Jump to content

Μαρκες ενυδρειων και τροποι συντηρισης


Recommended Posts

Θελω να αγορασω ενα ενυδρειο καποια στιγμη.. μαλλων οταν τελιωσω το μαστερ μου και αρχισω να δουλευω. (εναμιση χρονο ακομα) . θελω να κανω πολυ καλη δουλεια και να στησω σωστο ενυδρειο, γιαυτο αρχισα να διαβαζω απο τωρα και εχωντας ενα ενυδρειο 100 λιτρων (δευτερο στην κατοχη μου, ειχα αλλο ενα 60αρι πριν καμια 5αετια) θελω να αποκτησω καποια εμπειρια. το ενυδρειο που θελω να αποκτησω σκεφτομαι να ειναι τουλαχιστον 1000 λιτρα. ΑΝ καταφερω να φτασω και τα 2000 δε θα ειχα κανενα προβλημα. ( το πατωμα μου το αντεχει) Σκοπευω να κανω εγκατασταση εσωτερικης βρυσης με δεξαμενη για ευκολες αλλαγες νερου). Το θεμα για να τρεξω ενα τετοιο κτηνος ειναι να εχω οσο ποιο χαμηλο κοστος συντηρισης. θα αγορασω για παραδειγμα ηλεκτρονικα εργαλεια μετρησεων (μεγαλο αρχικο κοστος αλλα μηδενικο μετα,τα αγορασες μια φορα και τελειωσες) κλπ....Μπορειτε σας παρακαλω να με συμβουλεψετε ποιος θα ηταν ο καλυτερος τροπος για να τρεξω ενα τετοιο γομαρι σαν αυτο? Εννοω . Τι ειδος φιλτρανσης να χρησιμοποιησω?Τι ειδους φωτισμο. και ΠΟΙΑ εταιρια κανει τετοια ενυδρεια. (παρακαλω αν γινεται γραψτε μου ολες τις εταιρειες που ξερετε οτι κανουν ενυδρεια. για λογους ερευνας και γνωσης.)

Το ενυδρειο θα το κανω 99% θαλασσινο. Αν γνωριζεται λοιπον καποια αξιοπιστη εταιρια στο διαδυκτιο που να στελνει ψαρια στην Ελλαδα (η κερκυρα δεν εχει μαγαζι που πουλαει θαλασσινα ψαρια) θα ημουν ευγνωμον. :unsure::bowdown: :bowdown: :rolleyes: :rolleyes: :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - kostas3
Link to comment
Share on other sites

Φιλε τα εξοδα που θα εχει ενα θαλασσινο 1000-2000 λιτρα ουτε τα εχεις φανταστει. Μιλαμε για πολυ ρευμα. Θα σου πουν οι κατοχοι. Σε γλυκο νερο ενα τετοιο ενυδρειο θεωρω οτι θα θελει σιγουρα sump ισως και αντλιες επιπλεον για την κυκλοφορια.

Για να σε βαλω στην πριζα δες τι ειδη υπαρχουν σε tropheus (ειδος απο την tanganyika)...

Εταιριες για τετοια λιτρα δεν γνωριζω , πας ή για παραγγελια ή οτι σου πουν οι εμπειροτεροι.

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτά τα λίτρα και μεγέθη πολύ καλή επιλογή είναι τα Εlite. Σίγουρα θα υπάρχουν και άλλες μάρκες αλλά αυτή μου ήρθε πρώτη στο μυαλό.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, άλο 1000 και άλο 2000 λίτρα...υπάρχει σημαντική διαφορά και στον όγκο και στα έξοδα.

Link to comment
Share on other sites

ειναι πολλα τα ευρω..............

Link to comment
Share on other sites

Exω προσφατη ερευνα αγορας για ενα 1000 λιτρα παραγγελεια η τιμη με σαμπ , βαση τα παντα ηταν 5000 ευρω ! :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Exω προσφατη ερευνα αγορας για ενα 1000 λιτρα παραγγελεια η τιμη με σαμπ , βαση τα παντα ηταν 5000 ευρω ! :bowdown:

Όσο ένα nano reef δηλαδή... :rolleyes::rolleyes::unsure::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

παραγγελεια οκ, στην κερκυρα ομως μπορω να κανω τετοιες παραγγελειες? Πειτε μου σας παρακαλω μια λιστα με μαρκες ενυδρειων, ασχετα αν κανουν τοσο μεγαλα η οχι. οι μονες που γνωριζω ειναι οι jewel και elite.

επεισης η αγορα ενως moonlight θα ηταν σωστη κινηση ή δεν ειναι απαραιτητο?

Έγινε επεξεργασία - kostas3
Link to comment
Share on other sites

To moonlight ειναι λεπτομερια και εχει να κανει μονο με το αισθητικο μερος, οποτε αν θες βαζεις, αν οχι δε βαζεις.

Για ενυδρεια που λες εγω προσωπικα δεν θα εμπιστευομουν κινεζο σε τετοια λιτρα με τιποτα. Θα επελεγα καποια ευρωπαϊκη εταιρια, παραγγελεια ή ιδιοκατασκευη.

