σε δυο μέρη με κάποιο αόρατο συνορο.Απο την μια η βραχώδεις ακτές οπού μπορούσες να δεις μόνο ένα είδος να κυριαρχεί και την φανερή απουσία της υπόλοιπης πανίδας και σε μερικά μέτρα πιο μέσα εκεί που το βάθος αρχίζει να αυξάνεται τα υπόλοιπα είδη ενδημικών ψαριών και ασπόνδυλων σαν να έχουν διωχτεί ρισκάροντας την έκθεση τους στους θηρευτές.

Για να ενημερώσω και κάποιους οπού δεν τυχαίνει να ασχολούνται με τα Θαλασσινά ενυδρεία είτε δεν έχουν πρόσβαση σε βιβλιογραφία ο γνωστός σε όλους μας επιστήμονας Dr Ronald Shimek στο βιβλίο του MARINE INVERTEBRATES δίνει φως σχετικά με το Percnon gibbesi όπου λανθασμένα το ΕΛΚΕΘΕ (Ελληνικό Κέντρο Θαλάσσιων Ερευνών) παρουσιάζει ως ακακο φυτοφάγο. Σχολιάζοντας λοιπών το εν λόγω είδος το περιγράφει ως Jekyll and Hyde crab που ενώ για κάποιο διάστημα σε ένα ενυδρείο δείχνει την εντύπωση ενός ακακου ζωντανού μεταμορφώνεται σε θηρευτή ασπόνδυλων, κοραλλιών αλλά και ψαριων.

Link to comment
Share on other sites

Ακολουθούν μερικές photo από κάποια σημεία οπού βούτηξα φέτος.

u72xwvwkjwmh8bxdoork_thumb.jpg

fdujzy0732qhz8p7p8ds_thumb.jpg

Σημείο όπου απουσιάζει ο βραχοκαβουρας.

fs5jganj7x3ob28mh7wx_thumb.jpg

Σημείο όπου η παρουσία του είναι παραπάνω από αισθητή

7s2p0cewd7z9rw6tpm8p_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σημαντικές οι παρατηρήσεις σου Θανάση.

Δυστυχώς τις ίδιες επισημάνσεις έχω κάνει και εγώ, παρακολουθώντας την εξάπλωσή του στην νότια Πελοπόννησο.

Δεν πρέπει να μας διαφεύγει ότι το συγκεκριμένο είδος ενδημεί στα αβαθή, όπου αποτελούν το αποκλειστικό μέρος αναπαραγωγής των ψαριών, και των περισσοτέρων μαλάκιων, οστρακόδερμων κλπ, αλλά ανάπτυξης του γόνου. Με αποτέλεσμα ο παρείσακτος εισβολέας να αποτελεί ιδιαίτερη απειλή για πολλά είδη όσο δεν υπάρχουν φυσικοί του εχθροί.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Πολύ σημαντικές οι παρατηρήσεις σου Θανάση.

Δυστυχώς τις ίδιες επισημάνσεις έχω κάνει και εγώ, παρακολουθώντας την εξάπλωσή του στην νότια Πελοπόννησο.

Δεν πρέπει να μας διαφεύγει ότι το συγκεκριμένο είδος ενδημεί στα αβαθή, όπου αποτελούν το αποκλειστικό μέρος αναπαραγωγής των ψαριών, και των περισσοτέρων μαλάκιων, οστρακόδερμων κλπ, αλλά ανάπτυξης του γόνου. Με αποτέλεσμα ο παρείσακτος εισβολέας να αποτελεί ιδιαίτερη απειλή για πολλά είδη όσο δεν υπάρχουν φυσικοί του εχθροί.

Που αλλού το έχετε παρατηρήσει?

Link to comment
Share on other sites

Στην Μηλο στις παραλιες

Αγ.Κυριακη και Παλιοχωρι.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά, νομίζω ότι δεν είναι τόσο άσχημα τα πράγματα.

Πριν λίγο καιρό βούτηξα στις Κιτριές Καλαμάτας, στο Καστελλόριζο και στη Λίνδο της Ρόδου, περιοχές με μεγάλους πληθυσμούς του καβουριού αυτού.

