Jump to content

ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΒΟΗΘΕΙΑ


mouseman2

Recommended Posts

:unsure: ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΕΙΜΑΙ ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΑΡΧΑΡΙΟΣ ΘΑ ΕΛΕΓΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΧΟΜΠΥ.

ΒΑΣΙΚΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΜΕ ΘΑΛΑΣΣΙΝΟ ΑΛΛΑ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΛΕΩ ΝΑ ΤΟ ΑΦΗΣΩ ΓΙΑ 1-2 ΧΡΟΝΑΚΙΑ.

ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΕΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟ 180 ΛΙΤΡΑ ΚΑΙ ΛΕΩ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΜΕ ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΑΦΡΙΚΑΝΕΣ.ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΤΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΓΙΑ ΝΑ ΣΤΡΟΣΩ ΤΟ ΝΕΡΟ ΠΡΙΝ ΤΑ ΒΑΛΩ ΜΕΣΑ ΨΑΡΑΚΙΑ ΘΑ ΗΜΟΥΝ ΥΠΟΧΡΕΩΣ.

ΤΕΛΟΣ ΜΙΑ ΠΑΡΑΛΕΙΨΗ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΚΑΙ ΕΝΑ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΦΙΛΤΡΟ ΤΙΣ EHEIM ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ 300 ΛΙΤΡΑ ΚΑΙ ΓΥΡΙΖΕΙ ΜΕΧΡΙ 600 ΜΕ ΒΙΟΛΟΓΙΚΟ ΚΑΘΑΡΙΣΜΟ.ΣΩΣΤΕ ΜΕ PLZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ

Link to comment
Share on other sites

Καλως ορισες.Πρωτα πρεπει να αποφασισεις με ποια λιμνη θα ασχοληθεις MALAWI - TANGANYIKA , αυτα που πρεπει να εχει ενα ενυδρειο με Αφρικανες ειναι αμμο και πετρες καλητερα ασβεστολιθηκες απο φυτα αν θες καμια VALISNERIA . Η γνωμη μου για τα λιτρα σου ειναι να πας για TANGANYIKA . Οι μετρησεις του νερου ειναι TANGANYIKA = ph - 7,8-9 , gh - 7-11 , kh - 16-18 , θερμοκρασια - 24-28 . MALAWI = ph - 7,7-8,6 , gh - 10

+ , kh - 8-10 , θερμοκρασια - 25 .

Έγινε επεξεργασία - venom
Link to comment
Share on other sites

Πετρες.....πολλες πετρες τοποθετημενες ετσι ωστε να δημιουργουν πολλες κρυψωνες.Και για Malawi εχεις επιλογη.Ενα χαρεμακι labidochromis 1+4.....

Link to comment
Share on other sites

Οσο για το στρωσιμο, ασε το καινουργιο νερο να δουλευει με αντιχλωριο για καμια βδομαδα, ριξε SafeStart της Tetra και μετα απο 24 ωρες βαλε τα ψαρια. Δοκιμασμενη λυση :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...