Jump to content

Υπερχειλιση σε ενυδρειο χωρις τρυπα


Recommended Posts

Πηρα προσφατα το boyu mt-50 δεδομενου οτι δεν μπορω να ανοιξω τρυπα στο ενυδρειο για υπερχειλιση μιας κ σκεφτομαι αργοτερα για sump τι μου προτεινετε να κανς σχετικα με την υπερχειλιση καμια πατεντα η καποιο ετεοιμο προιον.....

Link to comment
Share on other sites

jumaru82...........Μ’ ένα τηλεφώνημα ο τεχνικός μας σύμβουλος θα σου λύσει το πρόβλημα. :thumbup:

( ρίξε του ένα ΠΜ να απαντήσει γρήγορα ) :D

Link to comment
Share on other sites

αναλαμβανει και τρυπες σε τζαμια;

jumaru82...........Μ’ ένα τηλεφώνημα ο τεχνικός μας σύμβουλος θα σου λύσει το πρόβλημα. :thumbup:

( ρίξε του ένα ΠΜ να απαντήσει γρήγορα ) :D

Link to comment
Share on other sites

Τα παντα κανω.....και συνοδος αν θες orck! :D:thumbup::wootwoot: οσο για την υπερχειληση υπαρχη φτηνη DI λυση η οποια ειναι και αξιοπηστη συναμα!Ειμαι στο σταδιο της υλοποιησης της και δεν μπορω να σου στειλω ακομα φωτο ομως επειδη εχω μιληση και με αλλο ενα παλικαρι γιαυτο το θεμα τελος της βδομαδας αρχη της αλλης πιστευω να την εχω τελειωση και να κανω μια παρουσιαση στις DI κατασκευες!Θα σας στειλω και Π.Μ!Ειπαρχη παντωε ενα videaki που μπορεις να δεις πανω κατω πως δουλευει αυτο που σου λεω αλλα σε πολυ προημο και πολυ τσαπατζουλικο σταδιο!

Καλη συνεχεια με το ενυδρειακι σου και θα τα πουμε συντομα!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω φιλε θα συνεχισω εγω με το ενυδρειο μου κ οταν τελειωσεις κ εσυ ξαναμιλαμε :D

σε περιμενουμε παντως :thumbup::wootwoot::D

Link to comment
Share on other sites

δες αυτο

tankpix161.jpg

και δες και ενα σχεδιο (προσεξε ειναι επιπεδο για να το καταλαβεις καλυτερα, στην πραξη θα το κανεις οπως την φωτογραφια για να ειναι παραλληλα με τα τζαμια του ενυδρειου σου και να μην σου πιανει χωρο)

οι διαστασεις παρακατω δεν ισχυουν στο ενυδρειο σου, πρεπει να μετρησεις

2861937663_097ef58562.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ξερω οτι δουλευει αλλα δεν ειναι καθολου διακριτηκο!!!Σκοπος ειναι να μας αρεσει αυτο που βλεπουμε στο ενυδρει μας!!!Εγω κανω το sump για να φυγει το skimmer και το εσωτερικο φιλτρο να ειναι πιο ωραιο το ενυδρειο και θα βαλω μεσα την αποχετευση....παντως ειναι αξιοπιστη καλη λυση!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ξερω οτι δουλευει αλλα δεν ειναι καθολου διακριτηκο!!!Σκοπος ειναι να μας αρεσει αυτο που βλεπουμε στο ενυδρει μας!!!Εγω κανω το sump για να φυγει το skimmer και το εσωτερικο φιλτρο να ειναι πιο ωραιο το ενυδρειο και θα βαλω μεσα την αποχετευση....παντως ειναι αξιοπιστη καλη λυση!!!!!

Εγω χρησιμοποιω αυτη την 1074 που δεν θελει τρυπα στο τζαμι,ειναι αθορυβη,ασφαλης,διακριτικη αλλα λιγο ακριβη.

Έγινε επεξεργασία - ΑΚΗΣ
Link to comment
Share on other sites

ναι ειναι ασχημα οπτικα, συμφωνουμε σε αυτο

νομιζα οτι η ερωτηση ηταν να μπει sump χωρις τρυπα στο ενυδρειο

την φοβαμαι γαμοτο την τρυπα...