Και τα τρία αυτά μέρη, έσφυζαν από υποβρύχια ζωή κάθε είδους και φυσικά και στα τρία, υπήρχαν και αρκετά άλλα είδη καβουριών και ασπονδύλων, ντόπια και τροπικά.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Επίσημα πλέον ο κάβουρας βρίσκετε και στις αττικές παραλίες....

Πριν λίγες ημερες έπιασα κάποια δήγματα από τα Λεγρενά....

Link to comment
Share on other sites

για ποιον ακριβως καβουρα λες?οι φωτο πανω δεν υπαρχουν...αν γινετε βαλε καποια..εχω παει σε πολλα νησια και πιστευω οτι μπορω να σας πω αν υπαρχουν και αλλου!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

για ποιον ακριβως καβουρα λες?οι φωτο πανω δεν υπαρχουν...αν γινετε βαλε καποια..εχω παει σε πολλα νησια και πιστευω οτι μπορω να σας πω αν υπαρχουν και αλλου!

Έχουμε καποια εξέλιξη στο θέμα; Θα ήθελα και εγω να τον δώ...

Γι αυτόν εδώ λέμε

Percnon gibbesi

Εγώ φέτος το καλοκαίρι, τον βρήκα στην Ιθάκη.

Έγινε επεξεργασία - Mr_Zoo
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Τον εχω δει κι εγω ... δε θυμαμαι να σας πω που... αλλα τον εχω δει τοσες φορες που τον θεωρουσα φυσικη πανιδα των θαλασσων μας δεν ειχα ιδεα οτι ειναι παρεισακτος ..... οι θηρευτες του ποιοι ειναι???

Link to comment
Share on other sites

Τον εχω δει κι εγω ... δε θυμαμαι να σας πω που... αλλα τον εχω δει τοσες φορες που τον θεωρουσα φυσικη πανιδα των θαλασσων μας δεν ειχα ιδεα οτι ειναι παρεισακτος ..... οι θηρευτες του ποιοι ειναι???

Δεν νομίζω να εχει (στη Μεσόγειο) , τουλάχιστον παλαιότερα αυτο ίσχυε η αυτο ξέραμε. Έγινε επεξεργασία - Discos
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Φετος το καλοκαιρι ειδα πολλους στην ιθακη,οπως και κοπαδια απο τρομπετες Aulostomus maculatus......

Link to comment
Share on other sites

Πρόπερσυ τον είδα τόσο στην Πρέβεζα,όσο και στην Λευκάδα.

Το ΕΛΚΕΘΕ απο το 08 έχει αλλάξει άποψη;Και βασικά μπορεί να γίνει κάτι;Γιατί πλέον πολλοί ξένοι οργανισμοί έχουν εισβάλλει στα νερά μας.

Link to comment
Share on other sites

Ειχα δει προπερσι

στην Αστυπαλαια ενα παρομοιο

καβουρακι δεν ξερω κατα ποσο ειναι αυτο

αλλα εμοιαζε παρα πολυ

ΥΓ1 Οπως και καποιο ειδος Aulostomus το οποιο

ηταν αναμεσα στα φυκια (δεν φαινοταν σχεδον καθολου)

ΥΓ2 Επισης για αυτο δεν ειμαι σιγουρα αλλα ειχα δει ενα ψαρι

το οποιο εμοιαζε πολυ με trigger

Link to comment
Share on other sites

ΥΓ2 Επισης για αυτο δεν ειμαι σιγουρα αλλα ειχα δει ενα ψαρι

το οποιο εμοιαζε πολυ με trigger

Μαλλον εννοεις το Balistes capriscus, στα νησιώτικα "γουρουνοψαρο".....

http://www.greekdivers.com/forum/uploads/post-1558-1160562902_thumb.jpg

Αν βουτήξεις ποτέ στα λιμανάκια, θα πετύχεις μπόλικα...

Έγινε επεξεργασία - Mr_Zoo
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...