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτά τα λίτρα φίλε μου σίγουρα κατασκευή στα μέτρα σου και όχι κάτι έτοιμο που θα το χρυσοπληρώσεις.

Φίλτρανση σίγουρα σαμπ.

Εδώ θεσσαλονίκη επειδή αυτή τη στιγμή το ψάχνει ένας φίλος σε αυτά τα λίτρα τιμή 750-1000 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτά τα λίτρα φίλε μου σίγουρα κατασκευή στα μέτρα σου και όχι κάτι έτοιμο που θα το χρυσοπληρώσεις.

Φίλτρανση σίγουρα σαμπ.

Εδώ θεσσαλονίκη επειδή αυτή τη στιγμή το ψάχνει ένας φίλος σε αυτά τα λίτρα τιμή 750-1000 ευρώ.

Υπαρχει τροπος να το φτιαξω εγω? καποιο αρθρο που να γραφει για κατασκευες ενυδρειων? ή αν εχετε τηλεφωνο καποιου που φτιαχνει ενυδρεια. και μπορει να τα στηλει στην κερκυρα φηυσικα.

επεισης θα ηθελα και οδηγειες για sump και αντιστροφης οσμοσης παρακαλω

ευχαριστω για αλλη μια φορα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε μου.Για τετοιο ενυδρειο που λες πας σιγουρα σε κατασκευη δεν νομιζω οτι βγαζει καμια εταιρια σε τετοια λιτρα καθως και για τετοια μεγεθη με καθολου προηγουμενη πειρα θα ελεγα οτι ειναι απαγορευτικο για σενα να το φτιαξεις μονος σου.Οσο για την φιλτρανση πας αποκλειστικα σε sumb.Aμα ψαξεις εδω θα βρεις πολλα για το sumb

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=20030

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=2384 καθως και αυτα πιστευω οτι θα σου φανουν πολυ χρησιμα

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=125

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=151

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=391

καθως ολα τα αρθρα ειναι πολυ αξιολογα.

Οσο για ανθρωπους που κατασκεαζουν τετοια ενυδρεια ενα πολυ γρηγορα που βρηκα

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=173 παρε τηλ να δεις αν μπορει να σε εξηπηρετησει στην κερκυρα καθως και με λιγο ψαξιμο θα βρεις και αλλους.

Καλη συνεχεια στο εγχειρημα σου :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Tο ενυδρειο θα το κανω 99% θαλασσινο...

Επειδή όπως μας αναφέρεις θα κάνεις κατά πάσα πιθανότητα ένα θαλασσινό μεταφέρω το θέμα σου στους ιδικούς για να σε βοηθήσουν περισσότερο. :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Επειδή όπως μας αναφέρεις θα κάνεις κατά πάσα πιθανότητα ένα θαλασσινό μεταφέρω το θέμα σου στους ιδικούς για να σε βοηθήσουν περισσότερο. :unsure:

Σας ευχαριστω παιδια. Πραγματικα εχω εντυπωσιαστει με την βοηθεια που εχω συναντησει σε αυτο το φορουμ

θα ρωτησω και τα ενυδρειακα καταστηματα εδω στην κερκυρα. κατι θα ξέρουν

Αν χρειαστω συμβουλη για τιμες (μη με πιασουν κοροιδο) θα με βοηθησετε?

Link to comment
Share on other sites

Για οτι χρηαστεις ρωτα και θα βοηθησουμε ! :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Όσο ένα nano reef δηλαδή... :rolleyes::thumbup::unsure::bowdown:

Αστα να πανε ρε Γιωργο ! :rolleyes: Πολλα ζηταω ο κακομιρης !!! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Κώστα,

Σε αυτά τα λίτρα πας υποχρεωτικά σε custom made γυάλα - ξέχνα τα έτοιμα (δεν νομίζω ότι υπαρχουν). Το φτιάχνεις στις διαστάσεις που θέλεις και το main tank και το sump (θέλεις όπως και δήποτε). Έχε υπόψη σου πως το κόστος της γυάλας σε αυτά τα λίτρα είναι περίπου το 1/4 με 1/5 του εξοπλισμού που θα χρειαστείς. Πολύ καλή επιλογή είναι ο Αντωνακάκης για την κατασκευή (Αθήνα). Πρέπει να γνωρίζεις όμως ότι πριν μπορέσεις να φιλοξενήσεις κάποιον οργανισμό θα χρειαστεί να δαπανήσεις περισσότερα από 10k € και είναι νούμερο για τα 1000L αυτά...

Φιλικά Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες στην παρέα μας μελλοντικέ Θαλασσινέ!

Σίγουρα ένα reef σε αυτές τις διαστάσεις ειναι πραγματικό αριστούργημα!!!

Θα θελα πρώτα να διαβάσεις τα άρθρα που θα βρεις στο forum απλά για να καταλάβεις τι θα χρειαστείς και τις βασικές αρχές!

Θα ειμαστε εδώ για να σε βοηθήσουμε!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...