Jump to content

ερωτηση για τεστ Ph


christos7

Recommended Posts

πηρα ενα υγρο τεστ PH της sera!πως γινεται η μετρηση?περιεχει μεσα στο κουτι ενα φιαλιδιο των 15ml κ ενα δοκιμαστικο σωληνα των 20ml!δν εχω ξαναχρησιμοποιησει!

Link to comment
Share on other sites

οδηγίες δεν εχει μέσα στο κουτί καλέ; ρίξε μια ματιά, μη σηκώνομαι νυχτιάτικα να ψάχνω το δικό μου!!! Πάντως το χρώμα στο αποτέλεσμα να το τσεκάρεις στο φως της ημέρας, η λάμπα του δωματίου μπορεί να σε ξεγελάσει!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως δεν ειναι πολυ αξιοπιστο και εχει μεγαλη κλιμακα.- :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Προσοπικα εγω ειμαι ευχαριστημενος με την SERA διοτι εχουν μεγάλη ευκρίνεια τωρα οτι η κλημακα ειναι μεγαλη αρα δεν εχουν ακριβεια ειναι κατι αλλο .

Εγω πιστεύω οτι κανενα τεστ σε υγρη μορφη δεν μπορει να παρέχει ακριβεια και αυτο το βλεπουμε οσοι απο εμας εχουμε χρησιμοποίηση ηλεκτρονικα τεστ ΡΗ .

Τα υγρα τεστ τα χρησιμοποιούμε για να δουμε σε γενικές γραμμές σε τι κατάσταση βρίσκεται το ενυδρειο μας .

Link to comment
Share on other sites

api,tropic marine κατα την γνωμη μου.

Link to comment
Share on other sites

Οι τιμές πλέον στα ηλεκτρινικά πεχάμετρα έχουν πέσει πολύ και το θεωρώ ως την μοναδική και πλέον αξιόπιστη επιλογή.Ασε που γλυτώνεις κάθε λίγο και λιγάκι την αγορά ζουμιών!!!

Link to comment
Share on other sites

πηρα ενα υγρο τεστ PH της sera!πως γινεται η μετρηση?περιεχει μεσα στο κουτι ενα φιαλιδιο των 15ml κ ενα δοκιμαστικο σωληνα των 20ml!δν εχω ξαναχρησιμοποιησει!

Βαζεις 5ml νερο απο το ενυδρειο σου στο ΔΣ και προσθετεις 4 σταγωνες απο το φιαλιδιο.

μετα απο λιγο συγκρινεις το χρωμα του νερου με τα χρωματα απο το χαρτι για να δεις τι ΡΗ εχεις

JD Sparos

Link to comment
Share on other sites

Προσοπικα εγω ειμαι ευχαριστημενος με την SERA διοτι εχουν μεγάλη ευκρίνεια τωρα οτι η κλημακα ειναι μεγαλη αρα δεν εχουν ακριβεια ειναι κατι αλλο .

Εγω πιστεύω οτι κανενα τεστ σε υγρη μορφη δεν μπορει να παρέχει ακριβεια και αυτο το βλεπουμε οσοι απο εμας εχουμε χρησιμοποίηση ηλεκτρονικα τεστ ΡΗ .

Τα υγρα τεστ τα χρησιμοποιούμε για να δουμε σε γενικές γραμμές σε τι κατάσταση βρίσκεται το ενυδρειο μας .

Σωστος σε οσα γραφεις για τα ηλεκτρονικα πεχαμετρα, αλλα Σταματη οταν το Sera (και αλλα βεβαια) μετραει 7.0 και μετα 7.5, ποσο να σε βοηθησει;;; Ενω το 6.8, 7.0, 7.2 νομιζω ειναι αρκετα καλυτερο, αν και καμμια σχεση δεν εχει με το ηλεκτρονικο (οπως ειπα ηδη).- :unsure:

Link to comment
Share on other sites

της api ειναι ηλεκτρονικο?κ αν ναι ποιος πουλαει στην Αθηνα τετοια?το water inn εχει?

Link to comment
Share on other sites

της api ειναι ηλεκτρονικο?κ αν ναι ποιος πουλαει στην Αθηνα τετοια?το water inn εχει?

Οχι ειναι υγρο, αλλα το θεωρω απο τα καλυτερα. :bowdown: Η πιο ασφαλης μετρηση ειναι με ηλεκτρονικο βεβαια. Δεν εχει ΑΡΙ το "Water Inn".- :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Eγω πηρα αυτο απο ebay

http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?Vie...n%3D4%26ps%3D42

JD Sparos

Link to comment
Share on other sites

υγρα για καλιμπραρισμα δεν ειχε? οπως αυτο?

http://cgi.ebay.de/PH-MESSGERAT-METER-TEST...1QQcmdZViewItem

πως το καλιμπραρισες?

το λειτουργεις, ειναι σταθερο?

υγ μηπως θα επρεπε να μεταφερθει το θεμα στη Χημεία Γλυκού Νερού απο τα φαρμακα?

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

δεν το εχω παραλαβει ακομα.

τα calibration solids ειναι ιδια παντου για τα ΡΗ meters: borax :4.003 & phosphate: 6.864

στο δικο μου δεν περιλαμβανονται.

JD Sparos

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...