Jump to content

νέες γαρίδες


Recommended Posts

καλησπέρα παιδιά. Στο 60 λίτρων ενυδρείο μου με 8 νέον και 5 κόρυ, έβαλα 4 κόκινες και 3 πράσινες γαρίδες. Για τις κόκινες ξέρω ότι αναπαράγονται αλλά οι πράσινες?. Και αν ζευγαρώσουν θα γλυτώσει καμία? Το ενυδρείο έχει ξύλα και είναι φυτεμένο, όχι φουλ αλλά έχει αρκετές κρυψώνες.

Link to comment
Share on other sites

επειδή βλέπω ότι έχεις μπόλικα γαριδοενυδρεία, συντηρούνται ευκολα? εννοώ με τα μικρά φιλτράκια και τις συνθήκες του νερού που δεν είναι και τόσο σταθερές σε τόσο μικρά ενυδρεία? έχω και εγώ ένα 15λιτρο λές να το δοκιμάσω? Τι συνθήκες θέλουν?

Link to comment
Share on other sites

Τις red cherry μου τις εχω εκει περιπου ενα χρονο.

Αναπαραγονται κανονικα και δεν εχω δει τιποτα περιεργο.

Αλλαγες νερου καθε εβδομαδα περιπου 40%.

pH=7,5 GH=9 ΚΗ=5 (νερο δικτυου Αθήνας)

Βεβαια παντα ισχυει ότι οσο μεγαλυτερο ενυδρειο χρησιμοποιουμε, τοσο καλυτερα τα αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

οκ, κατάλαβα. έχω ένα 20άρι άδειο. θα το δοκιμάσω

Link to comment
Share on other sites

Aν φτιάξεις ένα δασάκι από φυτά με μικρά φύλλα ωστε να μην μπορούν να περάσουν τα νέον, θα αυξήσεις πολύ τις πιθανότητες να αναπαραχθούν.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε να ξέρεις ότι αν έχεις αρκετές κρυψώνες, όπως λες, όλο και κάποιες θα γλιτώνουν... :unsure: Τώρα όσον αφορά αυτό που ρωτάς για τη συντήρηση κτλ να ξέρεις ότι τα γαριδοενυδρεία συντηρούνται εύκολα διότι οι γαρίδες δεν παράγουν πολλές ακαθαρσίες (τουλάχιστον συγκριτικά με τα ψάρια)... Από την άλλη μεριά, ακριβώς επειδή το ενυδρείο είναι μικρό και οι γαρίδες πολύ ευαίσθητες στις απότομες "διακυμάνσεις" των παραμέτρων του νερού, θα πρέπει να είσαι πολύ προσεκτικός να μην υπάρχουν τέτοιες μεγάλες διακυμάνσεις.

Κατά τα άλλα να ξέρεις ότι οι γαρίδες είναι πολύ προσαρμόσιμα και ανθεκτικά ζώα αν προσέξεις τα παραπάνω που ανέφερα... Να ξέρεις ότι θα τις χαρείς πολύ...!!! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

...και μην ξεχνατε οτι ειναι πρωτες σε καμουφλαζ και σε καλυψη-αποκρυψη...!!! :unsure::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Eίδα τώρα......3 μικρές, τις ρούφηξε το φίλτρο. Νομίζω ότι είανι καλύτερο από το να τις ρουφληξουν τα νέον. Δεν υπάρχει περίπτωση, θα στήσω γαριδοενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σήμερα είδα 5-6 μικρές οι οποίες έχουν ψιλομεγαλώσει είναι όλες δστην είσοδο του φίλτρου και μπαινοβγαίνουν ανάλογα με τις επιθέσεις που τους κάνουν τα νέον. είναι πολύ έξυπνες. φωτό όταν μεγαλώσουν λίγο ακόμα. είναι απίστευτες :thumbup::thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζησουν τα αινστανακια :thumbup:

Περιμενουμε φωτο!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...