Link to comment
Share on other sites

ΑΚΗ για την Tunze δεν εχω ακουσει και τα καλυτερα εισαι ευχαριστημενος? Ποσο καιρο την τρεχεις?

ORCK δουλευεις τετοιο συστημα στο ενυδρειο σου ?

Ενδιαφερομαι και εγω για μια λυση sump γιατι μπορω να παω το ενυδρειο μου κοντα στα 800 λιτρα ετσι.

:D

Link to comment
Share on other sites

ΑΚΗ για την Tunze δεν εχω ακουσει και τα καλυτερα εισαι ευχαριστημενος? Ποσο καιρο την τρεχεις?

ORCK δουλευεις τετοιο συστημα στο ενυδρειο σου ?

Ενδιαφερομαι και εγω για μια λυση sump γιατι μπορω να παω το ενυδρειο μου κοντα στα 800 λιτρα ετσι.

:D

δουλευει 3 μηνες τωρα.στην αρχη εκανε λιγο θορυβο αλλα τωρα τιποτα.ολα μια χαρα χωρις κανενα προβλημα σε διακοπες ρευματος κτλ.

Link to comment
Share on other sites

οχι ποτε, απλα απο ενδιαφερον εχω διαβασει λιγα πραγματακια για αυτο σε ελληνικα και κυριως ξενα φορουμ

ORCK δουλευεις τετοιο συστημα στο ενυδρειο σου ?

Link to comment
Share on other sites

2861937663_097ef58562.jpg

ρε παιδια ωραια τα λετε κ ευκολο φαινεται στην κατασκευη, πως ακριβως το νερο περναει στην αλλη πλευρα αφου η σταθμη ειναι ποιο χαμηλα ???

σιγουρα κατι δεν εχω καταλαβει καλα :thumbup::wootwoot::D:D

Link to comment
Share on other sites

ότι δουλεύει καλά είναι σίγουρο την έχουμε τεστάρι το θέμα είναι ότι είναι λίγο μεγάλη και φαίνεται άσχημα στο ενυδρείο . Για fish room πάντως και γενικά για ενυδρείο που δεν είναι στο σαλόνι κάνει καλή δουλειά και είναι και οικονομική :D

Link to comment
Share on other sites

Αυτη η υπερχείλιση παρουσιάζεται αναλυτικά εδώ:

http://www.3reef.com/forums/i-made/nice-ch...flow-29396.html

Νομίζω οτι αυτοί την πρωτοέφτιαξαν...

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή δεν έχει πρόβλημα σε περίπτωση διακοπής ρεύματος κτλ κτλ?

Η διάμετρος των σωληνώσεων είναι συγκεκριμένη η μπορεί να μικρύνει?

Link to comment
Share on other sites

Μια βαλβιδα που εμφανιζεται στην κορυφη της αυτοσχεδιας υπεχειλισης τι ειναι και τι κανει?

Για να την βαλεις σε λειτουργεια υποθετω οτι πρεπει να την γεμισεις με νερο ή οχι?

Link to comment
Share on other sites

filrou σε περιπτωση διακοπης ρευματος η υπερχυλιση θα σταματησει να κατεβαζει νερο μολις το επιπεδο του νερου πεσει κατω απο τον σωληνα Β

Δηλαδή δεν έχει πρόβλημα σε περίπτωση διακοπής ρεύματος κτλ κτλ?

Η διάμετρος των σωληνώσεων είναι συγκεκριμένη η μπορεί να μικρύνει?

Link to comment
Share on other sites

Ετοιμο το πρωτο σταδιο της υπερχειλησης ελπιζω να βρω χρονο τη Παρασκευη να τελειωσω ολοι τη δουλεια!!Θα τελειωνε αυριο αλλα δουλευω δυστυχως!!!Πρεπει να ομολογησω οτι μου αρεσει πολυ ετσι οπως φενετε να εξελισετε!!!Ουτε εγω δεν τη περιμενα ετσι.....!!!!!!Navy θα σε βγαλω ασπροπροσωπο που με συστησες!!:unsure::bowdown: :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...